wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

bilibo    1

No dlatego dam tego wapna teraz i na wiosnę przed gorczyca dam jeszcze obornika sporo 

 

A może przed gorczyca a po oborniku jakiś nawóz dać ? 

 

Azofoska czy coś ? 

 

Nie znam się dlatego pytam bo gnoju u mnie pod dostatkiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Znajomy wczoraj rozsiał 25 ton świeżego wapna z cukrowni na 6 ha czyli ok 4 T/ha. Wapno ok 40% CaO. Pole było już zaorane na zimę.  Nie będzie to za duża dawka? Dziś za moją radą ma to jeszcze wymieszać gruberem z glebą a na wiosnę ma siać jęczmień. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

namęczył się przy orce zimowej a teraz ma to wyrównać gruberem... jesteś TY mądry? parę dni deszczu i po wapnie nie ma śladu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tego co Mi wiadomo najpierw się glebę odkwasza podając jej Wapno Tlenkowe-węglanowe bądz dolomit naj gorsza opcja . A Dopiero jak jest unormowane Ph daje się wapno najcześciej węglanowe z magnezem bo dopiero wtedy dochodzi do skutecznego rozkłady Magnezu i poboru przez rośliny , tak mnie uczono i tak pisało w wielu książkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Znajomy wczoraj rozsiał 25 ton świeżego wapna z cukrowni na 6 ha czyli ok 4 T/ha. Wapno ok 40% CaO. Pole było już zaorane na zimę.  Nie będzie to za duża dawka? Dziś za moją radą ma to jeszcze wymieszać gruberem z glebą a na wiosnę ma siać jęczmień. 

 

4t/ha wapna z cukrowni to dużo???

 

Kledzy szukam opini o wapnie tlenkowym ile można dac bezpiecznie na ziemie kl III jesli chodzi czy ciężka czy kella to typowo srednia. ph to od 4 do 5,5


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25618

Nawet i 10t nie szkodzi http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/wapno-defekacyjne-prosto-z-cukrowni,53233.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

Ile trzeba czekać po wywiezieniu gnoju z wapnem?

 

Czy teraz jest jeszcze sens wapna jak zaraz mrozy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Około 3 ton to max

ja planuje dawac 1,5t a czesciej do tej pory bałem sie jak ognia tlenkowego i dawałem weglan a ze nie ma prawie róznicy w ph po kilku latach dawania weglanu przyszedł czas na prube tlenu. po zniwach kupie skład takiego i bedziemy próbować


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

Ok niki czyli w styczniu mógłbym sypać ale chyba na zamarznięte nie ma co wyrzucenie kasy w błoto  tylko czekać do wiosny jak woda w polu będzie ?

Edytowano przez bilibo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

ja planuje dawac 1,5t a czesciej do tej pory bałem sie jak ognia tlenkowego i dawałem weglan a ze nie ma prawie róznicy w ph po kilku latach dawania weglanu przyszedł czas na prube tlenu. po zniwach kupie skład takiego i bedziemy próbować

 

Kolego z których kopalń stosowałeś wapno, że nie dało żadnego efektu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    153

Panowie okolice Bydgoszczy, Piły. Skąd zamawiacie wapno i jakie? Za Nordkalk Standard Cal proponują mi 120 zł/t. Szukam czegoś co mi szybko podniesie Ph z 4,5. Macie jakieś propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wapno to najlepiej spływający nawóz z pola Straty erozyjne mogą być duże, a jak nic nie rośnie to .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W okolicy Bydgoszczy Piły, ogólnie na Kujawach Pomorzu są jakieś kopalnie wapna?? Ktoś coś wie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adiss    6

O kopalniach to nie słyszałem . Tutaj raczej króluje posodowe z Janikowa albo Kujawit z Barcina . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak samo było u mnie Ph sie nie podniosło fakt rośliny rosły lepsze  ale Ph stało i stosowałem grubo ponad 4 tony na ha x2 razy czyli powinien być skok o minimum j 1 pkt Ph ale nic wapno było weglanowe . Teraz zastosuje wapno Polcalc testowo na działki Ph zbadane zobacze jaki bedzie efekt i wtedy napisze wam wymiernie czy bardziej opłaca sie walić wapno po 70 zł tona w ilościach po 4-7 tona na ha czy 1 tone za 430zł i czy coś drgnie Ph

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

W sierpniu podnosilem swoje grunty orne Kredą z mielnika, na częsci działek rosną rzepak oraz zboża ozime, na częsci jest zaorane na zimę. Czy biorąc po drodze próbki z nowych pól mogę pobrać też i z tych wapnowanych ?  Czy jak na razie nie będę miał miarodajnego wyniku ?


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Tak samo było u mnie Ph sie nie podniosło fakt rośliny rosły lepsze ale Ph stało i stosowałem grubo ponad 4 tony na ha x2 razy czyli powinien być skok o minimum j 1 pkt Ph ale nic wapno było weglanowe . Teraz zastosuje wapno Polcalc testowo na działki Ph zbadane zobacze jaki bedzie efekt i wtedy napisze wam wymiernie czy bardziej opłaca sie walić wapno po 70 zł tona w ilościach po 4-7 tona na ha czy 1 tone za 430zł i czy coś drgnie Ph

Polcalc to również wapno węglanowe.

Wapno węglanowe granulowane POLCALC III GENERACJI to nawóz wysokoreaktywny o najwyższych parametrach odkwaszających i bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Produkt ten powstaje w skutek specjalistycznego przerobu skał wapiennych i jest zaliczony wg klasyfikacji opublikowanej w Ustawie z dnia 26 lipca 2000 roku do odmiany 04 i 05

Więc to nie jest żadna kreda tak jak piszą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj