wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mariuszzz    50

Nie widziałem jeszcze tego towaru ale może ktoś powie jak wygląda? Jak zmielony? dużo kamyków?

Samo wapno to dolomit z nowej malutkiej kopalni koło Kielc.

Co do ceny - może ktoś powie ile sobie życzą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

parę dni temu rozmawiałem z sąsiadem mojej babci (gościu po 70-ce)opierniczał mnie trochę za to że rozsiewałem czerwone wapno (dolomit z siewierza) mówił że to g... warte żebym rozsiał to brązowe co się aż na fioletowo barwi

o jakim wapnie on mówił spotkał się ktoś z was z wapnem brązowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Z każdego złoża dolomit może mieć inną barwę. Może to być kolor rdzawy, brązowy, szary, a nawet jasno kremowe. I barwa nie zmieni właściwości dolomitu - i tak to najtwardszy, najmniej reaktywny wapień. Także nie zaprzątaj sobie głowy  - najważniejsze aby był jak najdrobniej zmielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafik87    16

czy opłaca się wapnować ziemię 6 klasy gdzie ph wynosi 4,5?  dodam ze wapnowalem pole kredą granulowana 2 lata temu dawka 500 kg na hektar i ph jest praktycznie takie same. Chyba trzeba by było wapnować co roku ale czy to ma sens ekonomiczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na plaży to raczej powinieneś cisnąć z magnezem. Bo sam wapń zawarty w kredzie będzie szybko wypłukiwany i dalej będzie zakwaszone. A te 500 kg na hektar, to tak jak byś na śniadanie pół mini herbatnika zjadł.

 

Gdybyś dał z 10t jakiegoś magnezowego albo i więcej jednorazowo, to i strukturę od razu byś poprawił gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

na lekkich glebach co 2 lata po 2 tony węglanu drobno zmielonego i będzie różnica. Zależy jeszcze ile i jakich dawkach używasz nawozów azotowych bo one zakwaszają często. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam znalazłem ten temat chce zastosowac wapno granulowane stosowałem juz polcalc jest dobry ale drogi chciał bym coś tańszego ale też dobrego ? A może jednak zrezygnować z wapnowania granulowanego i stosowac te całosamochodowe ? Sieliśmy tak ale to poszły 3 tiry na 20 ha i jakoć różnicy nie wiedziałem . Proszę o odpowiedz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Z której kopalni najlepiej w obrębie mazowieckiego wapno węglanowe jest najlepiej rozdrobnione?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

W tym roku brałem z Morawicy,  to z tego co na przestrzeni lat stosowałem było najlepiej zmielone. Trochę wiało podczas rozsiewu to kurzyło bardzo mocno. Kosztowało mnie 55zł/t brutto na polu - cena ustalana telefonicznie na kopalni i to oni załatwiali przewoźnika. Kolega ma na polu z Iłży to jak patrzę, to na tą chwilę darmo bym go nie chciał. Parę lat temu brałem z Drugnii Rządowej to też różnica na duży plus dla Morawicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do doswiadczonych mam odczyn 5.5 bede siał wiosna jeczmien jary mam na oku wapno pyliste po 210zł za tone. moje pytanie wysiac te wapno teraz czy czekac do wiosny??

 


Rolnik100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

To nie jest aby wapno palone? 

Jeśli to węglan to bym wysiał na zmarzniętą glebę. 

 

Już pomijam, że wapnuje się pod przedplon rośliny wrażliwej na pH. 

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest aby wapno palone? 

Jeśli to węglan to bym wysiał na zmarzniętą glebę. 

wiesz co dokładnie nie wiem co to jest bede wiedział jutro. a nie lepiej rozsiac te wapno teraz i lekko przebronowac??


Rolnik100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

a wiedziesz teraz na pole? :D jak wiedziesz to siej 

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

jak równe pola to zostaw, a jak masz jakieś górki to  wymieszaj z ziemią


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Chodzi mi raczej o to czy wapno musi być wymieszane z ziemią, dodam że jest to wapno super rozdrobione siane rozsiewaczem z rękawem. Jak nie musi to wiadomo ze lepiej nie ruszać bo lepiej żeby została orka w ostrą skibę na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

Panowie pytanie 

 

Mam taki ugór 30x70 nie orany 40 lat obecnie lekka trawa i szczaw , odwiert pokazał 50 cm ciemnej ziemi piachu a poniżej piach żółty 

 

Wywaliłem na to 2 rozrzutniki gnoju i zaorałem głęboko 

 

Cel to sad na wiosnę 2018 

 

Co zrobić teraz - dać wapno magnezowe ? Ile na ten kawałek będę sypał ręką

 

Na wiosnę chcę posiać lubin, zaorać przed zakwitem i znów wapno magnezowe a na jesien gorczyca, zaorac przed mrozem i dać ug max z gnojem a przed wiosną 2018 saletra i sadzić drzewka

 

Dobrze ja myślę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Tego wapna to tak około 1 -1,5 tony możesz dać. Podniesie trochę grunt :P . Jak teraz dasz magnezowe to po przedplonie sypnij węglanowego około 1t.

Jeśli chcesz wzbogacić ziemię w próchnicę to  raczej zrezygnowałbym z łubinu na konto np gorczycy lub rzodkwi oleistej - o niebo taniej w zasiewie i o wiele więcej biomasy. Te rośliny przy odrobinie wilgoci posiejesz 3 razy w roku i wprowadzisz masę substancji organicznej. 

Saletra na wiosnę przed sadzeniem to bardzo zły pomysł. Zanim drzewka odbudują system korzeniowy azot będzie już wypłukany, plus oczywiście saletra może uszkodzić młode korzenie włośnikowe. Azot podajemy jak widoczne są paro centymetrowe przyrosty, świadczące o regeneracji systemu korzeniowego. I na pierwszą dawkę bezpieczniejszy jest mocznik (ten można podać trochę wcześniej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilibo    1

Tonę wapna na taki kawałek ? Myślałem o 100-200kg 

 

Ok czyli rozumiem iż tej gorczycy 3 razy siać 

 

Co tam jeszcze na to pole można póki czas aby było mocne 

 

Piszcie wszelkie rady wskazane

 

A czy teraz na wapno nie za późno ?

 

Gnoju dawać po zimie jeszcze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Dawka dolomitu to 5-7t/ha w zależności od stopnia zmielenia może to być i 3 t/ha (jeśli dostaniesz pył). Więc na 21 arów odpowiednio z proporcji.

Co do siewu to wszystko zależy od przebiegu opadów. Gorczyca  mocno przesusza glebę, pierwsza na pewno wyjdzie bo jest wilgoć po zimie. Później jak będzie sucho to może nic nie urosnąć. Należy pamiętać, że gorczyca to rodzina kapustnych i uwielbia azot - więc dobrze jej go zaaplikować pomimo tego obornika. Jak będzie sucho to możesz w czerwcu gęsto posiać grykę - może trochę ograniczy pędraki (choć więcej chyba w tym propagandy jak prawdy). Bardzo dobrym poplonem jest też żyto, gdyż jest rośliną fitosanitarną, a z uwagi na działanie allelopatyczne ogranicza zachwaszczenie w następczej uprawie. Jak go pogonisz azotem to też będzie mnóstwo masy zielonej. Możesz go posiać np z wyką lub peluchą w końcu lipca (oczywiście potrzebna woda w glebie) i przyorać np w listopadzie. W między czasie pomyśl o uzupełnieniu zwłaszcza fosforu bo ten jest leniwy w profilu glebowym.

Obornik to luksus - jak masz to daj. To nie tylko makro, mikro i substancja organiczna, ale też życie biologiczne. Jak nie dasz obornika, a wprowadzisz dużo masy org. z poplonów to możesz zastosować Rosahumus. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111

Jakie polecacie wapno na ziemie 2 klasy,nie wiadomo kiesy było dawane ostatnio , granulat  czy luzem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Jak  masz tam szczaw  tzn.  że kwaśne  i  gorczyca  ci nie urośnie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj