wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Terry24    17

Chciałbym jakiś dolomit ale bardzo drobno mielony lub jakaś mączka dolomitowa (w rozsądnej cenie) może znacie jakieś namiary?. Kizeryt moim zdaniem jest pomocom tymczasową (drogo wychodzi)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poprzednio trochę źle się wyraziłem i dla laików może być nie zrozmiałe.

Słowo granulki proszę czytać jako cząsteczki.

 

terry24 podaj lokalizację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobiasz212    0

dwa lata temu wysiałem wapno magnezowe granulowane 1t na hektar i żadnych zmian ph 4,7 jak było tak jest nadal, a wiec na podniesienie ph odradzam magnezowe

teraz wysiałem 1,5 t wapniaka koszelewskiego na 1 ha

za rok :) napisze jaki będzie rezultat 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kuj-pom

no to w tym woj nie pomogę. Może ktoś inny z forum się wypowie.

 

tobiasz, wcale mnie nie dziwi że nie podniosło. Nie wiem co to za wapno konkretnie wysiałeś, ale obstawiam że musiał byś sypnąć z 5t/ha aby coś pH drgnęło.

 

Po 1,5 t kredy jakieś efekty już możesz zobaczyć ale cudów się nie spodziewaj. Na taką całkowitą bidę ja jadę kreda 3t/ha + za rok 3t/ha + jakiś poplon lub przed plon z łubinu i pszenżytko z 7t/ha nie schodzi przy 100 kg N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Tak jak kolega wyżej napisał 1t magnezowe ( pewnie jakis zwykły dolomit zworkowany) To nawet po tym sladu nie bedzie  jakbyś dał z 10t w dwóch dawkach przed orka i po orce to mysle ze po 2 latach ph podskoczyłoby o 1-2 i magnez byłby wysoko. Ja podobnie jak Damian na zapuszczone swieże działki daje 4-5t kredy czasem dziele czasem na raz pózniej magnez w postaci radkowitu premium ( pył)  i ziemia wraca do odpowedniego stanu. Ludzie czasem mówia ze tam nawet żyto juz nie chiało rosnac i sie głowia jak to sie stało ze tam tyle nakosiłem :) JAk to mówia ziemi nie oszukasz!


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129

Dobrą kredę ma tylko Minerał Trębaczew, reszta w okolicy to,,producenci'' wapna granulowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Tak jak kolega wyżej napisał 1t magnezowe ( pewnie jakis zwykły dolomit zworkowany) To nawet po tym sladu nie bedzie  jakbyś dał z 10t w dwóch dawkach przed orka i po orce to mysle ze po 2 latach ph podskoczyłoby o 1-2 i magnez byłby wysoko. Ja podobnie jak Damian na zapuszczone swieże działki daje 4-5t kredy czasem dziele czasem na raz pózniej magnez w postaci radkowitu premium ( pył)  i ziemia wraca do odpowedniego stanu. Ludzie czasem mówia ze tam nawet żyto juz nie chiało rosnac i sie głowia jak to sie stało ze tam tyle nakosiłem :) JAk to mówia ziemi nie oszukasz!

A w jakim ilosciach stosujesz radkowit premium? Ile placiles za patelnie tego nawozu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

stosuje około 3t w sumie to pierwszy rok wczesnij stosowąłem  krede z milnika i standardowe weglany z morawicy i bukowej, ale braki w magnezie wiec teraz chce przynajmnij raz wszytkie działki przewapnowac tym radkowitem premium. Kosztował mnie 83zł/t netto 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W której kopalni jest radkowit premium? Bo na wiosnę porobię próby i spróbuje tego z magnezem. Zobaczymy ile i jak szybko skacze Mg. Z tych prób co robiłem to o dziwo potas i fosfor wychodziło na prawdę różnie od mało przez średnio do dużo i byłem raczej miło zaskoczony. W sumie na tych działkach co się rodzi to i dużo było. Ale magnezu to na każdej mało lub średnio dlatego na oziminy poleciałem w tamtym sezonie kizerytem, ale może jakiś tańszy sposób by znalazł wprowadzania Mg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

 To jest z Radkowic tak jak nazwa mówi :) 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

stosuje około 3t w sumie to pierwszy rok wczesnij stosowąłem  krede z milnika i standardowe weglany z morawicy i bukowej, ale braki w magnezie wiec teraz chce przynajmnij raz wszytkie działki przewapnowac tym radkowitem premium. Kosztował mnie 83zł/t netto 

Jak oceniasz wapno z morawicy? Głównie chodzi mi o to czy bardzo odstaje od kredy i jakie są efekty w poprawie ph?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

zalezy o jakiej kredzie myslisz ? Bo do mielnika tego sie poprostu nie da porównac  a  kredy milonej ze skały nigdy nie miałem. Morawica ogólnie jest juz w miare fajnie rozdrobniona mysle ze spełnia norme czyli około 50% jest poniżej 0,5mm Bukowa znacznie wiecej kamyków.

 

Nie wiem czy wiecie ale tak zachwalany nordcalc fast to produkt morawicy tylko drugiej linni i tam ładuja głownie na wagony jest mielony drobniej niz standardowe wapno z morawicy, ale kupic tego towaru praktycznie sie nie da bo wiekszosc  produkcji wykupuje nordcalc :) Info pewne od goscia co siedzi w wapnie od x lat i jest z tamtych okolic. O drugiej lini morawicy tez słyszałęm od kierowców ale mówili ze tam to raczej trudno cos załadowac poza umowami.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli z Kielc które twoim zdaniem najlepiej wychodzi? Które najlepiej rozdrobnione i ma magnez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Radkowit premium to jest pył ( powstaje poprzez wychwytywanie pyłow z zakładu produkcyjnego) także towar klasa I po wysypaniu w lecie to rozpływa sie jak maka, a jak było kilka desczowych dni to juz sie tak nie rozpływał i lepiej sie siałwidocznie troszke wilgoci złapał na zakłądzie, nie ujrzysz w nim kamyka. A zwykłe wapno z radkowic  czyli radkowit tez jest fajnie zmielony( miałem jedno auto bo przez pomyłke kier zle załadował) i wysiewa sie zwykłym rozsiewaczem bez problemow. Bo do premium to tak jak z trebaczowa bez osłon duzo w powietrze idzie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to trzeba będzie zamówić jeden samochód tego. Bo z Mg mam problem. pH uregulowane bo poszło 1 wózek RCW/ha kredy trębaczewa, na drugi rok 1 wózek RCW/ha kredy z mielnika, ale mg dalej brak. Więc może na nowe działki tak zwane bida totalna trzeba by jednego roku ze 3t/ha kredy czy to z mielnika czy trębaczewa a na drugi rok 3t/ha radkowit premium. Cóż trzeba to sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

w tym roku siałem radkowit premium, wieczorem przy zerowym wietrze pył unosił się w powietrzu przez dobre pół godziny zanim osiadał. Później było troszke rosy więc siało się bardzo dobrze, a po rozrzuceniu delikatnie przebronowałem, bo już rano zaczął wiać silny wiatr i 2500zł poszło by z wiatrem :D

tona na kopalni kosztuje ok 40 zł, za transport policzyli mi niestety 1500zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

damianzbr - w kredzie nie ma magnezu. Nie sprawdzałeś składu wapna przed zakupem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

panowie a co sądzicie o wapnie defekacyjnym? opłaci się? kosztowało by mnie jakieś 25-30 zł .Jest to wapno po byłej cukrowni Tuczno w okolicach Inowrocławia. jest za darmo tylko koszt transportu.

Edytowano przez Bartek72511

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

A jaka zawartość tlenku wapnia? Jakie są składniki dodatkowe? I najważniejsze, co tym wapnem chcesz osiągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

damianzbr - w kredzie nie ma magnezu. Nie sprawdzałeś składu wapna przed zakupem??

Wiem że kreda nie ma magnezu, ale priorytetem było jak najszybsze uregulowanie pH. Cel został osiągnięty, teraz trzeba zając się tanim uregulowaniem zawartości Mg. Tak jak pisałem, nie zapomniałem o Mg uprzednio gdyż stosowałem kizeryt, ale jest to rozwiązanie drogie dlatego szukam tańszej alternatywy, a dodatkowy wapń nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Co powiecie na temat tego handlarza i jakości towaru który oferuje? Wie ktoś skąd on to bierze?

 

http://www.waprad.pl/?page_id=7


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj