wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Huberto89    62

"Różnica między kredą nawozową O6a a kamieniem wapiennym jest widoczna w obrazie mikroskopu elektronowego.

 

Odmiana 04 to wapno pozyskiwane z przerobu skał wapiennych, o kamiennej strukturze. Zmielenie skały wapiennej powoduje lepsze wchłanianie gleby, jednakże nie ma to wpływu na zmianę jej struktury. "

 

Kreda to węglan wapna oznaczona symbolem od 06a do 09a

Natomiast Polcalc również węglan wapna robiony jest ze skały tylko drobno zmielonej oznaczenie 04.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego czyli sugerujesz, że Polcalc jest po prostu dobrze zmielonym ale tylko zwykłym wapnem węglanowym i jakichś szybkich efektów po jego zastosowaniu nie ma się co spodziewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szybkich, co ty rozumiesz przez szybkich? Tu chodzi o wynik końcowy. Ja mieszkasz na końcu PL to co to za biznes dla ciebie kupić kredę w mielniku za 60 zł i przewieźć ją za 150zł co sumując da ci 210 zł/t u ciebie na podwórzu jak polcalc może ci pod nosem mielą i będziesz go miał za 100 zł/t??

 

A gdyby cenowo wychodziło to samo to kreda z mielnika będzie deko lepsza lepsza bo o szybkościach tu nie ma co mówić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego idąc tym tokiem myślenia, że nie chodzi o szybkość odkwaszenia to po co kupować jakieś węglany, tlenki czy kredy skoro można walić dolomit. Efekt końcowy jakiś będzie. Za 10-15- czy 20 lat ale będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No widzisz i to taka rozmowa o szybkości. Ja myślę o 2 ty wyskakujesz z 20-stoma - latami.

 

Skały które będą działać za naście lat są nie warte uwagi - teoretycznie.

 

Wapna które zadziałają za rok, czy pół są nie warte sprzeczek jaka istnieje różnica w dniach reakcji.

Rozumiesz to, albo szukasz wapna doraźnego - kreda, polcalc, i wszystkie inne pyły, wybierasz najtańsze z nich na swoim podwórku i nie zaprzątasz sobie głowy tym czy zadziała za 200 dni czy może jednak 340 dni.

 

Albo walisz tony, dziesiątki ton jakiejś skały która zawiera w swoim składzie wapń i ten wapń systematycznie przez 20 lat jest z niej wypłukiwany do twojej gleby.

 

Po za tym napisałem ci na końcu. W laboratorium kreda z mielnika szybciej zareaguje od polcalc-a a z czego to wynika pobieżnie opisał ci kolega wyżej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Ja się z Tobą w zupełności zgadzam jeśli chodzi o swoje pola ale jeśli biorę jakieś w dzierżawę na określoną liczbę lat to jednak szukam najszybszej ale zarazem najekonomiczniejszej formy wapna aby  z takiego pola wycisnąć jak najlepsze plony. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Działanie wapna węglanowego zależy od stopnia rozdrobnienia, większe frakcje nigdy się nie rozłożą.
Odmiana o4 jest to tlenek wapnia i weglan wapnia. Kolega kiedyś mówił jak produkują granulat, otoczkują kawałki dolomitu wapnem tlenkowym i zawsze jakiś efekt będzie, wolę zapłacić 150zł za tone dobrej kredy z patelni niż 400-500zł za zgranuolowany dolomit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Chyba mówisz o Wp magu, eco gran czy wapniak kornicki jest przesiewany na podsiewaczu do odpowiedniej frakcji i podsuszany ot cała granulacja. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Odmiana 04 to węglan wapnia lub tlenek wapnia. Tlenku wapnia nie poddaje się granulacji, bo reaguje z wodą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

No widzisz i to taka rozmowa o szybkości. Ja myślę o 2 ty wyskakujesz z 20-stoma - latami.

 

Skały które będą działać za naście lat są nie warte uwagi - teoretycznie.

 

Wapna które zadziałają za rok, czy pół są nie warte sprzeczek jaka istnieje różnica w dniach reakcji.

Rozumiesz to, albo szukasz wapna doraźnego - kreda, polcalc, i wszystkie inne pyły, wybierasz najtańsze z nich na swoim podwórku i nie zaprzątasz sobie głowy tym czy zadziała za 200 dni czy może jednak 340 dni.

 

Albo walisz tony, dziesiątki ton jakiejś skały która zawiera w swoim składzie wapń i ten wapń systematycznie przez 20 lat jest z niej wypłukiwany do twojej gleby.

 

Po za tym napisałem ci na końcu. W laboratorium kreda z mielnika szybciej zareaguje od polcalc-a a z czego to wynika pobieżnie opisał ci kolega wyżej.

 

Czyli co, generalnie wybierając wapno węglanowe należy się sugerować parametrami fizycznymi czyli Uziarnieniem takiego wapna i tak

Kujawit ma 94% <2 mm

Standard Cal 90%<2mm 

kw Morawica  90% <2mm(czy to prawda, ze to to samo co Nordkalk?)

 

Roznice minimalne więc co za roznica jakie kupimy? Do mielnika czy kornicy mam 500 km wiec transport mnie zjada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Ok. 6 t. wapna tlenkowego 60% na ha. gleby 4 klasy, na której już nawet żyto zaczęło wypadać. Nawet nie było sensu badać ph, tylko jesienią ok. 3 t/ha tlenku 60% i gruber raz, drugi, trzeci i znowu druga dawka wapna i orka zimowa. Wiosną była siana qq, która nie odbiegała od innych plantacji, na polach w dobrej kulturze. Minęły już chyba 4 lata od wapnowania, na polu uprawiana jest kolejno qq, pszenica ozima, jęczmień jary. Od tamtej pory nie wacham się stosować tlenku na lżejszej glebie, jeśli ph jest b.niskie. Podkreślam, mowa o tonach wapna 60%, nie o tonach CaO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25592

Gdzie kupujecie wapno tlenkowe i w jakich cenach. Kiedyś jakiś kierowca proponował mi z trzuskawicy jakąś lewiznę po 100zł/t na patelni, ale byłem już po siewach węglanu więc odpuściłem. Możliwa taka cena?

 

wilhelm co to za wapno, że ma tylko 60% tlenku? Najczęściej trafiają się o wyższej zawartości .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Czyli co, generalnie wybierając wapno węglanowe należy się sugerować parametrami fizycznymi czyli Uziarnieniem takiego wapna i tak

Kujawit ma 94% <2 mm

Standard Cal 90%<2mm 

kw Morawica  90% <2mm(czy to prawda, ze to to samo co Nordkalk?)

 

Roznice minimalne więc co za roznica jakie kupimy? Do mielnika czy kornicy mam 500 km wiec transport mnie zjada

 

 

Ja ma do morawicy ponad 500, a kreda ponad 100km i co mam powiedzieć, co ma suwalszczyzna sama powiedzieć.

Nie ma zawsze że kreda, bo w tym roku woda była, a nie kreda. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

@agrest To wapno było właśnie z Sitkówki ( Trzuskawica), kosztowało mnie w 2013 r. 146 zł/t brutto z transportem w okolice Gliwic/Tarnowskich Gór. Wapno nawozowe odm.02 (tlenkowe)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25592

Dopytam - czy może było ono siwo popielate, o dość grubym uziarnieniu (jak na tlenek) tak na oko 0,5-1mm? Masz może jeszcze namiary do przewoźnika? Jak za takie pieniądze to naprawdę warto. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

bierzecie tlenki luzem? po wysypaniu na pole i po deszczu jak to sie zachowuje da sie rozsiać?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Do mnie akurat przywieźli bezpośrednio przed rozsiewaniem.. Jeśli długo będzie narażone na opady, to robi się z tego taki trochę kit, wtedy na Piascie trzeba popychać.. Ale za to nie ma zadymy :D
@agrest Nie, to było białe wapno o konsystencji cementu (rozpływało się) a zamawiane poprzez firmę Agria z Tarnowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszzzz    4

W okolicy Bydgoszczy Piły, ogólnie na Kujawach Pomorzu są jakieś kopalnie wapna?? Ktoś coś wie na ten temat?

 

jest kujawit od lafarge jak sie nie myle to w ok Barcina maja kopalnie badz tez http://www.wapno-kruszywo.pl

 z tego drugiej fimy czyli inowap bralem odmiane 05 jak i INOVIT 25. Odmiana 05 super zmielone doslownie pyl i suche na pewno lepiej od Kujawitu odmiany 05 bo tam bylo wiecej grubszych frakcji i bylo mokrzejsze. Inovit 25 o dziwo nie byl tak mokry jak pisza w prospektach czyli do 40% h2o, ladnie sie osypywalo,  piastem bez problemow i zadnego zawieszania pieknie sie rozsialo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Czyli co, generalnie wybierając wapno węglanowe należy się sugerować parametrami fizycznymi czyli Uziarnieniem takiego wapna i tak

Kujawit ma 94% <2 mm

Standard Cal 90%<2mm 

kw Morawica  90% <2mm(czy to prawda, ze to to samo co Nordkalk?)

 

Roznice minimalne więc co za roznica jakie kupimy? Do mielnika czy kornicy mam 500 km wiec transport mnie zjada

 

patrzysz na nie ten parametr ważniejszy jest Przesiew < 0,5 mm, albo Przesiew < 0,125 mm, proponuję kujawit albo nordkalk, są to na pewno młodsze skały wapienne niż morawica, i tak jak np z nordkalka towar zawsze jest bardzo dobrze zmielony a z kopalni pod kielcami często przywożą żwir, więc jeśli coś takiego przywiozą to najlepiej nie przyjmować, rozmawiałem przez telefon to pan z Checin zapewniał że wapno spełnia wszelkie normy a jak zobaczyłem co przywieźli to od razu do laboratorium, miałem też patelnie standard calc i wyniki jak poniżej:

 

post-97672-0-97821500-1480626045_thumb.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Teraz nie mogę znaleźć tego postu ale ktoś wcześniej pisał, że w Morawicy są 2  linie i jedna z nich jest dla wszystkich a z drugiej bierze wyłącznie Nordkalk. Jeśli to prawda to chodzi zapewne o to, że dla Nordkalku jest lepiej zmielone a wiek złoża jest taki sam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Dokłądnie tak jest Nordkalk to tylko pośrednik który swoim logiem firmuje wapna,  które spełniaja faktycznie normy. Dużo kopalni kieleckich w sezonie  leci na ilosc nie na jakosc czyli przesiew do du.... Kiedys braem z Bukowej i morawicy jednoczesnie to Bukowa moze sie schowac w porówaniau do Morawicy.  Morawica tak jak pisałem kiedys ma 2 linie jedna jest w 99% wykupiona przez nordkalka i wiekszosc idzie na wagony i w swat nie tylko do PL.  Ale z drugiej lini tej dla typowego polskiego rolnika tez jest dobre choc przesiew gorszy jak z tej pierwszej lini. 

 

 

 

Ja juz z wielu kopalni brałem i najlepsze mielone to Morawica i Wierzbica z "czystych" wegalnów wapnia, a z magnezem Radkowice przoduja w jakosci


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj