wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

k0b    33

Węglanowe oczywiście. Jeżeli odczyn jest bardzo kwaśny poprawa wymaga czasu, nie zrobisz tego w rok czy dwa bo więcej złego zrobisz jak dobrego. Gleba nie lubi nagłych zmian. Robisz badanie, masz odczyn i liczysz ile Ci potrzeba. Dokładnie nie pamiętam, ale przy lekkiej glebie nie powinno się przekroczyć 2t w czystym składniku na ha. Więc wybierz wapno i licz. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek17    0

Ja polecam wapno z nordkalk standart 3/ha i rezultaty  naprawde widac juz w pierwszym roku. wtym roku juz leży i czeka po żniwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Jedno z najlepszych wapn, teraz kupiłem z Opola tlenkowe dawałem jakieś 4 tyś za samochód w domu. Bedę dawał po 2-3 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego.

Cieszą mnie takie badania :) 

Sam ich sporo wykonałem i mam różne doświadczenia w tym temacie .

Dla ścisłości podaj jescze jakiego granulatu użyłeś?

poza tym na zdjęciu widać rozkład granulek i ich gęstość która nie wygląda na 2.5 tony na hektar - poza tym granulat dopiero zaczyna się rozkładać więc nic dziwnego że głębiej pH nie wzrosło . 

 

 

 

 

 

Agronom ale że sobie taktykę obrał. Robisz ludziom wodę z mózgu przez kilka dni w temacie, aż w końcu ktoś da konkretne argumenty obalające twoje niedorzeczne teorie. Ze wstydu znikasz na jakiś czas, aby następnie cichaczem ponownie robić wodę z mózgu.

 

Ludzie nie wierzcie w brednie że 500 kg węglanu wapnia (CaCo3), np. granulowanej kredy, która w przeliczeniu na CaO zawiera go w swoim składzie 50 % i jest reaktywna w 95-99% rozwiąże wasze problemy z zakwaszonym polem.

 

Trzeba wysypać jej tyle ile napiszą na kwitku ze stacji badającej próbkę waszej gleby. Jeżeli napiszą że gleba jest lekka i pH wynosi 5 czyli kwaśny to zaproponują wam wprowadzić 2,5 t składnika CaO.

 

A jak już wcześniej wspomniałem kreda granulowana która ma wzór CaCo3 w przeliczeniu na CaO zawiera go w sobie 50% CaO. Więc takiej kredy aby spełnić powyższe zalecenie stacji chemiczno rolniczej trzeba wprowadzić 5 t. tyle to już w 4 klasie podstawówki każdy umie policzyć. 50% z 5 t = 2,5 t CaO.

 

Więc jeśli będziecie mieli problem z liczeniem ile wapna wysypać trzeba zapytać dzieci, a jak kto nie ma swoich albo małe bardzo to do sąsiadowych iść, ale nie słuchać bredni pseudo agronoma który handluje kredą granulowaną na fabryce po 300 zł/t a u pośredników nawet i 500 zł/t.

 

Gdzie ta sama kreda tylko nie zgranulowana na kopalni 50 zł/t

 

A tu rzeczowe dowody że kreda sypana pogłówne nic nie jest warta, a na pewno nie w pierwszy roku. Zostało wysypane 2,5t kredy na 1ha.

zdj. 2 - pomiar głęboko ph bez zmian. zdjęcie 5 pomiar w tym samym miejscu pola tylko płytko pH wzrosło.

zdj. 3 - pomiar płytko pH wzrosło. zdj. 4 pomiar w tym samym miejscu pola co zdj. 3 i pH bez zmian.

 

http://pokazywarka.pl/nnvp51/

 

Zdjęcia wykonano po roku od zastosowania pogłównie kredy.

 

I agronom zaraz powie że pH w wierzchniej warstwie gleby jest najważniejsze. Więc ponownie odsyłam do dzieci, z tym że teraz do tych z gimnazjum co biologię już mają. Książkę pożyczyć i się przyjrzeć jak wygląda układ korzeni u roślin.

 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

A jeżeli na jesieni dam obornik a na wiosnę wapno to będzie dobrze? Uprawa będzie pod qq.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Agronom nie bądź cyniczny, już widziałeś te zdjęcia poprzednim razem gdy w temacie głosiłeś herezje o odkwaszeniu pola 500 kg kredy.

 

Dla ścisłości ignorancie (chyba że masz aż tak krótką pamięć) w tym przypadku nie użyłem granulatu. Tak wiem ty mi odpowiesz jak ostatnio że właśnie to jest powód takiego stanu rzeczy gdyż nierównomiernie nawiozłem wapno. Granulat który sprzedajesz po 300-500 zł/t rozsiewa się równomiernie i takich kwiatków nie będzie jak u mnie po kredzie sypkiej - to jest twoja teoria z przed pewnego czasu.

 

Wtedy ja też dałem link do kolejnej mojej galerii. Mianowicie tej:

 

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

 

gdzie nawoziłem kredę pylistą o konsystencji cementu/mąki 2,5t/ha

 

i w tym momencie obaliłem twoją teorię o nierównomiernym wysiewie wapna nie granulowanego. Na załączonym obrazku widać że gleba jest pokryta wielokrotnie równomierniej niż w przypadku stosowania wapna granulowanego gdzie granulka od granulki leży ileś tam cm jak tu 2,5t/ha:

 

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

 

jeżeli masz problem z odróżnieniem które wapno pokryło dokładniej glebę zapraszam do dzieci z przedszkola, one ci powiedzą. A jak swoich nie masz to do sąsiadowych idź.

 

Dla ścisłości dodam że nie byłem na tyle głupi aby zapłacić za wapno granulowane 300-500 zł/t a te z ostatniej galerii kupiłem po 80zł/t + transport który sobie sam łatwiłem.

 

EDIT: Uśmiał bym się jak koń gdybyś teraz wymyślił że cena wapna albo nierównomierne granulki są powodem wszelkich niepowodzeń i nie ma lepszego wapna od twojej granulowanej kredy po 300 - 500 zł/t w big-bagu.

 

Jak bujać to nie wy nas tylko my was. Daj chłopie na luz bo już mało kto wierzy w te brednie, nawet ludzie którzy mają 4-6 ha pola i mówili że im się nie opłaci kupować całego auta wapna brali big bag po 500 zł/t się już skapnęli że za 10 tych worków  mają całe auto takiego samego wapna które tylko nie jest zgranulowane. A jak jeszcze się nie zorientowali to albo niech zbierają 2-3 tony pszenżyta z ha, albo niech sypią kredę po pińcset tona i płaczą że na minus wychodzą na zbożu. (przy dzisiejszych cenach to na pewno. Bo zamiast ciąć koszty to hojność nie zna granic w napychaniu kieszeni producentów i handlarzy granulowanego wapna.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szukaj użytkownika -ARO i jakieś cyferki- z pod Radzynia Pdl. On ma namiary do gościa od tego wapna, ja zgubiłem tel do niego. Ale te wapno mi się nie widzi, właśnie z tego powodu że jest zgranulowane. Ta kulka będzie się rozpuszczać wieki. Wiem bo kupując wapno z mielnika (kreda kopana prosto z dołka) też ma trochę takich granulek. I kredy mielnickiej już trochę rozsiałem po polach i ciągle te kulki znajduję, po 2 - 3 latach one ciągle są w glebie mało co ruszone.

Moim zdaniem to najlepsze wapno gdzie DF kolega mi rozsiewał to pyliste. Ale cena... z własnym transportem wyszło mnie +/- 200 zł/t i do tego część uciekła w powietrze. Już pracuję nad ASZZ (automatyczny systemem zapobieganiu zwiewania) do RCW. I zostanę albo przy wapnie mielnickim albo to pyliste z działoszyna.

 

Z tym wapnem to jest podobnie jak z zupą i pieprzem. W pierwszym wariancie wrzuć do talerza zupy 10 kulek pieprzu. W drugim wariancie najpierw zmiel te 10 kulek pieprzu następnie wrzuć do talerza. Sprawdź efekty.

 

I jeszcze jedno spostrzeżenie na temat granulek Agronoma. Cały czas każe sypać pogłównie bo wie że tylko leżące na wierzchu najlepiej całą zimę dostatecznie rozmiękną i pokryją powierzchnię gleby. Kreda pylista sypka nie musi leżeć na deszczu bo już podczas wysiewu pokrywa każdy skrawek gleby, zostaje tylko jej intensywne wymieszanie na głębokość chociaż 20 cm, dalej już sama z czasem będzie się przemieszczać.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

Potwierdzam spostrzeżenbia @Damianzbr co do kredy z Mielnika ze te grubsze frakcje wyoruja sie jeszcze w kolejnych latach ale zdrugiej strony to na plus bo przy kazdej uprawie ziemi sa one rozkruszane i zaczynaj działac ( działanie rozłozone troszke w czasie) Fajnym sposobem spraktykowanym przez mnie w tym sezonie jest wysiew tego wapna kredy z Mielnika na zime na powierzchnie np zaorana orka zimowa. Siałem podczas mrozów jakos w listopadzie chyba i na wiosne dosłownie ani śadu po tym wapnie bryłkach itp. wszytko woda i mróz idealnie rozprowadził  i zaczeło działac na powierchni po wiosennej uprawie wymiesznae troszke głebiej. W tym roku planuje spróbowac z tym pylistym mam kontaka na dolomit w postaci pyłu ale zastanawiam, sie czy RCW da sobie z tym rade czy wiekszosc poleci w powietrze :)  Koszt około 85zł/t towar z odpylania zakladów dolomitu. 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Mi przywazi z Wojcieszowa pod Jelenią górą, mieszankę weglanu 2/3 i 1/3 tlenku. Po 105 zł na polu, mam do niego z 35 km.

W tamtym roku kupiłem pole na którym na pewno nie było wapna z 10 lat dawane, rozsiałem po 3 tony tego wapna na scierń i po podorywce robiłem próby. Wyszło 6,4 ph. W tym roku na wiosnę zrobiłem jeszcze raz próbę przyłożyłem się porządnie,  i podobnie wyszło. Próby w stacji Wrocław.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

dzwoniłem tam chciałem fakturę na wapno na 8 procent a na transport na 23 i nie ma takiej opcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Agronom nie bądź cyniczny, już widziałeś te zdjęcia poprzednim razem gdy w temacie głosiłeś herezje o odkwaszeniu pola 500 kg kredy.

 

Dla ścisłości ignorancie (chyba że masz aż tak krótką pamięć) w tym przypadku nie użyłem granulatu. Tak wiem ty mi odpowiesz jak ostatnio że właśnie to jest powód takiego stanu rzeczy gdyż nierównomiernie nawiozłem wapno. Granulat który sprzedajesz po 300-500 zł/t rozsiewa się równomiernie i takich kwiatków nie będzie jak u mnie po kredzie sypkiej - to jest twoja teoria z przed pewnego czasu.

 

Wtedy ja też dałem link do kolejnej mojej galerii. Mianowicie tej:

 

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

 

gdzie nawoziłem kredę pylistą o konsystencji cementu/mąki 2,5t/ha

 

i w tym momencie obaliłem twoją teorię o nierównomiernym wysiewie wapna nie granulowanego. Na załączonym obrazku widać że gleba jest pokryta wielokrotnie równomierniej niż w przypadku stosowania wapna granulowanego gdzie granulka od granulki leży ileś tam cm jak tu 2,5t/ha:

 

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

 

jeżeli masz problem z odróżnieniem które wapno pokryło dokładniej glebę zapraszam do dzieci z przedszkola, one ci powiedzą. A jak swoich nie masz to do sąsiadowych idź.

 

Dla ścisłości dodam że nie byłem na tyle głupi aby zapłacić za wapno granulowane 300-500 zł/t a te z ostatniej galerii kupiłem po 80zł/t + transport który sobie sam łatwiłem.

 

EDIT: Uśmiał bym się jak koń gdybyś teraz wymyślił że cena wapna albo nierównomierne granulki są powodem wszelkich niepowodzeń i nie ma lepszego wapna od twojej granulowanej kredy po 300 - 500 zł/t w big-bagu.

 

Jak bujać to nie wy nas tylko my was. Daj chłopie na luz bo już mało kto wierzy w te brednie, nawet ludzie którzy mają 4-6 ha pola i mówili że im się nie opłaci kupować całego auta wapna brali big bag po 500 zł/t się już skapnęli że za 10 tych worków  mają całe auto takiego samego wapna które tylko nie jest zgranulowane. A jak jeszcze się nie zorientowali to albo niech zbierają 2-3 tony pszenżyta z ha, albo niech sypią kredę po pińcset tona i płaczą że na minus wychodzą na zbożu. (przy dzisiejszych cenach to na pewno. Bo zamiast ciąć koszty to hojność nie zna granic w napychaniu kieszeni producentów i handlarzy granulowanego wapna.

Kolego, możesz podać skąd to wapno pyliste? Kujawit Premium czy coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pisz w google - Zakład kredowy minerał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

A jeżeli na jesieni dam obornik a na wiosnę wapno to będzie dobrze? Uprawa będzie pod qq.

 

Wapno daj na ściernisko, potem późna jesień obornik. Pod kukurydzę musisz dać nawozy, zakładam, że dasz przedsiewnie mocznik, najlepiej to zrobić na 2 tygodnie przed wysiew, potem coś w podsiewacz. Po wapnie musisz "odczekać" minimum te 4-6 tygodni, przy czym powinno być dobrze wymieszane. Najlepsze warunki to po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

dwa razy kupiliśmy granulat sypane było na jedno pole i skrzyp dalej w najlepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agronom nie bądź cyniczny, już widziałeś te zdjęcia poprzednim razem gdy w temacie głosiłeś herezje o odkwaszeniu pola 500 kg kredy.

 

Dla ścisłości ignorancie (chyba że masz aż tak krótką pamięć) w tym przypadku nie użyłem granulatu. Tak wiem ty mi odpowiesz jak ostatnio że właśnie to jest powód takiego stanu rzeczy gdyż nierównomiernie nawiozłem wapno. Granulat który sprzedajesz po 300-500 zł/t rozsiewa się równomiernie i takich kwiatków nie będzie jak u mnie po kredzie sypkiej - to jest twoja teoria z przed pewnego czasu.

 

Wtedy ja też dałem link do kolejnej mojej galerii. Mianowicie tej:

 

http://pokazywarka.pl/1xuh3j/

 

gdzie nawoziłem kredę pylistą o konsystencji cementu/mąki 2,5t/ha

 

i w tym momencie obaliłem twoją teorię o nierównomiernym wysiewie wapna nie granulowanego. Na załączonym obrazku widać że gleba jest pokryta wielokrotnie równomierniej niż w przypadku stosowania wapna granulowanego gdzie granulka od granulki leży ileś tam cm jak tu 2,5t/ha:

 

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

 

jeżeli masz problem z odróżnieniem które wapno pokryło dokładniej glebę zapraszam do dzieci z przedszkola, one ci powiedzą. A jak swoich nie masz to do sąsiadowych idź.

 

Dla ścisłości dodam że nie byłem na tyle głupi aby zapłacić za wapno granulowane 300-500 zł/t a te z ostatniej galerii kupiłem po 80zł/t + transport który sobie sam łatwiłem.

 

EDIT: Uśmiał bym się jak koń gdybyś teraz wymyślił że cena wapna albo nierównomierne granulki są powodem wszelkich niepowodzeń i nie ma lepszego wapna od twojej granulowanej kredy po 300 - 500 zł/t w big-bagu.

 

Jak bujać to nie wy nas tylko my was. Daj chłopie na luz bo już mało kto wierzy w te brednie, nawet ludzie którzy mają 4-6 ha pola i mówili że im się nie opłaci kupować całego auta wapna brali big bag po 500 zł/t się już skapnęli że za 10 tych worków  mają całe auto takiego samego wapna które tylko nie jest zgranulowane. A jak jeszcze się nie zorientowali to albo niech zbierają 2-3 tony pszenżyta z ha, albo niech sypią kredę po pińcset tona i płaczą że na minus wychodzą na zbożu. (przy dzisiejszych cenach to na pewno. Bo zamiast ciąć koszty to hojność nie zna granic w napychaniu kieszeni producentów i handlarzy granulowanego wapna.

Acha :)))))))

Czyli mówisz że kupiłeś wapno granulowane za 80 zł tona i nie widzisz po nim efektu ???? hmmm niezły z ciebie kombinator- długo nad tym myślałeś ? ???

dwa razy kupiliśmy granulat sypane było na jedno pole i skrzyp dalej w najlepsze

podawajcie producenta !!!!


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro55nt    0

Na glebę średnią ph 5-5,5 będzie lepsze wapno węglanowe z Morawicy czy przesiewana kreda z Kornicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Kreda była z koszelowa bodajże. Teraz kupiony Nordkalk pójdzie 4t/ha i powinno być lepiej

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Acha :)))))))

Czyli mówisz że kupiłeś wapno granulowane za 80 zł tona i nie widzisz po nim efektu ???? hmmm niezły z ciebie kombinator- długo nad tym myślałeś ? ??

A nie mówiłem że coś wymyślisz... 

Ale bez obaw, ja nie kombinuję jak ty i mam na wszystko niezbite dowody.

 

Wapno kupiłem właśnie po 80 zł/t + mój transport

Było to samo wapno które można zobaczyć w galerii kolegi ARO1975, dokładnie tu:

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/518730-kreda/?st=10#commentsStart

 

wysiałem go wiosną 2,5t/ha między innymi tu:

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

 

a efekty są takie:

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/585610-kukurydza/

 

Rozumiem że gdyby kreda granulowana była z twojej fabryki, oszczędził bym sobie strat w plantacji kukurydzy? Albo należało się dać 500kg/ha i wszyscy byli by happy...

 

Nigdy tego nie zrobiłeś i nigdy nie udowodnisz że 500 kg/ha kredy granulowanej załatwi sprawę, w sytuacji gdy stacja chemizacji rolnictwa zaleci wprowadzić 2t/ha CaO. I nie zmienia to faktu czy dasz ją po głównie, zaorzesz, rozsiejesz ręcznie czy helikopterem. Nie ma podstaw naukowych aby twoje myślenie było racjonalne. Pogódź się z tym że coraz więcej osób to rozumie i tylu klientów już nie będzie.

 

PS. Pewnie czyta to też kolega Bialy2005, co do napaleńców na granulat, wyobraź sobie że ten rolnik co podsyłałem ci film z agregatem uprawowo siewnym amazone - wiesz który znasz go, w tym roku zamówił sobie 2 składy wapna granulowanego w big bag pod kukurydzę. Pewnie przy takiej ilości miał spory upust. Zamiast po 400 zł/t to policzyli mu po 380 ;)

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

on tu reprezentuje nową naukę , ogłosił  się  ekspertem  bo wykonał ileś tam doświadczeń których nikt nie potwierdzi  

tyle warte te doświadczenia   :D   tajemnica jego   herezji  tkwi w granulce - normalnie cyrk na kołach  ;)


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj