wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Po wapnie z Belchatowa nid powinno sie uprawiac ziemniakow przez4 lata

tak, po wapnie z bełchatowa... Jak się nie wie co i jak to lepiej się nie wypowiadać. No weź ty mi powiedz czemu akurat po wapnie z bełchatowa?

 

brain7 do minerału mam prawie 3 razy dalej niż do mielnika. Nie miałem tez odpowiedniej maszyny do wysiewu tak pylistego wapna. I na dzień dzisiejszy nie potrafię określić które lepiej dla portfela wychodzi. Jednak gdyby droga była taka sama i posiadał bym odpowiednią maszynę to zdecydowanie minerał.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

A moze jak sie wie to sie pisze... Bylem na spotkaniu z przedstawicielem kopalni oraz taka informacja jest w prospektach informacyjnych oraz na http://www.kwbbelchatow.pgegiek.pl/index.php/oferta/sprzedaz-produktow-ubocznych/nawozy-i-preparaty/ czytamy "Instrukcja stosowania i przechowywania
Stosowanie:
„Eko-Calcium” zaleca się stosować na wszystkich rodzajach gleb kwaśnych niezależnie od ich składu granulometrycznego pod wszystkie uprawy roślinne z ograniczeniem lnu i ziemniaka w pierwszych dwóch latach od wapnowania. Najlepsze plony w uprawach lnu i ziemniaka uzyskuje się w 3 i 4 roku od zabiegu wapnowania. „Eko-Calcium” oprócz odkwaszania polecany jest również do wzbogacania i poprawiania struktury gleby (obecność węgla brunatnego).

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ty uprawiasz ziemniaki czy mi się wydawało że nieraz coś się wypowiadasz na ich temat? Bo jeśli uprawiasz i nie wiesz czemu pod ziemniaki się nie wapnuje to słaby z ciebie pyrasz. ;)

Jak coś to na każdym wapnie powinno pisać nie zaleca się stosowania w pierwszym roku pod ziemniaki. A czemu szukaj w innych tematach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Widocznie to ty malo wiesz o ziemniakach. Masz na mysli parcha ale jego nie wywoluje wapno tylko bakteria...


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie, ale taka jest teoria na temat wapna pod ziemniaki. Jak jest w praktyce mówię szukaj w odpowiednim temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie poleci ktoś jakieś wapno na Podlasiu w big bagach chodzi mi tutaj o jakąś krede. Może być nordkalk tylko nie wiem skąd najbliżej bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

No właśnie, ale taka jest teoria na temat wapna pod ziemniaki. Jak jest w praktyce mówię szukaj w odpowiednim temacie.

 

Jest dokładnie. Zgadzam się. Patogenami są bakterie oczywiście, jak tu kolega wyżej napisał, ale nie powinno się sadzić ziemniaków pod glebę świeżo wapnowaną. Najlepiej wapnować pod przedplon, ale nigdy pod świeżo wapnowaną glebę. Ziemniak lubi lekko kwaśny odczyn, a odczyn obojętny lub alkaliczny zwłaszcza na lekkich sprzyja występowaniu parchu, wystarczy zajrzeć do dowolnej pozycji z literatury fachowej. Wapń jako składnik ma korzystny wpływ na ziemniaka, dlatego dobrym nawozem jest saletra wapniowa. Aby uniknąć parchu stosuje się fizjologicznie kwaśne nawozy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Zgada sie,ziemniak lubi lekko kwaśny odczyn(ale są odmiany które są wrazliwe na niedobór CaO lub Mg) a odczyn obojetny jest  jeden z czynników sprzyjających wystepowaniu parcha ale nie bezpośrednio go wywołujących!!. W nowszej literarurze przedmiotu czytamy,że jeśli w odpowiedniej fazie bbch ziemniak bedzie miał wystarczającą wilgotność nie bedziemy mieli do czynienia z parchem przy obojętnym odczynie.. Sam stosuje u siebie wapno magnezowe(3t/ha) po żniwach na polach gdzie wiosną są sadzone ziemniaki i problemu z parchem nie mam bez róznicy czy to lll czy V kl.(ph min 5.5)

@damianzbr znam teori i praktyke...ale to nie temat o nawożeniu ziemniaków. Przytoczyłem tylko informacje uzyskaną od przedstawiciela kopalni oraz jaka widnieje na stronie www a tu taka dyskusja...ale po to jest to forum

wracając do tematu: 40zl/t brutto loco Siewierz

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

u nas kupilismy wapno z kielc dolomitowe 37 wapnia i 9 magnezu tez takie jak zwir jest ale damy po 3 t/ha a gleby w miare odkwaszone to powinno byc ok ?

 

Szkoda twej fatygi i wydanej kasy , 3t/ha tego wapna to tak jak bys dał "ziemniaka dla byka"

Ja biore wapno z Gołcza-Wielkanoc , powiat Miechów , woj. Małopolskie i jestem bardzo zadowolony.Efekty widać od razu.

Wcześniej kupowałem koło Krzeszowic i w Płazie ale jakoś nie ciekawe było.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Panowie poleci ktoś jakieś wapno na Podlasiu w big bagach chodzi mi tutaj o jakąś krede. Może być nordkalk tylko nie wiem skąd najbliżej bedzie

Kolego albo chcesz krede albo nie. Akurat nordkalk zadnej kredy nie produkuje. W podlaskim masz krede w Mielniku.

W aktualnym Farmerze jest artykuł o wapnowaniu pod rzepak:

 http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/wapno-pod-rzepak,58702.html

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

myślałem ze nordkalk sprzedaje wapno kredowe. chciałbym wapno które mi szybko podziała czyli kreda. Ale z tego co czytałem wapno z nordkalku tez szybko działa. Kreda z Mielnika mi się średnio podoba bo jest dość wilgotna. Dwa wolałbym coś w big bagach co można zwykłym rozsiewaczem rozsiac. Spełnia jakieś wapno moje kryteria? oczywiście wapno granulowane odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Kanion 25 ton wapna to około 2600 zł to renta mej mamy z prawie 4 miesięcy a z czego żyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Zgada sie,ziemniak lubi lekko kwaśny odczyn(ale są odmiany które są wrazliwe na niedobór CaO lub Mg) a odczyn obojetny jest  jeden z czynników sprzyjających wystepowaniu parcha ale nie bezpośrednio go wywołujących!!. W nowszej literarurze przedmiotu czytamy,że jeśli w odpowiedniej fazie bbch ziemniak bedzie miał wystarczającą wilgotność nie bedziemy mieli do czynienia z parchem przy obojętnym odczynie.. Sam stosuje u siebie wapno magnezowe(3t/ha) po żniwach na polach gdzie wiosną są sadzone ziemniaki i problemu z parchem nie mam bez róznicy czy to lll czy V kl.(ph min 5.5)

@damianzbr znam teori i praktyke...ale to nie temat o nawożeniu ziemniaków. Przytoczyłem tylko informacje uzyskaną od przedstawiciela kopalni oraz jaka widnieje na stronie www a tu taka dyskusja...ale po to jest to forum

wracając do tematu: 40zl/t brutto loco Siewierz

 

Dokładnie, parchowi sprzyja susza podczas zawiązywania bulw. Dlatego pozytywne efekty przynosi nawadnianie. Temat nie o ziemniakach, ale dotyczy wpływu wapna czyli żaden spam. Po za tym, coś wnosi bo każdy może się dowiedzieć czegoś nowego, doszukać. I o to chodzi w forum, nie piszemy o gruszce i pietruszce. Jeśli chodzi o wpływ konkretnego wapna na ziemniaki, to wątpie. Z tymi przedstawicielami różnie, u mnie był kiedyś jeden z wapnem to nie wiedział nawet co sprzedaje ;P  Natomiast z tego co kiedyś czytałem, to zalecane jest wapno węglanowe, ale pod przedplon. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Jakie najlepsze wapno na pietruszkę bo o mnie rośnie jakas rozdałęziona tz korzeń kolega radził bym posiał tlenkowe to będzie przypalać t e rozgałęzienia o korzeń będzie prosty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

@icek1  Z góry piszę, że nie jestem specjalistą od warzyw, ale nie sądzę aby wapno miało tu jakiś wpływ. Natomiast do rzeczy; stosowałeś obornik, inne nawozy organiczne, jak tak to kiedy, jakiej jakości?

Edytowano przez k0b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Jakie najlepsze wapno na pietruszkę bo o mnie rośnie jakas rozdałęziona tz korzeń kolega radził bym posiał tlenkowe to będzie przypalać t e rozgałęzienia o korzeń będzie prosty

 

takiej głupoty jak radzi Ci kolega to jeszcze nie słyszałem.

przyczyną braku palowego korzenia w pietruszcze jak i  u innych roślin o podobnym systemie korzeniowym może być:

- mątwik

- mała miąszość podłoża (twardo)

- resztki organiczne np. słoma z obornika

 

ogrodnikem nie jestem ale tyle mi sie przypomniało ze szkoły

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Jeżeli przyczyną jest obornik, to wtedy winna jest jego jakość słomiasty, świeży i stosowanie wiosną. W przypadku np.  marchewki obornik stosuje się dobrze przerobiony zawsze jesienią, stosowanie wiosną powoduje powstawanie rozwidleń. Zresztą ogólnie zawsze powinno się go stosować jesienią z racji przesuszania gleby orką wiosenną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

No właśnie stosuje swieży słomisaty obornik i chyba to jest przyczyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

aro1975 jaka jest Twoja opinia o kredzie z koszelówki po przesiewaczu, bo wiem z poprzednich postów , że ja stosowales.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

powiem tak jak masz drugą osobę do pomocy, co będzie siedzieć na rozsiewaczu i grudy szpadlem dziubać ady na wylocie się nie zapychało to można brać nie przesiewaną sporo jest frakcji jak kasza manna (największa powierzchnia działania). brałem granulat bo młody nie chciał jeździc na rozsiewaczu, a rozsiewał sie równomiernie i przede wszystkim nie zapychał się.

w tym roku wezmę około 30t nie przesiewanej kredy jak znajdę chętnego do jazdy na RCW :)

ja brałem z kornicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Panowie poleci ktoś jakieś wapno na Podlasiu w big bagach chodzi mi tutaj o jakąś krede. Może być nordkalk tylko nie wiem skąd najbliżej bedzie

 

A może być nie w big bagach? Kreda z OMP Mielnik CaO 53,46%. Cena 55zł netto/tona na składzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

powiem tak jak masz drugą osobę do pomocy, co będzie siedzieć na rozsiewaczu i grudy szpadlem dziubać ady na wylocie się nie zapychało to można brać nie przesiewaną sporo jest frakcji jak kasza manna (największa powierzchnia działania). brałem granulat bo młody nie chciał jeździc na rozsiewaczu, a rozsiewał sie równomiernie i przede wszystkim nie zapychał się.

w tym roku wezmę około 30t nie przesiewanej kredy jak znajdę chętnego do jazdy na RCW :)

ja brałem z kornicy

Czyli jak jestem zdany  na siebie to tylko po przesianiu. A powiedz jakie efekty po tym wapnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xyz88    7

Stosował ktoś z Was Krede pogłównie na rzepak? Wapnowałem magnezowym na jesieni w 2014r i teraz chciałbym dać jeszcze kredy tylko nie wiem w którym momecie to zrobić żeby nie dawać razem z nawozem. A nie chce dawać pod pług bo wydaje mi się że lepiej podziała jak będzie bliżej ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

A może być nie w big bagach? Kreda z OMP Mielnik CaO 53,46%. Cena 55zł netto/tona na składzie.

 

Daj jakieś namiary na ten towar

Stosował ktoś z Was Krede pogłównie na rzepak? Wapnowałem magnezowym na jesieni w 2014r i teraz chciałbym dać jeszcze kredy tylko nie wiem w którym momecie to zrobić żeby nie dawać razem z nawozem. A nie chce dawać pod pług bo wydaje mi się że lepiej podziała jak będzie bliżej ziarna.

Pogłównie to raczej tylko granulat, ale to drogo wychodzi, najlepiej na ściernisko pod talerzówkę, agregat.

Daj jakieś namiary na ten towar

 

Nie było pytania, coś niedoczytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj