wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Szymi40    1444

Wsadź   teściową   na rozsiewacz   z  kijem  i niech  dzióbie  to  rozsiejesz  -tak to się  zawiesza.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25510

Jak teściowa  się o rucha - ups ! znaczy o rusza tym kijem, to jej głupie myśli do głowy przyjdą. I kłopot będzie jak zięć "stanie" na wysokości zadania, a jak nie stanie to też bryndza, bo w końcu jaka matka taka córka i teściowa stwierdzi, że dla hektarów jej córkę pojmał, a nie z miłości :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A co myślicie o sianiu pylistego kosem? Innego sprzętu nie posiadam a również zależy mi na wapnowaniu.

 

 

 

Jeśli kogoś interesuje okolice Śniadowa:

Wapno Morawica - 92zł brutto

Radkowit Premium - 96zł brutto 

Takie ceny usłyszałem wezmę Morawicę i może wiosną Radkowit zobaczę jak z funduszem.

 

Niezła cena za Morawicę, ja jestem spod Radzymina czyli mam parę ładnych kilometrów bliżej do Morawicy więc pewnie się zdecyduję od nich wziąć. Na ich stronie wyczytałem, że mają też wapno workowane ciekawe jaka cena w takiej formie.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak wyobrażasz sobie wysiew 5t wapna kosem? 20 kursów żeby 1 ha obrobić. Już szybciej załadować wapno na przyczepę i rozrzut łopatą.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nie mam wielu hektarów do obrobienia więc dałbym radę się przemordować ten jeden czy dwa dni. Chodzi mi o to czy technicznie taki kos da rade, tzn czy wypchnie i rozrzuci takie wapno. Jakbym chociaż miał od kogo pożyczyć lepszy sprzęt to bym się nie zastanawiał.

 

Chciałbym mieć takiego Piasta do wapna ale taka inwestycja jeszcze nie teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Nie mam wielu hektarów do obrobienia więc dałbym radę się przemordować ten jeden czy dwa dni. Chodzi mi o to czy technicznie taki kos da rade, tzn czy wypchnie i rozrzuci takie wapno. Jakbym chociaż miał od kogo pożyczyć lepszy sprzęt to bym się nie zastanawiał.

 

Chciałbym mieć takiego Piasta do wapna ale taka inwestycja jeszcze nie teraz.

 

Właśnie  jestem w  trakcie  siania   wapna  kosem -   idzie  ładnie  tylko  wolno   ale do  zimy  daleko.  ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

Jak suche to pójdzie KOSem, ale jak wilgotne raczej nie, chyba że ktos z kijem będzie cały czas na rozsiewaczu dłubał.


Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja też kiedyś wysiałem całą patelnię wapna z węglanowego magnezowego kosem. Trzeba było cały czas szpadlem szturchać, deska na górę siada się tam i ogień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Wujek kupił takie coś, wziąłem z ciekawości to na działkę przebadaną oficjalnie, gdzie pH wynosiło 6,99, i faktycznie pomiar się zgadzał bo barwa była na 7-mkę. Tam gdzie było kwaśno to po prostu zabarwione na czerwono, niezależnie czy według badań było to 5,8, czy u niego przez miedzę gdzie wapna nigdy nie było i pewnie w okolicach 4,5 tam jest. Ogólnie myślę, że nie jest to złe aby sprawdzić tak na szybko, ale koszt badania w stacji nie jest przecież duży a dodatkowo wiesz dokładnie co zrobić potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan34533    26

Praktykuje ktoś pomiar pH za pomocą płynu Helliga i porównywanie koloru ze skalą?

Uda mi się określić w miarę dokładnie pH na kilku działkach?

 

http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-ceramiczny-z-plynem-helliga-i6377853858.html

 

nie zawracaj sobie tym badziewiem głowy

 

nie uda się nawet niedokładnie

Edytowano przez jan34533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

jak sialiśmy kosem kilka lat temu to ładowaliśmy przyczepę wapna tylna burta opuszczona na łańcuchach , kos podczepiony do przyczepy , dwie osoby do łopaty i jazda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

machtomi nie zawracaj sobie gitary tym g... .

Ja kupilem badam jedna dzialke kolor zolty druga to samo 3 to samo wlewam sam plyn bez ziemi kolor tez zolty czyli zawsze i wszedzie ph 6 nawet bez gleby:D 

kupilem w agrotechniku ta zabawke i za 2 dni pobralem glebe laska i do stacji koszt niecale 14zł za probke takze zadne pieniadze a wynik pewny i do tego masz fosfor potas itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

ja też za każdym razem miałem żółty odczyn ale coś czuje że była to wina wilgotnej gleby... po prostu woda w niej zawarta będzie miała odczyn obojętny i temu to zakłamanie.... pewny tego nie jestem ale jeszcze na suchej spróbuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

Jak to jest z pobieraniem próbek glebowych do badania. Chcę jutro(niedziela) polatać po polach i pobrać próbki glebowe, tylko że nie mogę ich oddać do badania w poniedziałek tylko dopiero we wtorek. Czy to nie spowoduje zakłamania wyników itp.? Próbki będą trzymane w słoikach oczywiście zamknięte będą tylko na czas transportu a w poniedziałek będą trzymane w ciemnym pomieszczeniu. Moim zdaniem nic nie powinno się stać, ale chcę mieć pewność


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Co będzie lepsze pod rzepak? PH około 5.5, tona kredy czy dwie zwykłego wapna z Morawicy? I jeszcze jedno, ile czekacie na wyniki analizy gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Przy tak małym odstępie czasu od wapnowania do siewu to tylko kreda. Ogólnie nie powinno się wapnować bezpośrednio pod rzepak, a pod przedplon; ale takie małe, interwencyjne dawki - owszem, czemu nie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Przy tak małym odstępie czasu od wapnowania do siewu to tylko kreda. Ogólnie nie powinno się wapnować bezpośrednio pod rzepak, a pod przedplon; ale takie małe, interwencyjne dawki - owszem, czemu nie. 

 

Nie zgodzę się, naukowe głowy mówią że pod rzepak powinno się wapnować bezpośrednio przed siewem wapnem tlenkowym.Jak znajdę ten artykuł to wrzucę cytat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak to jest z pobieraniem próbek glebowych do badania. Chcę jutro(niedziela) polatać po polach i pobrać próbki glebowe, tylko że nie mogę ich oddać do badania w poniedziałek tylko dopiero we wtorek. Czy to nie spowoduje zakłamania wyników itp.? Próbki będą trzymane w słoikach oczywiście zamknięte będą tylko na czas transportu a w poniedziałek będą trzymane w ciemnym pomieszczeniu. Moim zdaniem nic nie powinno się stać, ale chcę mieć pewność

Możesz tak bez obaw zrobić. Kilka moich próbek jeździ od wtorku w bagażniku. I jak się da to pewnie w środę jeszcze z kilku działek pobiorę i czwartek dopiero będę wiózł.

Taka rada, ze słoikami będzie sporo zachodu a i po jakimś occie mogą być. Ja zawsze kupuję w sklepie ze 20 reklamówek po 10gr. i tam ładuję ziemię, zawiązuję i sobie stoi w plastikowej skrzynce co chleb albo mięso się wozi. A do środka do tych reklamówek z próbkami wkładam kartki z numerami włożone w woreczek śniadaniowy.

Gdybyś chciał badać na N to musisz jak najszybciej zawieźć i najlepiej chłodzić. A przede wszystkim szczelnie zamknąć w worku foliowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

dziękuję @damianzbr. na taką odpowiedź liczyłem


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poderwa    24

machtomi nie zawracaj sobie gitary tym g... .

Ja kupilem badam jedna dzialke kolor zolty druga to samo 3 to samo wlewam sam plyn bez ziemi kolor tez zolty czyli zawsze i wszedzie ph 6 nawet bez gleby:D 

kupilem w agrotechniku ta zabawke i za 2 dni pobralem glebe laska i do stacji koszt niecale 14zł za probke takze zadne pieniadze a wynik pewny i do tego masz fosfor potas itd.

Widocznie miałeś zły płyn,bo płyn nie jest żółty !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Nie zgodzę się, naukowe głowy mówią że pod rzepak powinno się wapnować bezpośrednio przed siewem wapnem tlenkowym.Jak znajdę ten artykuł to wrzucę cytat.

 

Czekam. Na nawozy.eu podano, żeby wapnować pod przedplon. Domyślam się, że chodzi o odkwaszanie (zazwyczaj dużymi dawkami), co prowadzi do ograniczenia pobierania mikroelementów młodym roślinom rzepaku.

Z kolei zastosowanie małych dawek tlenku wapnia (zgaduję, że dużo poniżej 500kg CaO), zabezpiecza dostępność wapnia roślinom, a forma (CaO) że rośliny zdążą z niej skorzystać. Z tego samego względu skłoniłem kolegę do kredy, a sam fakt lokalizacji wapnowania w zmianowaniu - dodałem jako ciekawostkę.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2247

Na tlenkowe trzeba mieć jeszcze sporo wilgoci, której w tamtym roku akurat było mało.

Zawsze staram się pod przedplon nie ważne jakie wapno i efekty raczej ba napewno lepsze niż przed siewem powiedzmy rapsu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj