wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Prawda, jeśli pH takiej gleby mieści się w charakterystycznym dla niej przedziale. Jeśli torf jest zbyt kwaśny to należy go wapnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Nie zdążyłem rozsiać wapna po żniwach, więc chciałem przed siewem. Wyczytałem na forum, że nie wolno z polifoską mieszać dlatego odłożyłem wapnowanie na później. W sumie w planach jest po 200kg kredy lub Wap-magu. Kiedy najlepiej rozsiać to wapno, ? Czy wapnowanie może kolidować z herbicydem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25516

Wap -mag to chyba 10 lat przed zakładaną uprawą. Kredę możesz posiać pogłównie po zasianiu zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Nie zdążyłem rozsiać wapna po żniwach, więc chciałem przed siewem. Wyczytałem na forum, że nie wolno z polifoską mieszać dlatego odłożyłem wapnowanie na później. W sumie w planach jest po 200kg kredy lub Wap-magu. Kiedy najlepiej rozsiać to wapno, ? Czy wapnowanie może kolidować z herbicydem?

Wap mag jest bardzo dobry na wyrównanie drogi prowadzącej na pole. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Nie zdążyłem rozsiać wapna po żniwach, więc chciałem przed siewem. Wyczytałem na forum, że nie wolno z polifoską mieszać dlatego odłożyłem wapnowanie na później. W sumie w planach jest po 200kg kredy lub Wap-magu. Kiedy najlepiej rozsiać to wapno, ? Czy wapnowanie może kolidować z herbicydem?

Koledze chyba się pomyliło o jedno zero w dawce. 200 kg wapna? Powinno być 2000kg:)

Niestety, wapno dawkuje się w tonach a nie w kilogramach. 

Producenci wapna granulowanego kombinują jak mogą bo przecież jak napisza na worku prawdę, że zalecana dawka to minimum 2 - 3 tony na ha to zadnego naiwnego nie znajdą. Ale nie mozna dac sie tak oszukiwać. Wap MAg to tylko kiepski grubo mielony dolomit. A kosztuje ile u Ciebie? 500? Dużo lepsze wapna dolomitowe luzem są w kopalniach po 25-35 zl, Z transportem nawet na połnoc Polski wyjdzie max 150 zł. Po co przepłacać?

Do tego wapno granulowane działa najwolniej. Przeciez granule muszą sie najpierw rozpuścic, Musi być mokro, a ostatnio jest jak jest.

Jak chcesz szybko odkwasic to poszukaj wapna pylistego jak Fastcalc czy Kujawit Premium. ph zmieniają w ciągu kilku tygodni a nie lat.

Ale przy rozsiewie trzeba się pobrudzić;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Granulowane jak najbardziej dla podtrzymania ph co roku 300kg. W kilka tygodni zmienić ph to jakieś hokus pokus czary mary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

ech granula tez jest dobra i jak są żółte place wiosną na np: pszenżycie sypię po 500kg (polcalck czy kreda koszelowska) na ha i nikną w przeciągu 2/4tyg W tym roku była susza, a wiadomo że aby wapno zadziałało musi się rozpuścić w glebie... I w tym roku u mnie np: wapno koszelowskie nawet po zbiorach leżało na wierzchu rozłożone a nie rozmyte.. Więc normalnie rzecz ujmując nie zadziałało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolego bajki piszesz że czytać sie nie chce. Typowy efekt placebo jak u wielu na tym forum. Wapno granulowane zaczyna działać po ok 2 miesiącach a Ty po 2 tygodniach widzisz efekty. Widzisz to co chcesz a nie działanie wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Kreda w granulach może zaspokoić najwyżej potrzeby roślin. O zmianie odczynu gleby w całym jej profilu nie może być mowy, bo jest tej kredy za mało. Eksperymentów w tym zakresie nie trzeba prowadzić, bo ktoś już to zrobił i opisał. Wysypanie zalecanej dawki nawozu wapniowego zmienia odczyn gleby o jeden poziom na przykład z bardzo kwaśnego na kwaśny, z kwaśnego na lekko kwaśny i tak dalej. Takie informacje są na stronach Ośrodków Doradztwa Rolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kujawit 05 65zł/t netto, radkowit 06 90zł/t netto 

jest jakiś dolomit o lepszym stosunku ceny do jakości w kuj-pom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Wap mag jest bardzo dobry na wyrównanie drogi prowadzącej na pole. :)

 

Kto bogatemu zabroni!

 

 

Koledze chyba się pomyliło o jedno zero w dawce. 200 kg wapna? Powinno być 2000kg:)

Niestety, wapno dawkuje się w tonach a nie w kilogramach. 

Producenci wapna granulowanego kombinują jak mogą bo przecież jak napisza na worku prawdę, że zalecana dawka to minimum 2 - 3 tony na ha to zadnego naiwnego nie znajdą. Ale nie mozna dac sie tak oszukiwać. Wap MAg to tylko kiepski grubo mielony dolomit. A kosztuje ile u Ciebie? 500? Dużo lepsze wapna dolomitowe luzem są w kopalniach po 25-35 zl, Z transportem nawet na połnoc Polski wyjdzie max 150 zł. Po co przepłacać?

Do tego wapno granulowane działa najwolniej. Przeciez granule muszą sie najpierw rozpuścic, Musi być mokro, a ostatnio jest jak jest.

Jak chcesz szybko odkwasic to poszukaj wapna pylistego jak Fastcalc czy Kujawit Premium. ph zmieniają w ciągu kilku tygodni a nie lat.

Ale przy rozsiewie trzeba się pobrudzić;-)

 

Nic mi się nie pomyliło, nie pytam o dawki ponieważ potrafię sobie je samodzielnie oszacować. Interesuje mnie tylko reakcja chemiczna poszczególnych pierwiastków.

Dodam, aby zakończyć temat z Wap-magiem - kupiłem go z 4 lata temu, na początku mojego gospodarowania i nie chce mi się już go przerzucać z miejsca na miejsce, a na drogę w moim regionie używa się kruszywa.

Pola regularnie wapnuje wapnem z Morawicy, Laskowej lub jeszcze innej kopalni kieleckiej, jednak  co roku są ubytki w wapnie a nie zawsze mogę wziąć całej patelni, więc czasem staram się uzupełnić braki  mniejszymi dawkami np kredy z Dwikoz, którą w tym roku zamówiłem pierwszy raz na próbę. 

I tyle w temacie.

Dodam, że 27 ton wapna  z dostawą na miejsce kosztowało mnie 1000.

Kolega przywozi mi po kosztach, a ja mu pożyczam RCW  na jego potrzeba - koleżeńska pomoc.

Edytowano przez emilko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

200 kg na h to strata czasu ,pieniędzy i totalny brak racjonalnego myślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

witam, dostalem wynik badan moich gleb, jest tragedia.  badalem lacznie 40 hektarow rozlozone na 4 dzialki o roznej wielkosci.  ph od 4.7 do 5,3

zeby zastosowac w jeden rok zalecane dawki cao przez okregowa stacje chemiczna potrzeba duzo kasy. m,ozna to jakos rozlozyc na lata?  

dawanie poglownie kredy wapiennej ma jakis sens? jezeli mam zalecana dawke czystego cao  3 tony to takiego wap magu tez musialbym dac 3 tony na hektar?  bo wap mag ile ma procent zawarosci przewaznie???

prosze kogos doswiadczonego o rade jakby przeprowadzil to wapnowanie na moim miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silny84    14

Cześć. Chcę rozsiać wapno rozrzutnikiem Metal Fach N267/1 w dawce ok 3 ton/ha. Czy ktoś może mi doradzić jak ustawić posuw hydrauliczny i na jaką wysokość podnieść klapę by tę dawkę w jakiś sposób otrzymać? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

witam, dostalem wynik badan moich gleb, jest tragedia.  badalem lacznie 40 hektarow rozlozone na 4 dzialki o roznej wielkosci.  ph od 4.7 do 5,3

zeby zastosowac w jeden rok zalecane dawki cao przez okregowa stacje chemiczna potrzeba duzo kasy. m,ozna to jakos rozlozyc na lata?  

dawanie poglownie kredy wapiennej ma jakis sens? jezeli mam zalecana dawke czystego cao  3 tony to takiego wap magu tez musialbym dac 3 tony na hektar?  bo wap mag ile ma procent zawarosci przewaznie???

prosze kogos doswiadczonego o rade jakby przeprowadzil to wapnowanie na moim miejscu

 

wap-magiem nie odkwasisz.To granulowany dolomit.Jaką ma zawartość CaO nie pamiętam ale chyba około 35% CaO w trudno przyswajalnej formie.Jak będziesz wapnował jeszcze w tym roku na jesień daj jak najmocniejszy tlenek 1 tona na ha, a na wiosnę kredę 1,5 tony na ha.Efekt powinien być widoczny już przy pierwszych zbiorach.Potem następne badanie gleby na jesień i uzupełnisz dawkę ile będzie trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

teraz na jesieni juz nic nie wapnuje, wszystko mam obsiane.  jedynie moge poglownie na wiosne wapniakiem koszelowskim np jak jest jakis sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Jak można Tobie doradzić, skoro nie podałeś jakiego rodzaju masz gleby? Inaczej wapnuje się piachy, inaczej gliny, a jeszcze inaczej rędziny.

Czy zorientowałeś się jaka jest zawartość wapna w w nawozie (w przeliczeniu na CaO)?

Mam sąsiadów, którzy kupują wapno magnezowe o zawartości ok. 30% tlenku wapnia, ale oni tego nie wiedzą i zamiast sypnąć 3t/ha CaO, sypią trzy tony swojego nawozu. Cieszą się też, że wapno tanie było... Swoje pole powapnuj w przyszłym roku, jeśli chcesz zmienić stopień zakwaszenia o jeden poziom. Powtórka wapnowania za 3-4 lata i w tym okresie odczyn gleby powinien się utrzymywać w zakresie odpowiednim do jej rodzaju.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

kategoria gleby srednia ,  nie pisze o stopniu bo jest rozny, gleby od 4,9 ph do 5,3. potrzeby wapnowanie rozne , od 1,5 tony cao do 4,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj