wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25581

To samo co dolomit z kopalni po 17 - 30zł/t. Na pewno tym nie odkwasisz.

Choć dolomit jest chociaż drobniej zmielony, a tutaj to wygląda na odsianą frakcję kamienia, ewentualnie kamień poddany został otoczkowaniu.

Ogólnie szajs i przekręt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Agrest dobrze że ostrzegasz ludzi przed nabijaniem kabzy oszustom i nic do ciebie nie mam, wszystko ok.

Ale na szczęście tym razem nie jest tak jak myślisz. Pewnie dlatego że mieszkasz daleko od miejsca urobku tego specyfiku i go najzwyczajniej w świecie nie znałeś więc pomyślałeś że to dolomit który masz pod nosem.  ;)

 

To jest kreda, która kopana z dołka jako surówka jest rzucana na sito. I w tym sicie jako pierwsze odpada sam pyłek, a jako drugie właśnie te bryłki.

Miałem samochód tego luzem: http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

kosztowało 80 zł + transport. Jest wydobywane w miejscowości koszelów czy okolicy. Pod Łomżą. Dlatego ktoś przywozi sobie to do radzynia podlaskiego po 80 zł. workuje w pieczętowane worki i sprzedaje po 200 zł/t. Od taki biznes.

 

EDIT:

Ale ja tego nie polecam, bo za czym te kulki się rozpuszczą to miną wieki. Kreda jest jak glina. Weź sobie kulkę takiej gliny połóż na betonie i jej nie ruszaj przez rok. Cały czas tam będzie, zbytnio się nie rozpłynie. Kreda jest dobra ale nie w takich kulkach. Najlepiej zwykłą kredę sypką. Gorzej się rozsiewa bo się lepi, bo przykleja, ale za to szybciej działa.

 

A tak w ogóle kto mieszka blisko Częstochowy to chyba najlepsza kreda to ta:

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/w

Wysuszona na pieprz. Jakiś tam % ucieknie w powietrze, ale i towar w 100% pokryje całą glebę.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Jednak myślę, że nie masz racji. ;)

Z prostej przyczyny - wapno które zawiera 16 % Mg jest dolomitem.

Złoża koszelowskie nie posiadają magnezu w swoim składzie, a na pewno  nie w takiej ilości.

Niby w drugiej części ogłoszenia jest opisana jakaś kreda, ale główny opis to nawóz wapniowo -magnezowy. A z granulatem to to nic wspólnego nie ma. a skoro nie zostało poddane granulacji to dlaczego grubszy kamień jest droższy i kosztuje aż 380zł/t ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Opisu nie czytałem, tylko po wyglądzie tych granulek stwierdziłem z ogłoszenia. Są identyczne jak te co ja miałem I wiem że jakiś koleś z pod radzynia podl. jeździ po rynkach i sprzedaje wapno wszelkiego kalibru.

 

Tak zgadza się. Jeśli jest to kreda z koszelowa itp. to nie ma Mg w swoim składzie. Nie wiem co ten koleś sprzedaje za 200 zł bo w opisie są dwa rodzaje wapn, ale ostatnie zdjęcie według mnie ukazuje te same granulki co ja miałem.

 

Różnica w cenie o której mówisz wynika z tego iż granulki wielkie (te ze zdjęcia mojego i zdjęcia z głoszenia) ulegają zbryleniu i z takiego worka to można se je wybierać, ale łopatą. Jest to spowodowane tym że nie są suszone, tylko tak jak mówię, dołek - kopara - sito = granulki i sypki towar.

 

A faktyczny nawóz kredowy granulowany jest suszony i granulowany maszynowo, stąd ta cena np. 360 zł. Co moim zdaniem jest w ogóle nie opłacalne. Bo za 360 zł/t granulek  mam 4 i pół tony tej samej kredy luzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Tylko to właśnie w tym ogłoszeniu facet podaje :

GRANULACJA 0-2mm - 230zł/tona
GRANULACJA 2-6mm - 380zł/tona

Czyli za grubszy kamień, czyli mniej wartościowy liczy więcej. Oryginalne granulaty tworzone są na bazie mączki wapiennej, a więc uziarnienie liczone chyba w mikronach. I taka granula rozpada się do tysięcy drobnych cząstek które szybko ulegają reakcją w roztworze glebowym.

A te granule ze zdjęcia to według mnie nadają się, ale do rzucania na manifestacji pod jakimś urzędem ;) zamiast kostki brukowej.

Ja np mam blisko kopalnię w Iłży. Są to pokłady jurajskie i raczej słabo zmielone. Niby wiem,  że to musi się długo rozkładać, ale z drugiej strony mam już ph uregulowane, więc go sypię bo kosztuje mnie około 1200zł za patelnię. Na podtrzymanie jeste dobre. Gorzej jak się dokupi nową działkę wtedy trzeba szukać innych rozwiązań, nie zawsze tanich.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Za chiny nie mogę znaleźć tego wapna pod Lomżą bo mam w sumie nie tak daleko ale cena też nie mała... Miałem jesienią kredę jeziorną i śladu po niej nie ma - rozsiewałem też na trawy więc nie zmieszałem z glebą i ładnie się rozpuściła, nie widać grudek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

agrest, no faktycznie, tego nie doczytałem. Na głównej cenie podaje 200 zł. a dalej co innego.

Nie no moim zdaniem to jest kreda, bo nawet paluchy na zdjęciu umączone jak by talkiem się smarował.

 

Ale tak jak powiedziałeś, nadają się do rzucania pod urzędem na manifestacji, bo ta kreda w tych kulkach jest tak zbita że leżącą na betonie roczny deszcz niedostatecznie rozpuści. Wiem bo mi parę takich kulek na kupce zostało to do dziś dnia leżą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Tylko to właśnie w tym ogłoszeniu facet podaje :

GRANULACJA 0-2mm - 230zł/tona

GRANULACJA 2-6mm - 380zł/tona

Czyli za grubszy kamień, czyli mniej wartościowy liczy więcej. Oryginalne granulaty tworzone są na bazie mączki wapiennej, a więc uziarnienie liczone chyba w mikronach. I taka granula rozpada się do tysięcy drobnych cząstek które szybko ulegają reakcją w roztworze glebowym.

A te granule ze zdjęcia to według mnie nadają się, ale do rzucania na manifestacji pod jakimś urzędem ;) zamiast kostki brukowej.

Ja np mam blisko kopalnię w Iłży. Są to pokłady jurajskie i raczej słabo zmielone. Niby wiem,  że to musi się długo rozkładać, ale z drugiej strony mam już ph uregulowane, więc go sypię bo kosztuje mnie około 1200zł za patelnię. Na podtrzymanie jeste dobre. Gorzej jak się dokupi nową działkę wtedy trzeba szukać innych rozwiązań, nie zawsze tanich.

Kolego,

ta granulacja w ogłoszeniu dotyczy kredy a nie wapna węglanowego. Przy wapnie węglanowym jest tylko jedna mozliwa granulacja, własnie 0-2 mm. Jeśli ktoś probuje sprzedawać rolnikom jako wapno grubsze frakcje węglanowe to jest to kruszywo na drogi a nie wapno.

Z kredą jest inaczej, kreda jest bezpostaciowa tzn po wykopaniu jest jak błoto. Po suszeniu moga sie tworzyc duże bryły wiec domyslam sie ze producent to sortuje na jakichs sitach, wiec moze miec posortowane na rózne frakcje, 0-2, 2-6. Tylko tez nie rozumiem czemu grubszą frakcje sprzedaje drozej. Podejrzewam ze po prostu próbuje orżnąć klienta jak tylko sie da. Gdyby ta kreda faktycznie była granulowana, to granulki byłyby mniej wiecej okrągłe i jednej wielkości i faktycznie granulacja kosztuje wiec cena granulatów wynosi 300- 500 zł/t. Ale patrząc na te zdjęcie to jest to tylko wysuszona i pokruszona kreda łąkowa czy jeziorna. Takie coś swieżo po wykopaniu kosztuje 20-30 zł/t wiec cena jak za prawdziwy granulat to rozbój w biały dzien:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Za chiny nie mogę znaleźć tego wapna pod Lomżą bo mam w sumie nie tak daleko ale cena też nie mała... Miałem jesienią kredę jeziorną i śladu po niej nie ma - rozsiewałem też na trawy więc nie zmieszałem z glebą i ładnie się rozpuściła, nie widać gI

I za Chiny pod Łomżą nie znajdziesz bo Koszelówka to powiat Łosice w mazowieckim:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oj sorki panowie. Pomyliłem Łomżę z Łosicami. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Penie piwo z Łomży Ci w pamięć zapadło i stąd te skojarzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan81    0

No dzięki panowie. Z daleka od takich oszustów się trzeba trzymać. Może ma ktoś namiary na sprawdzonego dostawcę kredy, lubelskie okolice Ryk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cesus    1

Można rozsiac wapno i siać kukurydzę w dozownik fosforan ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

panie i panowie pytanie na szybko.

Pole z pszenicą, przedplon groch.

Wynik analizy Ph - 4.5

Co można zrobić na szybko pogłównie?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Dużo możliwości chyba nie ma , pozostaje chyba tylko kreda drobno granulowana na suche rośliny, w niewielkiej dawce żeby chociaż na przypowierzchniowej warstwie poprawić pH.

 

No i przypilnować później normalne wapnowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

ok, ok, jedziemy po nawóz granulowany, a z drugiej strony biorę najtańszy miernik i zasuwam w pole. Średnia z 9 próbek 5.9-6 a jedna zakała jakaś 4.5, aż się wierzyć nie chce ze to jest możliwe


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Znalazłem kredę jeziorną 20zł/t, 40%CaO, 30% wody. Transport 500zł za 27t. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Granulatem możesz sobie sumienie uspokoić a nie na szybko odkwasić :) Jak najdrobniej mielona kreda możesz coś podziałać dopiero. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Jak gleba próchniczna z dość wysokim poziomem wód gruntowych i w osłoniętym terenie to idealna pod borówkę. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

troche zawsze pójdzie - wiem ze jednym nawozem nie dojdę do 6.5 ale aby z 4 wyskoczyć, po zbiorach coś się innego zastosuje. Nie mniej miernik kupiony jutro runda po polu bo dalej nie wierze ze na jednym kawałku tak niżej jak na pozostałych


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cesus    1

Czy tym miernikom to można ufać czy nie lepiej w laboratorium zbadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadbox    0

Witam,
czy ktoś używał wapna nawozowego w postaci oprysku? Czy taki specyfik ma racje zastosowania?? 
Proszę o opinie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj