wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Mam pytanie panowie

 

Na glebach o PH od 3.8 do 5.5 i zawartosci magnezu miedzy 2 a 3,2 mg/100g gleby zostalo rozsianie 3 lata temu 20 ton wapna defekacyjnego na hektar. Jakiego wzrostu po tym okresie zarowno ph i Mg mozna sie spodziewac? Troche sie pogubilem bo czesci pisze ze to wspaniale wapno a czesc ze do kitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec22    37

Rozsiałem wapno tlenkowe i czy nie przeszkadza jak zrobie podorywke dopiero za tydzień ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Czy można zrobić tak ze po kukurydzy skoszonej na kiszonke rozwieje kredę z mielnika zaorze na głęboko i za dwa trzy dni posieje tam pszenzyto. Czy wapno nie zaszkodzi młodym siewkom zboża? A jeszcze jedno czy można przed siewem zboża zastosować nawozy sztuczne npk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

 A jeszcze jedno czy można przed siewem zboża zastosować nawozy sztuczne npk?

 

To się nadaje na stronę główną tego portalu... hasło roku co najmniej :D:D

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Kolego lukbold nie wiem czy widzisz ze jest to tamat o wapnowaniu i nie chodzi mi o to czy przed siewem można dać nawozy bo nie wiem jak ty ale ja zawsze je rozsiewam
Chodzi mi o to czy wapno i nawozy sztuczne w odstępie okolo 3 dni nie będą się gryzly tak jak jest z nawozami naturalnymi i wapnem gdybyś czytal ze zrozumieniem to byś pojal treść postu. A tak to Twój post w żaden sposób nie byl odpowiedzią na moje pytanie wiec na następny raz jak będziesz miał pisac takie odkrycia jak w swoim poscie to lepej juz wylacz kompa i sobie daruj takie uwagi tak względem dobrego wychowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zakwaszona ziemia III klasy, zachwaszczona i do tego w słabej kulturze. Jakie wapno polecacie wysiać na takie dziewicze wapnowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Mam mały dylemat...siać kredę przed siewem pszenicy i nie siać żadnego NPK czy siać NPK a nie kredę. Bardziej odpowiadało by mi posianie kredy gdyż gleba z niskim ph tylko co wtedy z NPK. Po wschodach posiać? Może dolistnie jakąś odżywką polecieć jesienią? Doradźcie proszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Posiej  NPK   pszenicę  a  późną   jesienią  kredę  na wierzch. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

ja w tym roku na takie właśnie "dziewicze" wapnowanie na 3ha zastosuje wapno tlenkowe 75% w bb 280zl/t  jakies 1-1.5 t/ha a wiosna zasieje łubin, może wkońcu  doprowadze to do normalności 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Posiej NPK pszenicę a późną jesienią kredę na wierzch.

Nie będzie trzeba jej wymieszać z ziemia? I co z fosforem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Przemek2203 jeśli niskie ph, to najlepiej wapno przed orką, później talerzówka/gruber jeśli jest możliwość. Sól potasowa na orkę (Potas nie reaguje z CaO) a wczesną wiosną  fosforan amonu. Lub tylko wiosną jakiś kompleksowy typu Polifoska. i nie zapomnij o jakim N najlepiej w moczniku przed siewem. Lepszego rozwiązania nie ma jeśli nie chcesz mieć strat na fosforze.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

efekt będzie korzystniejszy jeśli dasz przed orką niż na orkę, bo będzie wymieszany z profilem glebowym. Na pewno było by jeszcze lepiej gdybyś podzieli dawki wapna np 50/50 przed orką i po orce.


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

też mam taki dylemat...a nie lepiej NPK pod pług a następnie kredę granulowaną pod agregat i to dobrze wymieszać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam inne pytanie. Przeszukując trochę internet natknąłem się na coś co nazywa się Dwuwodny Siarczan Wapnia, czyli inaczej mówiąc gips. Czy ktoś w Polsce(a raczej na tym forum) już stosował coś takiego? Doczytałem też, że w niektórych krajach wykorzystują do nawożenie zmielone płyty gipsowe oraz gipsowe tynki z rozbiórki. Cóż, ciekawa koncepcja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    40

Lecę z tym w tym roku ( zaraz jak skończę żniwa :D) można to zamówić z kopalni albo od firm pod nazwą handlową Agrosupra S i pokrewne. Mam kontakt na kopalnię od "kiwi"(grom wie jak się chłop nazywa) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli można wiedzieć, w jakiej cenie i jaką dawkę na ha planujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

efekt będzie korzystniejszy jeśli dasz przed orką niż na orkę, bo będzie wymieszany z profilem glebowym

 

wiesz to z doświadczenia czy z ksiązek?

Bo u mnie z doświadczenia jest odwrotnie.

1-płytka orka, lub agregat

2-Głęboka orka

3-Wapnowanie

4-Agregat

5-NPK -jeśli jest potrzeba.

6-siew zboża.

 

Jeśli dajesz wapno na zaoraną ziemię to zboze ma możliwość od razu pobierać Ca, a jak dasz na ściernie , to wapno zostanie przyorane głębiej i zboze , nie ma możliwości od razu pobrać Ca.

Ja robie tak jak napisałem powyzej i rezultat widać od razu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8510

Koza z tym pobieraniem Ca toś wymyślił ,wapnuje się ziemie aby ją odkwasić podnieść pH  wapń to mikro element i nie po to ładuje się po kilka ton wapna na ha aby rośliny mogły pobierać Ca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Nie będzie trzeba jej wymieszać z ziemia? I co z fosforem?

 

Jeśli   to kreda  to nie  trzeba-  opady  ,,wciągną''  ją  w  glebę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj