wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

kizeryt ja siałem http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/551833-john-deere-6630/

a z badań gleby wyszło mi że mam niski magnez. Po przeprowadzeniu zabiegu nie widziałem niedoboru na roślinach, myślę że na bieżące potrzeby wtedy im dostarczyłem Mg, ale teraz mam w zamiarze tak co roku sypnąć po 100 kg kizerytu na każdy ha zbóż. A pod kukurydzę będę stosował korn kali. Zobaczymy za 2lata po badaniach czy pomogło. Później gdy już ureguluję poziom Mg mam zamiar sypnąć po 3 t/ha dolomitu którego absolutnie nie polecam do szybkiego wapnowania. Może z biegiem czasu będzie uwalniał Mg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro0    11

Odczyn gleby można wyregulować samym wapnem, a przy braku magnezu rośliny wrażliwe na jego niedobór i tak będą słabo rosły.

Kolega Mar0 z jakiego powodu chce stosować wapno na glebę o odpowiednim odczynie?

Zeby wprowadzic wapn w tym roku pod buraki, ale tez pod warzywa. bo bede miał je na tych polach w latach nastepnych,a pola nie były dlugie lata wapnowane i nie wiem ile wapnia jest a Ph skad takie wysokie nie potrafie wytłumaczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wysokie pH to zapewne sprawka wapnia lub magnezu. Nawożenie w ciemno, bez badań mija się z celem (ekonomicznym). A jakie gleby masz do dyspozycji? Czy to czasem nie są rędziny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro0    11

To inaczej jakie badanie zrobic zeby zbadac zawartość wapnia w glepie? Mg na srednim poziomie, Ph od 7,0 do 7,3.Zamawiałem nawozy i wrazie "w" zamówiłem grade IV zeby posypac chociaz profilaktycznie pod warzywa i burak. Ziemia IV klasa WLKp 

Edytowano przez Maro0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Daj sobie spokój z wapnem. W alkalicznej ziemi rośliny też słabo rosną. Robiłeś badania w OSChR, więc powinieneś mieć zalecenia co do wapnowania. Z pewnością jest ono zbędne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Między wapnem granulowanym a pylistym dużo różnic nie ma poza tym że pyliste jest tańsze.Granulat kosztuje ok.450 u mnie przynajmniej ale to wapmag który ma ok. 50% wapnia i magnezu a reszta co?skała bezwartościowa.Granulowane wapno łatwiej się generalnie rozsiewa.Tylko że w rejonach znacznie oddalonych od dystrybucji nie opłaca sie kupować pylistego(tylko w małych ilościach) bo jeśli cały tir to nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Mimo wszystko wanna granulowanego (ok 25 ton) wychodzi 10-12 tys zł ! Za tą kasę kupię 30ton kredy z przywozem, piasta i ruski ciągnik  :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

... albo 300t wapna defekacyjnego z cukrowni z dowozem .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Kiedyś pewien rolnik zadał mi takie pytanie - "Czy kiedykolwiek skorzystałeś z czegoś, czego Cię uczyli w szkole?". Chodziło mu o szkołę ponadpodstawową, ale jak czytam niektóre posty, to zastanawiam się dlaczego system szkolnictwa w Polsce jest tak podły? Matematyka może i jest trudna, ale chyba każdy powinien umieć sobie wyliczyć ile jest wapna w wapnie i jaka jest jego cena oraz, co jeszcze oprócz wapna jest w wapnie i czy mogę z tego powodu użyć mniej innych nawozów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Między wapnem granulowanym a pylistym dużo różnic nie ma poza tym że pyliste jest tańsze.Granulat kosztuje ok.450 u mnie przynajmniej ale to wapmag który ma ok. 50% wapnia i magnezu a reszta co?skała bezwartościowa.Granulowane wapno łatwiej się generalnie rozsiewa.Tylko że w rejonach znacznie oddalonych od dystrybucji nie opłaca sie kupować pylistego(tylko w małych ilościach) bo jeśli cały tir to nie ma problemu.

zgadzam sie ze stosowanie Wap-Mag-u  jak kazdego innego wapna granulowanego nie ma sensu. Ale kolega cos pomylił ze składem.

Wap-Mag jest z dolomitu wiec jak kazdy dolomit powinien miec ponad 90% weglanów. Producent deklaruje pewnie troche mniej składnika ale i tak z deklarowanych wartosci 28% CaO i 16 MgO wychodzi, ze musi być minimum 83,24% węglanów.  Jak człowiek nie uważał na chemii w podstawówce to trzeba uważać, żeby się nie wygłupiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Mógłby mi ktoś podać kontakt (może być na priv żeby nie robić reklamy) jakieś wapno typu nordkalk lub kreda najbliżej Siedlec. Dzwoniłem trochę po numerach znalezionych w internecie i albo drobne kamyczki wciskają albo granulat po 450zł, albo w mielniku tylko workowaną kredę

 

na razie znalazłem oferty nodrkalk standard cal po 120zł tona na podwórku

kreda z kornicy mocno zbrylona po 70 zł na kopalni - da się to jakoś sensownie rozsiać?

kreda granulowana po 320zł tona 

 

Edytowano przez node3mer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Nordkalka zamawiałem u: http://teamagrokuczynska.pl/

ale najbliżej Siedlec chyba oddział w Białej Podlaskiej

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Kreda z Kornicy wychodzi trochę drożej z dowozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

Mógłby mi ktoś podać kontakt (może być na priv żeby nie robić reklamy) jakieś wapno typu nordkalk lub kreda najbliżej Siedlec. Dzwoniłem trochę po numerach znalezionych w internecie i albo drobne kamyczki wciskają albo granulat po 450zł, albo w mielniku tylko workowaną kredę

 

na razie znalazłem oferty nodrkalk standard cal po 120zł tona na podwórku

kreda z kornicy mocno zbrylona po 70 zł na kopalni - da się to jakoś sensownie rozsiać?

kreda granulowana po 320zł tona 

Krede oplaca sie jedynie brac po kilkunastu dniach suszy, gdzie jest dobrze przeschnieta. Wiec o tej porze roku ciezko bedzie znalezc odpowiednia z kopalni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lepo    0

Jakie wapno szybko działa, ponieważ pod buraki jeden kawałek pola mam słabe pH ok. 5,3, gleba lekka, i teraz zastanawiam się jak je spróbować podnieść. Słyszałem kiedyś o takim wapnie ale nie znam efektów po nim. Próbował kiedyś coś takiego siać?

Edytowano przez lepo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

Wapno granulowane 52% CaO, MgO 8% + mikroelementy:
bor, żelazo, miedź, molibden 6%. Czy takie wapno w postaci 1tony na 0.5 ha podniesie w jakiś procent ph ? O co pytać w chwili zamówienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Jesteś chyba bardzo bogaty jak stosujesz najdroższe wapno na rynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Może CaO + MgO 52 % ? Nie chce mi się wierzyć że ma w sumie 60%.Chyba że to tlenek.

Ważny też jest stopień rozdrobnienia(przed granulacją). Jeżeli jest zrobione z pyłu to jest ok.Jeżeli po rozpuszczeniu będą kamyczki to szkoda kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

U mnie rozwozili wapno granuliwane w workach po 25 kg i miało na worku napisane 99 % Ca

 

 

 

 

 

 

U nas handel obwożny woził wapno w opakowaniach z napisem 99% CaO no ale jak możno taki kit wciśnąc to dlaczego nie

 

 

 

 

 

 

 

o

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25252

Wapno granulowane 52% CaO, MgO 8% + mikroelementy:

bor, żelazo, miedź, molibden 6%. Czy takie wapno w postaci 1tony na 0.5 ha podniesie w jakiś procent ph ? O co pytać w chwili zamówienia?

 

Podany przez Ciebie skład wapna może wskazywać, że masz do czynienia z oszustem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

Mam pytanie jakie wapno zastosowac ( po żniwach)najlepiej magnezowe (szybko działające,bo te dolomity długo sie rozkładają)  ph od 5,5 do 7,2 w zależności od pola a zawartosc magnezu bardzo niska.W tym roku zastosowałem kujawit (po żniwach) w dawce 5t ha i ph podskoczyło o 1 punkt takze jestem zadowolony tylko ten magnez!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Bierzesz węglanowo magnezowe z np morawicy i wszystko jak chcesz uzupełnić magnez. 

Ogólnie to:

Gleba lekka średnia weglanowe 

Gleba średnia cięzka kreda

Gleba ciężka tlenkowe

Takie podstawowe rzeczy. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Mam pytanie jakie wapno zastosowac ( po żniwach)najlepiej magnezowe (szybko działające,bo te dolomity długo sie rozkładają)  ph od 5,5 do 7,2 w zależności od pola a zawartosc magnezu bardzo niska.W tym roku zastosowałem kujawit (po żniwach) w dawce 5t ha i ph podskoczyło o 1 punkt takze jestem zadowolony tylko ten magnez!!!

 

Wapno magnezowe = dolomit.

Magnez możesz też uzupełnić kizerytem.To chyba najszybciej przyswajalna forma magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bierzesz węglanowo magnezowe z np morawicy i wszystko jak chcesz uzupełnić magnez. 

Ogólnie to:

Gleba lekka średnia weglanowe 

Gleba średnia cięzka kreda

Gleba ciężka tlenkowe

Takie podstawowe rzeczy. 

Tomek tylko kreda to też wapno węglanowe i bez przeszkód można ją stosować na gleby lekkie. Tu nie chodzi o stopień rozdrobnienia reaktywność czy co innego, tylko o formę chemiczną. Tlenek wapnia czy węglan wapnia to jest ważne. Tlenek wchodzi z wodą w reakcję tworząc wodorotlenek wapnia. Natomiast węglan wapnia jest trudno rozpuszczalny w wodzie dlatego bardzo ważny jest stopień rozdrobnienia. Bo w jednym gramie możemy mieć 10 granulek słabo rozdrobnionego materiału np. jakiś dolomit, albo tysiące granulek np. kredy. I te granulki których jest więcej lepiej spenetrują profil glebowy i szybciej będą się rozpuszczać w wodzie tylko dlatego że będzie ich po prostu więcej. Kolejna kwestia to twardość skały. Kreda jest młodą skałą i szybciej będzie się rozpuszczać w wodzie, dolomit jest starszy przy czym twardszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj