wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Mateusz95    5

Co mysliscie o wapnie DOLKORN 60%Ca i 30&Mg? jest ono szybko dzialajace ale czy dobrze podnosi pH gleby? Stosuje ktoś je? jakie sa wasze opinie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

ok kolego :

Odradzam ci stosowanie wapna budowlanego na pole .

Tym bardziej na słabej glebie .

Lepiej rozejrzyj się za wapnem kredowym . Bardzo dobre efekty uzyskasz po wapnie granulowanym polcalc  na wierzch  nawet w małej dawce 500kg na ha. 

Możesz zastosować też podobne wapna kredowe np. niemieckie lub koszelowskie i kornickie . W zależności co masz dostępne .

Możesz tez zastosowac wapna mielone takie jak nordkalk fast lub z Minerał Trębaczew 

Nie kupuj wynalazków bo efektu nie będzie wcale - poza pustą kiesą .  


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

Teraz trochę opiszę jak wpływa rozsianie wapniaka (kredy granulowanej) na podniesienie pH. Jesienią przyszły wyniki próbki (pH 5.12) pobrane ze ścierniska po pszenicy (plon 8t/ha) następnie została zasiana gorczyca i jesienią przyorana, gdyż to pole szykowane na tego roczne zasiewy buraka. Na wykonaną orkę wysiałem 2t kredy i uprawiłem agregatem. Dziś dostałem wyniki próbki pobranej tydzien temu. pH wynosi teraz 5.9 ( próbki pobrane z tego samego miejsca, na glebie średniej mineralnej) Tak więc od jesieni do wiosny 2t kredy granulowanej podniosło pH o 0,8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

To i tak dużo, a co jak byś dał 0,5 t.

Ja teraz czekam na moje, podobnie zrobiłem tylko ze mieszanka dolomit z tlenkowym 70/30%.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

hej panowie ;)

mam takie pytanie warto stosować wap-mag, grade II,III,IV??? czy taniej wychodzi kupić łódkę wapna, bo ja własnie takie stosowałem wapno to było wapniowo-magnezowe 2t/ha a na zakwaszonym 5t/ha mi zacielili

 

bo nie chce mi się składników przeliczać ;)

 

Od czego zależy że odczyn tak spadnie ??? bo na jednym polu mi wyszło że 10 lat nie mam wapnowac, a na drugim bardzo kwaśne, i zachodzę w myśl dlaczego tak? Przy tym samym nawożeniu,  gnojowica mocno zakwasza ziemię słoma obornik?? wiem że ogólnie siarczany podnoszą ilość jonów H+ i dlatego lepiej stosować je dolistnie

Edytowano przez dawid3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Z wap-magiem to sobie daj spokój bo ph nie podniesiesz za to nieźle wyczyścisz sobie portfel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

hej panowie ;)

mam takie pytanie warto stosować wap-mag, grade II,III,IV??? czy taniej wychodzi kupić łódkę wapna, bo ja własnie takie stosowałem wapno to było wapniowo-magnezowe 2t/ha a na zakwaszonym 5t/ha mi zacielili

 

bo nie chce mi się składników przeliczać ;)

 

Od czego zależy że odczyn tak spadnie ??? bo na jednym polu mi wyszło że 10 lat nie mam wapnowac, a na drugim bardzo kwaśne, i zachodzę w myśl dlaczego tak? Przy tym samym nawożeniu,  gnojowica mocno zakwasza ziemię słoma obornik?? wiem że ogólnie siarczany podnoszą ilość jonów H+ i dlatego lepiej stosować je dolistnie

 

W  jakim sposób obliczyłeś, że masz 10 lat nie wapnować? Ca jest pierwiastkiem, który jest mocno wymywany z gleby co roku. Niektóry nawozy tak zwane fizjologicznie kwaśne obniżają pH, takim nawozem są wszelkiego rodzaju siarczany. Gnojowica zakwasza glebę, może nie jakoś szczególnie mocno, a  wynika to z formy azotu w niej zawartego, który swoją drogą jest dobrze przyswajalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
k0b

tak mi powiedział w przenośni, oczywiście rzepak ziemie z Ca wyczyści, i zamierzam robić badania co roku,  bo badanie jest tanie i wiadomo jak to wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy opłaca się siać azot co jest jeszcze droższy ?  Aj waj ! 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter03    29

Witam jest sens siać teraz wapno po oranym na kukurydzę, uprawić to i za ponad tydzień rozsiać nawozy mocznik i polifoske8 i kolejny raz polecieć kolejny raz agregatem, czy jednak będzie to kolidowało i czekać do jesieni? 

Dodam ze ph słabe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Nie ma sensu, teraz możesz sypnąć kizeryt, magnez jest bardzo potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon91    11

witam wie ktoś gdzię kupie wapno magnesowe w woj.pomorskim i jaka jest cena za 1t takiego wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A czy opłaca się siać azot co jest jeszcze droższy ?  Aj waj ! 

Zapytam Cie kolego o jedną rzecz bo mnie nurtuje a widze że na wapnowaniu sie znasz. Po jakim czasie zaczyna działać wapno granulowane 1)rozsiane pogłównie 2) rozsiane po orce i zabronowane a nestepnie siew 3) posiane pod orke i jak wygląda efektywność działania w każdym z tych warianktów. Drugie pytanie czy kreda surowa np z Mielnika o dość dobrym granulacie działa tak samo jak kreda granulowana w poszczególnych wariantach i czy po takim samym czasie jest dostepna dla roślin i po takim samym czasie zaczyna odkwaszać glebe. Trzecie ostatne pytanie słyszałem że saletry nie można wysiewać w tym samym czasie co wapno bo zachodzi jakaś reakcja z formą amonową saletry a wapnem i sie ulatnia do atmosfery. Jeśli to prawda to jak sprawa ma się odnośnie mocznika czy można wysiać krede nastepnie mocznik i to uprawić. Mocznik ma forme amidową ale jak wiadomo po jakimś tygodniu zaczyna przechodzić hydrolize do formy amonowe i czy wówczas również występują straty azotu?

 

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania poza agronomem prosze o odpowiedź bo są to dość ważne kwestie które pomagają efektywnie korzystac przede wszystkim z nawozów wapniowych jak i azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie wapno granulowane . Nie chce cie wprowadzić w błąd - bo może zakupiłeś jakąś podróbę albo pseudogranulat i oczekujesz działania .

Jak wapno jest dobre i mocnorewaktywne i kredowe to działa w około 2 miesiące z wierzchu ( w zależności od wilgotności )

Jeżeli wysiane po orce i przybronowane to dłużej i mniej efektywnie ale też zależy od wilgotności .

Pod orkę to efektywnośc granulatu jest bardzo słaba działania może nie być widać wcale w pierwszym roku .

Zasadniczo kreda z mielnika to ten sam materiał co kreda koszelowska albo wapniak kornicki - czyli dobre i efektywne granulaty , ale jak jest niezgranulowana tylko zbrylona to ma kilkukrotnie gorsze parametry wysiewu i równomierności procesu stąd efektywność będzie dużo słabsza przy identycznej dawce .Kreda z mielnika najlepiej nadaje się pod orkę w ilości minimum 4-5 ton na ha i działa dobrze w drugim i trzecim roku . 

Saletry amonowej nie miesza sie z wapnem węglanowym bo dochodzi do reakcji uwsteczniającej - czyli blokującej trwale oba potrzebne składniki.

Mocznik można wysiewać swobodnie - do takiej reakcji nie dochodzi . 

 

 

 

 


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

Zapytam Cie kolego o jedną rzecz bo mnie nurtuje a widze że na wapnowaniu sie znasz. Po jakim czasie zaczyna działać wapno granulowane 1)rozsiane pogłównie 2) rozsiane po orce i zabronowane a nestepnie siew 3) posiane pod orke i jak wygląda efektywność działania w każdym z tych warianktów. Drugie pytanie czy kreda surowa np z Mielnika o dość dobrym granulacie działa tak samo jak kreda granulowana w poszczególnych wariantach i czy po takim samym czasie jest dostepna dla roślin i po takim samym czasie zaczyna odkwaszać glebe. Trzecie ostatne pytanie słyszałem że saletry nie można wysiewać w tym samym czasie co wapno bo zachodzi jakaś reakcja z formą amonową saletry a wapnem i sie ulatnia do atmosfery. Jeśli to prawda to jak sprawa ma się odnośnie mocznika czy można wysiać krede nastepnie mocznik i to uprawić. Mocznik ma forme amidową ale jak wiadomo po jakimś tygodniu zaczyna przechodzić hydrolize do formy amonowe i czy wówczas również występują straty azotu?

 

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na powyższe pytania poza agronomem prosze o odpowiedź bo są to dość ważne kwestie które pomagają efektywnie korzystac przede wszystkim z nawozów wapniowych jak i azotu

na stronie polcalcu jest info aby między wapnem granulowanym a saletrą zachować minimum 2 tygodnie odstępu w stosowaniu a obornikiem minimum 4 tygodnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zależy jakie wapno granulowane . Nie chce cie wprowadzić w błąd - bo może zakupiłeś jakąś podróbę albo pseudogranulat i oczekujesz działania .

Jak wapno jest dobre i mocnorewaktywne i kredowe to działa w około 2 miesiące z wierzchu ( w zależności od wilgotności )

Jeżeli wysiane po orce i przybronowane to dłużej i mniej efektywnie ale też zależy od wilgotności .

Pod orkę to efektywnośc granulatu jest bardzo słaba działania może nie być widać wcale w pierwszym roku .

Zasadniczo kreda z mielnika to ten sam materiał co kreda koszelowska albo wapniak kornicki - czyli dobre i efektywne granulaty , ale jak jest niezgranulowana tylko zbrylona to ma kilkukrotnie gorsze parametry wysiewu i równomierności procesu stąd efektywność będzie dużo słabsza przy identycznej dawce .Kreda z mielnika najlepiej nadaje się pod orkę w ilości minimum 4-5 ton na ha i działa dobrze w drugim i trzecim roku . 

Saletry amonowej nie miesza sie z wapnem węglanowym bo dochodzi do reakcji uwsteczniającej - czyli blokującej trwale oba potrzebne składniki.

Mocznik można wysiewać swobodnie - do takiej reakcji nie dochodzi . 

 

Thor dzieki za opdowiedz.

Agronom również dziekuje za zainteresowanie. Zakupić nic nie zakupiłem ale myślałem nad wysiewem polcalcu pogłównie ze względu że średnio mam czym ładować te wapno surowe. W tym roku dawałem krede z mielnika na całym areale. Z tego co piszesz to opłaciło się troche namęczyć po pooranym polu bo wysiałem po nie całe 2 tony na zaorane pole nastepnie uprawa i siew tak robiłem pod pszenice ozimą także powinno dzialać w tym roku. Pod kukurydze również tak zrobiłem jakiś miesiac temu i leży jeszcze na wierzchu łacznie z solą potasową na dniach bede to uprawiał i siał kukurydze. W takim wypadku gdzieś za miesiąc z tego co mówisz również zacznie midziałać ta kreda tylko mam pytanie. Jak wiadomo im drobniejszy granulat tym lepiej czyli granulki które maja np 0,5 mm wielkości i wiecej potrzebuja więcej czasu na rozkład?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a wapno z kielc jest jakei dobre i powiedzcie mi brac magnezowe zeby dobre bylo wapno bo kiedys z inowroclawia bralismy posodowe to tylko szkoda brac kto jakie by polecil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj