wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

KRISS75    54

Mam ofertę na wapno z morawicy odmiana 04 po 90 zł/t.Podobno ma 50-53 %CaO i 80-85%reaktywności.Myślicie że to dobre wapno i oferta?

W zeszłym roku miałem nordkalk standard ale obecna cena 146zł/t powala.

Edytowano przez KRISS75

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a zamowione wapno kujawit zostalo przez doradce mojego z firmy bakalarzewo i nie przychodzi juz dluzszy czas czy ta kopalnia co produkuje ten kujawit to zawsze tak ma z tym transportami problem ze nie przywoza i w terminach sie nei wiaza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Ja zamawiałem Kujawit w Osadkowski Raiffeisen, miało być w ciągu 14 dni i było. Zamawiałem około 17 lipca...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    68

A o jakim Kujwiacie piszecie bo są dwa rodzaje. Ja brałem 05 i 04 z Morawicy. Z kujaw bardziej suche i fakt jakiś tam procent większa frakcja wydaje sie jakby bardziej "twarde".

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Ja brałem 05, jest jeszcze 04 ale na pewno droższe i jak to rozsiać - to jest już chyba pył. Jak mi przywieźli to dobrze że popadało bo tak to by wiatr trochę zabrał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

a może ktoś doradzi czy wapnowac stanowisko po łubinie? czy wapno nie uwolni azotu z gleby i nie pójdzie głebiej? czy może lepiej nie wapnowac po łubinie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karol924   
Gość karol924

Chciałbym sie poradzić kogoś kto sie zna na rzeczy, a więc jak dobrze rozplanować w czasie oprysk ścierniska glifosatem i wysiew kredy? Bardzo będe wdzięczny za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

glifosat jak najwczesniej jesli walczysz z perzem i chwastami wieloletnimi a kreda na sciernisko w dowolnym momencie przed uprawą rozsypana przed deszczem bedzie odkwaszac pomomio braku wymieszania. ja tak własnie w tym roku zrobiłem po zbożach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pandanus    4

a co z mocznikiem ?

w tym roku strasznie dużo słomy i chciałem dac po 80 kg moczniku na przyspieszenie mineralizacji i na niektórych działkach musze tez wysiać wapno weglanowe

chyba nie ma przeciwskazań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Druber    5

Witam,jakie wapno stosować na zakwaszoną i zachwaszczoną glebę ? Teraz jest na tej ziemi pszenica ozima i po skoszeniu planujemy dać wapno,ale jakie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

a co z mocznikiem ?

w tym roku strasznie dużo słomy i chciałem dac po 80 kg moczniku na przyspieszenie mineralizacji i na niektórych działkach musze tez wysiać wapno weglanowe

chyba nie ma przeciwskazań

 

Jak dajesz wapno węglanowe to nie ma potrzeby N. 5-15dt/ha zamiast azotu na mineralizacje resztek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przyszła mi faktura za tą kredę, 90zł z transportem 123km w jedną stronę za tonę. I jeszcze jedno pytanie mam, jak je posieje w czwartek i poleży np. do soboty czy poniedziałku na polu nie wymieszane to coś się stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A co ma sie stac przecież nie wyparuje. Tyle że jak zaorzesz i przywalisz ją ziemia na 25 cm to Ci mało da w tym roku ta kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Jak ustawić rozsiewacz RCW 3 żeby wyszło ok. 2,5 t na ha ?? wapno z morawicy 04 przykryte plandeką, będzie rozsiewane na ściernisko zetorem 7245

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Jak ustawić rozsiewacz RCW 3 żeby wyszło ok. 2,5 t na ha ?? wapno z morawicy 04 przykryte plandeką, będzie rozsiewane na ściernisko zetorem 7245

 

z rozsiewaniem wapna to tak na "oko" wapno wapnu nie równe zbrylone wilgotne najczesciej musisz dostosowac predkosc ciagnika szerokosc rozsiewu i szczeline poza tym nie wiesz ile ładujesz na rozsiewacz no chyba że sie wazysz za każdym razem. powodzenia napewno dobierzesz optymalne ustawienie po kilku próbach.

 

Przyszła mi faktura za tą kredę, 90zł z transportem 123km w jedną stronę za tonę. I jeszcze jedno pytanie mam, jak je posieje w czwartek i poleży np. do soboty czy poniedziałku na polu nie wymieszane to coś się stanie?

 

to tanio bardzo u mnie 74 km w jedną strone i 96zl brutto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

a co z mocznikiem ?

w tym roku strasznie dużo słomy i chciałem dac po 80 kg moczniku na przyspieszenie mineralizacji i na niektórych działkach musze tez wysiać wapno weglanowe

chyba nie ma przeciwskazań

Są przeciwskazania, podczas stosowania nawozów wapniowych nie można bezpośrednio m.in. przed i po stosować nawozów amonowych, fosforowych czy mocznika. Straty azotu wystąpią w postaci ulatniającego się amoniaku, stąd małe wykrzystanie. Przerwa minimum 4-6tyg, wapń przyspieszy mineralizację ale trzeba dostarczyć azot zużytu przez organizmy glebowe i go uzupełnić, bo może to spowodować niedożywienie przyszłych roślin i gorsze wschody. Azot uzupełnij przedsiewnie, przed siewem z 1-2 daj mocznika, lub uwzględnij w nawożeniu przedsiewnym.

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Są przeciwskazania, podczas stosowania nawozów wapniowych nie można bezpośrednio m.in. przed i po stosować nawozów amonowych, fosforowych czy mocznika. Straty azotu wystąpią w postaci ulatniającego się amoniaku, stąd małe wykrzystanie. Przerwa minimum 4-6tyg, wapń przyspieszy mineralizację ale trzeba dostarczyć azot zużytu przez organizmy glebowe i go uzupełnić, bo może to spowodować niedożywienie przyszłych roślin i gorsze wschody. Azot uzupełnij przedsiewnie, przed siewem z 1-2 daj mocznika, lub uwzględnij w nawożeniu przedsiewnym.

 

pozdrawiam

A co sie stanie przykladowo z forsforem wysianym w krótkim odstępie z wapnem z tego co wiem to się uwstaczni i bedzie mało dostepny dla roślin ale co sie konkretnie z nim stanie za jakiś czas bedzie juz dostepny dla roślin czy zniknie gdzies wymyje sie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Dokładnie, przejdzie w formy trudno rozpuszczalne w wodzie, fosforany wapnia. Nigdzie nie ucieknie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Standart cal z nordcalu za 98 zł tona, warto kupić? Mam taką ofertę i nie wiem czy brać, jakoś do końca nie jestem przekonany. Ktoś coś podpowie na temat tego wapna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Standard Cal to dobry towar. Znajomy to stosował i był zadowolony. Chyba najlepsze razem z Fast Cal wapno z Nordkalk.

Edytowano przez sajgon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj