wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

nojsze    59

Fosfor zablokowany przy silnie reagujących nawozach wapniowych np. CaO weglan prazony wapno tlenkowe palone.

 

Przy tych wszystkich piachach które większość sieje na pola nie ma takiej opcji gdyż takie wapna to rozkładają się nawet kilka pokoleń kolego i z tym fosfórem to przesadzasz jak weglan wapnia np. Creda mielnica zablokuje ci fosfór :)) bo mnie fosforu nie zablokuje , proponuj ę ćwiczenia z chemii rolnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

jasne i fosfór zblokowany   ;)

 

kolego a robiłes tak że piszesz? czy tylko z opowieści wiesz?

Ja tak zrobiłem i pszenica była piękna , zarówno na jesień jak i wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Ile dajecie wapna budowlanego na hektar?gleba bardzo kwasna 3,7pH

Kupię wapno mazowieckie.budowlane lub weglanowe

Edytowano przez karol210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

To się zastanów jakie wapno na pH 3,7 gleba piach czy glina ja dawałem po żniwach Tlenk-Magn w ilości około 3t na ha i z pH 4,8 mam na dzień dzisiejszy 6,2 agresywnie ale skutecznie.

Chcesz dam ci namiar na prawdziwe wapno Tlenkowo-magnezowe nie jest tanie do mnie transport 25.700 5400 zł za patelnię ale efekt hmmm cena brutto \Vat 23%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

5ha koniecznie musze gleby srednie.ilość ,10 ton(połowa ceny,)jakie dawki dajecie budowlanego na ha gleba srednia

Tzn.jest możliwość kupienia ,10 ton?skąd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Człowieku wapno budowlane zawiera chlor i spier...sz glebę na zawsze , jak można być takim ciemniakiem , kolego opanuj się kreda lub czysty CaO nawozowy do 3 t 50-55 % CaO i to wszystko co jednorazowo możesz zrobić jak chcesz być baranem to 300kg budowlanego wypali ci próchnicę

 

pozdr....

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Człowieku wapno budowlane zawiera chlor i spier...sz glebę na zawsze , jak można być takim ciemniakiem , kolego opanuj się kreda lub czysty CaO nawozowy do 3 t 50-55 % CaO i to wszystko co jednorazowo możesz zrobić jak chcesz być baranem to 300kg budowlanego wypali ci próchnicę

 

pozdr....

 

Trochę kultury też nie zaszkodzi, kolega grzecznie pyta.  Zbyt dużo tlenkowego też wypali. Odpowiednie dawki tlenkowego, nie zbyt duże albo węglan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Do 7% zawartości Mg nie ma obowiązku wykazywania jego zawartości czyli z dobrej woli koś napisał 1-2% gdyż Mg zawsze się znajdzie nawet w śladowych ilościach.

 

A ci co piszą o kredzie za 500pln/t i jej cudownych właściwościach to albo dobrze wąchają lub szukają naiwnych rolników a raczej chłopów.

A dlaczego niby mają coś wąchać ? Sam kupuję kredę ostatnio po 470 chyba i nie widzę w tym nic dziwnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

kolego a robiłes tak że piszesz? czy tylko z opowieści wiesz?

Ja tak zrobiłem i pszenica była piękna , zarówno na jesień jak i wiosnę.

 

ja tez chce tak zrobic, orka wysiew superfosfatu i kredy bronowanie i siew, myslisz ze bedzie ok? jakie plony miales po takim mieszaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Człowieku wapno budowlane zawiera chlor i spier...sz glebę na zawsze , jak można być takim ciemniakiem , kolego opanuj się kreda lub czysty CaO nawozowy do 3 t 50-55 % CaO i to wszystko co jednorazowo możesz zrobić jak chcesz być baranem to 300kg budowlanego wypali ci próchnicę

 

pozdr....

 

Kolego jak już komuś ubliżasz od baranów i ciemniaków to proponuję się troszkę douczyć z chemii.Od kiedy to wapno budowlane zawiera chlor ?

Palisz coś że takie głupoty piszesz? Wapnem budowlanym nic nie spier...sz.Wyjaśniam:

Wapno budowlane to zgaszone wapno tlenkowe Ca(OH)Takie wapno nie reaguje z wodą tylko się w niej rozpuszcza i fizycznie zawiera około 65 -70% CaO. Czyste wapno tlenkowe CaO minimum 90% bo takie wychodzi z pieca (wapno palone nie poddane hydratyzacji) przyjmuje podczas procesu gaszenia (hydratyzacji) ok 25 % wody wagowo , zwiększa objętość około 2 razy i nadal jest suche.Po takim procesie nie jest już w żaden sposób agresywne.

Kolego nojsze może wytłumacz w logiczny sposób jak wapno budowlane w dawce 300 kg na ha coś spali i skąd bierze się w nim chlor.Ktoś ci niezłych bajek nawciskał.Podejrzewam że jakiś sprzedawca kredy i ty mu uwierzyłeś bez weryfikacji tego co mówił, a następnie ubliżasz ludziom na forum

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

kolego a robiłes tak że piszesz? czy tylko z opowieści wiesz?

Ja tak zrobiłem i pszenica była piękna , zarówno na jesień jak i wiosnę.

jakie opowieści synu ? podstawowa wiedza tu się kłania - nie raz i nie dwa było pisane o tym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Jak ktoś ma wątpliwości czym jest wapno palone budowlane i jak bardzo jest zbliżone do wapna które można wysiewać na polu wystarczy pierwsza lepsza kartę charakterystyki ściągając i porównać sobie skład.

 

Jeśli tylko komuś się opłaca używać wapna budowlanego to droga wolna.

http://www.agria.pl/pdf/1.pdf

 

 

Co do stosowania razem z nawozami to mogą nastąpić straty azotu - przy stosowanie formy amonowej lub uwstecznianie się fosforu do związków nierozpuszczalnych w wodzie (np fosforan trójwapniowy). Z tego samego powodu nie stosuję się wapna na obornik lub gnojowice.

 

Należy zachować jak najdłuższa przerwę między wysiewaniem wapna i nawozów. Wiadomo że nie zawsze uda się zachować min 4 tygodnie ale wystarczy że wymieszą się wapno razem z wykonywaniem podorywki i dopiero nawozy wysieje się po orce to już kontakt wapna bezpośrednio z nawozem jest mniejszy, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia reakcji uwsteczniania jest mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

ja tez chce tak zrobic, orka wysiew superfosfatu i kredy bronowanie i siew, myslisz ze bedzie ok? jakie plony miales po takim mieszaniu?

 

Agil--8.2t/ha

Ozon 7,5t/ha

 

2x saletra

3x na grzyba

 

na jesień polifoska 8

250kg./ha

 

1x skracanie.

jakie opowieści synu ? podstawowa wiedza tu się kłania - nie raz i nie dwa było pisane o tym 

 

wiedza to raz a praktyka to dwa "synu"

wiedza z praktyką rzadko idzie w parze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

co sadzicie o firmie trans wapn z raicszyna?Oferuje krede nawozowa tzw wapniak rolniczy...warto sie tym zainteresowac czy to jakies nie wiadomo co??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

U kogo w okolicach Terespola mogę kupić przyzwoite wapno tlenkowe w przyzwoitej cenie? Pola IV i V klasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co sadzicie o firmie trans wapn z raicszyna?Oferuje krede nawozowa tzw wapniak rolniczy...warto sie tym zainteresowac czy to jakies nie wiadomo co??

 

Warto zainteresować prokuraturę :) 

To zwykły otoczkowany kamień w betoniarce sprzedawany jako granulat . 

Cos jak wapmag jak przepłuczesz wodą zostanie 70-80% masy drobnych kamieni i piasku .

Najlepszym testem na wapno jest wrzucenie go do wody - każdy cwaniak przy tym teście zmięknie  . ;)

temat rzeka.. poczytaj kilka "ladnych" stron wstecz

słuszna uwaga kolego - temat rzeka  :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Warto zainteresować prokuraturę :)

To zwykły otoczkowany kamień w betoniarce sprzedawany jako granulat . 

Cos jak wapmag jak przepłuczesz wodą zostanie 70-80% masy drobnych kamieni i piasku .

Najlepszym testem na wapno jest wrzucenie go do wody - każdy cwaniak przy tym teście zmięknie  . ;)

słuszna uwaga kolego - temat rzeka  :)

Gdzie żeś był jak cię nie było?

Witam po powrocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

a polcalc to dobre wapno bedzie ?

w wodzie kreda powinna sie dobrze rozpuscic czy musi byc odczyn kwasny?Gdzies czytałem o tescie z octem poł na poł z woda i wtedy rozpuszczac ta krede ale nie wiem czy to prawda czy nie...

Edytowano przez przemek111447

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

polcalc to bardzo dobre wapno, ale kreda z mielnika nie gorsza.. u mnie z przywozem kosztuje 100zl a polcalc 500..

 

kreda jest tak rozpuszczalna, ze rozpuszczona przejdzie przez opryskiwacz 

Edytowano przez johnsoon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

Edytowano przez dawid35123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

W jakich przedzialach miesci sie prawidlowy stosunek K-Mg ?, nie moge nigdzie nic o tym znalesc. Na jednym stanowisku mam stosunek potasu do magnezu-1.5 a znowu na drugim prawie 5 , raczej to drugie stanowisko ma niezbyt dobry stosunek K-Mg?

 

Trudne pytania zadajesz. Szybciej znajdziesz szukając prawidłowej zawartości magnezu i potasu w mg/100g dla Twojej gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Panowie czy moge wysiać ok 1.5 tony kredy na zaorane pole kukurydzy oraz poplonu gorczycy i tak to pozostawić bez bronowania do wiosny? Wczesną wiosną na część pójdzie potas następnie brona w celu ograniczenia parowania a na reszte polifoska i siew pszenzyta jarego. Chodzi mi czy jak posieje te wapno na zaorane pole czy musze to bronowac czy moge zostawic tak do wiosny. Wapno sieje poglównie nie na ściernie ponieważ zalezy mi na szybkich efektach nie chcem przywalać wapna 20 centymetrową warstwą gleby i ograniczać jego działania w najbliższym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Co wybrać Polcalc czy Ecogran ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj