wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Ja wpisuję w google: geoportal ,,nazwa swojego powiatu,,i jest nakładka na stronie przygotowanej przez mój powiat, ale korzystają z map geoportalu. Jest to mapa kwadratowa, obejmująca pół mojego powiatu i pół sąsiedniego.

Ostatnio nie chce działać ta nakładka.

Tu są arkusze dla całej PL ale nie nie wiem jak je uruchomić. http://metadane.pgi.gov.pl/

 

edit: o tu znalazłem dla całej PL ale nie tak dokładne, akurat ustawiona nakładka dla zasobności w fosfor.

 

Tamto wcześniejsze to idealnie zaznaczone na którym polu jak przechodzi pas gliny, pas piachu wszystko się sprawdzało jak jest faktycznie.

 

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak już to bardziej nie karczowano niż sadzono ;)

U nas lasy tylko na piachach. Mój powiat na geoportalu obejmuje taka fajna mapka z rodzajem gleby nie klasa, tylko rodzaj i kiedy się utworzyła. To wszystkie lasy pięknie żółtym kolorem oznaczone.

 

Jak torfy, to olszyna urosła tak jak u nas, ale w sąsiednim powiedzie znajomy miał w tym roku buraki wokół lasu(sosna, brzoza, dęby) . Mówił, że to dobra ziemia, ale dziadkowie posadzili tam las, bo nigdy nie mogli tam wejść na czas, wszystko wymiękało, i tylko problem był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

moze mi pomożecie 5 lat temu zrobiłem analize i teraz powturzylem pomimo tego ze co 3 lata daje po 3 t/ha wapna weglanowego to ph bardzo mało sie podniosło najwiecej to o 0,5 ph. jaka tego przyczyna czy moze lepiej dawac krede po 500kg/ha

 

Toja mam inny problem kupiłem działkę gdzie nikt nie pamięta by wapno było dawane badałem 3 krotnie glebę w odstępie 5 letnim i cały czas ph w granicach 6 gleba leka piaski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

moze mi pomożecie 5 lat temu zrobiłem analize i teraz powturzylem pomimo tego ze co 3 lata daje po 3 t/ha wapna weglanowego to ph bardzo mało sie podniosło najwiecej to o 0,5 ph. jaka tego przyczyna czy moze lepiej dawac krede po 500kg/ha

 

Może takl być ze wzglęgu na wymywanie wapnai podawanie azotu. po drugie węglan słabo się rozkłada, i potrzebuję lat żeby się rozłożył, więc to co dawąłeś w pierwszym roku dopiero zaczyna działać.

Jak chcesz szybko i dobrze to tylko tlenek, lub kreda, ale sypku żaden granulat, bo tu tylko za granulat płacisz, z 300 żł się przepłaca na tonie, jak dla mnie bez sens,

Lepiej3 tony wapna po 160 zł kredy lub tlenku niż 500 granulatu, bo w 3 tonach kredy 60% wnosisz z 1,8 t wapna a 500 kg granulatu 300 kg wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Toja mam inny problem kupiłem działkę gdzie nikt nie pamięta by wapno było dawane badałem 3 krotnie glebę w odstępie 5 letnim i cały czas ph w granicach 6 gleba leka piaski

Istnieją gleby które są naturalnie zasobne w wapń i których nie trzeba wapnować, nawet często są zbyt zasadowe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Może takl być ze wzglęgu na wymywanie wapnai podawanie azotu. po drugie węglan słabo się rozkłada, i potrzebuję lat żeby się rozłożył, więc to co dawąłeś w pierwszym roku dopiero zaczyna działać.

Jak chcesz szybko i dobrze to tylko tlenek, lub kreda, ale sypku żaden granulat, bo tu tylko za granulat płacisz, z 300 żł się przepłaca na tonie, jak dla mnie bez sens,

Lepiej3 tony wapna po 160 zł kredy lub tlenku niż 500 granulatu, bo w 3 tonach kredy 60% wnosisz z 1,8 t wapna a 500 kg granulatu 300 kg wapna.

Kolego kreda to też węglan wapnia, mylisz z kruszonym dolomitem co na drogi można sypać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

tak jak wyzej pisałem zawsze dawałem zwtkły weglan i nie ma efektów wiec teraz bede prubował kredą jako dodatek do tego co daje wiec dam 3t weglanu i 500kg kredy


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

No kreda  a weglan to też różnica. Bo węglan z  Wojcieszowa wygląda jak piasek zmieszany z kruszywem granitowym, i zaczyna działąć po 2-3 latach. Niby Nord Calk to węglan ale bardziej mu do kredy i działa  w pierwszym roku.

Osobiście sprawdziłem

Typowej kredy nie miałem bo daleko  do niej od nas, i nie sprowadzają, a osobiście teraz wapnuję tlenkiem 60%  kupowanym po 160 zł/t.

Ewentualnie mieszanką tlemnku i ewęglany z Wojcieszowa, bo mam do niego z 30km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

Panowie mam pytanie. Ostatnio wyorałem część łąk, bo chcę je zasiać świeżą mieszanką. Miałem je zwapnować wczesną wiosnę, a potem NPK i siew trawy. Problem w tym, że nie będę mógł wcześnie wjechać z dużym rozsiewaczem do wapna i terminy mogą się sporo przesunąć a dodatkowo musiałbym poczekać z nawożeniem. Chcę rozsiać teraz wapno z morawicy, bo kredy z mielnika to raczej teraz nie dostanę z powodu dużych opadów. Nie chciałbym mieszać wapna agregatem, aby nie wyciągać darni. Duży to będzie błąd, czy może jednak spróbować to płytko wymieszać?  Druga sprawa to czy mocno pyli się te wapno z morawicy?


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

a mieszać je czy zostawić na łaskę deszczu?


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Wapno z morawicy nie pyli tak dużo :] ale będziesz musiał na koniec szpadlem podziobać bo się osadza a tak to dobrze się wysiewa, po łące jak zorana to może nie będziesz musiał wysiadać bo na dołkach ładnie się obwala :D


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak w miarę proste pole nie z górki to nie mieszaj jeśli nie chcesz. Najwyżej troszeczkę później zacznie działać. Niewymieszane niesie ze sobą ryzyko spływu powierzchniowego a on zależy od ukształtowania terenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

czyli muszę płytko wymieszać. Dziękuję. Bardzo mi pomogłeś ;)


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Używałem. Bez rewelacji i jeszcze się marze przy wysiewie lejkiem...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Używałem. Bez rewelacji i jeszcze się marze przy wysiewie lejkiem...

jak się rozsiewa to wiem, pytanie jak działa

 

czy mogę dać pod orkę kredę granulowaną i sól potasową?

ja tak bede robil nie widze przeciwskazań pomiedzy wapnem a fosforem trzeba zrobic 3 tyg przerwy a potas to inna historia


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Pajej- Słabo działa. Sypałem 3 lata pod rząd po 500-700 kg i Ph w najlepszym wypadku na takim samym poziomie.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Przecież to są dawki zachowawcze, a nie odkwaszające. Trzeba glebę doprowadzić do wysycenia kationami wapnia i pozostałymi, antagonistycznymi wodoru i glinu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kelton    5

jak się rozsiewa to wiem, pytanie jak działa

 

ja tak bede robil nie widze przeciwskazań pomiedzy wapnem a fosforem trzeba zrobic 3 tyg przerwy a potas to inna historia

 

A nie lepiej wapno pod orkę a sól pogłownie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to zalezy pod jakie uprawy i na jakich ziemiach. ja bedę dawał pod groch, a on nie lubi chlorków więc dam jesienia. mam ziemie srednie do cięższych więc nie powinno wymyc potasu


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj