wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

AleksanderX    522

tak około 3 ton kredy na ha podniesie pH o 1 a by podnieść o 2 to 6 ton na ha a na 0,16 to sam policz Dawki są orientacyjne i zależą od wielu czynników np. ilość opadów,kategoria gleby,intensywniśc wymieszania ,nawożenie organiczne itd

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Kolego, dodatkowo nie ma sensu dzielić dawki kredy. Nie da się nią "przewapnować" gleby.

 

1t/0,16 ha to dawka 6,25 t/ha

1,2t/0,16 ha to dawka 7,5 t/ha

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie są zalecane większe dawki kredt niż 3-4 tony. Fakt kreda nie przewapnujesz tak jak tlenkiem ale kreda to tez wapno które wywołuje gwałtowne zmiany w glebie między innymi hamuje pobieranie mikro dlatego w pierwszym roku po wapnowaniu należy pamiętać o intensywnym dokarmianiu dolistnym. Dużej jednorazowej dawki kredy nie wymieszasz z gleba tak jak dwie po trochę to drugi powód. Ogólnie to bym polecil dwie dawki po tę 3-4 tony.
Do Alexander nie gadaj głupot ze za rok podniesiesz pH o dwa punkty bo nie jednego rozsmieszyles tym postem. Wgl dużo dajesz rad a się nie znasz ogarnij się trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Idz do szkoły i się dokształć bo piszesz głupoty

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ty za to swoim postem wniosłeś dużo więcej niż ja. Przestan pieprszyć durnoty bo tylko tyle umiesz sądząc po Twoim poście a napisz coś sensownego jeśli się nie zgadzasz z kogoś postem i uzasadnij. Kształce się cały czas jakbyś chciał wiedzieć pochwal się może swoim wykształceniem na forum jak taki kozak jesteś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

wczoraj wymieszałem NPK  z ziemią i pole czeka na siew pszenicy. chciałem przed wjazdem siewnikiem rozsiać kredę granulowaną. pole uprawione płytko tzn na jakieś 12-15 cm talerzówką. czy mogę posiać to wapno teraz ? kiedyś jak brałem kredę u innego sprzedawcy to mówił że trzeba odczekać 3  tygodnie  między NPK a kredą. ten sprzedawca twierdzi że nie ma takiej potrzeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Niby jest to wiedza powszechnie znana, tylko tak na chłopski rozum  to jaka jest szansa, że granula kredy spotka się z granulą Npk, zważywszy że ta druga została już przemieszana z glebą na różnej głębokości profilu. Dodatkowo dochodzi dotkliwa susza - a więc marne szanse, że przez te kilka tygodni nawozy się rozpuszczą i spenetrują profil glebowy.

Ogólnie ja bym raczej posiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Niby jest to wiedza powszechnie znana, tylko tak na chłopski rozum  to jaka jest szansa, że granula kredy spotka się z granulą Npk, zważywszy że ta druga została już przemieszana z glebą na różnej głębokości profilu. Dodatkowo dochodzi dotkliwa susza - a więc marne szanse, że przez te kilka tygodni nawozy się rozpuszczą i spenetrują profil glebowy.

Ogólnie ja bym raczej posiał.

A jak są  też nawozy NPK które w składzie zawierają i wapno i siarkę i magnes też fosfor się uwstecznia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dziś dostałem wyniki badań gleby nowej dzierżawy zalecane 5 t wapna w czystym składniku i tak się zastanawiam na raz chyba niema sensu sypać takiej dawki? lepiej to podzielić na 2 dawki jedną teraz przed orką a drugą wiosną przed siewem?jak myślicie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

szczypka zdecydowanie lepiej w dwóch dawkach ze względu na lepsze wymieszanie.

 

dwojakowski to już jest troszeczkę wyższa szkoła jazdy aby wszystko ogarnąć z tą chemią, ale tak pokrótce, fosfor uwsteczniony z wapniem będzie szybciej / łatwiej dostępny dla roślin niż fosfor uwsteczniony z glinem którego mamy nadmiar gdy jest gleba zakwaszona.

 

Coś w rodzaju na przykładzie kulturysty, tłuszcz ogranicza pobieranie białka, ale dieta tego kulturysty z samego białka i węglowodanów byłaby bez sensu, trochę tłuszczu też musi być który jak wcześniej napisałem źle wpływa na przyswajalność białka które jest głównym budulcem tej jego muskulatury.

 

Najlepiej to osiągnąć idealne warunki w glebie i wtedy nie trzeba się o nic martwić. Tyle fosforu i wapnia aby starczyło na uwstecznianie, na obecne potrzeby rośliny, na wymywanie i to wszystko oczywiście w odpowiednich proporcjach w stosunku do innych pierwiastków... eh marzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

jeśli wynik prawidłowy to walisz mocznika i zaraz spadnie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

5 t w czystym cao?
Jakie ph z ciekawości?
Ja miałem jeden wynik ph 3.6 ale żyto już tam nie chciało rosnąć ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Panowie dotarło dziś do mnie wapno( węglan wapnia odmiana 04), ale strasznie zbrylone i nie wiem jak się za nie zabrać czy czekać,  aż trochę przeschnie czy może poczekać na jakiś deszczyk bo nie wiem kiedy te bryły lepiej się rozbiją. Może podpowie ktoś z własnego doświadczenia bo ja pierwszy raz dopiero zakupiłem wapno luzem i taki mam dylemat. Zdjęcie niedługo w galerii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W sumie to ja bym żądał zwrotu kasy lub wymiany towaru na nie zbrylony. Dzwoń jutro do dziada i opierdziel go konkretnie, jak nie odda kasy to mów że zgłaszasz go do urzędu konsumenta i urzędu skarbowego. Pewnie i tak nic nie wskórasz ale niech się trochę podenerwuje dziad że szajs chłopu przywozi.

 

A tak po za tym jeśli jest to odmiana 04 i się skawaliło to raczej jest tam więcej gliny i iłu niż tego wapna. Chociaż ich nie widziałem i ciężko się wypowiadać, ale od deszczyku te bryły raczej się nie rozpuszczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Zrób zdjęcia i zgłaszaj reklamację.Się ponauczali że robią sobie z rolnika śmietnisko i miejsce utylizacji odpadów i jeszcze kase za to chcą.Odmiana 04 ma być zmielona do 2 mm max i przez sito 0,5 mm ma przechodzić minimum 50%. Podejrzewam że poza bryłami i tak przywieźli Ci podsypkę drogową a nie wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ogólnie te mniejsze bryłki rozkruszają się w dłoni i po skruszeniu wygląda na dobrze zmielone, kierowca twierdził że dużo tego leży u nich w hałdach, a wiadomo i padało też nie mało i dlatego takie jest

wapno nawozowe weglan wapnia

wapno nawozowe

 Zobaczę przy rozsiewaniu bo nie będę do gościa dzwonił i się wykłócał skoro i tak nic nie zdziałam, dobrze że tylko jeden samochód zamówiłem. Swoją drogą wapno podobno z lafarge, najwyżej następnym razem poszukam innego dystrybutora, to zamawiałem ze strony wapno-nawozowe.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czesio narobiłeś zamieszania, piszesz strasznie zbrylone (myślę takie wały jak łeb konia) a ty wstawiasz zdjęcie normalnego wapna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj