wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

d4rek    67

czystego wapna 2-2.5 t, wiec wapno około 30 %  magnez z 15% (z magnezem inny troche przelicznik) daj z 5t na ha i ok będzie - ja dałem 27t na 5 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

To inaczej jakie badanie zrobic zeby zbadac zawartość wapnia w glepie? Mg na srednim poziomie, Ph od 7,0 do 7,3.Zamawiałem nawozy i wrazie "w" zamówiłem grade IV zeby posypac chociaz profilaktycznie pod warzywa i burak. Ziemia IV klasa WLKp 

 

 

Daj sobie spokój z wapnem. W alkalicznej ziemi rośliny też słabo rosną. Robiłeś badania w OSChR, więc powinieneś mieć zalecenia co do wapnowania. Z pewnością jest ono zbędne.

 

Okazuje się, że bywają przypadki, w których wapno może być w formie niedostępnej dla roślin. Wówczas można dostarczyć go na pole w postaci gipsu (koniecznie uwodnionego). Korzyści są takie, że nie zmieni on odczynu gleby oraz dostarczy wapnia i siarki roślinom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Warto teraz kupić wapno? Cena w morawicy węglanowego 27zł brutto. jak wysypie to pod chmurke to nic się nie stanie do jesieni?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Teraz jest odpowiednia pora ze względu na cenę, najlepiej kupić cały skład jest taniej. Z wierzchu może się zbrylić, ale to nie problem.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wapno wysypane w tej chwili na glebe do jesienei bedzie całkowicie mokre. Zbrylic sie nie zbryli ale jak rozsiewcz bedzie miał drabinki w srodku to bedzie sie zawieszało. jednego roku zostało mi kilka ton z morawicy do wiosny to była dosłownie papka choc było przykryte folia to pociagneło wode od dołu.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spajki01    1

Mam  Kilka pytań  do Kulawa Koza. Ponieważ jestem z twoich okolic ty jak mniemam okolice Olkusza wiec niedaleko ode mnie.To wapno tlenkowe o którym pisałeś z Trzuskawicy to sam sobie przywoziłeś czy oni ci przywieźli? I ile kosztuje tona wapna tlenkowego w trzuskawicy. I co powiesz o wapnie z Wielkanocy bo mówiłeś ze stosowałeś jak tam właśnie też jest z dowozem i ceną wapna. Ktoś tu kiedyś pisał bo przeczytałem całe forum o tym że wapno z Miechów Siedliska jest słabe jak uważasz sprawdzałeś? Ja mam cieżkie ziemie i pasuje mi odkwasić porządnie właśnie chciałbym tlenkiem.

Edytowano przez spajki01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

To jak w tej samej cenie było to bez sensu teraz kupować. Zaczekam do lata.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Czy jeśli teraz wysiałbym wapno pod zboża jare głownie pod jęczmień i pszenicę to czy przez te dwa miesiące to wapno zacznie reagować i czy zboże będzie coś z tego miało.
Od razu mówię wapno granulowane min 50% wapnia i 90% caco3. Nie wysiałem na jesieni bo nie dało rady wejść w pole aby je wymieszać a później jak dolało to z wierzchu zrobiła się warstwa błota a pod spodem skała. W połowie grudnia dopiero wszedłem i z głeboszowałem. Czy w tym roku będzie jakiś efekt z tego wapna. Dodam że mam na polu w c*** skrzypu polnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Jakiś tam efekt będzie. Może nie tak dobry jak przy jesiennym posypaniu. Zazwyczaj pełne efekty wapnowania widać w drugim sezonie po zabiegu.

Skrzyp trzeba było załatwić chemią przed głęboszowaniem, w czasie którego rozwlokłeś rozłogi po polu. Wapnowanie nie zabija skrzypu.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Napisano (edytowany)

Trochę się nie zgodzę z kolega z góry. Masz rację ale jeśli chodzi o krede surowa. Jeśli chodzi o wapno granulowane to najlepsze efekty są właśnie przy stosowaniu poglownym ok 2 miesiące przed ruszeniem wegetacji wtedy wapno te zaczyna najlepiej działać.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

konro93 co ty za bzdury pleciesz napisane przez tych oszustów na swoich workach z wapnem? Wapno to wapno, nic tego nie przeskoczy, granulowane, białe czy farbowane na zielono jeśli węgla zawsze działa tak samo.

 

Kolego blondynek, jak możesz siej to wapno i nie patrz na nic czy ono będzie działać za miesiąc czy za rok. Bo z takim zastanawianiem się tylko przedłużasz agonię swojego pola. Nie ma co zwlekać, czym szybciej go wprowadzisz tym szybciej będzie działać i to jest pewne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jakie bzdury. Wapno granulowane da się dokładniej rozsiać ma równomierną granulacje jest uwczesnie dobrze rozdrobnione i zgranulowane dlatego troche szybciej działa aniżeli kreda sypka. Okres rozkładu to 2 miesiące. Kreda surowa też będzie szybko działać jeśli damy ją posypowo po górze ale troche wolniej sie rozkłada aniżeli granulowana. Oczywiście pisze tutaj jeżeli rozsiejemy te pół tony kredy granulowanej i surowej. Sam w tamtym roku dawałem pogłównie krede surowa w ilości 2 tony na ha i wydaje mi się że efekty były. Nie da się ukryć ze w drugim roku wyoruja się jeszcze białe duże kawałki kredy surowej czego w przypadku kredy granulowanej nie zobaczysz. Oczywiście nie polecam granulatów ale skoro ktos pyta to mozna odpowiedziec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak czy siak i tak będę wapnował w tym roku pola ale to dopiero po żniwach.
A podpowiedź kolego @a1fe26c2 czym zwalczasz skarbie skrzyp. Jakim środkiem można skutecznie pozbyć się tego tyfusu.
A to wapno to jak pogoda pozwoli to w sobotę chcę rozsiać. I pytanie ile sypnąć na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

Ha, na skrzyp jest tylko jeden środek - MCPA. Łąki pryskałem Chwastoxem. Przy okazji bierze też sity. Korzystajcie z tego preparatu, póki Unia pozwala. :)

Wapno wysyp w zalecanej ilości. I tak zmienisz poziom zakwaszenia tylko o jeden poziom (np. z bardzo kwaśnego na kwaśny, lub z kwaśnego na lekko kwaśny).

Zalecana ilość zależy od składu granulometrycznego gleby i stopnia jej zakwaszenia. Na glebach lekkich i średnich nie ryzykowałbym sypać więcej jak 2 t/ha kredy. Na gleby ciężkie można sypnąć tonę tlenku wapnia.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

wapno wysypane w tej chwili na glebe do jesienei bedzie całkowicie mokre. Zbrylic sie nie zbryli ale jak rozsiewcz bedzie miał drabinki w srodku to bedzie sie zawieszało. jednego roku zostało mi kilka ton z morawicy do wiosny to była dosłownie papka choc było przykryte folia to pociagneło wode od dołu.

Chyba 2 lata temu nordcalc przykryty folią był mokry po 2 czy 3 miesiącach praktycznie bezdeszczowych.

 

A wracając do tematu, jest sobie działeczka 10ha, rzepak obecnie i połowa pewnie do likwidacji jak nie całość i tak sobie myślę czy nie wysypać 2 wanien wapna (no i druga ma 2 ha, łącznie byłoby 12ha). Kultywator wymiesza i nie będę się kopał z tym jesienia. Tylko się zastanawiam czy nie przedobrzę z dawką bo 2 wanny to max 50ton więc wyjdzie około 4 ton na ha. Ostatnio nawożone chyba z 10 lat temu 7ha a pozostałe to niedawno dokupione i wapna nigdy nie widziało chyba.

 

Pytanie - wapno się chyba nie zmarnuje? No i biedy się nie powinno narobić?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Nie zmarnuje się. Pytanie jaką masz glebę? Jeśli dość ciężką, to taka ilość wapna nie powinna zaszkodzić. Gorzej jest z glebami średnimi i lekkimi, w których wypadku należałoby taką ilość wapna podzielić na dwie dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Ciężka to nie jest, lekka też nie (żaden piach). Może po prostu posiać część na innej działce i niech czeka do żniw?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Sypałem w marcu 2013r. pod jęczmień jary na podobnej glebie , 2 wanny na 14 ha węglanowe i było ok . 1auto z Morawicy , drugie to kujawit . Miałem 5 wanien na pryzmie od kwietnia (morawica ) przykryłem plandekami , po miesiącu lekki szok , bo wapno mokre  :wacko: , teraz już nie przykrywam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Nikita_Bennet - dla gleb średnich 2 t/ha węglanu wapna to nic szczególnego. Możesz sypać, biedy z tego powodu nie będzie (najwyżej trochę się fosfor z wapniem zwiąże), ale warto zajrzeć na stronę np. Kujawskiego Pomorskiego ODR i poczytać o zasadach wapnowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
remik1988    1

Czy jesli stosuje obornik co 2-3 lata to zastepuje on wapnowanie? Bo nigdy wapna nie stosowalem a PH 6,5-7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nic z tych rzeczy. Obornik więcej zakwasza niż odkwasza. Wapno wypadało by dać, ale i tak jest lepiej niż na samych nawozach z worka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
remik1988    1

Byl u mnie przedstawiciel jakiejs firmy i chcial namowic wlasnie na wapno, pobral próbki z pól i uznal ze nie potrzebuje kupowac od niego tego wapne bo mam dobre Ph. Wapna nigdy nie stosowalem  nawet w nawozach a obornik dosc czesto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

O nawozach mówiąc miałem na myśli nawozy sztuczne, ze one bardziej zakwaszają niż obornik.

Co do próbek gleby, to najlepiej pobierz je sam i zawieź do stacji chemizacji rolnictwa na zbadanie wtedy będzie wszystko jasne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj