wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

rozal22    19

hej, mam dylemat chce po wapnować pole, teraz, po poplonie który właśnie zebrałem i nie wiem jak to zrobić,czy:

1-powapnować rzysko, i zaorać - najszybciej

2-powapnowac pole, przetalerzować/kultywatorować i orka - dłużej

3 zaorać i na orkę rzucić no i po bronować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek5036    1

Panowie gdzie w podlaskim można kupić dobrą kredę?

 

W Mielniku jest kopalnia posiadają suchą i mokrą kredę

Edytowano przez jarek5036

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

rozal22, opcja pierwsza jest dobra. Opcja druga jest bardzo dobra. Opcja trzecią sobie daruj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141

A czy ta kreda z mielnika jest dobra? Nigdy nie wapnowaliśmy a teraz nie wiemy co kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

hej, mam dylemat chce po wapnować pole, teraz, po poplonie który właśnie zebrałem i nie wiem jak to zrobić,czy:

1-powapnować rzysko, i zaorać - najszybciej

2-powapnowac pole, przetalerzować/kultywatorować i orka - dłużej

3 zaorać i na orkę rzucić no i po bronować?

A czym będziesz wapnował tzn. jakim wapnem?Jakie masz ph i czy chcesz uzyskac jak najszybsze efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ta kreda jest taka sobie mi nie smakuje

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

WAPNO NAWOZOWE POCHODZENIA NATURALNEGO - kopalina, odmiana 07a

Zawartość składników nawozowych.

Wapno nawozowe Eko-Calcium jest produktem powstałym z przetwórstwa (mielenia) kredy jeziornej - kopaliny towarzyszącej złożu węgla brunatnego.

Głównymi składnikami wapna nawozowego są: węglan wapnia (CaCO3) 85-95% masy suchej oraz węgiel brunatny jako dopełnienie do 100% masy. Zawartość składników balastowych (SiO2 i Al2O3 - piasek, glina) nie jest większa niż 3 %. Kreda jeziorna w minimalnych ilościach zawiera związki: żelaza, magnezu, potasu, sodu, fosforu.

Rolę nawozową spełniają: węglan wapnia - odkwaszanie gleby oraz węgiel brunatny-poprawa fizycznych właściwości gleby (zmiana struktury, retencja wody).


CO sądzicie o tym czymś miałem już to wapno jest czarne i wygląda jak ziemia o efektach trudno mi coś powiedzieć bo siane w tamtym roku a ph nieznane było ps to wapno jest tanie 20zł t w kopalni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bajteeek    4

Panowie, nowa dzierżawa ok 4 ha, gleba średnia i lekka, na części wcześniej nie rosło nic, a na części były warzywa, ostatnio dostałem wyniki próbek i pH około 5, pole już zaorane na zime, co teraz zrobić, co najlepiej dać, jestem zielony w temacie, dopiero zaczynam... I gdzie najbliżej coś kupic? (woj. łódzkie, powiat skierniewicki)

Edytowano przez Bajteeek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Wapno podaj na pole w ilości zależnej od potrzeb wapnowania (konieczne, potrzebne, wskazane, ograniczone), które z kolei zależą od kategorii agronomicznej wapnowanej gleby. Cały artykuł o wapnowaniu jest np. na stronie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kelton    5

Można wapno granulowane posypać na zaorane już pole na zime i zostawić?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wedle zaleceń producentów to wapno sieje sie pogłównie najelepiej. Ale tak też jest dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

A te wapno granulowane nie pójdzie w powietrze jak na zime zostanie po oranym.Ja to chciałbym dać po zasianiu na wiosne albo tuż przed,po wymieszaniu jak radzicie?Bo mam też już wapno te symkie ale po oranym to chyba do wiosny nie bardzo sypać lepiej chyba poczekać i po przyszłych żniwach rozsiać :huh:.A wapno jakieś musi być bo nawozami nie nadrobię.NO

Edytowano przez sybiuszek24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

oj te wapna dużo kosztują a kiedy się zwrócą izarobia na siebie i na mą rodzinę to chyba interes tylko producentów wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

koledzy jakie wapno można rzucić teraz lub wczesną wiosną pogłównie na rzepak i na pszenicę ozimą? w grę wchodzą tylko te koszmarnie drogie granulaty, czy np zwykła kreda też się nada? I czy w rzepaku wogóle można wjechać z wapnem, żeby stożków wzrostu nie przypalić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lambogrand    52

kolega mi przywiuzl auto wapna w dobrej cenie mam pole po pszenicy ztalerzowane bylo po zniwach czy jak teraz rozsieje to przejechac to jescze talerzowka przed orka? rzeby sie lepiej wymieszalo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

dobrze by było wymiaszac a potem zaorac.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3
                                                       Pożądane                     Stan obecny

Odczyn pH                 w jedn. pH

6,1-7,8

         4,4

  bardzo  kwaśny

  Azot –N-min  w kg /ha                           

 

 

 

Fosfor – P2O5                    w mg/100 g gleby

       20-21

        4,0

   bardzo niska              

Potas – K2O         w mg/100 g gleby

       20-21

        2,8

    bardzo niska  

Magnez – Mg  w mg/100 g gleby

         7-8

        5,0     

       średnia

                          
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
własnie dostałem badania gleby u góry wyniki, ziemia z ze świeżej dzierżawy
chciałem posiać wiosną jęczmień ale ph mnie przeraziło 
jak bym teraz rozsiał kredę i i wymieszał talerzówką będzie dobrze??? i ile tej kredy wysiać na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Nie wiem jaką masz ziemię( ciężka ?) Przy takim ph to albo 3 tony kredy albo 1,5  dobrego tlenku.Ten drugi szybciej zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Podam te wyniki jeszcze raz bo są nie czytelne:

Ph - 4,4

Fosfor - 4,0

Potas - 2,8

Magnez - 5,0

Gleba - lekka

Dzwoniłem do odr-u to mówili żeby rozsiać 4 tony kredy/ha 

a o jaki tlenek ci chodzi bo nie wiem?

 

I jeszcze jedno obecnie pole mam zaorane i nie wiem jak zrobić, czy rozsiać teraz na przełomie listopad początek grudnia tą krede i talerzówką wymieszać, będzie dobrze?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kreda to CaCO3   wapno tlenkowe(tlenek wapnia) to CaO. Tak bardzo łopatologicznie :) . Jak zalejesz kredę wodą i woda się ustoi po 1 miesiącu woda ma ph 7-8. Jak zalejesz tlenek i woda się ustoi po 1 tygodniu woda ma ph 14.  Kredy nie musisz przyorywać chociaż nie będzie to błędem, nawet lepiej bo jak ziemia zamarznie i masz pochyłe pole to wszystko spłynie w jedno miejsce.Tlenek powinieneś bezwzględnie wymieszać z ziemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj