wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

qtomekq    0

Witam drodzy koledzy, mam następujące pytanie : mam zamiar rosiać węglan wapnia zalecania są 3t/ha ale czy to dobry pomysł tak siać pod ziemniaki? chciałem się spytać również czy siać również obornik? przed , po? co o tym sądziecie? z góry dziękuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Wapno nawozowe tlenkowo -weglanowo-magnezowe granulowane 56%CaO ,do 10%MgO+mikroelementy . Co sadzicie o tym wapnie na łaki i pod kukurydze w dawce 500 kg/ha

 

kolego znasz procentowy udział wapna teraz jeśli wiesz jaki masz rodzaj gleby i zapotrzebowanie na wapno możesz wyczytać z tabel, które są w necie ile potrzebujesz rozsiać. Przeczytaj to https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/co-decydujace-o-efektywnym-nawozeniu/kilka-uwag-o-wapnowaniu.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Pewnie chodziło o ulotnienie azotu w formie amoniaku, a nie o wypłukanie ;) . Forma amonowa + wapń = amoniak do atmosfery

 

Czyli co kredy też nie można siać w tym samym okresie co saletre? A jak to sie ma do mocznika niby jest w formie amidowej ale stopniowo przechodzi w forme amonową. Pytam bo mam w planach na dniach posiać 2 tony kredy a za pare dni mocznik npk i siew pszenicy jarej. Bedą straty azotu? Fosforu wiem że bedą ale nie miałem jak inaczej zrobic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

 

Ogólnie to jest wapna nie stosuje się przedsiewnie. Facelia urośnie nawet na tym niższym pH, a wapno zastosujesz po zbiorach, wymieszasz i już. Klasa 4b-5 ale jaka to gleba lekka, średnia, bo to jest ważniejsze. Wiesz gliny średnie to czasami 5 klasa. Z reguły są to gleby lekkie, więc nie budowlane tylko węglan, albo jak potrzeba magnezowo-węglanowe. Jeżeli to gleba lekka, to mieścisz się w granicach "potrzebnego" wapowania, czyli jak podają źródła powinieneś zastosować 2t CaO/ha. Taką dawkę możesz zastosować w jednorazowo. Ale nie stosuj budowlanego.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25502

Tu masz fajne zestawienie  dla mieszania nawozów  http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w

 Przy czym te tabele dotyczą chyba mieszania w siewniku. Mało prawdopodobne aby większość granul w glebie kontaktowała się ze sobą. Wydaje mi się że zwykłe zabronowanie wapna, a następnie siew mocznika załatwiło by sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

Na taką klase ziemi absolutnie nie siej wapna budowlanego ,jak przyjdzie suchy rok to nie zbierzesz nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
juras    1

Mam kupione wapno Polcalc i mam zamiar rozsiać go pod jęczmień jary,tylko czy rozsiać go przed siewem z nawozami (fosforan,sól,mocznik),czy pogłównie po wschodach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Podobno wapna nie można siać z fosforem  chociaż w tabeli znalazlem że krede można siać z polifoską to nie wiem jak to jest to raz. Druga rzecz wapna nie można siać z azotem w formie amonowej a powrzechnie wiadome jest że mocznik z amidowej formy przechodzi do amonowej i tutaj nie wiem jak to jest czy można siać wapno z mocznikiem czy nie nikt nie chce odpowiedziec chyba nikt nie wie. Decyzja należy do Ciebie. Ja osobiście przymierzam sie do siewu kredy polifoski i mocznika może i w jeden dzien jak nie bede miał wyjścia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Mam kupione wapno Polcalc i mam zamiar rozsiać go pod jęczmień jary,tylko czy rozsiać go przed siewem z nawozami (fosforan,sól,mocznik),czy pogłównie po wschodach.

 

No to się trochę kolega spóźnił, trzeba było siać jesienią. Teraz to juz jak mawiają górale " po ptokach".

Nie wiem jak u Ciebie ale generalnie mamy suszę. Śniegu nie było, wody nie ma to i wapno będzie marnie działało. 

Jeśli wiosną nie bedzie deszcze to wapno posianie pogłównie nic nie da, nawet sie granule nie rozpuszczą. Siej jak najwcześniej to moze jeszcze coś Ci podziała. Jakie masz pH? Pytanie czy wystarczająco wysokie pod jęczmien. Ile ton na ha wapna planujesz dawać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plastik    0

panowie mam   stanowisko  po burakach i chcę posiaqć jęczmień jary  czy powapnowac  pod siew mam wapno defekacyjne z cukrowni dodam ze jęczmień będzie z wsieka   lucerny takze pole nie będzie ruszane potem prze ok 2. roku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

witam. mam pytanie odnośnie wapna tlenkowego granulowanego. chce go zastosować po żniwach na rędzinę w ilości 0,5 -1  tony na hektar. jednak na jednym z kawałków mam na całej długości co najmniej gleby klasy od 2 do 4. jakie może mieć konsekwencje zastosowanie go na słabej ziemi? ogólnie na drugi rok ma być tam fasola dlatego chce ponieść szybko ph. 

poza tym chciałem zapytać po jakim czasie można siać zboże po wapnowaniu tlenkiem? ogólnie na stanowisku po fasoli wymieszałbym je jedynie kultywatorem na ok 7-8 cm max, a po ok miesiącu siew nawozu i pszenicy, tylko nie wiem czy reakcje nie zaszkodzą młodym roślinom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25502

Jak to wapno na rędzinę? Przecież rędziny to gleby powstałe na skałach wapiennych, o odczynie obojętnym , a często nawet alkalicznym. Znajomy kiedyś mi mówił, że on na rędzinie musi stosować nawozy zakwaszające.

To jakie pH jest u Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

zgadza się, tylko ten wapń nie bardzo jest dostępny dla roślin ;) nie chce się bardziej zagłębiać w temat. po prostu zadałem pytanie, co dalej zrobie - moja sprawa ;)
dla przykładu mogę powiedzieć, że są u nas rolnicy którzy dawali kredę na rędzine ( czyli u nas w zamojskim borowina) i było widać efekt, tylko kreda jest na ok. rok, tlenek starcza na troche dłużej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Sorki ale głupoty piszesz. Na rędzinie jak głębiesz puścisz pług to wyorujesz białe kamyki, czyli margiel. W mojej okolicy niektórzy tym wapnują. Tylko trzeba sypać kilkanaście ton i efekt też widać. Działanie utrzymuje się bardzo długo.

U mnie ojciec tak wapnował jakieś 15 lat temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak do tej tabeli odniosą się osoby które zawsze sie zapieraja że fosforu nigdy nie można mieszać z kredą,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w
Wyraźnie jest zaznaczone ze polifoske (która zawiera fosfor) zawsze można mieszać z wapnem węglanowym. A o ile mi wiadomo kreda to wapno węglanowe. W myśl tej zasady siałem wczoraj i pozawczoraj wapno oraz polifoske pod pszenice jarą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak do tej tabeli odniosą się osoby które zawsze sie zapieraja że fosforu nigdy nie można mieszać z kredą,

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w

Wyraźnie jest zaznaczone ze polifoske (która zawiera fosfor) zawsze można mieszać z wapnem węglanowym. A o ile mi wiadomo kreda to wapno węglanowe. W myśl tej zasady siałem wczoraj i pozawczoraj wapno oraz polifoske pod pszenice jarą.

Ty nie patrz na takie tabelki niewiadomego pochodzenia które zawierają dużo błędów. Do biblioteki i poczytaj trochę książek z chemii rolnej albo w internecie publikacje gdy są podpisane imieniem i nazwiskiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wyraźnie zaznaczono na czerwono - "nie można"

 

Zobacz jeszcze raz.

Damian właśnie dlatego wrzuciłem tą tabelke na af żeby ktoś się do tego odniósł bo różne są źródła i różnie podają a człowiek chciałby wiedziec wkońcu jak to jest. Jedni podają że można drudzy że nie tak samo jest w książkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25502

Zobaczyłem jeszcze raz i nic się nie zmieniło - nadal na czerwono "nie można"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25502

Tak, podobnie jak z fosforanem amonu, superfosfatem  i siarczanem amonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pionowo jest tak, poziomo inaczej. Po prostu błąd w tabelce.

 

Nie można mieszać bo fosfor się uwstecznia. Jednak pole to nie szklanka i fosforu ani wapna nie nawozisz przyczepami. Najlepiej jak dasz fosfor pod pług a wapno pogłównie pod agregat to i tego samego dnia można nawozić bo fizycznie nie będzie możliwości aby te dwa związki miały styczność ze sobą . Jeśli oba dasz pod agregat dobrze byłoby zachować odstęp 4-8 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

He faktycznie dopiero teraz zobaczyłem że poziomo inaczej jest a pionowo inaczej nie potrzebnie sie sprzeczalismy z kolegą wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj