wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Wątpię by byłoto prawdą co piszą na str że reaktywność chemiczna wynosi 93 %. Chyba że jest to prawda sprytnie zakamuflowana bo nie dodali że ta reaktywność w przeciągu np. 10 lat może dojść do 93%.

 

Pogadaj z Bialy2004 nie dawno gdzieś tu się wypowiadał w temacie on stosował kredę i to z Morawicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

A kizeryt i sol potasowa lepiej dac poglownie na wiosne pod zboza ozime czy lepiej na jesien wymieszac z ziemia i zasiac zboze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jaki kizeryt stosujesz? Bo mam trochę takiego co do opryskiwacza sypałem ale to rozsiewaczem raczej mi nie pójdzie a i tak muszę coś dokupić ale nie wiem jaki.

Kizeryt przed sianiem na jesieni. Sól potasowa jak bardzo piaszczyste gleby to pogłównie na koniec zimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

A kizeryt i sol potasowa lepiej dac poglownie na wiosne pod zboza ozime czy lepiej na jesien wymieszac z ziemia i zasiac zboze?

zalezy jaka gleba. ale standardowo to sol na jesien a kizeryt wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Gleba mineralna srednia. A jesli chodzi o kizeryt dany na jesien moze zostac wyplukany do okresu kiedy roslina moze go najbardziej potrzebowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A magnez chyba nie jest bardzo wypłukiwany to czemu nie może być na jesień pod agregat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    635

Wapno kosztowało mnie 27zł brutto za tonę z Morawic, łącznie z transportem i 25tonami wapna zapłaciłem 1350zł

 

 

 

 

 

 

 

 

jak ja wam zazdroszczę tych odległości od kopalni....

ja mam prawie 3tysie do zapłaty za jeden skład...

okolice Poznania.

 

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

W celu upewnienia sie wole zapytać kreda moze być rozsiana po zaoranym polu i pozostac nie wymieszana z glebą przez pare dni? No i ciekawo ja zareaguje na polifoske czy fosfor faktycznie sie uwsteczni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Normalnie.

Ja na zaorana ziemie daje wapno , potem polifoska i mieszam to agregatem , potem bronowanie i siew pszenicy.

I jest LUX.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

W celu upewnienia sie wole zapytać kreda moze być rozsiana po zaoranym polu i pozostac nie wymieszana z glebą przez pare dni? No i ciekawo ja zareaguje na polifoske czy fosfor faktycznie sie uwsteczni

z fosforem nie za bardzo dawac.. i jak u Ciebie te wapno z mielnika? u mnie strasznie wilgotne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

@komputerek77 przy wapnowaniu należy zastosować odstęp min. 4-6tygodni przy stosowaniu nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

z fosforem nie za bardzo dawac.. i jak u Ciebie te wapno z mielnika? u mnie strasznie wilgotne

 

Niby kazdy mówi ze nie bardzo ale dużo osób tego nie przestrzega i tez nie narzekaja pozatym w internecie sa tabele stosowania nawozów i tam pisze ze tez mozna polifoske stosowac z wapnem węglanowym wiec nie bd sie chrzanił razem wysieje na zaorane i tyle. Ja to juz dość dawno zamówiłem lezy na kupie ponad miesiac przykryte to nie wiem jak sie przechowało po niedzieli bede siał ale ogólnie to ładnie wygladało jak przywieźli wilgotne jest fakt ale nie to ze sie lepi jak glina rozsypuje sie normalnie jest w granulacie mozna powiedziec różnej wielkości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a wapno jak kupowac to jakie lepiej z magnezem czy takie jak ziemie w miare w kulturze to hybaz magnezem lepsze co ne ? i z kielc hyba dobre wapno jak ktos te wapno mial niech sie wypowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

a wapno jak kupowac to jakie lepiej z magnezem czy takie jak ziemie w miare w kulturze to hybaz magnezem lepsze co ne ? i z kielc hyba dobre wapno jak ktos te wapno mial niech sie wypowie

 

temat rzeka.. poczytaj kilka "ladnych" stron wstecz

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Moze mi ktos wyjasnic dlaczego w parametrach chemicznych wapna Morawica jest podane 1-2% MgO (strona Kopalni Wapiennej)  a obok w badaniach OSCHR w Kielcach podane jest ze wapno nawozowe niezawierajce magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

można na zaorane posiac wapno budowlane ??? w jakiej ilości ??? póżniej sól potasowa i siew agregatem ???w jakich odstępach czasowych ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Do 7% zawartości Mg nie ma obowiązku wykazywania jego zawartości czyli z dobrej woli koś napisał 1-2% gdyż Mg zawsze się znajdzie nawet w śladowych ilościach.

 

A ci co piszą o kredzie za 500pln/t i jej cudownych właściwościach to albo dobrze wąchają lub szukają naiwnych rolników a raczej chłopów.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Aha dzieki za info. Wsumie dac zalozmy te 3 tony wapna z 1-2% magnezu to troche sie uzbiera a kizeryt troche kosztuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

Normalnie.

Ja na zaorana ziemie daje wapno , potem polifoska i mieszam to agregatem , potem bronowanie i siew pszenicy.

I jest LUX.

jasne i fosfór zblokowany   ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj