wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

k0b    33

Witam

 

Chcę posiać żyto na V-Vi klasie ziemi, niestety ziemia już jest słaba i próbka ziemi poszła do instytucji badawczej, i czekam na wyniki, chcę zapytać czy wapno należy rozsiać 4-6 tygodnie przed siewem czy nie jest to konieczne ?

Jeśli przyjdą wyniki i badanie wykaże konieczność to oczywiście najlepiej zastosować jak najszybciej, aby zdążyć z nawozami. Zboża się nadają idealnie w płodozmian na świeżo wapnowanym polu i lepiej teraz zastosować nawozy- tj. przedsiewnie ponieważ oziminy gorzej plonują bez nawożenia jesiennego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

ok, wapno rozsiać na ściernisku , a później przejechać po nim kultywatorem , a następne bronami ? Jaki nawóz jest dobry pod żyto ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zalezy jakie wapno siejesz i jak szybko chcesz odkwasić glebe. Jeśli szybko to krede i wtedy pod agregat po orce jeśli chcesz zastosować węglan to na ściernisko i orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Dokładnie tak. Dobrym nawozem są polifoski 6 lub 4, czy inne wieloskładnikowe jakie masz dostępne. Możesz wybrać kompleksowe nie koniecznie polifoski. A jak chcesz się bawić bardziej precyzyjnie to na podstawie badania gleby ustal potrzeby pokarmowe i wtedy w zależności od tego, którego makroelementu ile posiadasz nawozisz, aby zredukować a nie pogłębiać dysproporcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

ok, też słyszałem ,żeby sypać nawóz wieloskładnikowy np, polifoske, zaczekam aż przyjdą wyniki i wówczas napiszę czego potrzebuję, dzięki ! :)


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DUCH1986    3

 

 

Obrabiamy 2 lata taką dzierżawę (dziś jest to już nasze) gdzie ph kawałkami jest nawet na poziomie 2,5 w tym roku idzie wapno, ale przez te 2 lata plony były na poziomie rzepak ok. 4,5 t/ha zaś pszenżyto zeszłe żniwa ok. 6,5 t/ha , zaś pszenica w tym roku po rzepaku ok. 8,5 t/ha (KWS Ozon).

 

Więc może nie ma co popadać w panikę, wiadomo że łatwiej pracować na dobrej glebie ale po co inwestować co nie jest nasze.

Kolego badałeś glebę w stacji chemiczno-rolniczej? wątpie w takie plony na takiej glebie. Może powiesz jakie nawożenie stosowałeś? Bo u mnie jęczmień po wschodach po prostu przepadł. Dlatego szczerze wątpie w to co piszesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak http://oschr-warszawa.pl/

 

Osobiście też jestem zaskoczony wynikami, ale bałem się inwestować w niepewną dzierżawę (grunt przez cały czas był na sprzedaż).

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jakie wapno polecacie takie by szybko dzialalo weglanowe i drugie pytanie wapno kujawit zamawailem przez doradce 1,5 miesiaca temu i jeszcze nie przyjechalo czy ta firma tak nie przywozi i takie problemy sa z wapnem czy jak to jest niech ktos sie wypowie kto bral od nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Szybko działającym jest kreda. Nie zamawiałem od nich, ale mogą mieć po prostu duży ruch w żniwa to normalne wszyscy zamawiają wapno. Choć w Twoim przypadku zamawiałeś je już bardzo długo, możesz zadzwonić. Ale to raczej tylko duże zainteresowanie wapnem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kManiek    0

Ja wapno zamowiłem w środę a już dziś mi przywieżli a brałem z morawicy i mam do nich ok 300km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

juz w czerwcu zamawiane bylo i ten doradca nie odpowiada na telefony juz a mi glupio dzwonic bo to taki znajomy i wgl a kreda to np wapniak rudkowski z kredkalu to jest to hyba worki maja w bigbegach takie biale bez folii to przywozilem od dobrego rolnika takiego znajomego ale na tym zadnych kartek nie ma ni nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Wszyscy ?????

 

W mojej okolicy mogę policzyć na palcach rolników co stosują wapno (jesteśmy w trakcie rozsiewania).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

U mnie też jest to zabieg zaniedbywany. I zauważyłem też wiele razy z pokolenia na pokolenie rolnicy naśladują starszych, którzy przekazują te arkana wiedzy rolniczej, ale wielokrotnie jest tak, że jeden tak robi reszta go naśladuje i wszyscy robią źle. Co do wapna to wiedzą, że należy je stosować ale jaki i ile to już inna bajka :D Mam sąsiada np. który po rozrzuceniu obornika na polu czeka jeszcze z 2tyg zanim go zaorze, praktycznie już bezwartościową słomę. Zapytałem ojca dla czego tak robi i powiedział, że kiedyś mówiono że im dłużej leży tym jest lepiej... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Na łąki kładą obornik i nie orzą. A na temat to u nas nie mają czym rozsiać wapna to ładują obornik na rozrzutnik później wapno i przykrywają obornikiem i mówią że zaj..biście się rozsiewa :) . Może to błąd ale plony mają nie najgorsze lepsze od tych co nic nie dają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Ma ktoś cennik wapna z Nordkalku? Po ile chodzi wapno węglanowe standard cal z dowozem do gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

a jak dam wapno granulowane na rżysko i pójdzie gruber a za 3 tyg.obornik pod pług i posieję pszenżyto to dobrze będzie

Zasadniczo wielkiej tragedii nie będzie, wapno przyspiesza poprostu rozkłada obornika, mogą nastąpić straty składników pokarmowych. Wapno wapnem, aczkolwiek bardziej zastanawia mnie stosowanie obornika pod pszenżyto, lepiej pod okopowe czy kukurydzę. Gleba musi odleżeć a obornik to utrudnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Witam.Dałem ziemię do analizy aby powapnować i oto co mi wyszło:

Ph6,4 zawartość:fosfor 12,4-średnia,potas 5,3-niska,magnez 0,8-bardzo niska.

Ja myślałem nad corn cali+azot

Jaki nawóz radzilibyście zastosować pod pszenżyto ozime?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

ph 6,5 jaka gleba? Obowiązkowo wapno z magnezem zastosuj, najtaniej wyrównasz niedobór Mg. Przy nawożeniu zwróciłbym uwagę na potas. Możesz zastosować jakąś polifoskę przedsiewnie i na wiosnę uzupełnisz potas solą. Z azotowych coś z magnezem nie zaszkodzi. Może siarczan w oprysku? Korn cali jest ok. Zasobność masz, to teraz zajrzyj w potrzeby pokarmowe, uwzględnij współczynnik na zasobność potas będzię bodajże 1,5 i wyliczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Optimum pH na glebie lekkiej to 5,7 a zbędne od 6,1 to po co stosować jeszcze wapnno magnezowe? Chyba że jakieś małe ilości. Magnez z wapna jest stopniowo uwalniany, szybciej działa kizeryt. Jeżeli ten CornKali jest w miare przystępnej cenie to też może być. W okresie wegetacji siarczan magnezu to konieczność. Gleby lekkie naturalnie sa ubogie w magnez więc ten proces potrwa jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj