wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

farmer1973    13

Na stronie producenta pisze że to wapno w postaci trójtlenku  , takiej ściemy jeszcze nie widziałem. I dawkowanie 600 kg na ha. Śmiechu warte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba87    0

a jak sie ma sprawa wapnowania pola a potem nawozenia obornikiem?

mam scierniska po pszenicy jarej,mysle posypac je wapnem,potem talezowka i obornik pod orke i siew ozimej....mozna to razem polaczyc?

slyszalem ze jak wapno to nie obornik...prosze o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Na ten temat można znaleźć wiele.. Jeśli chcesz stracić część składników z obornika to możesz robić jak napisałeś. Przy takiej suszy odstęp powinien być jeszcze większy niż normalnie zalecają, a przecież do siewu ozimin wiele nie zostało. Ja zrobiłem tak,że część pól powapnowałem a resztę zostawiłem pod obornik, za rok będzie zmiana i nie ma problemu mieszania wapna z obornikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2062

 

Czy wapno z mielnika jest dobre bo mam propozycję kupna

ja bym brał, czy możesz podać namiary na sprzedawcę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

witam .Mial moze ktos z was do czynienia z wapnem z tej firmy?http://www.strzelecki-transport.pl/index.php/2-uncategorised/12-produkty-rolnicze 

na olx pisze ze cena 50zl/t +transport  tego kredowego chyba bo magnezowe kosztuje 60zl/t. Mieszkam niecale 30km od tej fifrmy wiec za transport duzo nie powinno wyjsc tylko czy warto je brac . I ogolnie jakie wapno brac magnezowe czy weglanowe  a mozze ta krede ph zimi nie sprawdzane ale zapewne niskie bo od kiedy siegam pamiecia na tym polu nie bylo dawane. Klasa ziemi II-IIIb jakies 6ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WodzuQQ    5

Witam serdecznie mieszka w województwie Opolskim poleca ktoś jakieś firmy/kopalnie gdzie warto zaopatrywać się w wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Już to pytanie zadałem w wątku o kredzie granulowanej, ale tutaj będzie bardziej trafne - siał ktoś kredę z Kornicy, taką z podsiewacza (ma trochę kamyków) rozsiewaczem RCW w ilości ok 3 - 4 T/ha? Potrzebuję ustalić jak bardzo uniesiona powinna być zasuwa?

Aro1975, podpowiesz jak masz ustawiony rozsiewacz i czym go ciągasz??

 

Wapna i obornika nie powinno się mieszać. Jeśli ktoś musi podać jedno i drugie w tym samym sezonie, to należy to zrobić w czterotygodniowym odstępie. Wysiew innych nawozów w odstępie 2 - 3 tygodni. Informacje dostępne były na stronie MODR z Ostrołęki.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie , będę wapnowal pole .
Sciernisko talerzowalem .
Rozsieje wapno i co później lepiej talerzowka czy orka ?
Jeśli orka na jaką głębokość ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian315    4

Co jest lepsze do odkwaszania ziemi zaraz po żniwach wapno czy kreda , bo mam mętlik w głowie każdy co innego poleca i odradza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    154

a jak teraz wywiozlem obornik pod kukurydze to ile przed siewem bym musial zasiac wapno bo wiem ze z niektorymi nawozami wapna nie mozna mieszac i nie chce zeby cos zaszkodzilo prosze o odpowiedz:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Damian315, to zależy od rodzaju gleby. Na lekkie i bardzo lekkie zaleca się użycie kredy, na ciężkich i bardzo ciężkich można używać wapno w formie tlenku (CaO). Ja na przykład mam w większości gleby lekkie, trochę średnich i bardzo lekkich, i na wszystkich rozsiałem wapno w postaci węglanowej (CaCO3), bo zwyczajnie miałbym kłopot z wysianiem innych form wapna na same tylko gleby średnie, a na gleby bardzo lekkie i tak trzeba rozsypywać kredę.

 

Marcianjargit - jeśli zależy Ci na azocie z obornika, to poczekaj chociaż 3 tygodnie z wysianiem wapna. W przeciwnym wypadku możesz wysypać je nawet teraz.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Już to pytanie zadałem w wątku o kredzie granulowanej, ale tutaj będzie bardziej trafne - siał ktoś kredę z Kornicy, taką z podsiewacza (ma trochę kamyków) rozsiewaczem RCW w ilości ok 3 - 4 T/ha? Potrzebuję ustalić jak bardzo uniesiona powinna być zasuwa?

Aro1975, podpowiesz jak masz ustawiony rozsiewacz i czym go ciągasz??

 

Wapna i obornika nie powinno się mieszać. Jeśli ktoś musi podać jedno i drugie w tym samym sezonie, to należy to zrobić w czterotygodniowym odstępie. Wysiew innych nawozów w odstępie 2 - 3 tygodni. Informacje dostępne były na stronie MODR z Ostrołęki.

 

Ja żeby wysiać właśnie 3-4 tony wapna węglanowego (dolomit zmielony na pył) ustawiałem dziurę na 3 palce (zębatka delikatnie zostaje w trzecim otworze na zasuwie). Jeździłem 1h fergusonem 255. W tym roku zrobiłem doświadczenie, rozwaliłem wapno na pryskaną ściernie, poleżało ze 2 tygodnie, nawóz NPK i orka na głęboko. Zobaczymy jaki rzepak będzie o ile wzejdzie w takie sucho.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian315    4

Mam gleby lekkie i bardzo lekkie (klasy IV, V ,VI) czyli kreda będzie lepsza . Ile zalecacie wysiać kredy na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dzięki master20002. Wapno już jest na polu, siałem ze szczeliną 15 cm. Przy końcówce ustawiłem 10 cm, ale nie bardzo chciała wylatywać ziemia, która nabrała się razem z wapnem z pola.

Ile kredy, to trzeba znać pH jakie masz teraz, jeśli jest poniżej 4.5, to jakieś 4.5 T/ha. Zakładam, że masz w tej kredzie dziewięćdziesiąt kilka procent węglanu wapnia i nie jest zbyt mokra. Przelicznik CaCO3 na CaO to 0,56, czyli tona CaCO3 jest równoważna 560kg CaO. Wielkość dawek w zależności od pH gleby jest w tabelach z zaleceniami nawozowymi.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

d4rek trochę się mylisz, bo w poszczególnych przypadkach jest zalecane dużo więcej niż 1,5t CaO. Oraz na gleby lekkie jest zalecane wapno węglanowe CaCo3 czyli wszelkie kredy, dolimity, mączki wapienne, kruszonki itp.

Na gleby ciężkie wapno tlenkowe CaO , wapno palone.

 

master nie potrzebne są ci takie doświadczenia bo nic na nich nie zobaczysz gołym okiem. Efekt taki że straciłeś ileś tam składników z nawozu NPK ale żeby gołym okiem to wątpię byś widział w uprawie.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Ja na gleby bardzo lekkie dawalem 4t wapna węglowego tj.okolo 2 tony czystego Ca0 takie mialem zalecenia ze stacji ktora badała próbki gleby.wapno bralem z kopalni Chęciny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam

mam posiać wapno granulowane  z big baga  przed siewem pszenicy , na ulotce piszą  że najlepiej to wapno siać pod agregat i nie wiem jak zrobić czy nawóz dać przed orką , a wapno pod agregat , czy razem wysiać z nawozem pod agregat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

Wapno pod ziemniaki to lepiej dać teraz przed orką zimową czy na wiosnę przed sadzeniem, jak będzie lepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simsones    106

a co powiecie o wapni budowlanym pasuje mi zwapnowac 20 ar nieuzytku na ktorym mam zasiac zboze na wiosne jest sens sypac takie wapno ? dodam ze mam dostep do darmowego wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

d4rek trochę się mylisz, bo w poszczególnych przypadkach jest zalecane dużo więcej niż 1,5t CaO. Oraz na gleby lekkie jest zalecane wapno węglanowe CaCo3 czyli wszelkie kredy, dolimity, mączki wapienne, kruszonki itp.

Na gleby ciężkie wapno tlenkowe CaO , wapno palone.

 

master nie potrzebne są ci takie doświadczenia bo nic na nich nie zobaczysz gołym okiem. Efekt taki że straciłeś ileś tam składników z nawozu NPK ale żeby gołym okiem to wątpię byś widział w uprawie.

 

To gdzie one mogły zniknąć? Siew nawozu o godz. 13 i zaraz przepinka i orka. W powietrze raczej nie poszły, a jak coś się uwsteczniło to chyba z czasem wróci do form przyswajalnych. Tak mi się wydaje, czy źle rozumie? Tak zrobiłem tylko na 40 arach bo w rcw zostało mi wapna, a nie miałem już innej działki blisko żeby to rozładować.

 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Teoretycznie w reakcji wapnia z azotem uwolnił się do atmosfery amoniak, a wapń w połączeniu z fosforem mógł utworzyć gips, a więc na trwałe został stracony i wapń i fosfor. Tylko tak praktycznie to ile tych pierwiastków mogło się "zesfatać" :wub:  w trakcie zabiegów agrotechnicznych i wejść w trwały związek??? Czy są jakieś publikacje określające np. procent strat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

witam

mam posiać wapno granulowane  z big baga  przed siewem pszenicy , na ulotce piszą  że najlepiej to wapno siać pod agregat i nie wiem jak zrobić czy nawóz dać przed orką , a wapno pod agregat , czy razem wysiać z nawozem pod agregat

 

Co to za wapno granulowane kreda jakas? Z jakim nawozem ewentualnie chciałbyś to wysiać? Jeśli to jakaś kreda granulowana to równie dobrze możesz ją posiać pogłównie po siewie pszenicy po wschodach na zime. Nie ma co sie łódzić bo zanim zacznie działać to wapno minie min 2 miesiace a wiec jesienia zboże i tak już z niego nie skorzysta szczególnie że panuje susza (bynajmniej u mnie). W każdym razie jeśli chodzi o wapno granulowane nie dawaj go pod orke bo to bez sensu. Są to za małe dawki żeby dawać je pod agregat. Takie wapna najlepiej dawać tak aby działało ono w okolicy korzeni bo jest go po prostu mało. A wiec jak dasz pogłównie lub pod agregat bedzie ok.

Wapno pod ziemniaki to lepiej dać teraz przed orką zimową czy na wiosnę przed sadzeniem, jak będzie lepiej?

Ziemniaków nie sadze zbytnio tyle co sobie a wiec wielkiej wiedzy w tej dziedzinie nie mam ale słyszałem i przekonałem sie na własnej skórze że wapna pod ziemniaki lepiej nie dawać bo wystąpi parch i taką sytuacje miałem 3 lata temu pierwszy raz w życiu miałem parcha i wystąpił po tym jak dałem wapno pod ziemniak. Można dawać wapno pod ziemniaki ale rok wczesniej pod rośline poprzednia. Po za tym uważam że z pewnościa ma też wpływ rodzaj wapna. Jeśli jest to kreda albo wapno tlenkowe to reaktywność tych nawozów wapniowych jest bardzo duża i od razu odkwasza glebe i ma bezpośredni wpływ na ziemniak. Jeśli by to było wapno węglanowe a wiec wapno które zaczyna działać dopiero po czasie to wiadomo reaktywność mniejsza a za tym i oddziaływanie bedzie mniejsze na ziemniak. Takie jest moje zdanie może ktoś poprawi jeśli słyszał coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

mam pytanie do osób które stosowały radkowit premium - czy przy rozsiewie w miarę spokojny dzień dużo go ucieka do nieba?

w tym roku raczej rezygnuje z npk z powodu zaporowej ceny polifosek na rzecz kredy, jednak chce też podnieść troche zawartość magnezu, a nie wiem czy nie będzie mordęgi przy jego rozsiewaniu. i czy ktoś zna orientacyjną cenę? do kopalni mam w dwie strony ok 480 km więc transport już troche boli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj