wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Ansja    747

Chodzi o to aby wapno po orce zastosować, i wtedy, zostawić na wierzchu czy wymieszać czymś? Ja mam problem z kolejnością agtotechnik, wyników gleby jeszcze nie ma, wapna zreszta też a trzeba siać poplon i leży na polu obornik do rozrzucenia, najlepiej byłoby wapno-agregat z poplonem-jesienia obornik i orka ale nie da rady tak

Najlepszy okres wapnowania jest czas pozniwny..Wapno rozsiane po sciernisku dostaje sie podczas orki do srodka gleby co znacznie przyczynia sie do walki z chwastami .

Edytowano przez AnnaHejniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Dziś zamówiłem wapno Radkowit Premium. Za tonę wyszło 79 zł z transportem. W przyszłym tygodniu ma być dostawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie w jakim stopniu działa w pierwszym roku wapno z Morawicy. Miała być kreda ale to chyba bez sensu w tym roku jak wilgotność będzie na wysokim poziomie. Jeszcze jedno czy jak wycięte wapno na ściernisko i przytalerzuje to czy mogę siać polifoske na ściernisko? Czy wapno nie uwsteczni fosforu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

jak siałem w piątek kujawit 05 (trochę się kurzyło) pajac za miedzy (same krzaki rosną) wezwał policję twierdząc, że robię nielegalne opryski. przyjechali na podwórko, spisali i pojechali - chyba zamówię z 20tys gnojowicy i z tydzień nie będę ruszał ścierni :), ale szkoda wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    41

Panowie w jakim stopniu działa w pierwszym roku wapno z Morawicy. Miała być kreda ale to chyba bez sensu w tym roku jak wilgotność będzie na wysokim poziomie. Jeszcze jedno czy jak wycięte wapno na ściernisko i przytalerzuje to czy mogę siać polifoske na ściernisko? Czy wapno nie uwsteczni fosforu ?

 

A co jeśli Ci powiem, że w pierwszym roku nie zobaczysz efektu wcale

Wilgoć jest, to samochody z kredą będą cięższe? Węglan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie. Kreda jest młodszym wapieniem, ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą reaktywność. 

Tak, fosfor może się uwstecznić, w trudno rozpuszczalne związki.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

 

A co jeśli Ci powiem, że w pierwszym roku nie zobaczysz efektu wcale?

Wilgoć jest, to samochody z kredą będą cięższe? Węglan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie. Kreda jest młodszym wapieniem, ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą reaktywność.

Tak, fosfor może się uwstecznić, w trudno rozpuszczalne związki.

To kiedy będę widział efekty po wapnie z Morawicy? Jaka wilgotność ma w porównaniu do wapna z Mielnika? Mam gleby które wymagają natychmiastowego wapno wania i nie wiem na które wapno się zdecydować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

knoro daj kredę tak jak kolega pisze ma najwyższą reaktywność i najszybciej zadziała (w tym roku w którym zastosujesz) - miej na uwadze że efekt kredy jest krótkotrwały 2 lata. ja zazwyczaj stosuję ją interwencyjnie aby szybko podnieść pH, a dodatkowo w tym roku rozsieję 100t kujawitu dla długotrwałego efektu.

Morawica zacznie działać za 1-2 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

To z morowicy działa stopniowo także w pierwszym roku kilkadziesiąt procent pójdzie napewno. W tym roku kreda u znajomego po rozładowaniu wygląda słabo objętościowo w porównaniu do 2 lat wstecz jak brałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

witam panowie mam takie pytanie  mogę dać wapno magnezowe na ściernie tam gdzie ma być rzepak? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

na ogół wapnuje si e pod przedplon rzepaka by uregulować odczyn ziemi  ba rzepak jest wrażliwy na niskie hp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Proszę o radę, na dniach będę brał wannę kredy z Mielnika, tylko czekam na kilka dni słonecznych żeby mi glajchy nie przywieźli. Mam stanowiska gdzie teraz będę siać rzepak. Muszę niestety przez ostrożeń pola opryskać glifosatem. Teraz pytanie, ścierniska nie uprawiać ścierniska, opryskać glifo a następnie wapno po czym orać koło 25go sierpnia pod rzepak ?   Czy ztalerzować ściernisko przed glifo a po wapnowaniu ? Tylko martwię mi się że wtedy mi chwasty nie odrosną a wiadomo że od pryskania glifo do uprawy potrzebny jest odstęp chociaż 10dni...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To jak wkoncu jest z tym działaniem wapna z Morawicy działa w pierwszym roku cokolwiek czy dopiero w kolejnych latach ? Ma ktoś jakieś pewne info ? Bo jak nie działa wogole to do d*py z taką robota jak mam kwaśne gleby ale jak działa chociażby w 20 procentach to zawsze coś. Kredy z Mielnika nie chce mi się brać bo na pewno od groma wody będzie a za wodę to już wystarczy ze wodociągom place.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Z tego co tam piszą to magnez faktycznie w postaci kizerytu można podać( ale moim zdaniem tylko żeby zaspokoić potrzeby rośliny)

bo pognieść jego ilość w glebie dość drogo by to wyniosło. Najtańszy sposób żeby podnieść Mg w glebie to właśnie sianie wapna magnezowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

To jak wkoncu jest z tym działaniem wapna z Morawicy działa w pierwszym roku cokolwiek czy dopiero w kolejnych latach ? Ma ktoś jakieś pewne info ? Bo jak nie działa wogole to do d*py z taką robota jak mam kwaśne gleby ale jak działa chociażby w 20 procentach to zawsze coś. Kredy z Mielnika nie chce mi się brać bo na pewno od groma wody będzie a za wodę to już wystarczy ze wodociągom place.

 

 

Reaktywność tego wapna według producenta wynosi 93% także na pewno to wapno działa. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to kreda i w pierwszym roku nie podniesie ph o jeden punkt, ale na pewno ta najdrobniejsza frakcja w pierwszym roku będzie już ,,odkwaszała". Jest też pewna frakcja która dopiero po pewnym czasie zacznie działać bo jest stosunkowo grubsza ale to przecież o to chodzi, żeby rozłożyć ten proces w czasie. To jest moja własna opinie na temat tego wapna bo stosowałem je w ubiegłym roku. W tym roku mam już zamówiony samochód Radkowit-u Premium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

To co napisałeś to i sam wiem. Tylko jak mam ph na poziomie nie całe 5 to na cholere mi rozkładanie działania wapna w czasie. Mi trzeba z 30 proc w tym roku i kolejnych latach zeby co roku odkwaszało a nie za 4 czy 5 lat. Wszystko by było proste zeby nie padało tyle deszczu i wapno w Mielniku było suche a tak przywioza patelnie wody i rób z tym co chcesz za 2,5 koła. 
Naprawde nikt nie wie ile w poszczególne wapno działa w pierwszym roku? A jak jest z tym radkowit albo kujawit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Jak zależy Ci na szybkim i pewnym podniesieniu ph, to dawaj tlenek. W mojej okolicy tylko to wapno jest stosowane. Wszelkie węglany tylko przeorujesz co roku, raz płycej raz głębiej, a ph podnosi się tak jakby mu sie nie chciało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Z tego co jest napisane tutaj: http://polcalc.pl/pytania-opinie/

wynika, że nie warto brać wapna magnezowego i że lepiej magnez wprowadzać w osobnych nawozach mineralnych. Więcej info w linku.

 

Wierutna bzdura !!

 

tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj