wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przemek111447    141

Znajomy stosuje krede od 10 lat co roku,zaczynał od około tony pozniej 500kg/ha a teraz daje po 200kg /ha co roku,zaczynał od ph 3,4 a teraz na tych działkach ph po 6-6,5 tak wiec cos to daje jednak a pylistego rozsiewaczem nie rozsieje a granulat juz tak a u mnie w okolicy sprzetu do rozsiewu pylistego brak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nie mówię że nie daje, chodzi o pieniądze i ilość. Niech policzy ile wydał kasy przez ten czas na granulat. A to samo by załatwił w 2-3 lata, do tego jeszcze większą ilością kredy sypkiej przy czym zosatałoby mu się na używany RCW z allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Jestem z łódzkiego a za samochód weglanowo-magnezowego z kopalni laskowa cena 1400 z transportem. Dobre jest to wapno z tej kopalni? To co lepiej zastosować sypnąć na trawy i pod qq trochę węglanu czy tego magnezowego? Gdybym sypnął magnezowego to bym dostarczył tez troche magnezu z ktorym u mnie jest cienko. Czy lepiej magnez uzupełnić czym innym? Tylko czym? A mogę weglanowo-magnezowego rzucić razem z obornikiem pod plug pod qq. I tak mi wapno nie zacznie działać. Czy lepiej nie laczyc wapna z obornikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

witam.  moja przygoda z wapnem zaczela sie dopiero na jesieni,zwapnowalem wiekszosc pol wapnem z morawicy w ilosci ponad 3tony/hektar ale niewiem czy to byla dobra decyzja...wczoraj bylem na polu i czesc wapna lezy sobie jakby nie naruszone a wysiana zostala 7miesiecy temu. czy to jest normalne>?ze ono tak dlugo sie rozpuszcza?


dla jasnosci to byl weglan wedlug papierów mial miec 52%CaO i aktywność chemiczna 93% byl jakby nierówno zmielony tzn.czesc byla zrobiona na pyl a jakies 20%drobne kamyczki ktore w calosci leza nienaruszone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

witam.  moja przygoda z wapnem zaczela sie dopiero na jesieni,zwapnowalem wiekszosc pol wapnem z morawicy w ilosci ponad 3tony/hektar ale niewiem czy to byla dobra decyzja...wczoraj bylem na polu i czesc wapna lezy sobie jakby nie naruszone a wysiana zostala 7miesiecy temu. czy to jest normalne>?ze ono tak dlugo sie rozpuszcza?

dla jasnosci to byl weglan wedlug papierów mial miec 52%CaO i aktywność chemiczna 93% byl jakby nierówno zmielony tzn.czesc byla zrobiona na pyl a jakies 20%drobne kamyczki ktore w calosci leza nienaruszone

jak to leży? nie było wymieszane z glebą??? posypałeś i zostawiłeś??

jesli tak to faktycznie nie podziała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4

czesc zaoralem na zime ale mimo to po grzebnieciu w ziemi widac biale kamyczki. wiecej widac gdzie tylko talerzówką bylo robione po rozsianiu wapna  i zasiany poplon. po zniwach zobaczymy czy ph sie zmienilo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Orientuje się ktoś w jakiej cenie w świętokrzyskich kopalniach może być dolomit mielony? Cena loco kopalnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Te kamyki tak jak pisali poprzednicy za jakies 10 lat sie rozłoża :)  Takie uroki tego typu wapna jest to frakcja 0-4mm najprawdopodobnij  niby powinno byc 50% poniżej 0,5mm ale to juz loteria w sezonie to wioza wszytko co wyglada podobne i nazywaja wapnem. tego typu wapna trzeba sypac po 6t i efekt po jakichs 2 latach zaczyna byc widoczny. Jesli chcesz szybszego efektu to tylko kreda gdzie nie ma kamyków tylko wiekszosc masy jest w drobnej frakcji tyle ze albo zgranulowane i drogie lub surówka  troszke zbrylona ale pod palcami sie rozsypie wiec kilka razy jak sie pomiesza to można powiedziec ze w 100% sie rozłoży.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szajar    1

Można teraz siać krede na oziminy, łąki, pod zboża i pod qq, nigdzie nie było wapnowane już pewnie 10 lat czy lepiej poczekać do żniw i wtedy porobić badania gleb idopiero działać? Droga taka kreda jest, jaką ilość na ha się sieje maksymalnie i jaka jest najlepsza? Dużo pytam, bo nie wiele wiem o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Witam szajar a ja przeczytałem wszystkie wątki z największego Forum AGROFOTO i inne.... i na jedny na własnym polu dałem kredy białej na drugim wapna węglanowego 50% CaO   i  na trzecim tlenku wapnia(budowlanego) ponad 90% CaO....a o Dolomicie nie wspomnę(w szklance połowa kamieni po rozpuszczeniu wodą)stoi w garażu to g...wno

 

Doradzę króciutko:

na oziminy tylko Mączka Wapniowa, na Łąki Kreda może być śmiało a nawet lepiej węglanowe, a pod QQ teraz tylko Mączka kredowa(wapno) ponieważ musisz dużo fosforu dać, który reaguje z kredą(wapnem) 

 

Miesiąc temu mogłeś posiać budowlane pH wycina w górę w ciągu miesiąca o prawie 1 pH. ilośc 500-700kg^max 1tona!! na ha(ph utryma się podobnież przez dwa następne lata ale działa natychmiast) a kreda zaczyna działać po dwoch latach(tak tu wielu twierdzi i inne badania naukowe gospodarstawa Polskiego) i dziala do pięciu lat.

 

    Było i takich wielu co waliło wapnem tlenkowym lub budowlanym(to samo) pod kapuste dawki grubo ponad 2ton na ha i na trzeci rok na polu nie mieli co zbierać mimo rekordowych plonów jak na ,,Czarnoziemach" dzięki reaktywnemu i wyplukujacemu wapnu tlenkowemu

 

PS: Wielu Ci doradzi kredę wapniowa ale na bieżący rok ,,nic nie pomoże"(nawet zaszkodzi)....została jedynie saletra wapniowa w dawce >300kg na ha zamiast saletry amonowej, Przy dawce 400kg zapotrzebowanie na wapno dla pszenicy wystarczające przy kwasowości około 4,0-4,5.

Edytowano przez karol210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Koledzy dostałem ofertę na wapno węglanowe 53 % -63 zł za tonę z dowozem, węglanowo magnezowe (dolomit)32 %-63, kreda 51%-123 zł. Dolomit frakcji 0-0,2 mm. Doradźcie mi co wybrać. Czy to węglanowe 53 % mogę wysiać pod soję na skibe? Kredy nie wykorzystam 26 ton teraz, a szkoda żeby mi się rozpłynęła, a tamto nawet jak zostanie to może poleżeć.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Witam szajar a ja przeczytałem wszystkie wątki z największego Forum AGROFOTO i inne.... i na jedny na własnym polu dałem kredy białej na drugim wapna węglanowego 50% CaO   i  na trzecim tlenku wapnia(budowlanego) ponad 90% CaO....a o Dolomicie nie wspomnę(w szklance połowa kamieni po rozpuszczeniu wodą)stoi w garażu to g...wno

 

Doradzę króciutko:

na oziminy tylko Mączka Wapniowa, na Łąki Kreda może być śmiało a nawet lepiej węglanowe, a pod QQ teraz tylko Mączka kredowa(wapno) ponieważ musisz dużo fosforu dać, który reaguje z kredą(wapnem) 

 

Miesiąc temu mogłeś posiać budowlane pH wycina w górę w ciągu miesiąca o prawie 1 pH. ilośc 500-700kg^max 1tona!! na ha(ph utryma się podobnież przez dwa następne lata ale działa natychmiast) a kreda zaczyna działać po dwoch latach(tak tu wielu twierdzi i inne badania naukowe gospodarstawa Polskiego) i dziala do pięciu lat.

 

    Było i takich wielu co waliło wapnem tlenkowym lub budowlanym(to samo) pod kapuste dawki grubo ponad 2ton na ha i na trzeci rok na polu nie mieli co zbierać mimo rekordowych plonów jak na ,,Czarnoziemach" dzięki reaktywnemu i wyplukujacemu wapnu tlenkowemu

 

PS: Wielu Ci doradzi kredę wapniowa ale na bieżący rok ,,nic nie pomoże"(nawet zaszkodzi)....została jedynie saletra wapniowa w dawce >300kg na ha zamiast saletry amonowej, Przy dawce 400kg zapotrzebowanie na wapno dla pszenicy wystarczające przy kwasowości około 4,0-4,5.

 

Chłopie tak wytłumaczyłeś że sie głupi zrobiłem po przeczytaniu Twojego posta zero ładu i składu. Jakieś herezje piszesz że kreda zaszkodzi i że po 2 latach dopiero zaczyna działać. Nie wiem skąd bierzesz takie info ale doucz sie troche zanim się następnym razem wypowiesz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25512

W sumie to np. Polcalc zaleca kredę dawać pogłównie, ewentualnie bardzo płytka uprawka, tak aby rozpuszczająca się kreda przesiąkała w głąb razem z opadami. Wówczas wapń jest dostępny dla systemu korzeniowego w krótkim czasie po zaaplikowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzisiaj na polu znalazłem dwa dziwne, żółte place w życie. Zbadałem kilkukrotnie pH w tym miejscu i się okazało że oscyluje w przedziale 7,07 - 7,8. Nic nie mogę się wypowiedzieć co do nawożenia bo to nie moja działka. Jedynie co wiem że przedplonem było zboże chyba pszenżyto. Co o tym sądzicie?

 

Załączam fotografie:

http://pokazywarka.pl/ccfrhu/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shrek    1

a zbadałeś pH w miejscach zielonych ?? czy całe pole ma takie wysokie pH ?? czy tylko żółte kawałki ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kelton    5

Na wiosnę musze wywieźć obornik na 5 ha, i nie wiem czy w tym tygodniu zastosować krede w ilości 500kg/ha, wymieszać z ziemią i za miesiąc wyzieżć obornik czy odwrotnie, najpierw obornik a potem wapno.

jest to dzierżawa o słabym ph, więc muszę zastosować i obornik i wapno

Co radzicie wykonać napoczątku?

 

Syp teraz wapno czym prędzej tym lepiej bo nie zdąrzy zadziałać, obornik mozesz walic za ok. 3tyg to ważne aby nie zachodziły reakcje między tymi dwoma nawozami bo wapno wypłucze Ci cały azot z obornika...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25512

Pewnie chodziło o ulotnienie azotu w formie amoniaku, a nie o wypłukanie ;) . Forma amonowa + wapń = amoniak do atmosfery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a zbadałeś pH w miejscach zielonych ?? czy całe pole ma takie wysokie pH ?? czy tylko żółte kawałki ??

Tak, badałem było niższe o jeden stopień i więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek21    4

Panowie prosze o pomoc!

Planuje siać facelie na kawałkach (kl. 4b-5) gdzie ph jest w granicach 5,0 a jak wiadomo facelia jest rośliną która najlepiej udaje się na glebach odczynu obojętnego. Planuje zatem posiać przedsiewnie wapno budowlane (palone) pyliste. Jaką dawke na hektar zastosować by efekt nie był odwrotny od zamierzonego??? Dodam tylko że mam rozsiewacz taśmowy zawieszany więc z wysiewem nie bd problemu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
123456    54

Wapno nawozowe tlenkowo -weglanowo-magnezowe granulowane 56%CaO ,do 10%MgO+mikroelementy . Co sadzicie o tym wapnie na łaki i pod kukurydze w dawce 500 kg/ha. Mozna by było to wapno rozsiac i zaraz dac inne nawozy czy lepiej poczekac z innymi nawozami ?

Edytowano przez 123456

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj