wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Agrest    25504

Macie jak dla mnie ogromne pola to i straty mniejsze. U mnie są najczęściej pola o szerokości 12 m i małe areały, więc te straty były by ogromne. Ja w tym roku wysiałem parę ton pylistego na nowo zakupione działki małym siewnikiem Vicona rurowym. Tu pylenie jest dużo mniejsze, ale tempo pracy dosłownie żółwie. Mam też RCW ale zastanawiam się nad zmianą na 6m rozsiewacz żmijkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, załatwiłem wapno z prazenia dolomitu około 1000 stopni celcjusza, jest to sam pył coś jak cement tylko bialo- różowe . Teraz pytanie, ile tego dać na ha? Jest to raczej tlenek niż węglan, zawiera 38% CaO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

czy aby to nie jest radkowit premium? skad masz info ze to tlenek ? Bo radkowit premium ma włąsnie tak barwe i konsystencje maki. to zwykły weglan z magnezem 35-38 ca i 15-18 Mg


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, to jest z produkcji filtratu do studni. Przyjeżdża dolomi dość gruby i jest prazony w piecu,a ten pył pochodzi z odciagu tego pieca i z przesiewacza. Z tego co sie orientuje to tlenek powstaje z prazenia dolomitu i późniejszego mielenia. Jest jakiś sposób na odróżnienie tlenku od węglanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Cz ktoś słyszał o nawozie organiczno-mineralnym z aktywnym hydratem wapnia "OrCal" ponoć odstrasza dziki czy aby to nie jakaś ściema?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Święta prawda! Odstrasza dziki, stonkę i kontrolę z ARiMR, przywabia deszcz, tanie nawozy i piękne kobiety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

mariuszzz ciebie chyba też odstraszyło bo po napisaniu posta wylogowałeś się :lol:  :D  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ravooo    0

Siemanko, mam pole bardzo ciężkie, gliniaste, ziemia łąkowa, czarnoziem. PH w okolicach 5.3-5.5. Zakupiłem Wapniak Rolniczy G odmiana 04 CaO 52% CaCo3 ok 90%. Jest to nawóz wapniowy węglanowy na bazie kredy. Chce na tym polu posadzić Kalafior, pytanie brzmi ile Kg na ha muszę zastosować tego wapna aby otrzymać PH w okolicach 6.5? Dodam tez ze zależy mi na  miarę szybkim efekcie tego wapnowania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25504

Co się dziwisz  - z opisu wnioskuję, że kupiłeś zworkowaną kruszoną skałę, a nie zgranulowany pył kredowy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Az tyle? Na odwrocie worka tego wapna pisze 500kg :P

 

Na zneutralizowanie naturalnego zakwaszenia powstałego ze stosowania nawozów,kwaśnych deszczy, pobierania wapnia przez rośliny etc. potrzeba rocznie około 150 kg czystego składnika CaO czyli 300 kg kredy. WIęc odpowiedz sobie sam o ile podniesie ci Ph zastosowanie 500 kg. Może ciutkę podniesie ale na pewno nie  z 5,5 na 6,5. Ale nie sprubujesz to się nie dowiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Jaki najtańsza forma wapna nawozowego będzie mogła poprawić ph na moich polach. Posiadam gleby lekkie a aktualne ph od 4,2 do 4,8

 

Proszę o poradę co do rodzaju jak i ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Przywieźli mi dzisiaj wapniak koszelowski część grube granule 6-9mm, a część 0-2mm takie bardziej pyliste niż granulowane, Czy moge posiać to pyliste pogłównie po zbożach, nie zaszkodzi? czy posiać te duże granule, jeżeli ph mam około 4 to wystarczy jak posypie 1,5t/ha teraz po krzewiącym się pszenżycie jarym, a potem po orce zimowej lub przed drugie 1,5t, za rok będzie tam kukurydza.

 

Teraz przed qq jak posypie tą krede przed agregatem razem z nawozami, a częściowo z gnojowicą to będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

A czy można wysiać wapno na ścieranie. Przejechać gruberem i potem obornik i orka?
Pytam bo u mnie nawożenie obornikiem to podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiwaldi19    0

Nieprzyswajalne dla roślin.


Lepszy gips na odkwaszenie lub dolomit ( z magnezem).

Wapno (czysty tlenek/wodorotlenek wapnia) to trochę zbyt radykalny środek na odkwaszanie, chyba że nie boisz się spalić tego co już masz. Rzeczywiście - ciężka gleba jest w stanie przyswoić ten wapń, a lekka nie. Żeby związać wapń w glebie musi być albo próchnica, albo frakcja ilasta. Tylko po co go dodawać jeśli gleba jest już żyzna? Ja ostatnio dawałem wapno magnezowe około 300/400 kg/ha to około 100 zł kwestia poszukania i dogadania ceny ze sprzedawcą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

kreda koszelowska jest formą węglanową można na lekkie ziemie dawać nawet pogłównie tylko wtedy zjeździsz uprawę 

Edytowano przez mirek37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

ze zjeżdżeniem nie ma problemu bo siał bede amazonką pneumatyczną 15m w scieżkach tylko boje sie o rośliny a chce posiać po pszenicy żeby na rzepak było i po jarym pszenżycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

szkoda że nie masz galerii zobaczył bym takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

fajny,siałeś nim już wapno pyliste nie zawiesza się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie. Jak tym idzie wapno o konsystencji jak mąka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj