wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

MatiRol92    72

Panowie była gdzieś tutaj na forum taka tabelka jak sie przelicza CaO, CaO3, macie może ją gdzieś? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nieprzyswajalne dla roślin.

Lepszy gips na odkwaszenie lub dolomit ( z magnezem).

Wapno (czysty tlenek/wodorotlenek wapnia) to trochę zbyt radykalny środek na odkwaszanie, chyba że nie boisz się spalić tego co już masz. Rzeczywiście - ciężka gleba jest w stanie przyswoić ten wapń, a lekka nie. Żeby związać wapń w glebie musi być albo próchnica, albo frakcja ilasta. Tylko po co go dodawać jeśli gleba jest już żyzna? Ja ostatnio dawałem wapno magnezowe około 300/400 kg/ha to około 100 zł kwestia poszukania i dogadania ceny ze sprzedawcą. 

gips podobno nie podnosi  PH , masz  dane że  jest inaczej ?

 

cytat 

Jak gips wpływa na pH gleby?

Gips mimo tego, że zawiera wapń nie wpływa na pH gleby (nie zmienia go). Jest więc pożądanym nawozem na glebach o wysokim pH, które jednak mają deficyt wapnia. Na takich glebach dostępność wapnia z kredy czy dolomitu byłaby niska. Często aplikacja gipsu może dać dobre rezultaty, mimo pozornie wystarczającej ilości wapnia w glebie (zwłaszcza jeśli nie wiemy jaką metodą zostało przeprowadzone dane badanie), bowiem wapń może znajdować się w glebie w formie  tymczasowo niedostępnej dla roślin i życia glebowego. Jak przekonać się ile mamy dostępnego wapnia w glebie o wysokim pH? Należy zrobić analizę ilości kationów wymiennych w octanie amonu zbuforowanym do pH 8.2. Ten ekstrahent nie rozłoży będących w glebie węglanów i wodorowęglanów wapnia, pokaże nam więc ile wapnia jest rzeczywiście dostępne dla roślin.

 

MatiRol92

 

Ustalenie dawki konkretnego nawozu wapniowego lub wapniowo-magnezowego rozpoczyna się od przeliczenia formy węglanowej (CaCO3) na tlenkową (CaO), według następujących przeliczników:

Nawóz

Odpowiednik CaO

węglan wapnia (CaCO3)

0,56

tlenek wapnia (CaO)

1,00

węglan magnezu (MgCO3)

0,66

tlenek magnezu (MgO)

1,39

 

 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

niech ktos mi powie, po zastosowaniu fosforanem z wap magiem, kasa wydana na fosforan to kasa wywalaona w bloto, czy roslina ma szanse cos z tego pociagnac? czytalem ze wapno uwstecznia dzialanie fosforu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25603

Wydaje mi się, że tylko niepotrzebnie wywaliłeś kasę na wap - mag. Fosforu nie powinno uwstecznić bo wap-mag to skruszony otoczkowany dolomit o praktycznie zerowej reaktywności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

duzo nie wywalilem na ten wap mag bo kupilem tylko worek za 22 zl z czego poszlo 40 kg, i bardziej chodzilo tu zeby oszczedzic bo nawoz szedl w podsiewacz do siewnika do kukurydzy. na poczatku fosforan z saletra, pozniej zobaczylem ze moze braknac i zaczelem domieszywac wap magu, na sam koniec i tak bylo malo, wiec do tego doszedl jeszcze superfosfat 19, mam nadzieje ze nie bedzie to jakas bardzo niekozystna mieszanka na start dla kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie ponieważ nie mam czym rozsiać wapna pytlistego a doszło mi parę ha niepewnej ziemi ziemia ta jest zakwaszona to czy mógłbym co roku sypać dawkę przypominającą wapna granulowanego w ilości na pierwsze 2 lata 500 kg na 1ha następne 250-350 dało by to coś czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto ?? dodam że wapnowane by było 5 ha a wapno miał bym od znajomego handlarza po cenie hurtowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Witam mam pytanie ponieważ nie mam czym rozsiać wapna pytlistego a doszło mi parę ha niepewnej ziemi ziemia ta jest zakwaszona to czy mógłbym co roku sypać dawkę przypominającą wapna granulowanego w ilości na pierwsze 2 lata 500 kg na 1ha następne 250-350 dało by to coś czy to wyrzucanie pieniędzy w błoto ?? dodam że wapnowane by było 5 ha a wapno miał bym od znajomego handlarza po cenie hurtowej

Niestety w błoto. Piszesz, że ziemia zakwaszona, znasz pH? Jeśli nie, to nie żałuj 15 zl na badanie w Stacji. Będziesz wiedział dokładnie ile wapna potrzeba.

Jeśli jest naprawdę kwaśno, to pierwsze dawki muszą być rzędu kilku ton na ha. Za 3-4 lata jak pH poprawisz, może da się zmniejszyć dawkę do "przypominającej" rzędy 1 t/ha.

Niestety, nawet 500 kg/ha granulatu nie pomoże, bo po pierwsze granulaty działają wolniej od wapna sypkiego. Po drugie nie daj się nabrać na reklamę typu napis na worku "zalecana dawka 300-400 kg/ha". Czytaj skład chemiczny podany na worku, tam pewnie będzie pisało coś około 50% CaO albo "30 %CaO +  15% MgO". Cudów nie ma, wapna nie da się "skoncentrować". Wapno granulowane nie jest w żaden sposób silniejsze od sypkiego, jest tylko znacznie droższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

Panowie planuję zasiać rzepak zakupiłem już kredę granulowaną ph na 1ha mam 6 więc planuje tu rozsiać tonę kredy na ha , na polu 40arów mam ph 4,5 planuję tu rozsiać około 2,5 tony w przeliczaniu na ha , doradzicie czy dobrze czy jak byście to zrobili , i kiedy to rozsiać rżysko i orka na raz będzie dobra czy lepiej podorywka ale wiadomo polo po pszenicy wiec za dużo czasu nie będzie , wiem że nie bardzo zasiać rzepak na tak kwaśną ziemię ale kupiłem odmiane na słabszą glebę , pole użytkuje pierwszy rok a wcześniej już była 3 razy pszenica więć rzepak będzie dobrym płodozmianem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Jak oceniacie wapno posodowe? Zawiera min 20% CaO, max 50% H2O, max 3% CI

 

Oraz czy nie zaszkodziło by gdybym wysiał wapno na ściernie na to gruber i potem po jakimś czasie obornik i orka do siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

panowie podpowiedzcie gdzie mozna dostac dobrej jakosci krede w lubelskim? ale tak zeby nie urwalo kieszeni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agro24h    1

Ja mam koszalowską krede do sprzedania tylko bym muiał transport odbliczyć i ile potzeba...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

ja płaciłem tydzień temu po 230 netto granulacja 2mm bb 1000kg po 260 granulacja 1cm bb500kg +transport600zł za 24t 

czyli z transportem wyjdzie 255  i 285/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Widzę po lokalnych ogłoszeniach że te granulaty ostro spadły z ceny he he, jednak świadomość ludzi wzrosła, tyle się trąbi na forach internetowych i towar zalega cwaniaczkom 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

100zł za tonę na podwórku bym dał... U mnie już po 320zł oferują a jeszcze 2 lata temu po 600zł  krzyczeli ... Podejrzewam że to samo jest z nawozami, za granulację ostro kasują - pogadajcie ze starymi ludźmi jak za grosze wozami przywozili pyliste nawozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ja mam koszalowską krede do sprzedania tylko bym muiał transport odbliczyć i ile potzeba...

To po ile  masz  tą kredę? w jakich  opakowaniach?  czy luzem? ile ten transport? 

 

ja płaciłem tydzień temu po 230 netto granulacja 2mm bb 1000kg po 260 granulacja 1cm bb500kg +transport600zł za 24t 

czyli z transportem wyjdzie 255  i 285/t.

to ceny netto? a ile jest  na  to  Vat-u ? gdzie kupowałeś? 

 

 

pawel885

 

kiedyś może i przywozili , np jakiś  superfosfat pylisty luzem .

Tyle że  sami przywozili, był pylisty  i był luzem ...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Sami przywozili z gminnych składów nie z drugiego końca kraju.... Ludzie tylko problem mieli bo nie było jak tego rozsiać, jedynie łopatą, niektórzy do rowów to sypali żeby nie dostać kary za nie odebranie, takie czasy....  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

to ceny netto? a ile jest  na  to  Vat-u ? gdzie kupowałeś? 

tak ceny netto. Vatu jest 5%. Zadzwoniłem do KZK i przywieźli. Za transport zapłaciłem kierowcy gotówką, a na krede faktura przyszła pocztą na termin chyba 14 dni. Po żniwach będe coś kombinował z kredą luzem, ale teraz chce dać na qq i pogłównie po zbożach troche, więc bb i granulka powinna być ok. 

Dodam że odemnie do koszelowa jest około130km. Transport czy 1 czy 24t taka sama cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

To po ile  masz  tą kredę? w jakich  opakowaniach?  czy luzem? ile ten transport? 

 

to ceny netto? a ile jest  na  to  Vat-u ? gdzie kupowałeś? 

 

 

pawel885

 

kiedyś może i przywozili , np jakiś  superfosfat pylisty luzem .

Tyle że  sami przywozili, był pylisty  i był luzem ...

sialem naki nawoz na laki, a ze mam waskie dzialki, kilka lub kilkanascie pokosow, to jakis procent nawozu szedl na sasiednie dzialki, ale wtedy nawozy nie byly az tak drogie, superfosfat pylisty 450 zl, pozniej bralo sie granulowany, niewiele drozszy wygodniejszy w rozsiewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

tak ceny netto. Vatu jest 5%.

 

Tzn że mamy w Polsce nową stawkę VAT ? O 5% nie słyszałem, ale ustawy tak szybko idą że człowiek nie nadąża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pietrek1    1

Panowie proszę o opinie na temat wapna węglanowego z KOPalni Wierzbica chodzi dokładnie o to wapno

http://www.wierzbica.ccom.pl/files/objects/68/53/Atest3-15.pdf

jeśli chodzi o reaktywność dowiedziałem się u przedstawiciela jest na poziomie 70 % a pytam bo miałbym to wapno w bardzo dobrej cenie jakie są wasze opinie chodzi mi o niuanse związane z wysiewem  i działanie w praktyce w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj