wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jeśli magnezu ma szybko przybyć, to korzystaj z drogich rozwiązań (siarczan magnezu, siarczan amonu). W przeciwnym wypadku trzeba stosować wapna magnezowe. Rozwiązanie pośrednie - nawozy NPK z magnezem - najwyżej zahamuje ubywanie tego pierwiastka z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Jaka jest Wasza opinie na temat wapna POLCALC? Albo jakie wapno polecicie w big-bagach? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Mam pytanie do was

Mam jedną działke o ph 4,1-dramat (wziąłem w dzierżawe)

Po żniwach co lepiej wysiać

krede czy wapno tlenkowe i podstawowe pytanie ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Podstawa to bonitacja gleby. Jak będzie wilgoci dużo i bonitacja I-III to możesz dać tlenek. Generalnie dawka nie powinna przekraczać 500kg jednorazowo.

Na słabszej bonitacji według mnie tylko węglan. Dawka uzależniona od stopnia przemiału. Im bardziej pyliste tym dawka może być mniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

wapniak koszelowski czy polcalc co lepsze? Wydaje mi się że są to niemal identyczne produkty a jakie wy macie spostrzeżenia? Planuje dać na rzepak po pareset kilo któregoś z nich i rozsiać w najbliższym czasie co wy na to? Czy może lepiej wiosną rozsiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

czyli węglan wapnia z morawicy też może być?

Może troche głupie pytanie ale co to jest ta bonitacja gleby?

Jak bym tak sypnął 500kgna ha to +/- jaki może być wtedy odczyn ph?

Kurde myślałem że przy takim ph (4,1) to będe musiał sypnąć ok 3t na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Na takie cos to weglanu trzba dac 5t x2 przed orka i po orce i po jakichs 2 latach bedziesm miał poprawe. Nie wierz w te bajki ze 500kg kredy granulowanej zmieni ci pH


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Bonitacja to klasa gleby. Pisałem że możesz dać tlenku 500kg bo takie są zalecenia. Na madzie wiślanej I klasy bonitacyjnej można dawkę tlenku zwiększyć, ale ogólne zalecenia mówią o max 500kg jednorazowo. Nie oznacza to że uzyskasz po tej dawce właściwe ph. Odkwaszanie to proces długotrwały.

Z węglanów masz szerszy wybór, bo np kredy pylistej możesz dać np 2 tony( np. kreda pylista pastewna) i będziesz miał lepszy efekt niż dasz 5 ton wapna z Morawicy, Bukowej czy innych. Najlepsze zawsze będą węglany z najmłodszych pokładów czyli kredowe ( stąd przyjęła się nazwa kredy). Chyba największe pokłady młodej kredy znajdują się w Mielniku.  I zasada jest taka, że węglanem nie przewapnujesz- jest on bezpieczniejszy w stosowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Agrest mówisz o 500 kg samego towaru, czy czystego składnika CaO jednorazowo na cięższe gleby? O ile mnie pamięć nie myli to chyba zalecenia mówią o 500kg/ha CaO, czyli samego towaru trochę więcej, dobrze mówię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamadam241    20

witam panowie mam pytanko wiosną pod jeczmien jary na 5 klasie gleby. jakie granulowane wapno dac i ile. tlenek ponoc szkodzi wschodom. a weglan niedziala szybko ktos cos poradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Faktycznie nie precyzyjnie się wyraziłem, bo piszę tlenek ale mam na myśli wapno tlenkowe.

Ja od zawsze słyszałem, żeby nie dawać więcej jak 500kg wapna tlenkowego na ha - nie czystego CaO. Być może to błędne dane, ale ja i tak wapna tlenkowego nie stosuję.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja też właśnie tlenku nie stosuję i wiem tyle o ile jak to się mówi. Ale w każdym bądź razie coś około 500 kg jednorazowo i lepiej więcej nie stosujcie bo może być problem. Czym mniej wilgoci tym większy problem, chodzi o to  że CaO reaguje z H2O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Agrest   jak byś radził zrobić na tej działce po żniwach?

Co dać, ile i kiedy (przed orką po orce-podorywce czy wystarczy talerzować)

Do tej pory myślałem że najlepsza jest kreda tylko że to w porównaniu do innego wapna wychodzi bardzo drogo.

I mam jeszcze jedno pytanie u siebie na działkach mam ph od 5,5-6,2 i na tych polach po żniwach co najlepiej sypnąć na ściernisko żeby mieć optymalne ph (czyli w granicach ph 7)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

kolego nie do każdego rodzaju gleby optymalne jest ph kolo 7. Na glebach cięższych zgoda ale na piachach ph kolo 6 jest juz bardzo dobrym wynikiem i większego Ci nie trzeba także napisz może co za grunty masz. Ponawiam pytanie odnośnie wapniaka koszule wąskiego i polcalcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

Knoro93 -  na stronie Koszelowskich Zakładów jest napisane, że ich produkt wytwarzany jest z kredy piszącej. Jest to chyba najmłodszy i najlepiej rozpuszczalny wapień.

Polcalc robi swoje produkty chyba z mielonych skał wapiennych, ale z pokładów jurajskich czyli starszych. A więc  przy założeniu jednakowego stopnia zmielenia obu produktów, wydaje mi się, że wapniak może być bardziej reaktywny, a przynajmniej szybciej dostępny dla roślin, co może mieć znaczenie przy pogłównym stosowaniu.

Tylko podkreślę, że są to tylko i wyłącznie moje przemyślenia i dobrze gdyby ktoś z większą wiedzą się wypowiedział.

Bonifacy - jeśli masz jeszcze nie obsiane to nie czekaj i siej wapno, nawet i to morawickie (ponoć teraz w miarę dobrze mielą). Zapowiadają mokry styczeń i luty to ja bym go nie mieszał z glebą. Dałbym około 5t na ha.

Jeśli masz posiane, to po żniwach zastosuj  najlepiej jakąś kredę np z Mielnika. Wydaje mi się że lepiej jest posiać 4 tony kredy mielnickiej po 120zł niż 8 ton wapna z Morawicy po 60-70zł. a najlepiej jakbyś dostał coś pylistego - np kredę pastewną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Mam 1 ha gliny z ph 5,16 i to jedyny problematyczny kawałek. Chcę tam posiać trawę z koniczyną dla której optymalne ph wynosi ponad 5,5. Ile trzeba byłoby dać kredy granulowanej aby trochę je podnieść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nawet na worku jest napisane CaO około 45 % a w opisie albo się pomylił albo wiedział że taka bajka to całkowite przegięcie i napisał że CaO około 35%.

Trzeba pozamieniać literki

M na G

A na Ó

G na W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25596

No właśnie - błędy i rozbieżności pomiędzy nadrukiem a opisem. Samo słownictwo  na worku według mnie odbiega od ustalonych norm. Bo np. przyjmuje się, że na worku jest napisane zawartość składnika wynosi minimum x%, a nie około x%. Druga sprawa spotkaliście się gdzieś z tak podaną granulacją : do 1 na 20%, od  1-6,9 na 70%???. Bo ja nigdy.

No i najważniejsza zawartość składników  -  MgO 15%, CaO 45%, co w przeliczeniu daję odpowiednio 31,35% MgCO3 i 80,1% CaCO3. W sumie jest 111,45%. 


Tu też ciekawy kwiatek  http://olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-granulowane-CID757-IDblU87.html#def3c57635

Zawartość CaO 49,8%    Ca  29,07%  CaCO3  9,01%

A przy zastosowaniu przeliczników wapno o zawartości CaO 49,8% na Ca winno być 35,6%, CaO na CaCO3 winno być 87,22%.

Chyba, że ja korzystam ze złych przeliczników.

Ogólnie w przeliczeniu CaO na CaCO3 ewidentnym błędem jest złe umiejscowienie przecinka, ale chyba w poważnej firmie takie coś by nie przeszło. W wyrobach warsztatowych i owszem.


Tu http://olx.pl/oferta/promocja-wapno-nawozowe-granulowane-CID757-IDaJmht.html#def3c57635;promoted           bardzo ciekawe ogłoszenie - cena już od 79,60 zł netto na hektar. Tylko czy ta cena jest za garść, wiadro, worek, a może tonę??? :blink:

A tu http://olx.pl/oferta/promocja-10-rabatu-wapno-rolnicze-granulowane-CID757-IDck2O7.html#5288045305   jest aż 6% mikroelementów (B, Fe, Cu, Mo)  - na stronie jakiejś kopalni znalazłem takie dane o mikro w wapnie dolomitowym - bor 0,02%, miedź 0,003%, mangan 0,1%, cynk 0,005%, żelazo 1,51%, molibden 0,02%. Na mój gust istotna różnica.

Tylko może ja jestem zbyt podejrzliwy ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

witam mam wapno na kupach niema bardzo co robić pytanie czy można go rozsiewać teraz po głównie na pszenice i pszenżyto  wapno węglanowe  zakupione w Morawicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja co prawda rozsiewałem Morawicę po żniwach i się pyliła.Nie wiem jak w tych warunkach by się rozsiewało.Wydaje mi się że rośliny są zbyt mokre i możesz im zaszkodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj