wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ziemniak127    1

 Możesz wapno i teraz wysiać jeśli masz odpowiedni warunki tj. na polu nie ma śniegu.

 

Śniegu praktycznie jeszcze nie ma, ale ziemia już mocno zmarznięta, a myślę, że dobrze by było to wapno przemieszać trochę z glebą. Więc wapno idzie na wiosnę, teraz tylko szukam odpowiedniego. Wiele ludzi polecało mi wapno węglanowe, ze względu na to że działa delikatniej, ale i wolniej. Ale myślę że tlenkowe lepiej się sprawdzi na wiosnę ze względu na szybsze działanie. Wysieję jak tylko ziemia rozmarznie tak, aby podczas wysiewu pszenicy odczyn był już zmieniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Tlenkowe jest dobre na cieżkie gleby bo jest bardzo agresywne i jak przesadzisz z dawką to narobisz biedy bo zniszczysz część warstwy próchnicznej i bakterie. Do weglanowego wapna należy również kreda która też dość szybko działa ale jest bezpieczna nie narobisz nią żadnych szkód. Osobiście jeszcze nie poorałem wszystkiego ale mam nadzieje ze śnieg zejdzie poorze i jeszcze przed zimą posieje krede i wymieszam ją z gleba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A masz już kupioną kredę czy traz jeszcze będziesz przywoził? Sprzedają w mielniku teraz kredę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozek53    1

WITAM !! 

 

Napiszcie co sądzicie o WAPNIE DEFEKACYJNYM z CUKROWNI Pozdrawiam , czy stosujecie jak z dostępem kiedy? Czym rozsieacie po czym na co i w jakich cenach go nabywacie? Itp itd

 

 Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A masz już kupioną kredę czy traz jeszcze będziesz przywoził? Sprzedają w mielniku teraz kredę?

 

Mam kupioną lezy jeszcze z sierpnia. Nie wiem czy sprzedaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

A masz już kupioną kredę czy traz jeszcze będziesz przywoził? Sprzedają w mielniku teraz kredę?

 

dzwoń do Kornicy na pewno przywiozą 504272325

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozek53    1

WITAM !! 


 


Napiszcie co sądzicie o WAPNIE DEFEKACYJNYM z CUKROWNI Pozdrawiam , czy stosujecie jak z dostępem kiedy? Czym rozsieacie po czym na co i w jakich cenach go nabywacie? Itp itd


 


 Pozdrawiam 


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

wapno z cukrowni jak najbardziej nadaję się na pola tylko trzeba mieć na uwadze to żeby wysiać znacznie większe ilości. Zawiera ono zazwyczaj 20-30% CaO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

to skad brac najlepiej wapno ? a wapno posodowe tez jest zle tzn ma metale ciezkie ? jakie wapno wziasc z magnezem i jakie dawki ? wapno do mazowieckiego woj skad najlepiej i dobrej jakosci zeby bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

[quote name="Brounter" post="1469029" timestamp="1418372319"

wapno z cukrowni jak najbardziej nadaję się na pola tylko trzeba mieć na uwadze to żeby wysiać znacznie większe ilości. Zawiera ono zazwyczaj 20-30% CaO

daj spokuj z tym wapnem dziadostwo. Stosowalem 2 lata po 8 ton raz zrobilem doswiadczenie .polowe pola z cukrowni po 8 ton druga Nordcpalk po 2 tony. Roznica w plonie pszenicy ponad 1 t z ha na korzysc Nordcalku i jeszcze po wapnie z cukrowni nie pozbylem sie skrzypu a dalem na ten kawalek z 35 t a skrzy na drugi rok byl ladniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jeśli cena nie gra roli to może PRP jest najlepszym wapnem tongue.gif

 

I tutaj się nie zgodzę. Fakt że jest najdroższe, ale to zwykły najzwyklejszy węglan wapnia (według opisu na worku CaCO3 ), więc zgadzam się tylko z tym że jest najdroższe ale nie zgodzę się że najlepsze. To jest wapno dla wierzących ponieważ musisz uwierzyć w jego działanie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

PRP to nie wapno, ma w sobie 60 procent wapna
A co do wapna z  cukrowni to kosztuje 20 zl ale dajesz z 8 do 10 ton czyli jakieś 200 na ha plus 10 zl to koszt wywiezienia każdej tony czyli na 1 ha wyjdzie jakies 300 zl. A za Nordcalk płaciłem.100 zl t czyli 2 tony to koszt z 220 zl i do tego ilosc nawożonych dziennie ha. Przy cukrowni z 16 zrobilem, a z Nordcalku z 45 czy zaoszczedzam czas i pieniądze.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

ja kupiłem w tym roku po zniwach wapniak koszelowsk(granulowany) 95% w workach po 40kg po 420zł za tone fajnie sie go rozsiewało zwykłym lejkiem ,polecam bo robi robote jest sprawdzony u znajomych wiec i ja w niego zainwestowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

to skad brac najlepiej wapno ? a wapno posodowe tez jest zle tzn ma metale ciezkie ? jakie wapno wziasc z magnezem i jakie dawki ? wapno do mazowieckiego woj skad najlepiej i dobrej jakosci zeby bylo

Kolego, najlepiej brać tanie i dobre:)

Posodowe to odpad przemysłowy, cholera wie jaki syf zawiera. Po co ryzykować w sypanie czegoś takiego na własne pole jak można kupic dobre wapno prosto z jakiejś kopalni.

Wapno w kopalniach kosztuje po ok 20-30 zl/t plus transport. Szukasz kopalni która jest najbliżej i tam zamawiasz. Bukowa, Morawica, czy Nordkalk mają kopalnie koło Kielc. Jak jestes z północnej Polski to najbliżej bedziesz miał do kopalni Lafarge w Barcinie koło Inowrocławia. Wszystkie te kopalnie produkują wapno węglanowe bez magnezu. Wszyscy mielą mniej więcej taką samą skałę, o zawartości ok 48-52% CaO. Różnica w składzie o 2-3 % czystego składnika jest tak naprawdę bez znaczenia wiec patrz gdzie masz najblizej i tam zamawiaj, po co przepłacać za transport.

Jak szukasz wapna z magnezem to tylko dolomit. Ale uwaga, tylko dobrze zmielony, najlepiej sam pył. Takie coś to chyba Omya robi i napewno dostaniesz dolomit pylisty Radkowit Premium z kopalni Radkowice koło Kielc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego zgadzam się poniekąd z tym co piszesz, tylko trzeba się pilnować aby producent wapna nie nabił cię w butelkę w sezonie. W sezonie jak brakuje towaru na kopalni ładują wszystko co popadnie i jest w miarę drobne jako wapno nawozowe i jedzie do rolnika. Wiem z własnego doświadczenia. Więc jeżeli nie podoba nam się jakość wapna, a na oko głównie chodzi o przesiew(grubość) zadzwońmy do producenta lub sprzedawcy z reklamacją. Taki wtedy musi przyjechać i pobrać próbki w naszej obecności.Pobiera 3 próbki jedna-do laboratorium(najlepiej Stacja Chemiczno-Rolnicza) nie gódźmy się na laboratorium sprzedawcy.Druga dla producenta, trzecia dla rolnika. Jeżeli jakość wapna jest wątpliwa lub nie prawidłowa  wtedy zaczyna się problem dla sprzedawcy/producenta.Nawozy wapniowe są sprzedawane na 8% VAT ale pod warunkiem że spełniają wymagania rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 19 maja 2004 roku w sprawie określenia typów wapna nawozowego.

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Kolego, najlepiej brać tanie i dobre:)

Posodowe to odpad przemysłowy, cholera wie jaki syf zawiera. Po co ryzykować w sypanie czegoś takiego na własne pole jak można kupic dobre wapno prosto z jakiejś kopalni.

Wapno w kopalniach kosztuje po ok 20-30 zl/t plus transport. Szukasz kopalni która jest najbliżej i tam zamawiasz. Bukowa, Morawica, czy Nordkalk mają kopalnie koło Kielc. Jak jestes z północnej Polski to najbliżej bedziesz miał do kopalni Lafarge w Barcinie koło Inowrocławia. Wszystkie te kopalnie produkują wapno węglanowe bez magnezu. Wszyscy mielą mniej więcej taką samą skałę, o zawartości ok 48-52% CaO. Różnica w składzie o 2-3 % czystego składnika jest tak naprawdę bez znaczenia wiec patrz gdzie masz najblizej i tam zamawiaj, po co przepłacać za transport.

Jak szukasz wapna z magnezem to tylko dolomit. Ale uwaga, tylko dobrze zmielony, najlepiej sam pył. Takie coś to chyba Omya robi i napewno dostaniesz dolomit pylisty Radkowit Premium z kopalni Radkowice koło Kielc.

Czyli teoretycznie jak tendencja spadkowa ceny ropy się utrzyma to wapno w przyszwm sezonie ze względów na transport powinno być tańsze...:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kiedy jest sezon ogórkowy w transporcie? będę rozsiewał wapno po żniwach i zastanawiam się kiedy najlepiej dokonać zakupu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Według mnie najlepiej od marca do maja.Ja tak brałem,bez długiego czasu oczekiwania,tylko trzeba mieć gdzie wysypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W styczniu jest zastój w większości branż, transporcie też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Ogólnie przed sezonem żniwnym, wtedy transport może opóźnić się nawet 2 tygodnie. Co bardziej uczciwi sprzedawcy to chociaż ostrzegają o takim fakcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

dziwnie tanie jak na takie wapno, w tym roku musiałem na szybko coś wapnowego rozsypać pod tytoń i dałem kredę granulowaną w niewielkiej dawce ok 600 kg na ha, działa szybko ale lepiej kup sobie normalne luzem i będzie prawie to samo.

Tego jak zalecają 500-1000kg to za wiele tego czystego wapna nie wychodzi a tona granulatu kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj