wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

masa24    2344

witam, juz pogubilem sie w temacie wapna. robilem badania dzialek i wszedzie ph w okolicach 5, wiec lipa.  mam zalecane 3-4,5 tony Cao na hektar

gleby srednie i ciezkie

 

teraz nie wiem jakie wapno wybrac zeby bylo dobrze, zawartosc magnezu mam wysoka.  czy wapno z morawicy bedzie dobre?   zalecana dawke ze stacji podzielic na pol?  dac  polowe teraz i polowe za rok, za dwa lata? kiedy robi sie druga  ture?

 

przy ph 5 jak dam 2 tony cao  to w jakich granicach te ph sie podniesie/?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Wapno nawozowe węglanowe z morawicy jak najbardziej. Zalecają połowę tego co podaje oschr, ale masz ciężkie ziemie, więc spokojnie możesz dać większe dawki, żeby przełamać pojemność sorpcyjną gleby. Wszystko co piszesz jest prawdą. Może warto przekalkulować, czy nie zastosować wapna palonego na glebach najcięższych. 

 

Tak, dolomit to najtańsze źródło magnezu, ale przenawożenie tym pierwiastkiem w naszym klimacie i glebach nie występuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Koniec sierpnia nawożenie wapnem węglanowym i przejazd agregatem siew poplonu następnie pod orke zimową obornik koniec listopada... te 3 miesiące odstępu ryzykowne czy lepiej podzielić to na 2 lata ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Chcesz dawkę wapna podzielić na dwa lata, czy odłożyć jeden z zabiegów na drugi rok?

Drugi wariant najlepszy, a "ryzyko" strat zawsze jest, ale czy przywiązujemy do tego taką uwagę? 

Gdyby rolnicy obawiali się tak strat azotu to ugniataliby obornik, a nikt kogo znam tego nie praktykuje. 

3 miesiące to długa przerwa, będzie dobrze.

W sumie zawsze lepiej wapnować mniejszymi dawkami, a częściej. Także zostawiam Cię dalej z problemem. :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ejczbio    82
Napisano (edytowany)

Dobrze, że poruszyliście temat. Powiedzcie czy przy przerwie 3 miesięcy miedzy obornikiem a wapnowaniem lepiej pierwszy rozrzucić obornik, wymieszać z glebą i za 3 miechy wapno czy odwrotnie, najpierw wapno a  za 3 m-ce obornik?

I jeszcze jedno, jakie jest minimalne pH pod rzepak żeby miało to sens?

Edytowano przez ejczbio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

a co powiecie na średnie gleby III i IV klasa wapno z Nordkalku StandardCalk mam ofert po 95zł brutto termin płatności na września ph jeszcze nie badałem bo to nowe działki ale na pewno kwas jest niezły i jak coś to po ile dawać na ha myślałem o 4t?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Misiek23    0

Witam, posiadam lekkie gleby piaszczyste o pH w zakresie 4,5-5. Chciałbym się dowiedzieć jakiego najlepiej użyć wapna i w jakich ilościach aby uzyskać pH w granicach 6,5-7 ?? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

najlepsze 6.0-6.5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Nie wiem czy na piachu da sie podniesc ph do 7

Co myślicie o Kujawicie zastanawiam sie nad nim ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255
Napisano (edytowany)

ECOGRAN teraz 220zł/t bagsy po 1t do wyrwania pewnie jeszcze taniej jak bd brał parę tirów. 

51-52% CaO typ 06a?

 

Kopalnia obok Wapniak Kornicki 200zł tylko nie wiem czy w bagach. 

edit kornica 2mm 280zl 2-6mm 320zl loco gospodarstwo 

Coś lepszego bądz konkurencyjnego znajdzie się?

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Tomku w luzie na pewno będzie taniej - zobacz kredę w mojej galerii

[galleryimg=518730]

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Widziałem, pisałem do cb nawet o namiary. Byłem tam rok czy 2 temu brałem 3 auta. W porządku są.  

Problem w tym że w tej kredzie luzem sporo płaci się za wodę. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

na ile % oceniasz w niej zawartość wody?

po żniwach jest raczej dobrze wysuszona - nie powinno być tragedii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559
Napisano (edytowany)

Czołem. Mam pytanie odnośnie odkwaszenia gleb średnich - IVa,b. Stosowałem na przeciągu 4-5 lat dwukrotnie zwykły dolomit.

Po badaniach w stacji chemicznej ph wniosek jest jeden - dolomit to shit - ph nawet nie drgnęło na przestrzeni 3-4 lat.

Jako że już szkoda mi pięniędzy na niereaktywne nawozy, powiedzcie co polecacie na moje gleby ? Tlenkowe czy kredy ? W jakich dawkach żeby ruszyć ph z 5,3 w górę?

W stacji okreslili mi dawki wapnowania na 1,5 - 2,5t/ha ale nie jakiego nawozu.

 

co polecacie tutaj na dolnym śląsku  - producent,firmy handlujące ?

Ja kupowałem od Nawozy Bis Memlauer z Wałbrzycha ale ciągle mi pchał ten dolomit...

 

 

5 lat temu dolomit 05 40% cao ok 3ton/ha

2 lata temu 05 węglanowo-magnezowy 30%cao i 15%mg też ok 3 ton/ha

sieje rzepak,żyto hybrydowe,owies,ziemniaki. rzepaki są raczej słabe - mimo książkowego nawożenia.myślę że to właśnie przez ph.

myślę żeby teraz sypnąć kredę lub mączkę wapienną - tlenkowe jest chyba ryzykiem,zwłaszcza że wczesnym wrześniem sieje żyta.w tym roku nie mam rzepaku.

tylko ile żeby było mocno i w miarę szybko ph drgnęło?

Czyli dałeś  3  tony /ha  dolomitu  o  zawartości  40  % CaO ,  czyli  1,2 tony  /ha  CaO  w  dolomicie  który ma  średnią  reaktywnośc 25% .  wyszło około  300  kg  /ha  CaO ... i  to miało podnieśc  PH ? 

a zalecali Ci  dać  1,5 -  2,5  t/ha Nie  czegośtam  , tylko  CaO  , 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

na ile % oceniasz w niej zawartość wody?

po żniwach jest raczej dobrze wysuszona - nie powinno być tragedii

 

Trudno powiedzieć na ile % jest tam zawartość wody, ale raczej więcej niż np z morawicy weglanowe (sporo osób poleca tą kopalnie)

Wiesz to pewnie zależy od pogody, jak akurat bd deszczowo to może być róznie jeżeli nie bd mieli wczesniej przygotowanej. 

Oni tam w hali coś luzem trzymają z tego co pamietam dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlatego kredę najlepiej w sierpniu kupować. Tylko jedno auto kiedyś się trafiło że się lepiło do wózka, reszta to siwy dym szedł. Ale zawsze celowo wysyłałem auto po tygodniowych upałach, jeszcze sobie sprawdzałem na radarach czy czasem w mielniku nie pada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

Damian skąd wapno bierzesz. ? bo u mnie też Mielnik jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To chyba nie ten Mielnik. Mielnik na wschodzie kraju z nazwą po bolszewikach mieł - kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Czyli dałeś  3  tony /ha  dolomitu  o  zawartości  40  % CaO ,  czyli  1,2 tony  /ha  CaO  w  dolomicie  który ma  średnią  reaktywnośc 25% .  wyszło około  300  kg  /ha  CaO ... i  to miało podnieśc  PH ? 

a zalecali Ci  dać  1,5 -  2,5  t/ha Nie  czegośtam  , tylko  CaO  , 

 

To wszystko wiemy :P

Teraz tylko nurtuje mnie pytanie co będzie najbardziej optymalne na moje gleby (średnia 4 klasa 5,3 ph)- dać te powiedzmy 2t CaO w formie:

- wapna tlenkowego 60-70% CaO ok 3 ton ?

- węglanowe np odmiana 04 50% ok 4 ton mielona?

co będzie bezpieczniejsze i jednocześnie drgnie ph w górę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Chcesz dawkę wapna podzielić na dwa lata, czy odłożyć jeden z zabiegów na drugi rok?

Drugi wariant najlepszy, a "ryzyko" strat zawsze jest, ale czy przywiązujemy do tego taką uwagę? 

Gdyby rolnicy obawiali się tak strat azotu to ugniataliby obornik, a nikt kogo znam tego nie praktykuje. 

3 miesiące to długa przerwa, będzie dobrze.

W sumie zawsze lepiej wapnować mniejszymi dawkami, a częściej. Także zostawiam Cię dalej z problemem. :D

nowa ziemia i chce doprowadzić jak najszybciej do porządku więc wnioskuje radzisz 50 % wapna dać po żniwach i obornik na zime i za rok po żniwach drugie 50% wapna. Gdybym dawał tlenkowe na pewno bym dzielił nawet bez stosowania obornika za 3 miesiące , ale daje węglanowe.. AAAAA i tak podziele aby zmniejszyć ryzyko ;)

 

a co powiecie na średnie gleby III i IV klasa wapno z Nordkalku StandardCalk mam ofert po 95zł brutto termin płatności na września ph jeszcze nie badałem bo to nowe działki ale na pewno kwas jest niezły i jak coś to po ile dawać na ha myślałem o 4t?

Dlaczego Standard cal a nie fast cal ? fast cal jest bardziej rozdrobniony..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To wszystko wiemy :P

Teraz tylko nurtuje mnie pytanie co będzie najbardziej optymalne na moje gleby (średnia 4 klasa 5,3 ph)- dać te powiedzmy 2t CaO w formie:

- wapna tlenkowego 60-70% CaO ok 3 ton ?

- węglanowe np odmiana 04 50% ok 4 ton mielona?

co będzie bezpieczniejsze i jednocześnie drgnie ph w górę 

bezpieczniejsze  to na  pewno węglanowe .

Typ  04  - to mielona  skała  wapienna , reaktywnośc  srednio  w granicach  50 % , jesli super drobno  zmielone  to  więcej .

Jesli dasz 4  tony/ha o zawartości  50 %  CaO to  wyjdzie 2 tony  CaO /ha .

Przyjmując  reaktywność 50 % - przyswajalne będzie  około  1 tona/ha więc  troche  za  mało ... ale  coś  na pewno  PH  drgnie 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

No wiesz - wojcieszowiak z Wojcieszowa Lhoist reklamuje z reaktywnością 95 % :)

no więc co innego z węglanowych ? granulaty?

jeśli przyjmując że tlenkowe zadziała agresywnie to co pozostaje tylko mielona skała - w tych kategoriach nie ma większej reaktywności i zawartości CaO jak 50 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Jesli naprawdę ma  taka  reaktywność,  to  wystarczyłoby  te  4  tony , a jaka  cena ? 

Dziwnie  wysoka  ta  reaktywność jak  na  04  ... 06  [kreda ] ma  reaktywnośc  w  tych  granicach 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj