wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25581

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

 

Stosunek K/Mg w glebach wszystkich rodzajów i dla obu warstw:

bardzo wysoki >6,0

wysoki 3,5-6,0

poprawny <3,5

 Są to dane z tabel dla rośli sadowniczych, ale myślę że obowiązują i w rolnictwie. Źródło "Opracowanie zaleceń nawozowych w sadownictwie" Wydawnictwo SGGW 1993

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

   robiłem ostatnio analize gleby i wyszło mi:

PH-5,31-kwaśny

Fosfor -8,9 zawartość niska

Potas -34-bardzo wysoka

Magnez-7,9-zawartość wysoka

Wapnowanie konieczne to wiadomo, ale czy jak zawartość potasu jest bardzo wysoka to czy mogę nie dawać go pod najbliższe zasiewy i to samo z magnezem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Z reguły obniżasz docelową dawkę o połowę jeśli chodzi o magnez i potas, tak aby nie obniżać zasobności tego składnika w glebie. Choć wielkim błędem nie będzie gdy dasz tylko niewielką startową dawkę potasu. Fosfor analogicznie planowa dawka x1,5, załóżmy chcesz wysiać te 50kg, przy niskiej dajesz 50x1,5=75kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

W poniedziałek był u mnie oszust  oferując wapno w oprysku- koszt kuracji około 150 zł /ha (podnoszące po roku ph o minimum 0.8 do 1.2 ) z tego co pamietam przyjechał Corsą w dieselu. Przestrzegam przed takim kretactwem. Dostał kilka Uji i wygoniłem z podwórka. Powiat Lubartowski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

czy wapno z mielnika jest dobre bo mam ofertę po 100 zł za tone i ile go się sypie na ha 4 klasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wapno z mielnika to kreda. Jest dobrym wapnem. Ba kopalni kosztuje 50 zl tona. Policz sobie dojazd i bedziesx wiedzial czy to dobra cena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
das21    47

Witam;) mam parę pytań na temat wapnowania bo dopiero zaczynamy z tym przygodę. A wiec tak, pierwsze pytanie tyczy się jakie wapno mam zastosować na ziemie V klasy, chciałym teraz na dniach je rozsiac i na wiosnę wygnojic te pole bo będzie tam kukurydza i tu się rodzi kolejne pytanie czy tak mozna ? Bo niby jak się wapnuje to juz się nie gnoji. Następne pytanie jest takie, czy moge na wiosnę wapnowac pod owies na orkę zimową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Na taką glebę zastosuj wapno węglanowe , możesz wiosna dać obornik bo to już będzie długi czas między wapnem a gnojem i pod owies wiosną też możesz dać . Wapno węglanowe można dawać i pogłównie np; jesienią na oziminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

czy wapno z mielnika jest dobre bo mam ofertę po 100 zł za tone i ile go się sypie na ha 4 klasy

 

Sypie się tyle, ile trzeba. Konkretnie zależy to od rodzaju gleby i stopnia zakwaszenia, czyli pH. Na gleby lekkie sypie się mniej, na ciężkie więcej. Ilość potrzebnego wapna jest podawana w tonach tlenku wapnia (CaO). Na certyfikacie do wapna będzie podana zawartość CaO i MgO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Dzwoniłem do Morawicy cena wapna u nich to 25zł+8%VAT + transport . Z transportem w okolice Lublina wychodzi ok. 2000zł. 26t.Czas realizacji ok 2 dni. płatność przy odbiorze lub przelewam. Warte to wapno tych pieniędzy?

Parametry wapna z ich strony :

 

PARAMETRY CHEMICZNE WAPNA MORAWICA:
- CaCO3 = 94% - 98%
- CaO = 50% - 53%
- MgCO3 = 1% - 3%
- MgO = 1% - 2%
- wilgotność = 3% - 8%
- aktywność chemiczna = 93%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Witam czy wapno budowlane moge rozpylic opryskiwaczem?wiem ze juz stosowano tak,jakąś radę ile sypać na 100litrów wody wapna budowlanego,bo ręcznie 15 ha to mordeka,mały kawałek tylko dzis posialem a kurzu sporo,wiatru nie bylo.

Edytowano przez karol210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25581

Dziwny pomysł, ale jak już jesteśmy przy takich pomysłach to może już lepiej zakupić wywrotkę wilgotnego piachu, wymieszać i siać. Jeszcze taniej z własną ziemią. Godzina pracy koparko ładowarki około 120 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

Witam mam takie małe pytanie Chcę kupić wapno z morawic i wysiać na łąki po 4 pokosie. gleby lekkie 3 i 4 klasa w jakiej ilości i czy odczekać trochę czasu żeby trawa odbiła??!!  I taki mały dodatek:) to co mi zostanie puścił bym na pola, były randapowane teraz myślałem wapno i orka pod wiosenne zasiewy Czy ma to jakiś sens czy może coś zmienić by w tym planie pasowało??!! z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

co do łąk to nie pomyliłeś się że lekkie bo łąki to raczej na podmokłym są najczęściej torfy

może pastwiska , w każdym razie dawkę nie za dużą max 3-4 t wapna 50 % CaO jak najpóźniej nie jak trawa odrośnie tylko jak "spocznie" na zimę bo to zawsze jest stres dla rośliny , a na pod orkę to nie ma problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Witam czy wapno budowlane moge rozpylic opryskiwaczem?wiem ze juz stosowano tak,jakąś radę ile sypać na 100litrów wody wapna budowlanego,bo ręcznie 15 ha to mordeka,mały kawałek tylko dzis posialem a kurzu sporo,wiatru nie bylo.

Jest RSM PK z dodatkiem wapna, ale nie wiem jakiego. Nie byłby to zły pomysł, ale jest problem, bo nie pójdzie ten roztwór zwykłymi dyszami w opryskiwaczu.RSM PkK jest rozlewany kryzami z otworami 8mm, jest w nim wyczuwalne kawałki kamyczków.

Można też siewnikiem zbożowym , np Poznaniakiem, znajomy chwalił mi się że tak robił, dawał 300 kg/ha rocznie.Bez redlic wysiewał.

 

Jest RSM PK z dodatkiem wapna, ale nie wiem jakiego. Nie byłby to zły pomysł, ale jest problem, bo nie pójdzie ten roztwór zwykłymi dyszami w opryskiwaczu.RSM PK jest rozlewany kryzami z otworami 8mm, i pompą wirową bo  jest w nim wyczuwalne kawałki kamyczków.

Można też siewnikiem zbożowym , np Poznaniakiem, znajomy chwalił mi się że tak robił, dawał 300 kg/ha rocznie.Bez redlic wysiewał.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Pytanie czy kalkuluje sie w ogóle kupowanie wapna budowlanego. chyba ze źle liczę ale mi wychodzi wcale nie tanio i w dodatku sa problemy z wysiewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

jak tanio masz krede u siebie to nie opłaca sie ,poniżej 400zl. u mnie kredą 400zl najtańsza ale wyglada jak gliną.w okolicy rowniez granulat jurak kredą 04 -cena 560zl wyszkow.w moim przypadku wapno budowlane kosztuje 500zl.

PS: Xemit napisal wiele postow wczesniej,jak masz kupić nie wiadomo co lub drogo to wapno budowlane bardzo dobrze pod tym względem wychodzi.Bez Zastanowienia kupiłem budowlane,sieje około 400kg na ha i na wiosnę poprawka kreda około 300-500kg przedsiewnie.mysle ze bedzie dobrze.spróbuje siewnikiem,a myslslem zeby w lejku do nawozów dospawac cos do mieszalnika:) opryskiwaczemodpada bo kamyki i pył moze uszkodzić pompę? prawda?

 

wapno budowlane ma wiecej w kilogramie składnika czynnego tlenku wapnia:) kreda ma ok 50% a budowlane (pisze na worku) pow.92% ,ale niektórzy pisza ze ma 70%

 

pod kapustę daj wapna budowlanego i porownaj ktora lepiej urośnie:)

Edytowano przez karol210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle liczę.

 

Porównując wapno z Morawicy z wapnem budowlanym powinno wyjść w przybliżeniu?

 

Wapno Morawica

w 1t jest 50% CaO czyli 500kg biorąc pod uwagę reaktywność czyli +- 90% wychodzi  450kg czystego wapna koszt u mnie 1t to 75zł.

 

 

Wapno budowlane

W1t. jest powiedzmy 90% CaO czyli 900kg. nawet niech ma reaktywność 100% i czystego wapna te 900kg cena 500zł 1t.

 

Więc potrzeba 2t wapna z Morawicy 450kgx2= 900kg. CaO a koszt to75x2= 150zł.

 

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ;)  wiec jeśli linaczej przelicza sie zawartość wapna w wapnie :D  to niech ktoś to przeliczy tak jak ma byc

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Drogo chyba to budowlane bo koleś co ma stawy u nas mówił że budowlane kupuje po 180zł/t. A odnośnie morawicy to nie dał bym ręki sobie uciąć że ma reaktywność na poziomie 90%. Czytałem w różnych tekstach że wapno węglanowe które nie jest kredą ma reaktywność na poziomie 20-55%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Opryskiwaczem idzie bardzo dobrze wapno budowlane,przez sito leci jak mąka:) saletra wapniowa pryskalem i ciezko bylo rozpuscic a to leci jak trza tylko ze mam mały zbiornik 400L i wiecej paliwa spale,60kg tlenkoweo wapna na 400 litrów.napisze efekt do ilu mozna sypać na 100litrów aby sie nie zapychalo.super idzie najważniejsze ze w powietrzu nie lata:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj