wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

A gdzie się dowiedziałeś o tej z trębaczewa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Z Twoich postów. Przekręcilem do nich i takie mi dali ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Dzisiaj zamówiłem wapno z Morawicy. Cena to 84,24 brutto za tonę z transportem. Dałem ciała bo wcześniej miałem propozycję od nich po 78 brutto już z transportem. Dobrze, że zamówiłem tylko jednego tira to tylko 200 zł w plecy... Jeszcze mam pytanie, Podano, mi cenę za transport 26t. Czy wy też tak mieliście liczone, i czy na ,,wuzetce" będzie podana jaka ilość została mi dostarczona ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Musi być podane. I ewentualną różnicę zwracają albo ty dopłacasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a czym sie rozni wapno z kieleckich kopalni od wapna np nordkal bo wapno z kieleckich kopalni jest kopane i kruszone hyba czy tam mielone i to jest dolomit i wolniej dziala a z nordkalu czym sie rozni bo wiem ze z nordkalu hyba szybko dziala?>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

Ja kupowalem wapno weglanowe z kopalni Chęciny .suche i dosc dobrze zmielone cena 119 zl z transportem do woj.warminsko mazurskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Macie porównanie między dwoma wapnami węglanowymi ? Chodzi mi o  Radkowitem Premium 05 z Radkowic a wapnem z kopalni Winna 06 ? Do pierwszej kopalni mam około 170km a do drugiej 130km. Cenę wapna w dużej mierze determinuje transport. w Radkowicie mam  od 15 do 17% Mgo i od 30 do 35% natomiast z Winnej od 10 do 15% MgO i od 33 do 37% CaO. Gramatura w obu przypadkach wedle danych jest podobna. Tańsze jest wapno z Winnej. Które zaproponowalibyście na moje gleby ? Zwięzłość od średniej do cieżkiej(ale nie bardzo ciężkiej) PH  około 5.0 i poziom Mg na poziomie średnim lub niskim. 


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3039

malopolska izba rolnicza sie choc raz postarala i z narodowego funduszu ochrony srodowiska uzysklala doplate do wapnowania gleb zalanych w powodzi 2010[lepiej pozno niz wcale] z doplata 30 % wychodzi 97 zl/t luzem z dostawa , wapno palone tlenkowe typ 02 z trzuskawicy,  

tylko jak to rozsiac , bede musial chyba wynajac specjalny rozsiewacz .


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Macie porównanie między dwoma wapnami węglanowymi ? Chodzi mi o  Radkowitem Premium 05 z Radkowic a wapnem z kopalni Winna 06 ? Do pierwszej kopalni mam około 170km a do drugiej 130km. Cenę wapna w dużej mierze determinuje transport. w Radkowicie mam  od 15 do 17% Mgo i od 30 do 35% natomiast z Winnej od 10 do 15% MgO i od 33 do 37% CaO. Gramatura w obu przypadkach wedle danych jest podobna. Tańsze jest wapno z Winnej. Które zaproponowalibyście na moje gleby ? Zwięzłość od średniej do cieżkiej(ale nie bardzo ciężkiej) PH  około 5.0 i poziom Mg na poziomie średnim lub niskim. 

Akurat skład podobny te wapna mają podobny, jedno i drugie to dolomity z pod Kielc.

Różnią się właśnie granulacją. Wapno z Winnej to zwykły grubo kruszony dolomit.

 Natomiast Radkowice to jedyna kopalnia w Polsce gdzie produkują dolomit pylisty. Radkowit Premium to czysty pył. Żadnych "kamyczków" czy ziaren. Według badań OSCHR 95% rozdrobnienia poniżej 0,5 mm. Faktycznie jest jeszcze drobniejsze tylko OSCHR nie robi badań tak dokładnie. W Radkowicie Premium 97% jest poniżej 0,125 mm, czyli to "mączka" dolomitowa. Jak każda mączka odkwasza glebę wyjątkowo szybko a do tego uzupełnia magnez.

a czym sie rozni wapno z kieleckich kopalni od wapna np nordkal bo wapno z kieleckich kopalni jest kopane i kruszone hyba czy tam mielone i to jest dolomit i wolniej dziala a z nordkalu czym sie rozni bo wiem ze z nordkalu hyba szybko dziala?>

Zależy od którego wapna z firmy nordkalk. Nordkalk fastcal to mielona skała wapienna, działa super bo jest zmielona na pył.

nordkalk solid akurat niczym sie nie rózni od wapna z kieleckich kopaln, produkuja to w kopalni nordkalku własnie pod kielcami. Zwykła kruszona skała wapienna, chociaz z tego co widziałem próbki u znajomych to faktycznie wygląda na ładnie, dosc dobrze przekruszoną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Czyli rozumiem mam tak że jeżeli chcę gwałtownie podnieść PH to lepszy będzie radkowit premium, natomiast gdy na tak gwałtownym podniesieniu PH mi nie zależy to wybrać to z kopalni Winna. Nie bez powodu gra rolę cena  - Radkowit premium loco kopalnia to 32,4zł/t natomiast z kopalni Winna 16,2zł/t. Dodając jeszcze to że do Radkowic mam 50km więcej przy transporcie całosamochodowym będę musiał zapłacić około 400zł więcej. Wybieram węglan z Winnej. Podzielę się wrażeniami jak będę rozsiewał :)


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z Twoich postów. Przekręcilem do nich i takie mi dali ceny.

Może ktoś u ciebie w okolicy będzie stosował wapno z trębaczewa wtedy zobaczysz jak się sieje, czy dobrze czy kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Może ktoś u ciebie w okolicy będzie stosował wapno z trębaczewa wtedy zobaczysz jak się sieje, czy dobrze czy kiepsko.

Możemy się znać telefonicznie. Kiedyś gadalismy a propos kredy z Mielnika i Twojego transportu do mnie.

Czyli rozumiem mam tak że jeżeli chcę gwałtownie podnieść PH to lepszy będzie radkowit premium, natomiast gdy na tak gwałtownym podniesieniu PH mi nie zależy to wybrać to z kopalni Winna. Nie bez powodu gra rolę cena - Radkowit premium loco kopalnia to 32,4zł/t natomiast z kopalni Winna 16,2zł/t. Dodając jeszcze to że do Radkowic mam 50km więcej przy transporcie całosamochodowym będę musiał zapłacić około 400zł więcej. Wybieram węglan z Winnej. Podzielę się wrażeniami jak będę rozsiewał :)

Gwałtowne podnoszenie ph to nie jest dobry pomysl. To musi byc pewien proces.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy wapnie węglanowym raczej nie występuje to ryzyko, co innego tlenkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Zna ktos cene wapna w kopalni w Siewierzu?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Tak jak kolega wspominał - to węglan a moje gleby są od średnich to ciężkich(ale nie bardzo ciężkich) więc nie ma ryzyka wypalenia.    Zastanawiam się jedynie nad dawką takeigo wapna z kopalni Winna. Myślę że dawka 2,5t/ha będzie odpowiednią.   Załaczam badania gleby dwóch kawałków koło domu po ubiegłych żniwach. 

post-17709-0-25900500-1437220488_thumb.jpg


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Przy weglanowym ciężko gwałtownie podniesc ph. Wszystko zależy co dla kogo oznacza gwałtownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

czyli rzecz ujmując jasno, najlepsze są takie jak jurak czy polcack które są robione z mączki wapiennej, mielonym dolomitem ciężko jest odkwasić glebę tylko co to mg wzrasta.

 

A teraz ktoś mądry nich mi powie dokładnie jaki nawóz i ile byłby mi przydatny na 4-5 klase żeby podnieść około 1 na skali pH  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a ten radkowit premium jest wapnem weglanowym ? czy ktore z nordkalu jest weglanowym wapnem a kujawit to wapno weglanowe ? a i dzieki za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

A co powiecie o wapnie z bełchatowa? Stosował ktoś z was ? Są jakieś efekty po nim? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wszystkie odpowiedzi w temacie już padły, przynajmniej teoretyczne, teraz wartościowe informacje to relacje z stosowania, skutki, objawy i rezultaty.

 

A w skrócie to:

-Czym drobniejsze frakcje tym lepsze

-drobne to nie znaczy jak piach czy tym bardziej żwir tylko mąka/cement, nie znaczy też że 50% jest jak pył a 50% jak piasek. Albo 100% takie albo 100% takie i koniec kropka. Inaczej to oszukiwanie samego siebie.

-zwróć uwagę na wilgotność przy kalkulowaniu opłacalności

-gwałtowna zmiana pH wiąże się z tlenkiem wapnia,  a węglan wapnia CaCo3 czyli 90% wapn w Polsce, wszystkie kredy, dolomity, kruszonki mielonki, wapniaki nie posiadają zdolności zabicia życia biologicznego w glebie. Pilnować tego trzeba tylko przy wapnie tlenkowym, CaO.

- granulowane wapno to największy bezsens i zdzierstwo wszechświata. Bo już na gospodarstwo 5ha bardziej się opłaci kupić wapno sypkie wynająć załadunek wapna i wysiew, niż kupić na 5 ha x 3 t granulatu x 500 zł/t = 7500 zł. To za 7500 zł mamy 50 t wapna luzem + trochę wilgoci + usługę wysiewu i załadunku, weekend w SPA i nowe oponki do auta, jak żonka będzie w SPA grzeczna to jeszcze na nową taką ekstra patelnię starczy.

- skąd mamy znać wapna z bełchatowa, jażwizy, laskowa itd. Miejscowości te nie są małe, kopalni tam do oporu. Jeśli ktoś ma chęć już na was zarobić i wam coś sprzedać niech będzie tak uprzejmy i przyśle wam 1 kg próbki towaru który ma zamiar przywieźć - przeczytaj powyższe pt. i sam osądź co to za wapno.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Po wapnie z Belchatowa nid powinno sie uprawiac ziemniakow przez4 lata


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brain7    0

@damianzbr ten post wyżej popieram szczególnie ten granulat cały, porażka :lol: siałeś kiedyś krede z minerału, jak się sprawdza? lepsza jest wg cb od tej z mielnika? bo zastanawiam się skąd lepiej zamówić czy może lepiej droższego fast cala z nordkalk czy jeszcze coś innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj