wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
1210    5

Ziemia kl. I-III więc tlenkowe nie zaszkodzi. ściernisko na pewno będzie potraktowane glifosatem. Tylko bardziej by mi pasowało obornik - poplon- wapno niż wapno -poplon - obornik

Dzięki za porade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy stosował ktoś wapno granulowane z firmy Asmar - wap?   http://www.asmar-wap.madepl.com/   na stronie nie ma żadnych informacji. Z tego co pisze na worku to ma 89% Ca CO i 6% Mg. Mam ofertę 380zł/t. Ziemia nie jest kwaśna, chodzi mi o podtrzymanie aktualnego odczynu


Warto?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Poplon wydaje mi sie bedzie dobrym rozwiazaniem po oborniku bo zahamuje wymywanie składników w głębsze warstwy gleby. Jeżeli bedzie to gorczyca postaraj sie zaorac przed zakwitnięciem w przeciwnym razie faktycznie moze narobić to wiecej szkód niż pożytku. Jaką masz ziemie że chcesz siać tlenkowe wapno? Jakś glina? Cieżka ziemia? Jeśli masz zaperzone pole to nie zapomnij przed obornikiem spryskać glifosalet i odczekaj z dwa tygodnie przed orką.

 

Z czystej ciekawości: co to za szkody przez za późną orkę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

Z czystej ciekawości: co to za szkody przez za późną orkę ?

 

gdzieś czytałem, że jak gorczyca zakwitnie to wtedy pobiera dużo składników pokarmowych z gleby. I w efekcie okazuje się, że masa zielona z gorczycy nie jest mniejsza od pobranych składników podczas rozwoju. Także gorczycę należy przyorać najpóźniej jak zaczyna kwitnąć.

Informacja zasłyszana/przeczytana nie spraktykowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No i co się dzieje z tymi pobranymi składnikami? Znikają gdzieś?

Wydaje mi się że jak gorczyca zakwitnie to robi się twarda, zdrewniała i zielona masa nie rozłoży się w pierwszym sezonie oddając pobrane składnika tylko rozkłada się 2 - 3 lata powoli oddając składniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja wziąłem.Miała być Morawica a przyjechało z Celin bo niby Morawice w tym czasie zalało. Wapno przyjechało w sierpniu,faktura grudzień.Opinia neutralna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Co sądzicie o tym aby teraz jak zniknie śnieg to zwapnować kredą pylista pszenżyto ozime? Ziemie V i VI kl i zakwaszona ziemia a na jesieni nie zdążyłem. Zanim przyjdzie wiosna to już się rozłoży ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

gdzieś czytałem, że jak gorczyca zakwitnie to wtedy pobiera dużo składników pokarmowych z gleby. I w efekcie okazuje się, że masa zielona z gorczycy nie jest mniejsza od pobranych składników podczas rozwoju. Także gorczycę należy przyorać najpóźniej jak zaczyna kwitnąć.

Informacja zasłyszana/przeczytana nie spraktykowana

prawda stara jak świat i zdarzyła się praktyka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Co sądzicie o tym aby teraz jak zniknie śnieg to zwapnować kredą pylista pszenżyto ozime? Ziemie V i VI kl i zakwaszona ziemia a na jesieni nie zdążyłem. Zanim przyjdzie wiosna to już się rozłoży ?

 

Jak w miare równinny teren to myśle że można powapnowac bo rozumiem że chodzi Ci o wapnowanie po zmarzniętej ziemi. Ale jak górki to może Ci spłynąć część tej kredy tym bardziej że jest ona pylista a nie granulat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Dzięki za odpowiedz .Teren jest w miarę równy, a myślę że jak tam jest piasek to powinno się szybko wchłonąć. Moim zdaniem siać kredę granulowaną to wyjdzie drożej, a efekt gorszy ;/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pavlo1706    14

Może ktoś stosował wapno organiczne OrCal? http://www.multichem-eko.pl/produkty-nawozy-mineralno-organiczne

Czy Ca(OH)2 występujące w tym wapnie nie będzie zbyt gwałtownie podnosić pH na średniej glebie jeśli dam 1,5 t/ha na zmarzniętą glebę, a wiosną siew trawy dwuletniej? pH teraz 5,2

Czy może lepiej dać teraz kredę z Kornicy 1-1,5 t/ha lub wapno węglanowe Nordkalk lub z Morawicy po 4t/ha?

Edytowano przez pavlo1706

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Dzięki za odpowiedz .Teren jest w miarę równy, a myślę że jak tam jest piasek to powinno się szybko wchłonąć. Moim zdaniem siać kredę granulowaną to wyjdzie drożej, a efekt gorszy ;/ 

 

Efekt może i nie gorszy bo i to kreda i to kreda tylko w innej postaci fakt że pylista szybciej sie rozłozy bo ma drobniejza granulacje ale suma sumarum efekt ten sam z tym że trzeba dać po tyle samo i tu sie zaczynaja schody bo wtedy za granulat kupe kasy by trzeba było zapłacić. Ja w tym roku zamawiałem krede to w sumie była różnej granulacji jako takiego pyłu nie było wiec siało sie dość dobrze ale warunek to trzeba przykryć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5259

Ja zwykłym lejkiem posiałem dziś krede granulowaną z Kornicy, nic sie nie zapychało jedynie to od czasu do czasu zalepiały się łopatki na tarczy rozrzucającej ale to pikuś :)


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam czy stosował ktoś  taki nawóz do odkwaszania gleby http://elessar.eu/nawoz-organiczny-orcal-skuteczne-odkwaszanie-gleby Czy on działa tak jak piszą czy to po prostu chwyt reklamowy. Ciekawi mnie to ponieważ mam 1 hektar ziemi V klasy ph.5.5  a u mnie w okolicy nie ma możliwości kupienia małej ilości wapna jestem z łódzkiego okoloce Łowicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

prawda stara jak świat i zdarzyła się praktyka

 

 

Przepraszam, ale gdzie tak składniki pokarmowe znikają? Straty jakieś występują? Gorczyca potrzebuje ich do wzrostu i chroni przed wymywaniem, głównie N i K jak ktoś tu słusznie zauważył. Ale chroni właśnie przez to, że składniki zostają wbudowane w masę organiczną. Zostawienie gorczycy nawet na zimę jest korzystne ze względu na zmniejszenie erozji gleby, ale wtedy dobrym jest siew w ten mulcz, bez orki. A to czy zakwitnie czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Po za tym ma dobrze rozwinięty system korzeniowy co jeszcze dodatkowo korzystnie wpływa na wyciągnięcie tych składników z głębszych warstw gleby. Ale jak ktoś ma jakiś dowód w postaci jakieś publikacji naukowej to poproszę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

witam czy stosował ktoś  taki nawóz do odkwaszania gleby http://elessar.eu/nawoz-organiczny-orcal-skuteczne-odkwaszanie-gleby Czy on działa tak jak piszą czy to po prostu chwyt reklamowy. Ciekawi mnie to ponieważ mam 1 hektar ziemi V klasy ph.5.5  a u mnie w okolicy nie ma możliwości kupienia małej ilości wapna jestem z łódzkiego okoloce Łowicza.

W certyfikatach na stronie tego producenta podają ze CaO zawiera min 25 %. Nie znam tego preparatu ale jak piszą pozniej ze CaO jest 40% to pewnie moze byc czasami ale raczej to tylko chwyt marketingowy. Jak to ma 25 % CaO to nie ma co zawracać sobie głowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Witam! Brał ktoś od nich wapno? http://wapno-nawozowe.pl/    solidna firma?

Dzwoniłem dziś do nich i jest to firma handlująca wapnem z różnych kopalń. Ceny jak na razie przystępne.Znajomy ma patelnie więc i tak on mi przywiezie  bezpośrednio z kopalni zawsze troszkę taniej niż od pośrednika ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

kolega z okolic białej podlaskiej może przywieźć węglan wapnia lub tłuczeń z kopalni w okolicach mielca - po prostu ma pustą patelnię na powrocie, regularnie wozi towar w tamte strony.

kontakt: Kamil 604205086

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Czym lepiej przewapnować pole pod QQ przed siewem: czy lepiej rzucić z 700 kg kredy granulowanej z polcalu czy z 4 t węglanu? Ziemia jest silnie zakwaszona ph 4,5. Mogę też wapno pyliste rozsiać na trawy teraz wiosną? Lepiej posiać węglanowego czy sią weglanowo - magnezowe? Mam też małą zawartość magnezu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Rzuć 4 tony ale kredy z kopalni. Węglan to najgorsza opcja bo tu jest potrzebna interwencja natychmiatowa a węglan będzie Ci odkwaszał latami. Magnez możesz poniekąd uzupełnić kizerytem lub siarczanem magnezu granulowanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chiałbym zastowosać wapno defekacyjne na wiosne pod jęczmien jary czy to dobry pomysł? czy lepiej po żniwach? czy jeczmień pobierze choć troceh tego nawozu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Oczywiście po żniwach. Jęczmień najlepiej wykorzystuje wapno w 2-3 roku stosowania, dlatego wapno rozsiewa się pod przedplon. @the1mati1 Co postów wyżej kredą granulowaną dostarczysz Ca jako składnik, ale czy będzie jakieś działanie odkwaszające? Kreda jest tak samo nawozem węglanowym jak te 4t węglanu więc to chwyt marketingowy, nie ma szans na odkwaszanie sypiąc 300, 400 czy  nawet 700kg. Jeśli chcesz się poważnie zająć odkwaszaniem to stosuj kilka lat ten węglan, w odpowiednikach dawka przez kilka lat. Może granulat tylko lepiej się wchłania. Na trawy zawsze jesienią, odpowiednie warunki i czas na działanie. Jakie wapno pyliste, chodzi Ci o formę czy o wapno tlenkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

4,5t  węglanu z magnezem faktycznie lepiej zadziała niż 700 kg kredy. Ale już 2t kredy raczej będzie górą nad 4,5 t węglanu z magnezem. Spowodowane jest to reaktywnością a ją ocenia się po wielkości frakcji. Drobinki kredy są jak drobinki cementu, pojedynczej gołym okiem nie zobaczysz, natomiast wapno węglanowe z magnezem często to ziarenka wielkości ziarenek piasku lub nawet większe.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest 3-4 t kredy z kopalni luzem, żaden granulat który jest droższy nieraz 10 krotnie.

 

Jeżeli jesteś z podlasia, wschodnie i północne mazowieckie, północne lubelskie, lub z okolic Częstochowy masz dostęp do taniej kredy, jeśli mieszkasz w okolicy Kielc, syp węglan z magnezem po 7-8t/ha bo to możesz kupić na kopalni w Kielcach po 10-20 zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj