wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

pawel885    2279

Nie zalecają siać mocznika na świeżo wapnowane pola - jaki jest bezpieczny odstęp czasu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

To jakie wapno można dać teraz pod żyto aby szybko zadziałało? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

Dasz po żniwach wapno kredowe w konkretnej dawce jakies 4t/ha i tyle. W jakieś tam granulowane wapno nie warto inwestowac bo drogo wychodzi i sa mizerne efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Wiesz, chciałbym jeszcze coś z tego żyta wyciągnąć w tym sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale co ty wyciągniesz? Ile tego żyta średnio kosisz z ha? 4 - 5 t? No to se kup 1 tonę wapna granulowanego = 1 tona żyta. To co się zwiększy plon żyta albo i nie, wsadzisz w te wapno. Żyto jest tolerancyjne na zakwaszenie. Lepiej daj więcej azotu i kup środki skracające. A po żniwach kup normalne wapno po 60 - 120 zł w zależności od lokalizacji bo cenę głównie transport napędza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Dzięki za info, mam w planach jesienne nawożenie wapnem. 

Pomyślę jeszcze nad przetestowaniem tego orcal na 1 hektarze a tak to na reszcie wstrzymam się do jesieni.  

azot i środki skracjące będą użyte- min 5-6 ton mam zamiar zebrać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Wiesz, chciałbym jeszcze coś z tego żyta wyciągnąć w tym sezonie.

 

Dużo tańszym kosztem będzie aplikacja Wapnovitu ze 2 razy na działkę. Rok temu miałem niedobory wapna na dzierżawie - pszenżyto żółkło. Wapnovit ładnie je wyprowadził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Paweł na serio pomogło? Fakt że nigdy tego nie stosowałem i się na własnej  skórze nie przekonałem, ale ja w to nie wierzę... Może zapotrzebowanie na wapń w roślinie tym wapnowitem ugasimy. Ale wapnowanie ma na celu wyeliminowanie zakwaszających składników gleby. I roślina nie rośnie dlatego jest gleba zakwaszona, a nie dlatego że nie ma dostępu do wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu95    13

1. Czy jeżeli wapno zawiera magnez to znaczy, że jest to dolomit?

2. Kreda może pochodzić z przerobu skał wapiennych? Kreda może być odmianą 04 czy tylko 06a, 07a....?

Dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

1. Tak

2. kreda z mielnika surówka o ile się nie mylę nazywa się 06a

 

poszukaj sobie w googlach oznaczenia wapna ustalone w rozporządzeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu95    13

Czytałem to rozporządzenie, wiele wyjaśnia. Na KZK piszą, że 06a najlepsze do podniesienia pH, ale daleko mam wszędzie, czyli za drogo. 60km od siebie mam nawóz wapniowy węglanowy - jura, ponad 50% CaO, odmiana 04, około 56zł/t. Pomoże w podniesieniu pH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

06a według rozporządzenia ma mieć tylko minimum 35% CaO i max 10% wody.Więc zawartość czystego składnika nie jest zbyt wysoka.Trzeba dać dużą dawkę.No i 1 tona wody z wodociągu kosztuje tylko ok 5 zł :) . Jak masz gleby lekkie lub średnie wapniowy węglanowy pomoże tylko trzeba dać z 2-3 tony na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian315    4

Co polecacie do szybkiego i efektywnego odkwaszenia gleby czy kredą będzie dobra słyszałem że nie którzy sieją też wapno palone (budowlane) i prosiłbym o jakąś poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jeżeli chcesz szybko odkwasić zwłaszcza ciężką glebę najszybciej tlenkowym CaO, budowlane to wodorotlenek Ca(OH)2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Stosowałem wapno hydratyzowane na łąkę a dokładnie podczas wyrównywania tejże łąki na ziemię ze stawu. Muszę przyznać, że efekt niemalże natychmiastowy. Nie wiem, jak działa, ale działa i to dla mnie najważniejsze.

Dawka 600 kg na 150 t ziemi.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian315    4

 A czy kreda też podobnie szybko działa bo czytałem gdzieś  że  wapno tlenkowe nie za bardzo nadaje się do wapnowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141

Panowie można teraz wysiać wapno węglanowego na polu i tak je zostawić nieruszane aż do uprawy przedsiewnej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

 A czy kreda też podobnie szybko działa bo czytałem gdzieś  że  wapno tlenkowe nie za bardzo nadaje się do wapnowania.

 

Nie wiem, gdyż osobiście nie stosowałem.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Kredę dobrze jest stosować po trochu a często, Dając wysoką dawkę podniesie ph ale to nie znaczy że już będziesz miał spokój na lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fendt515    1

Polcalc ? drogie jak każdy granulat.

Edytowano przez Fendt515

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

panowie myślę rozsiać wapno granulowane pogłównie na pszenice ozima i mam pytanie po jakim czasie mogę ruszać z saletrą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

tomekZ058

według starych książek 3-6 miesięcy tyle że one zakłądają dawki wapna na poziomie 2-3 ton/ha i mowa jest o terminie późne lata lub jesień czyli wyższe temperatury i liczone jest to w kontekście mocznika.

Toretycznie możesz mieć większe straty azotu z częsi amonowej saletry. Jeśli wapna dałeś 200-300 kg/ha, temperatura jest poniżej 5'C i jeszcze spadnie trochę deszczu to ja bym się nie szczypał tylko siał jak mi pasuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Ktoś tu pisał o wapnie budowlanym. Mam kawałek 1 ha gdzie chcę posiać koniczynę czerwoną, ph 5,2, czyli mogłoby być wyższe. Teraz jest zaorany, klasa IV raczej glina. Jakie mogą być negatywne konsekwekcje? Wapno Granulowane u mnie kosztuje 500-700 zł/t...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj