wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

kisiel123    5

Witam. zdecydowałem się na próby glebowe. Dostałem wyniki tylko co dalej nie ma doświadczenia. Jak wyliczyć dawkę  na hektar  i jakie najlepiej zastosować ? w załączniku mam wyniki. Będę wdzięczny jak ktos pomoże.  Z góry dzięki za pomoc 

post-30259-0-68979700-1481139138_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52

Witam,czy mogę dać na wiosnę z nawozami pod buraki cukrowe wapno radkowit z lafarge? nie zaszkodzi wschodom itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. zdecydowałem się na próby glebowe. Dostałem wyniki tylko co dalej nie ma doświadczenia. Jak wyliczyć dawkę  na hektar  i jakie najlepiej zastosować ? w załączniku mam wyniki. Będę wdzięczny jak ktos pomoże.  Z góry dzięki za pomoc 

 

W pierwszej kolejności myśl o wapnie, magnezowym, kilka ton na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Też robiłem analizę gleby i wyszło, że ziemia kwaśna ale magnez we wszystkich próbkach wysoki i bardzo wysoki. I teraz moje pytanie czy mimo kwaśnego odczynu rośliny korzystają  z tego magnezu i z czego wynika taki wysoki jego poziom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

W pierwszej kolejności myśl o wapnie, magnezowym, kilka ton na ha.

 

 

kila to znaczy ile 4 tony  na hektar ? zastosować je je na ściernie po żniwach i uprawić pole talerzówką ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Witam. zdecydowałem się na próby glebowe. Dostałem wyniki tylko co dalej nie ma doświadczenia. Jak wyliczyć dawkę  na hektar  i jakie najlepiej zastosować ? w załączniku mam wyniki. Będę wdzięczny jak ktos pomoże.  Z góry dzięki za pomoc 

 

Ogólnie d*pa. pH i magnez to najmniejszy problem bo sobie gruntownym wapnowaniem  powyciągasz  wyniki w 2-3 lata. Do tego celu polecam ci Wapno Nordkalk Magnesium CaO> 28% + MgO > 19% w twoim przypadku wydaje mi się że będzie najodpowiedniejsze. 

Jeśli chodzi o nawożenie PK zalecił bym ci nawożenie na zapas, stosuj ok. 30 kg czystego składnika  ponad potrzeby pokarmowe do zakładanego plonu. Wtedy przez okres kilku lat (3-5 lat) podciągniesz wyniki i wyjdziesz z wartości niskich. W międzyczasie dbaj o wzbogacenie gleby o materie organiczną i próchnice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kisiel, sporo zależy od składu wapna jakie masz pod ręką aby mówić ile ton potrzebujesz. Znając mniej więcej ogólny skład nawozów wapniowych w PL będzie to w przedziale mniej więcej 3-6 t/ha

 

major_89 nie ma co się spieszyć z nawożeniem na zapas. Przypominam:

Odczyn_1.gif

doprowadzić pH do żądanej wartości, zrobić nowe badania i wtedy podejmować stosowne kroki.

Zwróć uwagę na zależność występującą w próbce Kisiela nr. 1 oraz 4. pH delikatnie wyższe i wycena fosforu od razu także lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

Panowie a jak u mnie ph po badaniu ma wynik 9.6 to jak jr obniżyć ?

 

Na razie poszedł gnój i głęboka orka

 

Czym zbić to ph ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

sprawdź czy oby na pewno to wapno jest blisko ciebie, czy samo ogłoszenie jest blisko a wapno już nie koniecznie.

Dla potrzeby wapnowania - potrzebne, gleba średnia musisz zastosować 3t/ha CaO. To z ogłoszenia zawiera 45% CaO więc musiał byś go zastosować 6,6 t/ha. Ono zawiera także Mg, a on też działa odkwaszająco, ale nie znamy reaktywności tego wapna a ona może być niska. Więc tak czy siak musisz dać 6t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

mogę zastosować odrazu 6 ton ? strasznie dużo ;D jest jakieś wapno które by miało większą skuteczność stsując mniejszą ilość ? co sądzisz o granulowanym wapnie np; polcalk ? Pozdrawiam 

 

 

 

 

sprawdź czy oby na pewno to wapno jest blisko ciebie, czy samo ogłoszenie jest blisko a wapno już nie koniecznie.

Dla potrzeby wapnowania - potrzebne, gleba średnia musisz zastosować 3t/ha CaO. To z ogłoszenia zawiera 45% CaO więc musiał byś go zastosować 6,6 t/ha. Ono zawiera także Mg, a on też działa odkwaszająco, ale nie znamy reaktywności tego wapna a ona może być niska. Więc tak czy siak musisz dać 6t/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiel123    5

Dobrze jest podzielić na 2 dawki aby lepiej go wymieszać z glebą.

Polcalc granulowany: https://www.agrolok.pl/nawozy/wapno-granulowane-polcalc-500-kg.htm

Skład % :

  • CaO: >50%,
  • CaCO3: 93- 98%,

Reaktywność: 100%

 

 

 z tego co pamiętam masz zalecenie 3t/ha CaO. Więc przelicz.

 

 

czyli połowę na ściernie pod talerzówkę a drugą połowę pod orkę ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Czy można podnieść pH za pomocą wapna węglanowego do ponad 7 dając nawet dziesiątki ton CaCO3 /ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do ponad ilu? Do 7,1 może i tak nie wiem. Ale do 8,5 nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja na jesień wziołem 2ha w dzierżawę , i po analizie gleby wyszło ze Ph 4.3, zawartość fosforu i potasu bardzo niska.Na głęboko zaoraną ziemie poszły 2 auta z rozsiewaczem wapna, potem agregat i zasiałem pszenice ( bez NPK) NPK pójdzie na wiosnę .PK pójdzie dolistnie a N doglebowo .http://images.tinypic.pl/i/00848/rlsbq5hwlcf1.jpg

dla mnie pomimo tak słabej ziemi pięknie wyglada, siana 230kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25235

No ładna pomyłka. I to ph 3,6 nie wiem czy prawdziwe, bo takie to pod ściółką w lesie świerkowym znaleźć można :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

czyli połowę na ściernie pod talerzówkę a drugą połowę pod orkę ? 

 

3t na ściernie i za rok znowu to samo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dałeś dwa auta po 25 ton x2=50 ton wapna powiedzmy 50% co daje nam czystego składnika 25 ton  a do podniesienia ph gleby o 1 jednostkę wystarczą dwie tony czystego składnika. A wiec  z Pg gleby 4.3 aby podnieść do 7 trzeba by było dać niecałe 6 ton czystego składnika czyli tego twojego wapna 12 ton(50%) x2ha=24 tony czyli jedno auto by wystarczyło w zupełności . Wiec albo koloryzujesz z tą ilością albo straciłeś kase i nie przemyślałeś tego. I dawanie takiej dawki w jednym zabiegu tez niebyt sensowne takie dawki to w 2 nawet i 3 zabiegach było by ok. A pszenica jak pszenica .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Wróżysz  z  fusów  - bo  nie napisał jakie  to było  wapno .

Co  ma  niby miec  50  % ? CaO ? 

Jeśli  CaO  50 %  założyć  i  reaktywność 50 % - to  czystego składnika  jak  to nazywasz masz  12,5 tony  - nie  25 ton ... 

Że  dawkę lepiej było podzielić - to  masz rację


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Np węglanowe Morawica 50 % reaktywność ponad 93 % no ale mniejsza z tym nikt nie wie co dał wie to tylko wróżby .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Koledzy ile powinienem zasiać wapna na pole o ph od 5 do 5,3 .Pole jest po kukurydzy na ziarno ładne górki i glina .

Wapno zakupione to wersja kujawit 05.Chciał bym je zasiać ,jak trochę zamarznie gleba ,bo błoto jest straszne na polu .

 

 

 

  kujawit-premium-tabela.png TYP wapno nawozowe węglanowe
odmiana 05 wapno nawozowe węglanowe
odmiana 04 parametry chemiczne CaCO3 (węglan wapnia) 80,34% - 89,27% 89,27% - 94,62% CaO (tlenek wapnia) 40% - 50% 50% - 53% Inne mikroelementy Miedz, Mangan, Cynk Miedz, Mangan, Cynk parametry fizyczne Przesiew < 2mm ok. 94% 100% Przesiew < 0,5mm ok. 54% 99% Przesiew < 0,125mm - 99% Barwa jasno szara/biała biała Wilgotność 0% - 5% 0,5%

 


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Bylo o tym juz. Znajdz tabele wapnowania. Znasz ph, kategorie gleby. I po tych info odczytasz ile misisz dac. Jak nie bedziesz potrafil odczytac z tabeli to najwyzej pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwig8YWZ4-vQAhXDVxQKHfXTAQ4QFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.wapna-nawozowe.pl%2Fkujawit.html&usg=AFQjCNF7fiknVnGkLfvHkgh5ojFlAFwAtQ&sig2=g7JxWLKrldcCsbROxNwT8Q

 

Odmiana  05  nie jest  zbyt  drobno  zmielona , więc  reaktywność  pewnie około 50 -60 % .Zawartość  CaO 40 -50 % 

Żeby  wyszło  z 1500 kg  CaO  na  ha trzeba  dać  ze  6 ton  wapna 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj