wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

KULAWA_KOZA    156

a chodzby było tlenkowe to też by nic się nie stało!!


witam panowie mam pytanko wiosną pod jeczmien jary na 5 klasie gleby. jakie granulowane wapno dac i ile. tlenek ponoc szkodzi wschodom. a weglan niedziala szybko ktos cos poradzi?

 

a kto ci takich głupot naopowiadał że tlenek szkodzi wschodom? Ja daje wapno tlenkowe 90% z Trzuskawicy na głęboką orkę na to sól potasowa lub polifoska , mieszam wszystko z ziemią agregatem lub bronami  i potem normalnie sieje zboze.I  NIGDY nic się nie dzieje.

Puścił ktoś profamacje a ludzie słuchają i dalej powtarzają , byłem z próbkami ziemi w stacji badań ziemi to tez mi przedstawili swoje opinie dopiero im otworzyłem oczy przykładami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

To jest wysiew wapna tlenkowego rozsiewaczem pneumatycznym

 

 

To nie jest wapno tlenkowe, wyraźnie pisze w tytule filmu ze to liquid lime i widac przeciez ze jest aplikowane zwykłym opryskiwaczem.

Liquid lime jest popularne w USA i zach. Europie jako sposób na szybką i precyzyjną (ale droższą) regulację pH. Stosuje się najlepszej jakości mączki wapienne (kredy techniczne). U nas takie coś to np. Fastcalc albo Kujawit Premium z Lafarge. Wapna specjalnie mielone o zawartości CaO ok 53-54% i reaktywności 99%, czyli najlepsze wapna węglanowe. Ponieważ są zmielone to przy rozsiewie zwykłym rozsiewaczem świata nie widać:) Ktoś tu pisał niedawno ze mgła nad polem wisi po takim wapnie nawet poł godziny:) 

Ze względu na wysoką zawartość czystego składnika CaO i najwyższą reaktywność (np. Kujawit Premium ma 54% CaO i 99,7% reaktywności), takie wapna nadają się np do szybkiego, "awaryjnego" wapnowania wiosną. 

No wiec zeby nie wapnowac pola sąsiada, wymyślono ze takie wapno miesza się z wodą i dozuje zwykłym opryskiwaczem. Metoda droższa ale nie ma strat, wiatr nie znosi na pole sąsiada, sprzęt się nie zakurzy a jak widać na filmie gleba jest pokryta wapnem bardzo równomiernie.

 

Jesli chodzi o stosowanie wapna pylistego na sucho to tu są dwa filmy:

a tu akurat wapno tlenkowe:

i jeszcze jeden:

tu akurat wysiew mączki wapiennej, jak widać jest ładowana do rozsiewacza z ciśnieniowo z cementonaczepy.

Zwróćcie uwagę, że liquid lime rozlewa się opryskiwaczem a tlenkowe czy mączki na sucho aplikuje się rozsiewaczami z belką w fartuchu gumowym co trochę ogranicza pylenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz coś więcej powiedzieć o tej metodzie zagranicznej? Czy oby na pewno jest to zwykły opryskiwacz? Gdzie wlać wodę a gdzie wpompować wapno do niego?

 

Na filmie poltor dlaczego wapnowali zasiane zboże skoro i tak ścieżki technologiczne są szersze od rozsiewacza i w środku zostały pasy nie zwapnowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

a chodzby było tlenkowe to też by nic się nie stało!!

 

a kto ci takich głupot naopowiadał że tlenek szkodzi wschodom? Ja daje wapno tlenkowe 90% z Trzuskawicy na głęboką orkę na to sól potasowa lub polifoska , mieszam wszystko z ziemią agregatem lub bronami  i potem normalnie sieje zboze.I  NIGDY nic się nie dzieje.

Puścił ktoś profamacje a ludzie słuchają i dalej powtarzają , byłem z próbkami ziemi w stacji badań ziemi to tez mi przedstawili swoje opinie dopiero im otworzyłem oczy przykładami.

Nie masz do końca racji. Wapno tlenkowe na słabej glebie tj. V klasa może narobić bardzo dużo  złego jeżeli da sie zbyt dużą dawkę. W ogóle wapno tlenkowe nie jest polecane na takie gleby tylko węglanowe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Mam na 1 kawałku IVb poszła na głęboką rolę 10t tlenkowego na hektar.( całe auto)  na to odrazu agrehat potem brona , nawóz i zasiałem pszenice.

Pszenica kapitalna.Wydała ponad 7t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Ty tak na poważnie?

10t/ha?

Bo nie wiem czy z użytkowników forum robisz głupków, czy sam się gubisz. Jeśli nawet nie jesteś świadom działania wapna tlenkowego w takiej dawce, to chociaż ekonomia powinna Cię skłonić do przemyśleń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

chyba @kulawa_koza myli telnkowe z weglanem koloru białego :) 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Też najpierw o tym pomyślałem, ale wcześniej pisał o tlenku 90% z Trzuskawicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Miałem równy hektar.Przyjechało auto z rozsiewaczem , a na auto wchodzi 10t .

Tlenkowe 90% .Rozsiał i jak wymieszałem z ziemią to sladu nie było.Pszenica kapitalna.

Tam było Ph 4.2 po roku jak zbadałem było 6.7.

Teraz nie wiem .

 

 

Zróbcie experyment.

Na 10r wysypcie 1t tlenkowego wymieszajcie dobrze z ziemią posiejcie pszenice a zobaczycie .

Jestem w stanie się założyc tutaj oficjalnie ze zbożu nic sie nie stanie.

Oczywiście Ph musi być poniżej 5.0

 

Jest ktoś chętny do zakładu?

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Jesli takie pH było jak piszesz to jest to realne tylko aż dziwne ze nie było jakichs skutków ubocznych po tak dużej dawce jednorazowo. Mam takie działki ze pH jest 4,5 sypie po 4-6t weglanów co 3 lata i az takiego skoku to nie uzyskałem choc efekty widac:( 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Biały zrób próbę na 10ar z tlenkowym.

A przyznasz mi rację.

Mogę się założyć o wszystko ze zboże bedzie super.

 

Biały bo po węglanie efekt jest powolny i to latami przebiega a po tlenku masz bardzo szybki .Na tlenek inaczej ziemia reaguje  niż na węglan.

 

Ja kilka lat temu zaczynałem od marglu i wapna 50% węglanowego oraz tego magnezowego siwego, ale efektu 0, więc odpóściłem węglan.

Po tlenku widać efekt od razu.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Koza a jak z życiem biologicznym w takiej glebie?

również nie neguję wzrostu pH - to normalne. stosując tlenek trzeba brać pod uwagę również życie biologiczne i to że lekkie gleby mają mały bufor i duże dawki tlenku (który działa dość agresywnie) z czasem przyniosą więcej szkód niż korzyści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Na razie nie odczułem jakiś złych zmian, a przeciwnie .Bardzo ładnie się rodzi zboże.

Dawniej to była tragedia.

Urosło np. jęczmień na 20 cm i koniec , nawet się nie wykłosił , zżółkł i koniec , podobnie s pszenicą.

 A jak przywaliłem wapna tlenkowego to az radość spojrzeć jak pszenica rośnie , listki grube i ciemne, ładnie sie krzewi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Mylisz dolomit z węglanowym czyli np kredą pylistą, albo tak Ci powiedzieli, 10 ton tlenkowego na hektar to spowodowało by przekroczenie optymalnego ph i to sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Może napisz ile płacisz za to wapno tlenkowe? Bo do tanich to ono nie należy. I druga sprawa uczciwość sprzedającego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Cena takiego wapna nie jest taka jak się kupuje w workach, bo wiadomo to by się nie opłacało.Ja za całe auto z rozsiewem na polu płaciłem 1200zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ale to jakaś mała wywrotka skoro napisałeś wcześniej że rozsiałeś 10 ton ( auto )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

ludzie nie dyskutujcie z tym dzieciakiem bo to nie ma sensu 

on specjalnie zmyśla żeby robić zamieszanie w temacie i przy okazji pochwalić się ile to pszenica mu sypnęła ;)  

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Czemu miałbym zmyślać?Może ty coś ciekawego napiszesz, bo jak narazie nic ciekawego w temacie nie zamieściłeś dzieciaku.

Może się czymś pochwalisz.......bo jak narazie uprawiasz ogródek a twoja galeria pełna fotek z Twojego gospodarstwa az pęka w szwach :)

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25227

Cena takiego wapna nie jest taka jak się kupuje w workach, bo wiadomo to by się nie opłacało.Ja za całe auto z rozsiewem na polu płaciłem 1200zł.

 

Czyli nadal robisz nas w balona, albo sprzedawca ma lewe dojście do towaru, lub działa charytatywnie lub robi Ciebie w balona i rozsiewa jakiś mix (wapno + piasek?). A najpewniej wapno węglanowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj