wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

thor1984    680

Czy mogę na pszenżyto  i żyto rozsiać wapno węglanowe około 1,5-2 tony na ha i zostawić to żeby sobie przenikało głębiej teraz i wraz z wiosennymi roztopami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy mogę wysiacw w nie duzych ilosciach wapno tlenkowe na glebe średnią mozajkowa od 3 do 5 klasy . chciałbym troche szybciej zmienić odczyn . czy to może zły ten pomysł

Edytowano przez a-moczulski-90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Jeśli to nie jest 5 klasa i piach to wal bez problemu, chyba że chcesz 5 ton lub więcej tego dać to zły pomysł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

Używał ktoś z Was wapniak kornicki ?

Jakie opinie ja do dej pory uzywałem polcalc,a ten wapniak kornicki wychodzi o połowe taniej 

Prosze o opinie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

wapniak o połowe  taniej?

Nie widziałem   ofert  w  cenie  poniżej  360 zł  tona brutto 

to ile  wychodzi  ci ten polcalc ?? 

 

co  do opinii to nawóz  dobry ,łatwo sie  wysiewa , ale  drogo wychodzi

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    178

Witam, wytłumaczcie mi jedną rzecz mianowicie czy jeśli stosuję granulowane wapno węglanowe to wprowadzam do gleby składnik CA (wapń) ? czy tylko podnoszę PH proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    38

Witam, wytłumaczcie mi jedną rzecz mianowicie czy jeśli stosuję granulowane wapno węglanowe to wprowadzam do gleby składnik CA (wapń) ? czy tylko podnoszę PH proszę o odpowiedź.

 

Tak, wprowadzasz wapń. pH to w uproszczeniu stosunek jonów wodorowych do wodorotlenowych, gdzie pH ok. 7 to punkt równowagi (odczyn obojętny). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

słaniałbym się ku 6.0 - 6.5 aby była dobra dostępność makro/mikro przy 7 zacznie się utrudnianie dostępu mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

wapniak o połowe  taniej?

Nie widziałem   ofert  w  cenie  poniżej  360 zł  tona brutto 

to ile  wychodzi  ci ten polcalc ?? 

 

co  do opinii to nawóz  dobry ,łatwo sie  wysiewa , ale  drogo wychodzi

polcalc kupowałem po ok 400zł/t a tu mi oferowali 185zł za ten wapniak kornicki muszę to jeszcze sprawdzic w poniedziałek chyba że ktoś mi podał cenee za bigbag


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Wapniak kornicki kupowany na wiosnę płaciłem za big baga 500 kg 210zł. Więc domyślam się, że powiedzieli ci cenę za pół tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

polcalc kupowałem po ok 400zł/t a tu mi oferowali 185zł za ten wapniak kornicki muszę to jeszcze sprawdzic w poniedziałek chyba że ktoś mi podał cenee za bigbag

 

tani ten polcalc ja w tej cenie kupowalem krede z dwikóz. a podobno polcalc o niebo lepszy


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    562

Przez odwlekanie wapnowania(pogoda) nie wiem czy jeszcze w tym roku uda mi się sypnąć na użytki zielone. Liczę że uda mi się rzucić jeszcze granulat tak chociaż z 1,5 t/ha na kawałki bardzo kwaśne(podniesie taka ilość posypana pogłównie?). Mam problem jaki granulat zamówić. Chciałem kredę 06a (wapniak kornicki, koszelowski) ale ona ponoć jest w BB bez foli więc napije się wody przed rozsypaniem(nie mam gdzie przechować pod dachem). W związki z tym może Polcalc zda egzamin(wapno 4a drobno zmielone)? Można go przetrzymać na podwórzu i przykryć folią? Nie stanie się z nim nic? Ponoć to jest w BB plus folia w środki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamos012    16

witam. mam pH gleby 4,3 badalem w stacji chemicznej gleby ciężkie Moje pytanie jest czy mogę około końca lutego wysiać na pole wapno tlenkowe w ilości 1t. na hektar. Siał będę około początku kwietnia pszenżyto jare. czy to wapno nie zaszkodzi? Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

myślę że przy takiej dawce nie zaszkodzi ale niech ktoś się wypowie co doświadczał:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Przez odwlekanie wapnowania(pogoda) nie wiem czy jeszcze w tym roku uda mi się sypnąć na użytki zielone. Liczę że uda mi się rzucić jeszcze granulat tak chociaż z 1,5 t/ha na kawałki bardzo kwaśne(podniesie taka ilość posypana pogłównie?). Mam problem jaki granulat zamówić. Chciałem kredę 06a (wapniak kornicki, koszelowski) ale ona ponoć jest w BB bez foli więc napije się wody przed rozsypaniem(nie mam gdzie przechować pod dachem). W związki z tym może Polcalc zda egzamin(wapno 4a drobno zmielone)? Można go przetrzymać na podwórzu i przykryć folią? Nie stanie się z nim nic? Ponoć to jest w BB plus folia w środki?

 

 

U mnie parędziesiąt ton stało na paletach przykryte folią jesień, zima, wiosna, lato zbrylone nie było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Siałem początkiem września wapno węglanowo-magnezowe na pola gdzie będzie qq (5 t/ha) i łąki (4t/ha). Moje pytanie, kiedy mogę zrobić badania gleby? Wiosną przed ruszeniem wegetacji by znać zasobność gleby w pkmg i dostosować nawożenie czy to za wcześnie i wyniki będą zafałszowane? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

ja bym na twoim miejscu pobrał próbki wczesną wiosną jak tylko zniknie śnieg i ziemia nie będzie zmarznięta. Przez wiosenne roztopy jakaś część składników może być wypłukana w głębsze warstwy gleby co spowoduje zakłamanie wyników tych które zrobiłbyś teraz, a na wiosnę będziesz miał czarno na białym jaka jest rzeczywista zawartość składników w glebie.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jeśli pole już jest zaorane i pójdzie na orkę wapno węglanowe lub radkowit premium jeszcze nie zdecydowałem które,to lecieć po tym talerzówką czy niech leży do wiosny. Część działek już zaorane na inne pójdzie wapno i orka ana jeszcze inne talerzówka i wiosną obornik i orka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

witam. mam pH gleby 4,3 badalem w stacji chemicznej gleby ciężkie Moje pytanie jest czy mogę około końca lutego wysiać na pole wapno tlenkowe w ilości 1t. na hektar. Siał będę około początku kwietnia pszenżyto jare. czy to wapno nie zaszkodzi? Proszę o pomoc

Po co czekać do lutego? Jak masz możliwość wjazdu na pole to siej teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamos012    16

Witam jeszcze raz. Na razie stać mnie aby sypnac 1 tonę tego wapna tlenkowego na hektar
około końca lutego.A mam zamiar siać pszenżyto jare na początku kwietnia . Ale czy to wapno nie zaszkodzi późniejszym zasiewom.?

Edytowano przez adamos012

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siałem początkiem września wapno węglanowo-magnezowe na pola gdzie będzie qq (5 t/ha) i łąki (4t/ha). Moje pytanie, kiedy mogę zrobić badania gleby? Wiosną przed ruszeniem wegetacji by znać zasobność gleby w pkmg i dostosować nawożenie czy to za wcześnie i wyniki będą zafałszowane? 

 

Wyniki nie powinny być sfałszowane, jednak to dotyczy tylko przypadków w których wapno było wymieszane z glebą.

 

Jeśli na łąkach nie jest wymieszane z glebą także warto już wiosną pobrać i oddać do badania, aby w końcu mieć jakiś pt. wyjścia.

Dobrze było by powtórzyć te wyniki po kolejnym mieszaniu gleby gdyż wapno magnezowe szybko nie reaguje i ,,fałszować wyniki,, może jeszcze długo.

 

@adamos

Jeśli to nie jest lekka gleba, nic nadzwyczajnego się nie wydarzy zwłaszcza że w naszym kraju dostatek wilgoci jest regułą właśnie wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj