wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

karolr2    767

Radkovit  miałem tylko nie wiem czy premium. Normalnie się rozsiewał nie był za specjalnie zmielony a właśnie teraz bym chciał żeby był jak najbardziej rozdrobniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Miałes zwykłyi drobnijszego raczej nie znajdziesz ze standardowych jedynie premium to cos jak maka. Ja w tym roku rozsiałem 5 patelni z czego jedna zwykłego ( przez pomyłke zle załadował kierowca) Zobaczymy jakie beda efekty. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

panowie jak wyglada kwestia wapna i gleboszowania? na dzialki ktore bede gleboszowal dalem po 3 tony magnezowego, a chodzi mi o jedna dzialke na ktora wapno poszlo w zeszlym roku, w tym tez z okazji glebosza cos musze jej dac, czy moge ja pominac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

O magnez się nie martw masz na kilka lat pod dostatkiem.... Znajomy niedawno odebrał wyniki badań gleby - co 5 lat około 5 ton wapna magnezowego na hektar - razem 3 rzuty - wynik pH - 4,8 , magnezu opór - tłumaczy się że miał pH 2,0 i tyle mu podniosło  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Panowie czy wapno węglanowe granulowane sie ulatnia bo chciałbym rzucić w styczniu w lutym a na wiosnę coś koło kwietnia agregatem zrobić.Teraz dałem obornik bo normalnie wapno poszłoby na ściernisko

Edytowano przez agrolublin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

A co tam ma się ulatniać? Temperatura przemiany to około tysiąca stopni Celsjusza. Najwyżej trochę się rozpuści i odpłynie z wodami powierzchniowymi, gdy woda z pola spływa do jakiegoś rowu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Za dwa miesiące bardzo w ziemię nie wsiąknie, ja bym sypnął na jesieni i chociaż zabronował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Zależy jakie masz to pole. Jak jest to równina to nie nie spłynie a przez zimę się ładnie rozpuść jeśli są znaczne wzniesienia to może i lepiej posiać teraz po orce żeby zimą nie spłynęło jak będą roztopy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

W ciągu czterech lat między wapnowaniem woda wymyje około połowy wapna. Jak widzisz, ma ono dokąd odpłynąć - w głąb profilu i dalej poza zasięg systemu korzeniowego roślin uprawnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tu masz co się dzieje między innymi z wapnem w zależności od systemu uprawy

 

 

 

 

post-30-0-81408700-1414954567.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25489

Czyli  odczytując tą tabelę należy rozumieć, że przy corocznym oraniu straty składników są największe??? To dla mnie trochę niezrozumiałe. Bo nawozy dajemy pod agregat. Część z nich zostanie pobrana przez rośliny, część jest wypłukiwana. Ale przy orce odwracamy glebę, więc na logikę powinno się częśc tych wypłukanych składników ponownie wprowadzić do wierzchniej warstwy.  Dobrze myślę???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Raczej źle bo jeśli czytamy o wypłukanych składnikach to odbieramy to że składniki są poniżej warstwy organicznej (czyli warstwy uprawnej/oranej)

 

O ile te badania są wiarygodne ja bym tłumaczył w ten sposób (aha zapomniałem dodać że z własnych doświadczeń, bo prowadzę uprawę bezorkową, zauważyłem iż gleba nie orana ma większą chłonność wody niż ta zaorana, zjawisko to ostatnio można było obserwować wczesną wiosną gdy przetoczyły się ulewne deszcze w moim rejonie) Czyli więcej wody i szybciej się wchłania w nie oranym i ktoś powie że ta woda więcej i szybciej wypłuka, ja tłumaczę to że woda z opadu nie przeszywa całego profilu w systemie ,,bez pługa,, tylko spływa kanalikami wytworzonymi przez korzenie oraz glizdy, ponieważ te kanaliki nie są zaburzone orką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

...., a ja głupi myślałem, że wapń wchodzi w kompleks sorpcyjny gleby, a tu jak woda wsiąka to zabiera nawozy tylko w głąb ziemia, a kapilarami w górę już nie ..........

Jakoś szybko te nawozy się przemieszczają fosfor najlepiej pobierany jest z warstwy 10-40 cm i przemieszcza się nawet 1cm na miesiąc

np. w fazie liścieni korzeń buraka sięga głębokości 20 cm, w fazie pierwszej pary liści 30 cm, w fazie dwóch pary liści do 40 cm, a ostatecznie pojedyncze korzenie nawet na głębokość przekraczającą 2 m

A te nawozy wsiąkają i zatruwają wody ......., a może spływają??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi kolego, czy coś nie tak napisałem? Jak woda wsiąka zabiera składniki w głąb profilu aby te dotarły do wód gruntowych i jak myślałeś właśnie spłynęły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalM1    0

Drodzy Koledzy,

 

Jak duże są przeciwskazania, abym po gnojeniu i przeoraniu pola rozsiał "po wierzchu" wapno magnezowe (koniec października)? Po zabiegu planuję jakieś zabronowanie. Wiem, że nie jest zalecane jednoczesne stosowanie gnoju/gnojówki i wapna, jednak posiadam niewielką ilość ziemii i prowadzę gospodarkę intensywną. Nie było gdzie wywieść gnoju, a ph raczej niskie z przyczyny którą wcześniej wymieniłem. Na wiosnę to raczej szkoda kasy (pole pod QQ: gnojówka + nawozy). Jakie jest Wasze zdanie?

 

Z pozdrowieniami, Michał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Wziąłem 4 ha w dzierżawę, od żniw nic na polu nie robione. Czy jest sens jeszcze teraz to wapnować? Rozsiałbym wapno, wymieszał talerzówką lub kultywatorem i tak by leżało do wiosny. A na wiosnę orka i siew. czy to mam sens?

 

Podzwoniłem trochę po kopalniach i dilerach i tak: Morawica 62 zł/t, Bukowa 69zł/t, Wierzbica 59 zł/t 

Co byście polecili?

 

 

Edytowano przez thor1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcus1998    56

Sens ma to jak najbardziej. Do wiosny kupa czasu, wapnuj, wymieszaj, a nawet mozesz zaorac na zimę- tylko nie na pełną głębokość. Co do wapna to miałem z morawicy i bukowej i jednak odważę się powiedzieć, że z morawicy jest lepsze. Reaktywność na poziomie ponad 90% oraz dobry przemiał. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Hej dziś dostałem wyniki prób gleby z oschr w Gliwicach i jestem zszokowany zobaczcie sami....
Co radzicie mam dostęp do kruszonki z kieleckich kopalni za 1600 wanna na pole z transport em /kreda z zakładu mineral trebacZew 110/tona za tą mąkę +transport lub tlenkowe odmiana 03 60% cao 150/tona które najlepiej?

ps można ufać tym próba jest to dla mnie niemożliwe według analizy ph 4'46(próbka nr 4) a kukurydza n tym polu była lux Żadnych niedoborów sezon wcześniej pszenżyto ponad 6t ha dało a na jesień rzepak na poplon wyrósł wkolano dziwne aby tolerowaly taki kwas xD

post-41119-0-89521800-1445881670_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Fotki z działki numer 11 ph 5.39 na tym polu był jęczmień był bardzo ładny co prawda dał tylko 4t ha przy agrotechnice kończącej się naoprysku od chwastów ale susza dała mu popalić przed zniwami.
Aktualnie jest tam rzepak widoczny na zdjęciach i wydaję mi się że to niemożliwe aby bylo tam takie Ph...Co o tym sądzicie!?

post-41119-0-35879400-1446110831_thumb.jpg

post-41119-0-93552100-1446110880_thumb.jpg

post-41119-0-08378800-1446111086_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bonifacy    3

Jakie wapno waszym zdaniem jest najlepsze na pole? Pytam bo ja nigdy wcześniej nie wapnowałem a ojciec to bardzo dawno robił.

Właśnie zawiozłem ziemie do badania, wszystko poorane jak przyjdą wyniki to myślę po wierzchu rozsiać coś tyko nie wiem co

Czy jakieś wapno czy kredę? Co jest lepsze?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj