wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

arszenik    1

witam ma pytanie wiosną zrobiłem badanie gleby wyniki

pole nr 1 ph 6,3

pole nr 2 ph 6,7

pola nie były wapnowane jakieś 15 lat co 3 lata idzie obornik w ilości 50-60 ton na ha,

Stosować wapno po żniwach jeśli tak to na jakie pola i jakie wapno i w jakiej ilości? uprawiane tylko zboża a gleby klasy 4a 4b proszę o porady ponieważ dopiero zaczynam

Edytowano przez arszenik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak koledzy wygląda sytuacja w przypadku wapnowania wapnem magnezowym + obornik + azot na słomę czy trzeba zachować jakieś odstępy w zabiegach czy poszczególne zabiegi wykluczają się ?

Wapno i obornik? :blink:

Zaraz po żniwach rozsiej wapno, przeprowadź uprawkę pożniwną i gdy minie 6-8 tyg jedź z obornikiem następnie orka.

 

arszenik@ gdzie ty mieszkasz jakie gleby że takie pH, mimo iż dawno nie wapnowane? Pozazdrościć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli po tych 8 tygodniach obornik juz nie bedzie reagowal na wapno? Tez mi sie troche obornika zebralo ale bedzie szlo wapno i sie wlasnie zastanawialem jak to polaczyc zeby nie bylo strat.

Edytowano przez vbox33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid35123    1

Mam watpliwosc dotyczacy wapna i obornika. Mam zamiar wsadzic troche malin i nie wiem czy to bedzie prawidlowe:

 

1. Obornik, nastepnie podorywka.

2. Zasianie gorczycy, odczekanie az urosnie i nastepnie gleboka orka.( obornik przez ten czas chyba troche sie przetrawi).

3. Rozsianie kredy i wymieszanie jej kultywatorem.

4. Sadzenie malin.

 

 

Dodam ze Ph na tym polu to 4.7 a korzystne dla malin ph to 5.5-6.0. Zawartosc skladnikow mineralny w glebie wysoka. Nie wiem czy jest jakas roznica rozsiania wapno przed obornikiem i odwrotnie. Nie chce dawac wapna pod orke poniewaz maliny nie maja zbyt glebokiego systemu korzeniowego i nie skorzystaja zbyt z tego wapna. Najwieksza wlasnie watpliwosc mam czy najpierw wapnom czy obornik, czy to nie ma zadnej roznicy. Oczywiscie odstep mieszy nimi mysle ze bedzie wiekszy niz miesiac. Prosze o porady.

Edytowano przez dawid35123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

wielkopolska poziom fosforu 35 mg na 100g gleby to wapnowac czy nie?

a poziom magnezu wysoki ? jak nie wysoki to mozna dac jakis dolomit z magnezem a dolomit wolno sie rozklada i dac gdzies po 2 3 tony napewno nie zaszkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

A jak koledzy wygląda sytuacja w przypadku wapnowania wapnem magnezowym + obornik + azot na słomę czy trzeba zachować jakieś odstępy w zabiegach czy poszczególne zabiegi wykluczają się ?

zdecydowanie, w przeciwnym razie obniżysz działanie jednego i drugiego, tak jak piszą poprzednicy wapno na ścierń potem obornik przed orką np. Wapno dobrze wpływa przyczynia się do rozkładu słomy, słyszałem opinie że bardzo dobrze jest zastosować wapno na pociętą słomę zamiast azotu tylko przy odpowiednim bilansie N w glebie.

 

Osobiście stosowałem w ub. roku wapno Nordkalk standard cal jeśli chodzi o stopień rozdrobnienia nie mam zastrzeżeń choć za tą cenę mogło by być lepsze, przyjechało w miarę suche.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

zamierzam zamówić wapno z Morawicy, u mnie po 52zł/t (90km w jedna stronę), co o nim powiecie ? dawać na ściernisko przed wapnem mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Kolego o Marawicy jest w tym temacie sto opinii z czego 50 ma ostatnich stronach!

 

A wapno na ściernisko po łubinie to dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

ja stosowałem po łubinie, chodzi Ci o to czy zbytnio nie będzie się gryźć z zasymilowanym azotem przez łubin?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, przejąłem w tamtym roku gosodarstwo, teraz pytanie czy będzie dobrze randapowac w tym roku i gleboka orka a pod rzepak rzucić obornik przed orka a w nastepnym roku wapnowanie? Kupilem rozrzutnik a rcw dopiero na przyszly rok planuje. Pola s trochę zaperzone oraz dawno nie widziały wapna oraz obornika, jak to mądrze rozplanować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Witam

Czy ktos może mi napisać jak stosować wapno Polcalc?Kupiłem tego pare ton,jest to granulowana kreda 98%.Chce to posypać na ścierń i stazlerzować ale na ulotce jest napisane że stosować pod agregat lub pogłownie..Nie wiem teraz jak bedzie najlepiej bo przewcież przed siewem chce posypac polifoske a tan znów pisze żeby nie łączyc z nawozami fosforowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Ponawiam swoje pytanie odnośnie firmy Ekodol z Sandomierza. Miał ktoś z nimi styczność, może coś napisać na ich temat? Kontaktowałem się z nimi i zaproponowali mi wapno z Morawicy w cenie 67zł/t brutto. Natomiast dziwi mnie troszkę fakt bo kontaktowałem się też bezpośrednio z Morawicą i tam zaproponowali mi około 72zł/t brutto, czas oczekiwania około 2-3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Hmm według zalecen nawozy NPK a dołkadnie fosforowe nie powinno się wysiewać nie wcześniej niż 4-6 tygodniu po wapnie :) wiec jak masz możliwość walnij po żniwach na szczyźnie wapno i wykonaj prace pożniwne a pod siewną NPK i powinno być dobrze ja tak rok temu stosowałem i w tym roku podobnie bedzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Z cena w morawicy to moze byc kwestia kontraktów. Duze firmy kontraktuja wczesnij duze ilosci w lepszych cenach. teraz wapno drozeje. przed chwila sprawdzałem do mnie z ekodolu i bezposrednio z morawicy ta sama cena.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Hmm według zalecen nawozy NPK a dołkadnie fosforowe nie powinno się wysiewać nie wcześniej niż 4-6 tygodniu po wapnie :) wiec jak masz możliwość walnij po żniwach na szczyźnie wapno i wykonaj prace pożniwne a pod siewną NPK i powinno być dobrze ja tak rok temu stosowałem i w tym roku podobnie bedzie :)

A ja bym zrobił orke 4 tygodnie przed siewem i wtedy od razu wapno i brona i niech się rozkłada. Jak przyorzesz krede to mało pomoże w pierwszym roku bo ma koło 100 % reaktywności a więc dopiero to co wyorzesz za rok będzie odkwaszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Witam, mam pytanie, przejąłem w tamtym roku gosodarstwo, teraz pytanie czy będzie dobrze randapowac w tym roku i gleboka orka a pod rzepak rzucić obornik przed orka a w nastepnym roku wapnowanie? Kupilem rozrzutnik a rcw dopiero na przyszly rok planuje. Pola s trochę zaperzone oraz dawno nie widziały wapna oraz obornika, jak to mądrze rozplanować ?

 

to zależy od odczynu gleby, jak kwaśny to lepiej w tym roku wapno pod rzepak a na drugi obornik, jak odczyn w normie to obornik ale jak planujesz dać tak czy inaczej na to pole wapno to daj go pod roślinę wrażliwą na kwaśny odczyn jaką jest właśnie rzepak.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak akurat pojdzie pod najlepszy kawalek gdzie odczyn jest prrawie w normie a obornik chce pod niego bo wiadomo ze rzepak go lubi i do tego npk na jesien, będzie dobrze tak ?chce wyczyścić pole od chwastów a tam gdzie woda stoi zglebszowac żeby bylo lepsze wsiąkanie a na następny rok sypnąć standard calk i juz pole bylo by w nie złej kulturze

Edytowano przez piotrek12413

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Co do tego wapna granulowanego typu polcalc itp.to w tamtym roku po żniwach rozsypałem i stalerzowałem a pod agregat NPK a czy działało w tym roku to własnie nie mam pojęcia,ale wydaje mi sie że jak talerzówka pójdzie na wilgotna ziemie to nieźle ją zmiesza dość głęboko a orka odwróci ziemie ale już odwróconą do połowy przez talerzówke także powinno działac w takim przypadku przynajniej w połowie.. tak mi sie wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Rzepak akurat pojdzie pod najlepszy kawalek gdzie odczyn jest prrawie w normie a obornik chce pod niego bo wiadomo ze rzepak go lubi i do tego npk na jesien, będzie dobrze tak ?chce wyczyścić pole od chwastów a tam gdzie woda stoi zglebszowac żeby bylo lepsze wsiąkanie a na następny rok sypnąć standard calk i juz pole bylo by w nie złej kulturze

Nie byłbym taki pewny czy rzepak obornik lubi niektórzy nie stosują bo obornik rozkładając się prowadzi do osiadania gleby co rozrywa korzenie rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze i racja , lecz chce dac obornik pod gleboka orke bo wczesniej pojdzie glifosat , weic obornik bedzie gleboko i moze nie bedzie tak bardzo odczuwalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Orientujecie się czy u pośredników można zamówić mniejsze ilości niż 24 tony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Moze i racja , lecz chce dac obornik pod gleboka orke bo wczesniej pojdzie glifosat , weic obornik bedzie gleboko i moze nie bedzie tak bardzo odczuwalne?

Wiesz co sam kiedys o tym nie wiedziałem i dałem pod rzepak pod pół ha bo tyle miałem obornika i cieżko gołym okiem stwierdzić czy to coś zaszkodziło. Ale skoro ktoś taka teze wymyślił to coś chyba w tym jest. Myśle że jakbyś dał nie dużo tego obornika to wielkiej biedy by nie było jeśli już musisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj