wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

PATr    409

Nie rozumiesz, jak zaorzesz to ta warstwa rozrzuconego wapna będzie leżała 20-30 cm pod powierzchnią gruntu, i będzie wymieszana na poziomie max 2 cm, jak wymieszasz najpierw na 10 cm to jak zaorzesz to górne 10-20 cm będziesz miał czystej ziemi a następne 10 ziemi z wapnem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

to  ty  nie  rozumiesz 

myślisz że  całośc  wierzchniej  warstwy,  w czasie  orki  trafia  na  sam  spód  bruzdy?  trafia  tam ze 30  % , część  wierzchniej  warstwy  po  zaoraniu jest na  głębokości mniej niż  10  cm 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Ale na tych 30% gleby będzie 90% kredy, lepiej wymieszać. W Gruberze dużo nie spali ale lepszy efekt bedzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

a jak to wyliczyłeś? źe w 30% zewnętrznej warstwy gleby będzie 90% wapna , które leźy właśnie na tej zewnętrznej warstwie?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jeśli orzesz ze ścinaczami to mniej więcej tak będzie bo sam tak orałem rok temu i kreda poszła głęboko. W tym roku owies miał tam problem z pobraniem tego wapna - im był większy tym żółte zanikały ale trwało to spory czas. Najlepiej moim zdaniem zaorać na zimę i wtedy rozsiać kredę - o ile chcemy szybko odkwasić. Po kupie kredy co leżała w tamtym roku na łące na pierwszy pokos trawa była 2x wyższa i geściejsza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawe60    0

W zakładzie wapienniczym trzusawica pod Kielcami na hałdzie leży jakiś odpad który można kupić jako mieszanke tlenkowo-węglanową  w cenie 40zł netto za 1t Zawartość CaO 50-70%.

 

Czy ktoś to stosował i czy warto to siać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Jeśli orzesz ze ścinaczami to mniej więcej tak będzie bo sam tak orałem rok temu i kreda poszła głęboko. W tym roku owies miał tam problem z pobraniem tego wapna - im był większy tym żółte zanikały ale trwało to spory czas. Najlepiej moim zdaniem zaorać na zimę i wtedy rozsiać kredę - o ile chcemy szybko odkwasić. Po kupie kredy co leżała w tamtym roku na łące na pierwszy pokos trawa była 2x wyższa i geściejsza. 

To że  trawa  była  wyższa  i gęściejsza - świadczy tylko o  tym, że  kreda jest  bardzo łatwo  dostępna,  nawet  bez mieszania .

To że  owies żółkł znaczy że  czegoś mu brakowało , najprawdopodobniej magnezu , z oraniem  kredy nie ma to nic  wspólnego 

Jak orzesz  ze  ścinaczami , warstwa  skiby którą  załamuje  ścinacz  trafia na  głębokość "+" "-" 10 cm  , spód  bruzdy  w momencie  spadania  skiby ze ścinacza jest już  zasypany , 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

zaoranie wapna po wysianiu to błąd 

można sobie na to pozwolić jak  się walnie kilka ton na ha 

nie bez powodu optymalnym  terminem na wapnowanie jest okres pożniwny bo wtedy można wymieszać go z glebą gruberem talerzówką czy nawet podorywką 

kreda bardzo dobrze się rozpuszcza i jest łatwo dostępna i dlatego nie powinna  trafić zbyt głęboko  


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Stosownie silnego wapna lub kredy,przedsiewnie to wielki błąd, ponieważ tylko wierzchnia warstwa gleby staje się "odkwaszona" a korzenie idąc w duł dostają "kwas".


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może nie tyle co przedsiewnie tylko słabo mieszając co w sumie się pokrywa, bo przedsiewnie znaczy właśnie słabo mieszając. Ale dotyczy to tylko działek mocno zakwaszonych, w takim przypadku wiadomo zależy nam na czasie, aby jak najszybciej daną powierzchnię doprowadzić do stanu użyteczności. Jeśli pH jest w okolicach 5,5 - 6 to można sypać na wierzch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Stosownie silnego wapna lub kredy,przedsiewnie to wielki błąd, ponieważ tylko wierzchnia warstwa gleby staje się "odkwaszona" a korzenie idąc w duł dostają "kwas".

to się nazywa ratowanie plonu a nie odkwaszanie  ;)

większym błędem jest sianie w '' kwas ''  


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

To się raczej nazywa lenistwo 

Wapno należy dać na ściernisk  po uprzednim otrzymaniu wyników próbek , Tyle teoria 

Każdy robi jak uważa jak nie uważa to jego sprawa.

 


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

No ale chyba wapno rozpuszczając się grawitacyjnie "idzie" do dołu więc chyba trochę rośliny z niego skorzystają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111

Co myślicie,żeby po żniwach,przed podorywką sypnąć wapno granulowe,albo zrobić podorywkę,wysiać wapno i zabronować.Który sposób lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Ja rozsiałem na skibę,potem kultywatorem zrobiłem i bronami dociążonymi oponami podwójnie zjeżdziłem aby dobrze wymieszać z ziemią i dobrze jest, teraz deszcz powoli rozpuszcza co powoduje przenikanie rozpuszczonego wapna głębiej tak robiłem w innych latach i jest bardzo dobrze i skutek widoczny jak zboże rośnie i potem w czasie żniw najlepiej widać efekty w zbiorach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Wystarczy wysiać na ściernisko i wymieszać z glebą.To najlepsze i sprawdzone naukowo.

 


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

lepiej kupić wapno sypkie czy granulowane? jak rozumiem, zebrać zboże, słome, dopiero wapno i powiedzmy talerzonanie? w jakich ilościach wysypać na pole? 

pierwszy raz to robie i dlatego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ja rozsiałem krede po tonie. ale cześć pól dalej w ściernisku jest a cześć juz obsiana te po gryce ale od rozsiania spadło ok. 100 l deszczu. ciekawe czy to wapno poszło wgłąb i na ile.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Jeśli orzesz ze ścinaczami to mniej więcej tak będzie bo sam tak orałem rok temu i kreda poszła głęboko. W tym roku owies miał tam problem z pobraniem tego wapna - im był większy tym żółte zanikały ale trwało to spory czas. Najlepiej moim zdaniem zaorać na zimę i wtedy rozsiać kredę - o ile chcemy szybko odkwasić. Po kupie kredy co leżała w tamtym roku na łące na pierwszy pokos trawa była 2x wyższa i geściejsza. 

 

Wysokie dawki wapna? - MANGAN kolego. Rozumiem, że po prostu patrzyłeś jak te rośliny zdychają? :mellow:  Określ, od których liści postępowała chloroza, to Ci pomożemy.  Wapń ma małe znaczenie pokarmowe roślin, jego zawartość w glebie odpowiada głównie za pobieranie innych pierwiastków. To automatycznie tłumaczy, że należy go wymieszać w całym profilu glebowym. Jak dla mnie ten temat jest zamknięty. 

 

@UP - nie znam intensywność opadów, ale jeśli nie wystąpił spływ powierzchniowy, to kreda dalej jest w wierzchnich warstwach gleby. Przemieszczanie wapna w glebie to pewnie w granicach 3-5 cm/rok, a średnia ilość rocznych opadów dla Polski - 600mm.

 

@xzibit0000 - Dobra praktyka rolnicza nakazuje przeprowadzenie badania gleby, aby określić potrzeby nawozowe. Szkoda strzępić języka, więc odsyłam do linku: http://iung.pl/dpr/wapnowanie.html  (po prawej menu)

Kopalina (sypkie) wychodzi najtaniej. Nie opłacasz reklam w prasie, mercedesa prezesa itd. Granulowane jednak łatwo można zastosować interwencyjnie pogłównie. Resztę znajdziesz pod linkiem. 

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

nie nie splynelo. ale że względu na brak czasu pewnie będzie orka tam zamiast grubera po za tym jest teraz strasznie mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

witam wszystkich. muszę podnieść pH wydzierżawionej ziemni po analizie ph jest poniżej 5 gleba to IVb i V klasa lekka w jakiej dawce zastosować. myslałen nad wapnem węglanowym odmiana 04    52-55%CaO    ze strony wapno-nawozowe.pl  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tu masz tabele które rozwieją twoje wątpliwości.

https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/co-decydujace-o-efektywnym-nawozeniu/kilka-uwag-o-wapnowaniu.html

 

do tych tabel podstaw dane z pH gleby,  klasa lekka jak to nazwałeś i jeszcze pozostaje zweryfikować autentyczność parametrów wapna. Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować autentyczności parametrów wapna, czyli zawartości wapna w nim oraz jego reaktywność, pozostaje ci uwierzyć ulotce, ale dla bezpieczeństwa weź poprawkę i zastosuj z 10 - 20 % wapna więcej.

Przy takim pH wskazane jest wapnowanie na dwa etapy, czyli połowa zakładanej dawki wapna teraz a druga połowa np. na wiosnę pod rośliny jare, lub tuż po żniwach jeśli zboża ozime teraz tam będą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj