wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

KlimekPL    792

A co powiesz w takim razie o dolomitach? W linku co podałem, również bardzo krytycznie odnoszą się do tego rodzaju wapna twierdząc iż w ogóle nie jest skuteczne i prawie nie posiada właściwości odkwaszajacych.

 

Sam nigdy nie stosowałem wapna i planuję sie przyłożyć do tego w tym roku. Jutro zawożę próbki do OSCHR. Poznam zasobnosć i pH gleby ale jakie wapno wybrać? Granulat jest drogi ale nie mam po prostu sprzętu aby wysiewać pyliste. Dlatego wolę kupić poworkowane, które wsypię sobie spokojnie do kosa i rozsieje. Pytanie tylko, jak droga będzie taka impreza? W dodatku szukam takiego wapna, które zadziała dość szybko, bo niemal wszystkie pola to dzierżawy a dzierżawy jak wiadomo to rzecz nie pewna, w tym roku uprawiasz w następnym powiedzą, abyś schodził z pola. Dlatego preparaty działające po kilku latach mnie raczej nie interesują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Każdy swoje chwali, byłe pieniądz się kręcił. Polcalc w detalu po 450zł za 1 tonę. Za tyle masz 10 ton "słabszego" wapna loco kopalnia. Chyba nie muszę nikomu sugerować co sprawdzi się na dłuższą metę. 

Są i tacy co wychwalają granulowane wniebogłosy. W tym wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. 

 

Ostatnio widziałem koszelowskie w tonowych bigach po 230zł/t loco producent przy całym aucie. 

Wapniak Jurajski luzem 120 zł/t, bb 190zł/t loco producent

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Panowie, a czy konieczne jest mieszanie kredy z ziemią po rozsianiu?

W 2013 wapnowałem kredą wziętą luzem, ale pojedyncze bryłki kredy jeszcze wiosną leżały. Częściowo może przez to, że po przywiezieniu poszła ulewa i na pryzmie zrobiła się skorupa, a talerz rcw nie rozdrobni tego idealnie.

 

Ktoś tu na forum jakiś czas temu pisał, że myśli o rozsianiu jesienią po orce, a wiosną wymieszaniu agregatem przy uprawie. Przez te kilka mokrych miesięcy woda skutecznie rozpuściłaby wszystkie granulki.

Miałoby to sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Daniel, przy kredzie która sama w sobie od wilgoci się zgranulowała ma to jak największy sens.

 

knoro93 nie wiem ile ty potrzebujesz tego wapna, ale na twoim miejscu ja zrobił bym tak:

Albo bym zamówił patelnię kredy i jeśli była by lipa, czyli zbyt wilgotna, odpuścił bym sobie (ja potrzebuję na ten sezon minimum 100t wapna)

albo bierz ten radkowit premium, dobre wapno, odkwasza i ma Mg w sobie wiem bo stosowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie a jakie wapno będzie najskuteczniejsze na gleby 4-5-6 kl najlepiej jak to wapno będzie działać już w pierwszym roku bo ph na 3 ha dzierżawy mam tragiczne ile mam dac tego wapna na ha ??
Jeszcze takie pytanie czy ma ktoś jakiś kontakt do kogoś kto wozi takie wapno po Podkarpaciu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Bierz k**wa tlenek! W przeciwnym raziaAe w nieskończoność będziesz "kasprował" może to, a może jednak lepiej tamto... W stosunku "cena - efekt odkwaszania" nie ma korzystniejszej opcji. Przerabialem te wszystkie weglany, granulaty, i jedynie tlenek daje szybki i widoczny efekt..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Powie    ups.   sory   ale  masz  pustynię   pięknie  wypaliło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

A co powiesz o tlenku stosowanym na dosłowny piach, 6 klasa?

Skasuje ci pruchnice ktorej i tak masz znikome ilosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Z tego co jest napisane tutaj: http://polcalc.pl/pytania-opinie/

wynika, że nie warto brać wapna magnezowego i że lepiej magnez wprowadzać w osobnych nawozach mineralnych. Więcej info w linku.

To się nazywa czarny PR:)

Akurat Polcalc nie produkuje wapna magnezowego więc oczernia konkurencję ile się da. W sumie trochę się dziwię, że sie nie boją bo za teksty "wapno magnezowe nie działa" producenci dobrego magnezowego spokojnie mogliby iść do sądu z Polcakiem.

Polcalc jak na polskich producentów to faktycznie niezły granulat ale jednak jesli kosztuje ok 500 zł/t to nic dziwnego ze wypisują bzdury o innych wapnach zeby tylko sprzedać swoje. Liczy sie czysty składnik CaO a tego w Polcacu jest ok 50%. Czyli dokładnie tyle co w Morawicy, nordkalku, Kujawicie itd. Więc jak ktoś ma do wyboru wapno po ok 30 zł i po ok 500 to samo ale zgranulowane to rachunek ekonomiczny jest prosty...Granulaty nie są lepsze, mocniejsze, itd bo wapna nie da się "skoncentrować" . Jak masz kwasną glebę i wyliczoną dawkę np 2 t CaO, to musisz dać 4 tony wapna 50-procentowego i kropka. Tylko za granulat wybulisz 2000 zł a za to samo w luzie pewnie 200 - 300 zl (zalezy od kosztów trasnsportu:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

W pytaniu była wzmianka także o glebie klasy 4 i 5.. Tez mam cholerne mozaiki, zdarzają sie miejscami "place" litego piachu.. Dawniej w tych miejscach ph oscylowało wokół 4! Kazde zboze po wschodach praktycznie znikało. Obecnie siejąc np. jeczmien, nie ma roznicy w rozwoju w obrebie calego pola..
Apropo's 6 klasy, to "wypala" brak wody, a nie wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Z jakiej kopalni polecacie wapno Jaźwica, laskowa czy Radkowice? Chodzi mi o wapno magnezowe. Każdy poleca mi jazwice, ma około 11% mgo i okolo 38% caO, za to radkowit ma więcej magnezu a mniej wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

Z jakiej kopalni polecacie wapno Jaźwica, laskowa czy Radkowice? Chodzi mi o wapno magnezowe. Każdy poleca mi jazwice, ma około 11% mgo i okolo 38% caO, za to radkowit ma więcej magnezu a mniej wapna.

 

Hmm, może magnez granulowany z Agroliedmann?

http://big-agro.pl/produkt/dolomag-g/


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Hmm, może magnez granulowany z Agroliedmann?

http://big-agro.pl/produkt/dolomag-g/

Łoo panie teraz to żeś pocisnął, to je forum dla pomocy rolnikom, a nie dla czyszczenia kieszeni rolnikom.

Co by nie było to 360zł/t cena i tak za wysoka, ale przynajmniej pochwal się jaki to konkretnie towar, opisz proces produkcji. Skała mielona w pył i granulowana, czy skała kruszona, przesiewana przez sito i kamyki do big baga pakujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

To podziel sobie na mniejsze dawki zrob odstęp czasowy no miesiąc, jedna dawka zmieszać i po miesiącu nastepna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIGAGRO    14

Damianzbr, my nie produkujemy lecz zajmujemy sie sprzedażą. W naszym sklepie znajdują się dobre i sprawdzone (a przede wszystkim oryginalne produkty) -dlatego ich cena jest taka a nie inna.


Zapraszamy na zakupy online 24/7 w e-sklepie www.big-agro.pl

Szeroka oferta - atrakcyjne ceny - szybkie i w większości darmowe dostawy w całej Polsce!

Zapraszamy do śledzenia większości naszych działań na Instagramie i Facebooku: MAZURSKI GOSPODARZ (Armand / ASZv3)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Napisać cenę to można na wszystkim. Nie wiem czy widzieliście produkt wap-mag. Proszę sprawdzić sobie cenę, a zapewniam że sprzedawcy wap-magu także deklarują iż produkty z ich oferty są dobre, sprawdzone a przede wszystkim oryginalne.

Pojęcia oryginalne i sprawdzone są niepodważalne, jednak dobre nie zawsze idzie z nimi w parze.

 

Proszę zaczerpnąć informacji u producenta na temat procesu produkcji owego produktu bo jakaś tam informacja w opisie na waszej str jest mało wymowna.

Uprzedzam, ja nie mam zamiaru kupować tego produktu, poziom wapna w glebie podnoszę w znacznie tańszy a przede wszystkich znacznie skuteczniejszy sposób, jednak że taka informacja może być przydatna dla innych rolników poszukujących informacji w tym temacie.

Najlepsze były by zdjęcia produktu przed procesem granulacji, oczywiście zakładając że wszyscy są tu uczciwi i zdjęcia będą autentyczne.

 

EDIT: pisząc - ,,poziom wapna w glebie podnoszę...,, oczywiście chodziło mi o poziom magnezu, zgodnie z tematem naszej rozmowy.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Zwracam uwagę na jedną rzecz, w opisie pisze że produkt jest w 100 procentach rozpuszczalny w wodzie.Przecież to nie jest sól ani cukier.Granulka owszem może się rozpuszczać w wodzie a nawet powinna :) , lecz rozpuszczalność dolomitu w wodzie to ułamek procenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Farmer wszystko zależy od stopnia zmielenia. Może akurat ten producent faktycznie mieli skałę dolomitu w pył, uzyskując konsystencję cementu (tak że na patelni tego nie przewieziesz bo będzie pływać jak woda) a następnie granuluje. Taki towar faktycznie będzie bardzo mocno reaktywny i bardzo skuteczny. Jednak mimo wszystko nie zmienia to faktu że można zbieg ten przeprowadzić znacznie taniej i jeszcze bardziej skutecznie. Np. stosując mocno zmielony dolomit, wręcz pył który na kopalni kosztuje 40-80 zł/t. Fakt że wysiew jest znacznie utrudniony i są straty typu ucieczka w powietrze, jednakże można zastosować 2t/ha takiego towaru który u mnie na podwórzu kosztuje 90zł/t a i tak będę miał lepiej wymagnezowane i taniej niż powyższym granulatem przy dawce 0,5t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

damianzbr handlujesz jeszcze wapnem? 

EDIT: Szukam czegoś dobrego każdy przez telefon chwali ciężko się zdecydować :P

Edytowano przez PolskiRolnikt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

damianzbr handlujesz jeszcze wapnem? 

 

EDIT: Szukam czegoś dobrego każdy przez telefon chwali ciężko się zdecydować :P

ja nie handluję wapnem, tylko znajomy miał patelnię i blisko po kredę do mielnika to się łatwiło jak ktoś z okolicy chciał. A teraz kreda chyba mokra a zkielc to inne firmy mi taniej przywożą niż ten znajomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj