wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mf25    13

A nie przeszkadzalo by dac tego norkalka po orce razem z polifoska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale do sasiada przywozili to straszne bryly i wogole niewiem moze tro jakis gorszy gatunek byl czy cos takeigo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus55    11

Mi przywieźli wczoraj i jutro będę rozsiewał to się podzielę z wami jak się siało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Podłączam się pod pytanie. Mam podobny problem zamówiłem krede z mielnika i chcem ją dac po orce przed siewem w tym samym czasie co polifoske. Teoretycznie chyba nie można bo polifoska zawiera fosfor który zostanie uwsteczniony przez wapno a jak to jest w praktyce? Już sie nawet zastanawiam czy nie zrezygnować w tym roku z fosforu i nie sypnąć samej soli. Wapno ma wysoką reaktywnośc i na wiosne powinno troche uwolnić zablokowanego niskim ph fosforem co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Transport z okolicznej firmy kilometrów dokładnie nie powiem ile do 100 wyszło mi bodajże coś po 95 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Podłączam się pod pytanie. Mam podobny problem zamówiłem krede z mielnika i chcem ją dac po orce przed siewem w tym samym czasie co polifoske. Teoretycznie chyba nie można bo polifoska zawiera fosfor który zostanie uwsteczniony przez wapno a jak to jest w praktyce? Już sie nawet zastanawiam czy nie zrezygnować w tym roku z fosforu i nie sypnąć samej soli. Wapno ma wysoką reaktywnośc i na wiosne powinno troche uwolnić zablokowanego niskim ph fosforem co o tym myślicie?

Nie łącz tych zabiegów. Sypnij tą polifoską przyda się, roślina musi się jakoś krzewić i rozwinąć żeby plon zaprogramować. A ta kreda granulowana? Należałoby odczekać min. te 4 tygodnie więc późną jesienią daj i też będzie dobrze, odpowiednia wilgotność itd. więc też może być. Poczekaj kolega @milanreal1 widzę tu ma zasób wiedzy więc liczę na poparcie mojej tezy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

dostałem ją po 2 dniach od zamówienia jest różnego granulatu ale jakichs dużych brył nie ma ogólnie mazią bym tego nie nazwał myśle że się dobrze rozsieje. Może ktos mi napisac w jakiej formie jest wapno w kredzie? W wikipedi znalazłem tabele mieszania nawozów i według jej polifoske można mieszać zarówno z wapnem tlenkowym jak i węglanowym nie wiem jak jest z kredą.

k0b nie sztuka sypnąć i potem fosfor zostanie zablokowany po zmieszaniu z wapnem chcem jakoś to połaczyć tak by i fosfor wprowadzić i powapnowac w odpowiednim terminie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Panowie mam dwie działki które chce wapnowac. Pierwsza pH 4,4, zawartość magnezu 4,0/100g gleby, druga pH 4,9, zawartość magnezu 5,0. Wiem że kilka ton wapna muszę sypać, zamówiłem dziś jeden transport 56% tlenku wapnia, w odwodzie miałem 45% tlenku wapnia i do 8% tlenku magnezu. Dobrze zrobiłem czy lepiej było wziąć wapno z magnezem?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

da sie jakoś rozsądnie podzielic wapno(ph okolo 5) , obornik swiński oraz polifoskę pod pszenzyto ozime co wysiac pierwsze i w jakich odstepach czasowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Jeżeli wprowadzisz do gleby wapno węglanowe w postaci kredy np. z mielnika jej agresywność chemiczna nie myl z reaktywnością jest mała możesz zastosować nawozy fosforowe z kredą z tlenkowym to wbrew wszelkim zasadom. Kreda może być rozsiana w wierzchniej warstwie gleby (siewnej) nawóz fosforowy głębiej np. pod orkę średnią w zasadzie nawozy fosforowe powinniśmy stosować pod orke lub gruber ale co ta,m chemia rolna dla ludzi to magia....

 

Ja na gleby ciężkie zastosowałem wapno tlenkowo-magnezowe 52 % CaO i 34% MgO inaczej dolomit prażony pył gorszy niż cement siew ty;lko noca dobrze że gosp mam w jednym kawałku ale z ta kredą to jest moda nie twierdzę że jest zła ale na Gliny tylko tlenek i nie pisać proszę głupot

że wszystko zniszczy jest najlepszy. Kreda Ok bardzo szybko odkwawsza ale cena 37%CaO tak realnie 95złt z mielnika 100KM

Tlenek z Krakowa 200 zł brutto 87% CaO i MgO z tym że Mg ma siłę Odkwaszania 1,4 Ca 1

pozdr...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

dostałem ją po 2 dniach od zamówienia jest różnego granulatu ale jakichs dużych brył nie ma ogólnie mazią bym tego nie nazwał myśle że się dobrze rozsieje. Może ktos mi napisac w jakiej formie jest wapno w kredzie? W wikipedi znalazłem tabele mieszania nawozów i według jej polifoske można mieszać zarówno z wapnem tlenkowym jak i węglanowym nie wiem jak jest z kredą.

k0b nie sztuka sypnąć i potem fosfor zostanie zablokowany po zmieszaniu z wapnem chcem jakoś to połaczyć tak by i fosfor wprowadzić i powapnowac w odpowiednim terminie

 

Nic Ci się nie zablokuje, wysiewasz powierzchownie to jak mieszasz? Fosfor dajesz pod orkę. W takim razie mam pytanie do Cb: jeżeli wysiejesz wapno na ścierń, dobrze wymieszając kilkukrotnie uprawkami, potem przedsiewnie fosfor to też zostanie zablkowany?(czyt. uwsteczniony) Generalna zosada jest taka, że nie stosujemy przed i po wapno w odstępie min. 4tyg żadnych nawozów fosforowych i az. amon. itd.

Kreda zawiera wapń w postaci węglanu wapnia.

 

pozdrawiam

Edytowano przez k0b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Czytaj dokładniej napisał, że po orce przed siewem. Kreda z mielnika przywieziona luzem w wannie bo innej tam nie sprzedają. Trzeba mieć dobry sprzęt żeby to rozsciać późna jesienią po ścieżkach, wogóle kto sieje wapno pogłównie bez mieszania, nawet granulat lezał u mnie do żniw.

@knoro93 trzeba było pod zrywanie ścierniska dać tą krędę i byś miał odstęp czasu. Teraz to rzuć npk pod orkę 3 tyg przed siewiem, a przed samym siewem kreda. Pod raps dałem kredę pod uprawkę scierniska, po 2 tyg poszła orka i po 3 siew od wysiania kredy. Npk przed samym siewiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Podłączam się pod pytanie. Mam podobny problem zamówiłem krede z mielnika i chcem ją dac po orce przed siewem w tym samym czasie co polifoske. Teoretycznie chyba nie można bo polifoska zawiera fosfor który zostanie uwsteczniony przez wapno a jak to jest w praktyce? Już sie nawet zastanawiam czy nie zrezygnować w tym roku z fosforu i nie sypnąć samej soli. Wapno ma wysoką reaktywnośc i na wiosne powinno troche uwolnić zablokowanego niskim ph fosforem co o tym myślicie?

 

Przywiezli juz Ci ta krede? ja dzwonilem ostatnio to trzeba miesiac czekac.. teraz nie wiem bo musze orac i siac gorczyce..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Podłączam się pod pytanie. Mam podobny problem zamówiłem krede z mielnika i chcem ją dac po orce przed siewem w tym samym czasie co polifoske. Teoretycznie chyba nie można bo polifoska zawiera fosfor który zostanie uwsteczniony przez wapno a jak to jest w praktyce? Już sie nawet zastanawiam czy nie zrezygnować w tym roku z fosforu i nie sypnąć samej soli. Wapno ma wysoką reaktywnośc i na wiosne powinno troche uwolnić zablokowanego niskim ph fosforem co o tym myślicie?

 

Przywiezli juz Ci ta krede? ja dzwonilem ostatnio to trzeba miesiac czekac.. teraz nie wiem bo musze orac i siac gorczyce..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie łącz tych zabiegów. Sypnij tą polifoską przyda się, roślina musi się jakoś krzewić i rozwinąć żeby plon zaprogramować. A ta kreda granulowana? Należałoby odczekać min. te 4 tygodnie więc późną jesienią daj i też będzie dobrze, odpowiednia wilgotność itd. więc też może być. Poczekaj kolega @milanreal1 widzę tu ma zasób wiedzy więc liczę na poparcie mojej tezy ;)

Wapno z polifoska absolutnie nie. Nie tylko ze względu na fosfor ale też na azot.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

3 tygodniowy odstep miedzy polifoska 8 w fawce 250kg/ha a sianiem wapna kredowego na zaorana glebe to bedzie dosc dobry odstep?Inaczej nie dam rady sie wyrobic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

No dobra a jak sie odniesiecie do tego http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w według tej tabeli z polifoską można mieszać tlenek i węglan a jak będzie z kredą? Dałbym to wapno pod orke ale zależy mi na szybkim efekcie bo mam pole które bardzo potrzebuje wapna to raz a dwa inne pola tylko raz w życiu widziały wapno wiec nie chcem czekać na efekty za rok jeżeli dałbym pod orke tą krede. Wysłałem glebe do badania zobaczymy jakie beda wyniki moze wyjdzie fosfor wysoki heh to sobie daruje ale wątpie.

johnosoon Wapna nie zamawiałem bezpośrednio w mielniku tylko w swojej miejscowości w firmie ktora coś tam wozi i jak wracają spowrotem tą trasą to biorą wapno przy okazji nie wiem dokładnie co oni tam wożą bo to ojciec zamawiał. W każdym razie czeka się u nich do 2 tygodni mi przywieźli po 2 dniach bo szefem tej firmy okazał się ojca znajomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Ktos sie pomylil. Oczywiste, ze nie mozna, jesli nie mozna mieszac z nawozami w formie amonowej jak wyzej opisali to jasne, ze polifoska nie jest tu wyjatkiem. Z kreda jak z weglanowym przeciez to ta sama forma!

Edytowano przez k0b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ale macie problemy mieszać nie mieszać dwa tygodnie odstępu a może tydzień a może lepiej rano a może po południu. Przecież jak będzie miał któryś słabe serce a dowie się że nie o tej porze dnia zmieszał to się przekręci, Przecież nawet jak by ci przez to zmieszanie nawet 5% czy tam wapna czy nawozu nie zadziałało to będzie lepiej niż jeździć po tym polu dwa razy siać dwa razy agregat. Ja tam tam mieszałem z nawozami nawet z obornikiem wapno dolomitowe i węglanowe i efekt kuku 3metry,ziemniaki miały mieć parcha a nie było,pszenica na 4 i 5 klasie plon 12m3 z 1.15ha. Źle mnie nie zrozumcie ja nikomu nie doradzam tylko opisałem swoje spostrzeżenia po tym jak w tamtym roku po raz pierwszy wapnowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Forum jest od tego żeby sie tu wypytać mądrzejszych od siebie i nie popełniać takich błędów jakie popełnileś Ty, To że Ci kukurydza na 3 metry wyrosła to nic nie znaczy. Ja mam pola które w życiu wapna nie widziały i kukurydza rośnie po prawie 3 metry i co z tego? To znaczy ze moge sobie sypac wapno razem z obornikiem? Trzeba tak zrobić żeby było dobrze. A po drugie żeby tu chodziło o 5 procent zablokowanego fosforu i azotu z tej polifoski to bym sobie nawet swoich czterech liter tym nie zawracał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Kiedyś się przejmowałem tak jak ty,ale trochę poszukałem w necie i tak jeden profesor zaleca dwa lata odstęp drugi miesiąc. Może za jakiś czas zrobią badania i wyjdzie że 5 lat musi być odstęp albo wcale. A i tak myślę że 90% profesorów napisze to za co im ktoś zapłaci.

Ja ci nie bronie się interesować i pytać nic mi do tego,pytaj jak najwięcej.

A jak myślisz o ile % chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj