wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Na łąkach tak nie wymyje bo darnina nie pozwoli. Jak w miarę równe pole to siej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

ansu z owsem mogę mieć problem ze zbytem :( może pszenżyto ?czytałem że toleruje niskie ph?

albo jakąś przewódkę? też piszą że tolerują ale wolałbym żeby ktoś kto walczył na zakwaszeniem się wypowiedział 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Sialem Tybalt (jara przewódka) na działce z niski pH nie wiem czy nie dołożyłem cokolwiek zasiałem to była kich prócz owsa.  Poniżej 5 pH nie wiem co można z powodzeniem. Len oleisty urośnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pimper21    61

Dzisiaj już bez przymrozków to puści i tak ziemia a łąki równe i nawet nie zapowiadają mrozów na razie. Miało być wcześniej  ale musiałem 2 tygodnie czekać aż mi kompletują wszystko co potrzebne :D 


Zetor Team
Massey Ferguson 255 Zetor 8011 Zetor 10045 <-- moje sprzęty, 40 ha.
Zetor Is Power, Power Is Zetor :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

Koledzy co do wyliczania dawki wapna na pole to w wapnie węglanowyn i tak zawartość wapnia podawana jest w formie tlenkowej (bynajmniej od ladnych kilku lat z takimi mam doczynienia) wiec tylko wystarczy pomnozyc przez reaktywnosc i zawartosc oczywiscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Zazwyczaj w pierwszej kolejności podawana  jest  zawartość  węglanu  wapnia - bo  lepiej brzmi i wygląda  np 95% niż 53 % 

 

 

 

przykład 

 

Kreda zawiera 95%CaCO3 co daje 53% CaO oraz mikroelementy.

 

Tu  nie  ma  zawartości  tlenku  wapnia podanej  wcale 

https://www.olx.pl/oferta/wapno-granulowane-wapniak-kornicki-kreda-bb-500kg-CID757-IDieoeR.html#1201710688;promoted

 

Wapno granulowane Wapniak Kornicki-Kreda CaCO do 96% BB500kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
marcinp125 kolego na tej działce zakwaszonej możesz zasiać pszenżyta jarego Dublet .Też będę siał to pszenżyto z owsem na działce ,gdzie jest niskie ph i mimo ,że zasiałem wapno to poczekam ten rok z bardziej wymagającymi roślinami .

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AS2    199

damianzbr

 

Co jesli 4 tony kamyczków/magnezowego kosztowały 250 zl a za 300 mozna miec granulowane? Jesli ktos nie potrafi kupić dobrego wapna luzem to lepszym wyjsciem jest juz ten granulat

Za 300 zł/t to raczej granulowanego nie znajdziesz. I to nawet przy całym tirze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Na 90 % zdecyduje się na pszenżyto, rozmawiałem już z kilkoma producentami trzody z okolicy i są zainteresowani zakupem, tak że problem zbytu rozwiązany.

Koledzy a co byście powiedzieli gdybym rozsiał wapno teraz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To najbardziej spławialny składnik pasowało by wymieszać jak coś rośnie to jeszcze, ale stosowany na gołą zamarznięta ziemie może spłynąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Miałem w tym roku rzucić granulat na łąki i pastwiska ze względu na to, że nie mam czym rozsiać pylistego. Doszedłem jednak do wniosku że jak zdecyduję się na pyliste to na jednej łódce zaoszczędzę na rozsiewacz. Podejrzewam też że zaletą wapna granulowanego jest tylko równy rozsiew i możliwość rozsiania zwykłym rozsiewaczem. Bo czym różni się wapno w granuli od tego pylistego z którego przecież robi się granulat.

Stąd moje pytanie. Jaki rozsiewacz kupić na 24 ha. Czy Motyl albo Kłos 600 l da radę? Który lepszy Motyl czy Kłos? czy do takich 600 l wchodzi BB 500 kg? Trochę przeraża mnie to że żeby rozwieść 24 t to 48 kursów, ale pole mam w jednym kawałku przy domostwie. Do 5 tys kupię nówkę z przystawkami.

Czy może jednak szukać rcw? Do 5 tys ciężko pewnie będzie znaleźć coś w dobrym stanie. A jeżeli już to jaki jest najlepszy do rozsiewu? Taki z taśmą jak w polskim rozrzutniku do gnoju na wałek Wom (lub z koła) czy taki z  łańcuchami do dwóch  stronach z przystawkami przymocowanymi do łańcucha(łańcuchy nie połączone) czy taki z taśmą z tworzywa sztucznego (gumowy)?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak 24 ha, to nawet nie myśl o czymś mniejszym niż RCW. Bo na dobrą sprawę potrzebujesz z 250 ton wapna jeśli masz niskie pH. Teraz wysiejesz łódkę czy dwie, zobaczysz jaki efekt daje wapnowanie to na następny raz mniej nawozu kupisz na rzecz wapna ;)  i po kilku sezonach wyjdzie że twoje pola nagle zaczęły rodzić najlepiej w całej okolicy ale za sobą masz rozsiane setki ton wapna. A motylem ciężko będzie tego dokonać.

 

To czy taśma czy łańcuch zależy od rodzaju wapna. Suche i sypkie taśma gumowa, mokre i zwięzłe taśma łańcuchowa.

Do 5000 zł to już kupisz dobrego RCW, gotowego do pracy. Za 3000 takiego do drobnych poprawek.

 

@ansu wapń nie jest najbardziej spławialnym składnikiem (przez spławialny rozumiem - spływ z wodą powierzchniową erozja wodna) wapń jest najbardziej wpłukiwanym w głąb gleby z pośród kationów zasadowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Usługa? 2 tony ręcznie trochę ciężko, może w kilka osób. Ja bym wolał dać komuś 100zł aby maszyną to zrobił niż chodzić we trzech cały dzień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przyczepka łopata i trochę chęci 

ewentualnie gorsza opcja taczka+łopata 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

A takim nie wiem jak to nazwać lejkiem do saletry pod ciągnik da radę ? Takie coś mam u sąsiada 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O to chodzi, w głąb niech wypłukuje.

A tabela nie podaje procentowego udziału tylko ogólny poziom wypłukana, nie ma odniesienia ile było a ile zostało.

To tak samo jakby stwierdzić że codziennie w chinach goli się 20 mln mężczyzn, a w PL codziennie goli się 19,5 mln mężczyzn i na tej podstawie ktoś by uznał że więcej chińczyków goli się codziennie. Co byłoby nie prawdą bo polskich 19,5 mln mężczyzn daje np. 95%, a chińskich 20mln mężczyzn daje może 3%.

Więc stanowczo 9,5 faceta na 10 w PL goli się co dzień, a w chinach raptem 0,3 faceta na 10 goli się co dzień. W związku z tym więcej mężczyzn w Polsce niż w Chinach goli się codziennie.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Rząd wielkości jak domniemam może wskazywać. że straty erozyjne Ca są znaczne. Z tego co pamiętam Dr inż. Janusz Smagacz mówił, że największe straty erozyjne są właśnie wapnia.

W badaniu chodziło bardziej o wielkość strat w zależności od systemu uprawy. Ciekawe jak by wyszło w porównaniu do strat przy wapnowaniu na zamarzniętą glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82

Zaczynam łapać, dzięki. 

A co byś radził posiać na tej dzierżawie ( ph 4.70 ) myślałem o grochu ze względu na krótki okres wegetacji i łatwość uprawy ziemi(korzeń palowy), ale przy takim ph to chyba strata czasu i pieniędzy. :(

Miałem w tym roku łubin Regent na podobnym pH, ziemia bardzo lekka, potas-średnio, fosfor/magnes-nisko. 3t z ha było, bez żadnej ochrony fungi. 200kg poli6 przedsiewnie

Edytowano przez ejczbio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

A jeszcze pytanie otóż mam niedaleko bio oczyszczalnie i proponuje mi kolega za darmo ten wysuszony wior/granulat bo na pole 

 

 

Nie wiem co o tym myśleć wziąć to ? Każdą ilość tego mogę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Chyba był o tym temat o osadzie ale nie suszonym poszukaj bo wiem że ten mokry to użytkownicy stosowali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj