wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mariuszzz    50

Ten polcalc to kreda granulowana?

Nie, Polcalc to granulowana mączka wapienna. Kredy mają reaktywność od ok 60 do nieco ponad 90%. Mączki są lepsze, 99% to standardowa reaktywność dobrej mączki.

panowie a co powiecie o wapnie z kieleckich kopaln czyli konkretnie o kopalnie jazwice mi chodzi czy ktos bral tam wapno z magnmezenm jest wypowiedzcie sie na ten temat

Typowe wapno produkowane w technologii nie zmienianej od lat. Trochę za mało MgO (ok 8-10% w Jaźwicy), trochę za grubo zmielone(za dużo ziaren ok 2-3mm a za mało pyłu) . Ale powinno być tanie.

Pieszecie tu o wapnach magnezowych. A w jakiej formie jest to wapno to weglan tlenek? Co to jest ? Jaka reaktywność tego wapna oraz zawartość magnezu i wapna?

Kujawit to wapno węglanowe. zawiera do ok 1% MgO czyli klasyfikuje się je jako wapno bez magnezu. Zawartość CaO ok 50% ale w przeciwieństwie do paru innych producentów, w Kujawicie uczciwie deklarują że CaO może być 49% . Typowe wapno węglanowe, reaktywności nie znam ale to jest produkowane z takiej samej skały wapiennej jak np Morawica czy Standard z Nordkalku.

Edytowano przez mariuszzz
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

"Lepsze" to pojęcie względne. Wapno z Laskowej ma więcej magnezu. Jeśli potrzebujesz magnezu to Laskowa będzie lepsza od Jaźwicy, jeśli nie potrzebujesz to nie będzie lepsza. Wszystko jest na stronie producenta: http://kksm.eu/index.php?menu=12 

 

Tylko trzeba pamiętać, że wapna to naturalne kopaliny, skład może się wahać o kilka procent. Najlepiej zadzwonić i zapytać jak jest aktualnie.

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.1 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

witam to jak to jest z tym kujawitem? byłem dzisiaj w lafarge w Piechcinie i pani powiedziała ze za 35 zł/t bez transportu. Mam własne auto i kosztowało by mnie z transportem to wapno ok 51 zł/t. Jak ono się wysiewa? jak szybko działa? czy lepiej wziąć z morawicy za 84 zł/t? proszę o podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmartwiłeś mnie kolego trochę tą opinią....

właśnie zamówiłem 2 auta po 76zł brutto u mnie....

generalnie wcześniej widział dobre opinie o tym kujawicie więc może Tobie się tak trafiło...

Mieszkam koło Poznania i u mnie głównym czynnikiem kształtującym cenę jest transport, a od nas wszędzie daleko i ceny węglanowego poniżej 110 nie widać...

Co innego mieszkać na śląsku czy w świętokrzyskiem, tam to sobie można przebierać w ofertach.....

 

Być może to wapno które mi przywieźli Kujawitem było tylko na papierze.

Podziel się opinią gdy już Ci przywiozą.

Dla niedowiarków zrobię dzisiaj zdjęcie jeżeli zdążę w miejscu gdzie składowałem to wapno zanim je rozwiozłem. 2 lata a jeszcze przewalają się kamyczki

Edytowano przez robert123farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy wapno Nordkalk standard cal mogę stosować na gleby lekkie i ciężkie?

mam kilka działek lekkich z PH 4,5 - co pomoże?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takeda    336

Zasada jest taka, że na lekkie gleby stosujemy węglany, a na ciężkie tlenki, na organiczne bodajże też węglany. Jednakże jeśli dasz inaczej to nie jest tak, że nagle przestanie działać, po prostu na glebach lekkich wapna tlenkowe czyli Cao będą leżały "wieki" zanim zwiążą się z glebą i będą dostępne dla roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Wapna tlenkowe są 'za mocne' na lekkie gleby, które posiadają niewielką zaw. próchnicy i mogą ją zniszczyc gdyz przyspieszaja rozklad materii organicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Wszystko co pochodzi z tych okolic to lepiej dalekim łukiem obchodzić. Oni dolomit granulują i sprzedają jako  kredę, to jest wartę najwyżej 70 zł, sam się dałem naciać.

 

Dziękuję za odpowiedz ;-) 

A co byś polecił za wapno ? Tylko granulowane wchodzi w grę, ponieważ nie mam rozsiewacza do wapna i ze zwykłym byłby problem ;/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakobek    4

Stosował ktoś z was wapno granulowane Florovit Agro ? jakie są wasze opinie o nim ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie stosuję granulatów, ale szukał bym z Koszelówki, jest tu dużo opini dobrej na ten temat wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Dziękuję za odpowiedz ;-) 

A co byś polecił za wapno ? Tylko granulowane wchodzi w grę, ponieważ nie mam rozsiewacza do wapna i ze zwykłym byłby problem ;/ 

Kolego,

może jednak warto się pomęczyć z rozsiewem. Nie wiem ile masz ha do zwapnowania ale pamiętaj, że kupując wapno granulowane mocno przepłacasz. Wapna granulowane mają taki sam skład jak wapna węglanowe, bo wapna nie da się "skondensować". A kosztują 4-5 razy drożej. Nie wiem jak kwaśne masz gleby ale załóżmy że masz dać te 2-3 tony/ha. Wapno granulowane kosztuje powiedzmy 400-500 zł/t, nie wiem skąd jestes ale wapno luzem bedzie kosztowało nawet na północy Polski ok 100 zł/t. Za całego TIRa 25 ton luzem dasz max 2500 zł. Za te same pieniądze wapna granulowanego masz 5-6 ton. Granulatu wystarczy Ci max na 2 ha. Kupując luz zwapnujesz solidnie może i całe gospodarstwo a jak nie wykorzystasz w tym roku, to takie wapno spokojnie poleży do następnego sezonu na polu. Nic mu się nie stanie, najwyżej trochę sie zbryli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

@mariuszzz

Z tego co pamiętam wapno granulowane sieje się 500 kg/ha . Ja miałem Polcalc i mogę polecić je tylko Ja zamawiałem od producenta czyli za transport nie płaciłem nic. Jeżeli ktoś  ma mało do wapniowanie i się spieszy to polecam granulowane a jak ma ktoś dużo to zwykłe.

Gdy zamówicie wapno Polcalc dostaniecie f-re i pełne badanie z OSCHR w Bydgoszczy.

U mnie teraz wożą bardzo tanie wapno 300zł/tira i się zastanawiam co to jest.

 

Ogólnie po żniwach myślę o wapnie Kujawit  ale poczekam na kolegów czy jak Wam przywiozą to oprócz f-ry dostaniecie coś więcej.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

sieje się tyle ile trzeba :) pod tytoń braliśmy granulat ale nie widzę w nim czegoś nadzwyczajnego, wapno jak wapno tylko drogie, dlatego teraz zamówiliśmy 3 tiry Nordkalku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Podobno nie można siać wapna z fosforem i azotem. Czy jak posiałem kukurydzę miesiąc temu a gleba ma lekko kwaśny odczyn to mogę teraz pogłównie po kukurydzy (faza 3 liści) posiać wapno POLCALC?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simon7    1

Panowie chciałbym zaczerpnąć troszkę wiedzy. Mam glebe dość kwaśną, że tak powiem w jednym miejscu jeczmień mi wypadł wogóle to pH 4,7 troszkę dalej na granicy gdzie jest gdzie go nie ma 5,3 pH dalej nie patrzylem bo jest ok ładny ale podejrzewam , że też tam cudów nie ma. Jestem z Łódzkiego (30 km do bełchatowa i Łasku) . Gleba lekka nie wiem czy ona kiedyś wogóle tu widziała wapno. Jakie wapno mi poradzicie i jeśli jakieś namiary to byłbym wdzięczny :) . Jedynie co kojarze to to , że na glebe lekką wapno weglanowe jest lepsze. Mysle o wapnie pylistym granulat niekoniecznie. Z góry dziekuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Na lekkie gleby lepsze jest wapno węglanowe to fakt bo tlenkowe mogłoby za dużą rewolucję zrobić. A jak stoisz z zawartością magnezu w glebie? Może korzystniej kupić magnezowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simon7    1

Zrobiłem badanie "biurowe" na pH i wyszło jak mówie. Co do zawartości magnezu podejrzewam, że też może być lekki deficyt ale po żniwach chce oddaje peóbki na badanie i bede wiedział więcej ale chce już troche zaplanować co może mnie czekac i co jakby coś stosować. Chce mieć jakieś rozeznanie troche


Zrobiłem badanie "biurowe" na pH i wyszło jak mówie. Co do zawartości magnezu podejrzewam, że też może być lekki deficyt ale po żniwach chce oddaje peóbki na badanie i bede wiedział więcej ale chce już troche zaplanować co może mnie czekac i co jakby coś stosować. Chce mieć jakieś rozeznanie troche

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

panowie stosował ktoś Dolokorn 60?? jakie są wasze opinie o tym produkcie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Dzięki koledzy za odpowiedzi ;-)

Mam jeszcze jedno pytanie, jaki musi być minimalny odstęp czasowy pomiędzy wapnowaniem a rozwiezieniem obornika ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Mam kukurydzę w fazie 3-4 liści która ma czerwone łodygi. W podsiewacz dałem 250kg superfosfatu, czy mogę teraz zastosować wapno węglanowe firmy POLCALC? Jeśli tak to w jakiej ilości i czy teraz coś to da? W tamtym roku miałem słabszą kukurydzę o 25-30% w miejscach gdzie miała czerwoną barwę.

Edytowano przez fireseba

Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

@mariuszzz

Z tego co pamiętam wapno granulowane sieje się 500 kg/ha . Ja miałem Polcalc i mogę polecić je tylko Ja zamawiałem od producenta czyli za transport nie płaciłem nic. Jeżeli ktoś  ma mało do wapniowanie i się spieszy to polecam granulowane a jak ma ktoś dużo to zwykłe.

Gdy zamówicie wapno Polcalc dostaniecie f-re i pełne badanie z OSCHR w Bydgoszczy.

U mnie teraz wożą bardzo tanie wapno 300zł/tira i się zastanawiam co to jest.

 

Ogólnie po żniwach myślę o wapnie Kujawit  ale poczekam na kolegów czy jak Wam przywiozą to oprócz f-ry dostaniecie coś więcej.

Hmmm,

zastanawiam się o jakie "coś więcej" oprócz faktury koledze chodzi? Laurka? Bukiecik życzeniami? nie wiem....

jeśli chodzi o wyniki badań wapna Kujawit to przecież są do ściągnięcia ze strony producenta:

http://www.wapna-nawozowe.pl/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj