wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

DUCH1986    3

Witam, mam następujący problem wydzierżawiłem działkę o pow. 2ha, po badaniu gleby wyszło że pH wynosi 3,8. Co z tym zrobić? Co zastosować? W okolicznej kopalni dostałem taką ofertę, tzn.mają taki produkt:

"Witam serdecznie,

 

Dziekuje za zainteresowanie naszym produktem. Produkowana przez nas kreda pastewna jak najbardziej nadaje się do odkwaszania gleb. Jest to materiał o średniej zawartości weglanu wapnia (CaCO3) - 96%. Zawartośc czystego wapnia wynosi 38,4%. Dla gleb średnich i lekich forma węglanowa jest najbardziej naturalna i przyjazna dla gleby. Aktualnie posiadamy 4 frakcję tego materiału:

- kreda pastewna 0-0,080 mm

- kreda pastewna 0,1-0,4 mm

- kreda pastewna 0,4-0,8 mm

- kreda pastewna 0,8-1,2 mm"

Nie wiem jeszcze w jakiej cenie ale czy to by się nadało?A może wapno budowlane? w jakiej ilości go wysiać?

 

Zapomniałem dodać że gleba jest ciężka.

Edytowano przez DUCH1986

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Skoro gleba jest ciężka i chcesz szybko zadziałać to może warto pomyśleć nad wapnem tlenkowym? Jeśli jest to typ gleby ciężkiej i posiada nie za mały poziom próchnicy to na pewno rezultaty będą natychmiastowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

to tanio bardzo u mnie 74 km w jedną strone i 96zl brutto.

 

 

Tanio kolego bo ja w połowie czerwca zamawiałem w przyjechało pod koniec lipca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DUCH1986    3

Skoro gleba jest ciężka i chcesz szybko zadziałać to może warto pomyśleć nad wapnem tlenkowym? Jeśli jest to typ gleby ciężkiej i posiada nie za mały poziom próchnicy to na pewno rezultaty będą natychmiastowe

A możesz polecić jakieś konkretne? Najlepiej z moich okolic. Jakie dawki zastosować? Jaka w ogóle cena takiego wapna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Ja brałem tydzień temu wapno tlenkowe granulowane eko gran extra 580PLN z tone z Siedliska koło Miechowa. Mam ciężkie gliniaste gleby ponoć potrafi podnieść pH o 2 pkt . A to wapno nadaje się na takie gleby żeby szybko odkwasić a efekt zobaczę w przyszłym roku po badaniu aktualnie mam na jednej działce phH4,5. Koleś mówił żeby tone na ha siać aby nie przewapnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karol924   
Gość karol924

glifosat jak najwczesniej jesli walczysz z perzem i chwastami wieloletnimi a kreda na sciernisko w dowolnym momencie przed uprawą rozsypana przed deszczem bedzie odkwaszac pomomio braku wymieszania. ja tak własnie w tym roku zrobiłem po zbożach.

 

Tylko mi chodzi o to, jaki musi być odstęp czasowy pomiędzy opryskaniem pola glifosatem a nawożeniem kredą? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja brałem tydzień temu wapno tlenkowe granulowane eko gran extra 580PLN z tone z Siedliska koło Miechowa. Mam ciężkie gliniaste gleby ponoć potrafi podnieść pH o 2 pkt . A to wapno nadaje się na takie gleby żeby szybko odkwasić a efekt zobaczę w przyszłym roku po badaniu aktualnie mam na jednej działce phH4,5. Koleś mówił żeby tone na ha siać aby nie przewapnować.

No ładnie Cie naciągneli stosować wapno po prawie 600 zeta to chore ale kto bogatym zabroni gwałtowny wzrost ph też jest szkodliwy ja kupiłem Magnesium cena 15o za tonę i też myślę że drogo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

nie musi byc żadnej przerwy. wapno rozsiane na sciernisko nie ucieknie z wiatrem a jesli popada deszcz to zacznie działac a po 3 tyg wymieszac bo perz powinien buyc załatwiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karol924   
Gość karol924

Skoro tak to okey ;) dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Mnie zależy na szybkim odkwaszeniu gleby a nie na podtrzymaniu pH. Magnesium zawiera 28% CaO a to co ja kupiłem zawiera 90% CaO dlatego jest drogie

Edytowano przez Przemek2203

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Mnie zależy na szybkim odkwaszeniu gleby a nie na podtrzymaniu pH. Magnesium zawiera 28% CaO a to co ja kupiłem zawiera 90% CaO dlatego jest drogie

Ale jeśli posiadasz tak niskie pH jak wyżej podałeś to nie podniesiesz tego o 2 pkt w skali ph ponieważ, gleba nie lubi tak nagłych zmian odczynu, tak gwałtownych. Więcej szkody jak pożytku, maksymalnie 2t w czystym składniku wysiej i starczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Nie licze na na to że podniesie o 2 pkt jak dla mnie to jest chwyt marketingowy ale może podniesie lepiej nież zwykłe węglanowe. Na przyszły rok bede już mógł zwyłe sypnoć aby to pH podtrzymywać ale to wszystko okaże się po następnych badaniach czy to wapno jest warte swej ceny czy przereklamowane. Mam taki jeden kawałek 1,5 ha i dam tam tone tego wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie zależy na szybkim odkwaszeniu gleby a nie na podtrzymaniu pH. Magnesium zawiera 28% CaO a to co ja kupiłem zawiera 90% CaO dlatego jest drogie

 

90 % to jest CaCO3. CaO jest 50 %


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Nie doczytałem, jak cięzka to do 4 ton w czystym. Kilka lat pracy, aby doprowadzić do optymalnego pH. Racja, zobaczysz i się przekonasz. Działanie na pewno będzie szybsze ponieważ jest to wapno tlenkowe, szybciej ale efekt utrzyma się krócej. Granulowane co poprawi rozpuszczalność. Za rok też możesz spokojnie sypnąć tlenkowym. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam dylemat zamówiłem wapno z Mielnika krede juz mam ją na polu o teraz nie wiem kiedy ją rozsiać. Planuje dać 1,5 tony na ha jak wiadomo kreda ma wysoka reaktywność a więc jej działanie będzie największe w tej warstwie glebowej w której posieje. I teraz mam dylemat czy posiać ja teraz na ściernisko posiać poplon (gorczyce z rzepakiem) i zatalerzować to a nastepnie orka a wisona siew kukurydzy. Czy posiac poplon zatalerzowac a wapno rozsiać dopiero po orce i zabronowac pole na zime. Jak uważacie? Gleba V klasa lekka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Zasadniczo nic nie stanie ja posiejesz jak posiejesz pod skibę. Ale jeśli masz możliwość to zrób to teraz, lepiej wymieszasz - najpierw podorywką talerzówką potem orką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

 

90 % to jest CaCO3. CaO jest 50 %

Przeczytaj uważnie, napisał że kupił wapno zawierające 90% CaO , nie CaCO3. Wapno tlenkowe , czy też tlenek wapnia to CaO, CaCO3 jak piszesz to węglan wapnia.Pisałem już parę razy: węglan wapnia to CaCO3 , po poddaniu prażeniu w odpowiedniej temperaturze rozpada się na CaO(tlenek wapnia) i CO2(dwutlenek węgla) .

 

Ale jeśli posiadasz tak niskie pH jak wyżej podałeś to nie podniesiesz tego o 2 pkt w skali ph ponieważ, gleba nie lubi tak nagłych zmian odczynu, tak gwałtownych. Więcej szkody jak pożytku, maksymalnie 2t w czystym składniku wysiej i starczy.

Według twojej teorii kolega musiałby wysiać ponad 2 tony wapna które kupił.Wapno według tego co napisał zawiera 90% CaO.Napisał że chce wysiać tonę na 1 ha i piszesz że będzie więcej szkody jak pożytku i zarazem piszesz żeby wysiał 2 razy więcej czyli maksymalnie 2 tony na 1 ha.???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

 

90 % to jest CaCO3. CaO jest 50 %

 

 

CaO 50% jest ale w eko granie a ja mam eko gran extra i tam jest 90% :) przynajmniej tak pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Przeczytaj uważnie, napisał że kupił wapno zawierające 90% CaO , nie CaCO3. Wapno tlenkowe , czy też tlenek wapnia to CaO, CaCO3 jak piszesz to węglan wapnia.Pisałem już parę razy: węglan wapnia to CaCO3 , po poddaniu prażeniu w odpowiedniej temperaturze rozpada się na CaO(tlenek wapnia) i CO2(dwutlenek węgla) .

 

 

Według twojej teorii kolega musiałby wysiać ponad 2 tony wapna które kupił.Wapno według tego co napisał zawiera 90% CaO.Napisał że chce wysiać tonę na 1 ha i piszesz że będzie więcej szkody jak pożytku i zarazem piszesz żeby wysiał 2 razy więcej czyli maksymalnie 2 tony na 1 ha.???

Nie zauważyłem, że chodzi o gleby ciężkie. Miałem w głowie lekkie, bo takie posiadam. Na ciężkie można wysiać więcej do maksymalnie 4t w czystym składniku. Tak 2t swojego wapna może wysiać.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Witam, mam następujący problem wydzierżawiłem działkę o pow. 2ha, po badaniu gleby wyszło że pH wynosi 3,8. Co z tym zrobić? Co zastosować? W okolicznej kopalni dostałem taką ofertę, tzn.mają taki produkt:

 

 

Obrabiamy 2 lata taką dzierżawę (dziś jest to już nasze) gdzie ph kawałkami jest nawet na poziomie 2,5 w tym roku idzie wapno, ale przez te 2 lata plony były na poziomie rzepak ok. 4,5 t/ha zaś pszenżyto zeszłe żniwa ok. 6,5 t/ha , zaś pszenica w tym roku po rzepaku ok. 8,5 t/ha (KWS Ozon).

 

Więc może nie ma co popadać w panikę, wiadomo że łatwiej pracować na dobrej glebie ale po co inwestować co nie jest nasze.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zasadniczo nic nie stanie ja posiejesz jak posiejesz pod skibę. Ale jeśli masz możliwość to zrób to teraz, lepiej wymieszasz - najpierw podorywką talerzówką potem orką.

Napewno nic sie nie stanie ale chodzi mi o szybki efekt w przypadku siewu wapna pod orke efekty moze beda dopiero za rok i o to mi głównie chodzi kiedy bedzie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

czy stosuje ktoś wapno defekacyjne? Jaka jest przyswajalność zawartych w nim fosforu i magnezu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheMariko12    437

Witam

 

Chcę posiać żyto na V-Vi klasie ziemi, niestety ziemia już jest słaba i próbka ziemi poszła do instytucji badawczej, i czekam na wyniki, chcę zapytać czy wapno należy rozsiać 4-6 tygodnie przed siewem czy nie jest to konieczne ?


Nauka--->Praca--->Zabawa--->Długi odpoczynek :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj