wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

mi to nie zależy czy będzie granulat czy nie, czy przywiozą mi na miejsce jak do Morawicy to zapinam przyczepę do ciągnika i 15 min i jestem na miejscu tylko że nie wiem jaki dokładnie wybrać  ale raczej węglanowe z magnezem będzie lepszy na moje ciężkie ziemie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Nie wiem kiedy rolinicy zrozumia że Nordcalc to tylko marka - "gosciu z teczka pieniedzy", a wapno jedzie z najbliższej kopalni która spełnia ich standardy najczesciej Morawica jesli bez magnezu, chodzi tylko o przesiew ze dla nich jest towar który musi spełnic pewne wymogi. Juz o tym pisałem w Morawicy sa 2 linie produkcyjna ta lepsza która mili ładuje głownie dla nordkalca i głownie na wagony a druga linia to każdy moze kupic. Zapewnie w innych kopalniach tez maja podobne kontrakty i woża w inne rejony kraju. Ja nie lubie napychac kieszeni posrednikom   :) Nie wiem ile masz do Kielc ale po 80zł z kwitem to spokojnie do mnie przywioze i jeszcze na tym zarobie pare zł :)

 

"chodzi tylko o przesiew ze dla nich jest towar który musi spełnic pewne wymogi"

Dobrze że to podkreśliłeś ponieważ polskie firmy ten wymóg rzadko spełniają i dlatego ja wolę zapłacić te 15zł na tonie drożej i mieć dobry produkt.chodzi o frakcje gdzie powyżej 2mm powinno być max 10% a poniżej 0,5mm minimum 50%, i tak wyszlo mi z badań:

nordkalk 2mm- 0,8% 0,5mm 56,6%

polskie 2mm-4% 0,5mm  38%

polskie Mg 2mm-9,4% 0,5mm 42%

 

jeśli nasze firmy przestaną oszukiwać to wtedy kupie od nich wapno a tak to nie bede ryzykował, ponieważ jak zamówisz 4 patelnie to jedna przyjedzie ok a 3 to będzie bardzo gruba frakcja, a w nordkalku mam pewność że nikt mnie nie oszuka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Ja stosowałem Kujawit rok temu, bardzo przyjemne do siana, dobra frakcja i rozpuszczalność. Nawet tam gdzie siane było strasznie grubo to nic się nie wyorało na wiosnę.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie po rozsianiu wapna i wymieszaniu go, to w jakim odstępie czasu mogę rozrzucić obornik na to pole czy w ogolę mogę dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Z tego co wiem to 4-6 tygodni


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

acha rozumiem gdzieś za tydzień wyruszam ze żniwami i od razu wapnowanie a na koniec sierpnia obornik zobaczymy co z tego wyjdzie jeszcze zastanawiam się na zastosowaniu użyźniacza gleby zamiast wapna ale to się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

acha rozumiem gdzieś za tydzień wyruszam ze żniwami i od razu wapnowanie a na koniec sierpnia obornik zobaczymy co z tego wyjdzie jeszcze zastanawiam się na zastosowaniu użyźniacza gleby zamiast wapna ale to się zobaczy

Ręce opadają.

Nawet nie będę pytał Kolegi o wyjaśnienie pomysłu "użyźniacz zamiast wapna".

Co ma piernik do wiatraka?

Kolego, jakie masz pH? Poniżej 5? 

Zobacz co piszą  np na stronie UG Maxa:

"Wapnowanie - UGmax działa w każdym odczynie gleby, ale najlepsze efekty działania uzyskujemy przy pH zbliżonym do obojętnego i obojętnym, dlatego regenerację gleb kwaśnych należy wspomóc wapnowaniem."

 

w tłumaczeniu na polski: "Zwapnuj chłopie solidnie ziemię to moze użyźniacz pomoże, jak nie to daruj sobie"

Tylko na zdrowy rozum, jak już będziesz miał ph 6,5 to życie biologiczne w glebie tak się rozhula, że nic więcej nie potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może masz i rację zobaczę co wyjdzie chociaż nie wiem czy to pomorze od razu jak te pola nigdy niebyły wapnowane ale próbuję 

Edytowano przez karolursus2812

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Dzwoniłem dzisiaj do Gniewkowa żeby zapytać o ceny wapna i tak to wygląda:

- węglanowe 30 % CaO                    - 1,300

- węglanowe 50 % CaO                    - 2,000

- magnezowe 30% CaO, 19 % Mg    - 95 zł. / t.

 

Termin realizacji ok. tyg. 

Dokładnie to jest Murzynko miejscowość, ktoś może juz zamawiał od nich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dokładnie   3  godziny  temu  zamówiłem  u  nich  węglanowe  50 %  -  jutro  mają  przywieźć.   Zobaczymy  co to za  cudo . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19702

Dzwoniłem dzisiaj do Gniewkowa żeby zapytać o ceny wapna i tak to wygląda:

- węglanowe 30 % CaO                    - 1,300

- węglanowe 50 % CaO                    - 2,000

- magnezowe 30% CaO, 19 % Mg    - 95 zł. / t.

 

Termin realizacji ok. tyg. 

Dokładnie to jest Murzynko miejscowość, ktoś może juz zamawiał od nich?

to 30% to posodowe jest!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przywiezli mi dzis krede granulowaną wapniak jurajski 400zl za t .i teraz pytanie jak to po zniwach dać przed podorywke czy po niej pod brone ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martes    0

przywiezli mi dzis krede granulowaną wapniak jurajski 400zl za t .i teraz pytanie jak to po zniwach dać przed podorywke czy po niej pod brone ? 

Pod bronę lub pogłównie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Im wcześniej tym lepiej. Wapno będzie miało więcej czasu żeby reagować z glebą. Swoją drogą, ostatnio widziałem ogłoszenie po 150 zł/t za cały samochód luzem tego wapna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Tylko i wyłącznie przed uprawa pożniwną, raz że łatwiej się rozsiewa bo twarde podłoże, dwa że lepiej wymieszane później :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Tez sypię kredę granulowana, sypalem jesienią, ta wiosna i teraz tez sypie, musze poprawić ph w miare szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ninja    12

Dzień dobry wszystkim :)
jak jest z poplonami po wapnowaniu? warto siać? trzeba siać czy nie siać?
 

Edytowano przez Ninja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

co sądzicie o granulowanym wapnie Granulat 85 podobno niemieckie dobre wapno wapniowo magnezowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Panowie   wapno  węglanowe 50-53 %   jaka  maksymalna   dawka na  ha.  tak  żeby   pomóc a nie zaszkodzić  ?   Gleby  4-6.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

http://iung.pl/dpr/wapnowanie1.html w tabela 2. w nawiasach są podane maksymalne jednorazowe dawki CaO. Dla gleby lekkiej 2t CaO/ha, tj. ok. 4t Twojego wapna nawozowego. Zaraz zaczną płakać o reaktywność... 

 

Czekaj.. w tym wapnie jest 50% CaO czy CaCO?

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Wielkie   dzięki  -  te  tabelki  dużo mi podpowiedziały.    Moje  wapno ma  50-  53 %  CaO. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj