wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mlodyhef    214

Kupuję :) 2 samochody zamówione 52 tony. Kreda prosto z kopalni, nie znam frakcji. Największa kopalnia kredy w Polsce. Najgorszy transport, bo wiadomo jak biorą firmy transportowe 3-4zł/km.

 

Kolego i jak te wapno wygląda? Mam zamiar kupić z tej samej kopalni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Kolego i jak te wapno wygląda? Mam zamiar kupić z tej samej kopalni.

Kreda sucha, elegancko się rozsiewała bo nie ma deszczu i ma małą wilgoć. Cena 56 netto/tona plus transport. Dałem 3t/ha. Rozsiewane RCW 3 łańcuchowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/ekstremalnie-sucho-wapnowac-czy-nie/

Przeczytałem ten artykuł i tak się właśnie zatanawiam czy zastosować takie niskie dawki wapna jak tu piszą w trakcie suszy? Miałem stosować dawkę 2t?/ha CaO na lżejszych glebach ale nie chce zaszkodzić w trakcie tej suszy. Mogą być jakieś negatywne skutki zastosowania większej ilości wapna w takich warunkach?

Edytowano przez the1mati1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    176

 Ja tydzien temu bralem krede przesiewana z Mielnika po 50 netto za tone:) Jaka teraz wilgotnosc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Quercus78    5

Panowie czy siał ktoś wapno nawozowe rozrzutnikie obornika cynkomet z pionowym adapterem? U dołu wałków są talerze i myślę sobie czy może dało by radę wysiać wapno. Oczywiście na skrzynię ładowałbym warstwę powiedzmy 40 cm. Co o tym myślicie?


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Nie wiem jak dokładnie wygląda Twój rozrzutnik ale wpisz sobie w google siew wapna rozrzutnikiem. Jest parę filmów jakoś sobie ludzie dają radę z takim wysiewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

A czy RCW 3 a taśmą gumową da radę wysiać kredę mawozowa i ewentualnie na jaką szerokość rozsieje

Edytowano przez icek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

http://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/ekstremalnie-sucho-wapnowac-czy-nie/

Przeczytałem ten artykuł i tak się właśnie zatanawiam czy zastosować takie niskie dawki wapna jak tu piszą w trakcie suszy? Miałem stosować dawkę 2t?/ha CaO na lżejszych glebach ale nie chce zaszkodzić w trakcie tej suszy. Mogą być jakieś negatywne skutki zastosowania większej ilości wapna w takich warunkach?

 

Jak gleba zakwaszona to wapnuj, tym bardziej jak to węglan to bez strachu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Koledzy ze wschodu, czy tą przesiewaną kredę z Mielnika da się rozsiać rozsiewaczem tak jak tą workowaną w big-bagi? Słyszałem wiosną, że znajomy kupował tam po +/- 100zł/t i była granulowana, rozsiewał rozsiewaczem. 2 lata temu tam brałem po 50zł/t, ale to nie był granulat tylko zwykła kreda bezpośrednio kopana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

ja w zeszlym roku dawalem pod orke wapno, nie oralem tak gleboko jak zawsze a efekty byly widacvjuzvw tym roku. zboze lepiej sie prezentowalo- chodzi mi o oziminy. gdyby nie susza to tez lepiej zrecydowanie sypaloby. w tym roku rozwalila sie znajomemu tasma w rozsiewaczu wapna i czeka na wymiane wiec tez chyba kilka pol zwapnuje pod orke.
jak pola nie byly wapnowane kilka lat wstecz to efekty bd widoczne poroku juz jakies. jesli systematycznie co 3-4lata wapnuje sie to nie zauwazysz az takiej roznicy czy na sciern czy pod orke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Mam ofertę 90 zł za tonę wapna węglanowego 50% CaO i 110 zł za tonę kredy - wszystko z transportem na podwórko. Chyba drogo, co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ja w zeszlym roku dawalem pod orke wapno, nie oralem tak gleboko jak zawsze a efekty byly widacvjuzvw tym roku. zboze lepiej sie prezentowalo- chodzi mi o oziminy. gdyby nie susza to tez lepiej zrecydowanie sypaloby. w tym roku rozwalila sie znajomemu tasma w rozsiewaczu wapna i czeka na wymiane wiec tez chyba kilka pol zwapnuje pod orke.

jak pola nie byly wapnowane kilka lat wstecz to efekty bd widoczne poroku juz jakies. jesli systematycznie co 3-4lata wapnuje sie to nie zauwazysz az takiej roznicy czy na sciern czy pod orke

 

a jakie wapno i skad  stosujesz ze juz po roku masz efekt ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

tzn w tym roku na oziminach mialem roznice podczas wegetacji juz. nic nie zolklo, nie przerzedzalo sie. wiec po tym to saduje. dowiem sie od znajomego skad dokladniw to wapno przywoza mu, i poinformuje
a wapno magnezowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141

Witam. Chciałbym się zapytać jakie wapno zastosować na łąki torfowe. Nigdy nie sieliśmy wapna w tym roku kupiliśmy z ojcem 300 kg wapmagu i rozsieliśmy pod drugi pokos na hektar łąki. Pierwszy pokos był bardzo słaby wyszło zaledwie 6 beli, ale drugi po zastosowaniu tego specyfiku :-) już był lepszy wyszło 13 beli. Czytałem trochę i mam mętlik w głowie, jedni piszą że wapmag nie działa a u mnie wprost przeciwnie. Na pozostałych łąkach nie sieliśmy go i drugi pokos był gorszy albo nieznacznie lepszy a tu podwójny. Czytałem że wapno z regóły wolno działa a my rozsieliśmy po pierwszym pokosie i taki efekt, chyba że magnez w nim zawarty zrobił taką robotę. W dodatku taka susza nie wiem czy te granulki dobrze się rozpuściły. Ale wiem jedno łąki mamy zakwaszone i trzeba coś z tym zrobić. Chcemy kupić jakieś wapno krede czy dolomit(wapmag to podobno dolomit tylko zgranulowany). Co kupić i w jakiej ilości na hektar aby było widać efekt na łąkach. Trochę się rozpisałem mam nadzieje że ktoś podpowie co kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Torfowych łąk sie nie wapnuje.musisz najpierw zrobic badanie gleby, jest bardzo tanie wraz z wynikami dostaniesz zalecenia odnosnie wapnowania .w jakich ilosciach.zobaczysz tam gdzie jest torf czyli gleba organiczna napisza ci wapnowanie zbedne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam ofertę 90 zł za tonę wapna węglanowego 50% CaO i 110 zł za tonę kredy - wszystko z transportem na podwórko. Chyba drogo, co?

zalezy jaka odległość z kopalni. Ja z Mielnika w okolice Bielska P. mam 90 zł.

 

 

Ludzie nie piszcie ze daliscie wapno i lepiej zboże wyglada czy lepiej sypie bo to jest śmieszne. Na jakiej podstawie tak oceniacie? Zostawiacie mijaki jakies wolne przejazdy bez wapnowania i macie porównanie? Jeśli tak to ok jasna sprawa. Ale jak nie macie porównania to jest żenada bo skąd wiecie jak by wygladało zboże bez zabiegu wapnowania? Ja tez w tamtym roku wapnowałem i plony miałem super w tym roku rekordowe ale nie wiem jak by było gdybym nie powapnował wiec nie ma sie czym chwalic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Panowie zamiezam zakupic wapno gleba 3i4 klasa srednia ph5.2 ale sa tez plamy w ktorych wyszlo ph 3.9 jakie wapno proponujecie posypac zi z jakiej kopalni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
modelarz    0

Witam, mam dwie oferty na wapno nawozowe granulowane. Czy ktoś może stosował takie wapno i jakie efekty ?

1. Asmar wap, wapno magnez + mikroelementy ( http://milorz.wix.com/asmar-wap )

2.Agro master, wapno + magnez suma CaO+MgO 50% z czego 18% magnezu

 

Dostałem takie same oferty cenowe i teraz nie wiem które wybrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

witam. Dostałem oferte na wapno Nordkalk Magnesium po 131zł/t netto. Brać? 

Jesteś z Wejherowa? To chyba spoko cena za wapno dolomitowe, chociaż kieleckie dolomity wyszłyby parę zł taniej. Za markę trzeba dopłacić:)

Edytowano przez mariuszzz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj