wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ZUCH1234    93

Zrobiłem badanie gleby i wyszło ze pH jest 5.3 czyli kicha jest na tym polu teraz trawa z dużą ilością koniczyny czerwonej . Chciałem na to teraz posypać kredy ok 2 ton i moje najważniejsze pytanie czy mogę na zimę rozrzucic na to obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    856

jak teraz dasz kredę to myślę, że spokojnie możesz tak zrobić. ja planuję po żniwach sypnąć kredę (orientacyjnie 29 lipiec-5 sierpień). A po 10 września dać obornik i posiać pszenżyto/pszenice.

 

Panowie mam 2 pytania.

1. Jaką laskę glebową(laska Egnera) wybrać do pobierania próbek glebowych? Do 20cm czy 30cm głębokości pobierania próbek glebowych? Skłaniam się do 30cm, ponieważ zaczynam przygodę z lucerną a ona ma głęboki system korzeniowy. Tylko problem jest taki, że głębokość orki na moich piachach to około 20 cm może trochę więcej.

2. Jaką dawkę kredy z mielnika sypnąć na pole? Ph od 4,5 do 5, gleba lekka. myślałem o 4 do 5t/ha tylko nie wiem czy to nie będzie przesada jak dam 5 ton. Za 2 lata przebadam  glebę i ewentualnie jak będzie widać po badaniach jakieś spore wahania to poprawić 2-3t/ha


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    38

Koledzy planuję zamówić wapno i mam kilka pytań.Aktualnie na polu rośnie pszenica i qq.Po kukurydzy planuje siew pszenicy ozimej i tu moje pytanie czy mogę rozsiać po qq wapno,zaorać i siać pszenicę ozimą?Dodam,że chciałbym dać przedsiewnie 200kg/h polifoski.Co o tym myślicie?Po pszenicy także planuje wapnowanie,ale nawozy będą dawane dopiero wiosną więc nie powinno być problemu.Posiadam rozrzutnik Tytana na pionowych wałkach z talerzami.Idzie tym rozsiać wapno?

 

Kolego możesz bez problemu. Wapno wymieszać i zaorać. Polifoska rozumiem już na zaoraną ziemie.  :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Panowie czy można zrobić tak że, na ściętą słomę prysnąć mocznikiem, zaorać to nie za głęboko a za ok 3 tyg wapno na to?

Potem siew oziminy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Zrezygnuj z mocznika na rzecz wapna węglanowego.

tzn ??? 

na słomę i tak muszę dać azot przecież.

planuję dać kredę taką aby szybko zadziałała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Wapno węglanowe też pomaga w mineralizacji słomy. Także jak ładujesz wapno to zrezygnuj z mocznika. Wapno na ściernisko i wymieszaj brona talerzową czy gruberem. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

tzn ??? 

na słomę i tak muszę dać azot przecież.

planuję dać kredę taką aby szybko zadziałała.

 

Kreda to też wapno węglanowe. Na pociętą słomę  sypiesz wapno i tyle. Natomiast później w nawożeniu rośliny azotem zwiększasz dawkę N.

Ostatnio w prasie rolniczej czytałem że to jest dobry sposób wapno na słomę poprawia jej rozkład oraz reguluje pH natomiast azot podany nie na słomę, a pogłównie na roślinę jednocześnie uzupełnia to co bakterie rozkładające słomę pobrały jak również bezpośrednio wpływa na roślinę uprawną.

W tamtym roku tak robiłem ze słomą, w tym roku żyto po ściętej słomie jest super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A do mnie jeden przychodzi z tekstem. Tee masz tyle tej słomy nie masz co z nią robić, mogę ją sprasować i zabrać bo co roku tniesz a ona tylko zakwasza glebę :D

Powiedziałem mu, to se kupie wapna, niech leży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Kreda to też wapno węglanowe. Na pociętą słomę  sypiesz wapno i tyle. Natomiast później w nawożeniu rośliny azotem zwiększasz dawkę N.

Ostatnio w prasie rolniczej czytałem że to jest dobry sposób wapno na słomę poprawia jej rozkład oraz reguluje pH natomiast azot podany nie na słomę, a pogłównie na roślinę jednocześnie uzupełnia to co bakterie rozkładające słomę pobrały jak również bezpośrednio wpływa na roślinę uprawną.

W tamtym roku tak robiłem ze słomą, w tym roku żyto po ściętej słomie jest super.

 

Pod zboża nie jest tak potrzebny azot na resztki pożniwne jak pod raps.

Daje wapno w celu mineralizacji słomy, po co ma zwiększać niby nawożenie azotem?? 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Panowie  a z jakim  najniższym  Ph.  się  spotkaliście  gdzie jeszcze  coś rosło  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

3,7 pszenica jakoś daje radę gorzej z jęczmieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To chyba był błąd w pomiarach, bo nie możliwe aby pszenica rosła, chyba że jakaś bardzo dobra klasa gleby, organiczna i ktoś to zakwasił nawozami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pod zboża nie jest tak potrzebny azot na resztki pożniwne jak pod raps.

Daje wapno w celu mineralizacji słomy, po co ma zwiększać niby nawożenie azotem?? 

Słoma jak się mineralizuje potrzebuje pobiera azot do rozkładu im lepsza mineralizacja tym więcej azotu pójdzie. Pod zboża jak pod zboża ale pod rzepak to czy sie wapno daje czy nie to azot musi raczej być bo dobry rzepak do 100 N nawet jesienią może łyknąć a zanim azot ze słomy będzie dostępny mogą niedobory się pojawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem ph 3,6 i nic nie chciało rosnąć prócz perzu który miał idealne warunki i innych chwastów. Po 3 latach walki rośnie jęczmień który jest bardzo ładny ale wiosną było widać że miejscami jeszcze zółkł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 chyba 0,5 ton  z ha  :D  :D  :D

 widzę bijesz rekordy  ;)


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zoxim    13

stosował ktoś wapno orcal, jakieś opinie o tym produkcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

To chyba był błąd w pomiarach, bo nie możliwe aby pszenica rosła, chyba że jakaś bardzo dobra klasa gleby, organiczna i ktoś to zakwasił nawozami.

nie wiem czy błąd ale pobrane z placów na polu na których słabiutko rośnie, gleba średnia 3a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj