wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

krowka62    22

oczywiscie przyznaje racje. Tylko dlaczego sprawdzasz efekt jednego wapna po 3 latach a drugiego po roku? To daje niesprawiedliwy wynik. Poddaj je tym samym kryteriom. To ze granulatu nie daje sie na sciernisko to oczywiste.

 

Ze względu na postać kredy oraz wysoką reaktywność nie sądze, żeby ph po trzech latach ph wzrosło więcej.

Granulatu nie daje się na ściernisko ze względu na to że jest to nawóz szybko działający który w danym sezonie wegetacyjnym podniesie nam ph ale niestety nie sądze, żeby te ph się utrzymało przez następne lata.

To tak samo jak przyjezdza do mnie przedstawiciel Timaca i oferuje mi Physiomax 975 w cenie bodajże w tej chwili 1375 zł/ tonę. Zaleca się go stosować w ilości 600 kg nawet 300 w sezonie wegetacyjnym. Czy podniesie mi to ph - przy tych dawkach może za 20 lat -rokrocznie stosowane. Ono ma za zadanie podnieść ph w sferze korzenia a nie całej gleby. Oczywiście wapno te jest biostymulatorem ale to inna bajka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Ja podsumowałem temat razem z reaktywnością. Wapno tlenkowe działa szybciej (wyższa reaktywność i większa ilość CA na tonę), za to jest dużo droższe. Węglan wapnia ma mniejszą reaktywność i mniejszą ilość Ca, działa dłużej, za to jest dużo tańszy.

Co do szybkiego wapnowania, to ja dałbym tonę tlenkowego przed siewem, a tuż po żniwach 2-3 tony węglanowego. Tlenkowe załatwi temat na jesieni (polepszy PH w czasie wschodów), a węglanowe będzie działać zimą i na wiosnę.

W związku z tym, że jak piszesz, ma być jare, a nie zimowe , to daj tylko na ściernisko i przyorać. Wapno przecież nie stoi w miejscu, jeśli 2 razy wymieszasz go z glebą (raz podorywka, drugi raz na zimę), to podziała na całą warstwę uprawną.

 

Jeśli raz zrobisz podorywkę na 10cm, a potem zimową na 25cm, to wapno wyląduje gdzies między 10 a 20cm , czyli w granicy korzenienia się zbóż jarych.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę które wapno z zawartością magnezu i czyste (bez magnezu) węglanowe wychodzi najkorzystniej w kuj-pom, czy jest jakaś kopalnia w okolicach Kruszwicy?

 

co sądzicie o tym: http://www.lubcal.pl/?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki, specyfikacja radkowitu mi pasuje - orientujecie się jaka jest reaktywność tego wapno (ewentualnie jak rozpuszcza się w wodzie)?

w zeszłym roku z tego co widzę na forum ceny kształtowały się w granicach 90zł/t,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co wybrac wapno sypkie ktore bede mogl sprowadzic dopiero po zniwach (przed jesiennymi pracami polowymi) czy juz teraz zastosowac wapno magnezowe pol granulowane sprzedawane w workach i na to juz cos na poplon? Chodzi o pole na ktorym trzeba zaorac juz mase zielona (w postaci zboza ktorego nie oplaci sie kosic; pole ktore opisalem w temacie ,,jaka moze byc przyczyna" bodajze) chce tam zasiac poplon jak najszybciej wiec moze to pol granulowane bylo by lepsze bo poszlo by juz pod poplon a nie jesienia na poplon. Co sadzicie? bo mam maly dylemat z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

A może i to i to ? Teraz dać dawkę i przyorać, potem na jesieni drugą ? W ciągu tych 3-4 miesięcy PH się polepszy do jesieni. Zasiej teraz poplon . Na jesieni - nie napisałeś co planujesz, siew ? Bo po jesiennej orce też można rozsypać wapno, zwykłe weglanowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siew bedzie wiosna takze ziemia przez zime bedzie ,,odpoczywac"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

PAnowie, a jak to jest ze stosowaniem obornika i wapna w jednym roku np pod zboza ozime? czy można by było bez ujemnych efektów dac wapno na sciernisko, poorywka, a potem pod orke siewną obornik? jaki musi byc odstęp czasu miezy jednym a drugim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

ziemia V klasa jak dom 3tony kredy na 1 ha to po 2 latach o ile na wzrosnąć ph

Edytowano przez antoni1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

Witam. Koledzy potrzebuje porady. Mam ziemie klasy głównie II i III ale tez V które nie były wapnowane już 15 lat, stosuje dużo obornika bo co drugi a nawet czasami co rok i chciałbym w tym roku na wapnować ale nie wiem jakie wapno wybrać :( Najbliżej mam wapno węglanowe 25, 35 lub 50%Ca, myślałem nad tym 35% cena to 800 zł z dowozem netto za łódkę. Znalazłem też wapno magnezowe 30%Ca i 19%Mg po 95 zł/ tona tylko to trudniej zdobyć. Prosze doradźcie coś bo nie wiem jakie wybrać i jaką dawke musiałbym dać. Chciałbym wapnować po żniwach bo na jesień będe woził obornik bo podobno musi być odstęp miedzy wapnowaniem a obornikiem kilka tygodni. Proszę doradźcie coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

Kup kredę to najlepszy stosunek ceny do efektywności inne są daleko w tyle wg tej kategorii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

<p>Najpierw sprawdz, jakie masz Ph na polu, a potem mozna wyliczyc, ile potrzebujesz wapna. Jesli dajesz obornik, to zazwyczaj pole sie tak nie zakwasza. Bez badan to tylko wyrzucanie pieniedzy.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stef3    0

zamówiełem wapno węglanowe z morawicy CaO min 50%, reakcyjność 92% z dowozem do mnie 82 zł/ tona ok 500 km w obie strony, stosowałem już kiedyś i byłem zadowolony jest dobrze zmielone i efekt też był zauważalny

 

zastanawiałem sie też nad nordkalkiem które też stosowałem i uważam że było lepsze miało większą reakcyjność nie tylko na ateście ale i w rzeczywiśtości, niby też węglonowe ale szybsze dzałanie, po rozsianiu popadało i wapno sie rozpuściło niemal całkowicie ale cena z dowozem 112 zł/t a kopalnia w połowie drogi co morawica bo w opocznie, tylko że nie idzie kupić bezpośrednio z kopalni cała sprzedaż odbywa się przez dealerów i z tąd ta cena

 

nordkalka jak sie nie okryje i popada to piastem prawie nie możliwe żeby wysiać zrobi sie błoto a jak wyschnie to pozlepiane twarde bryły- rozmawiałem z przedstawicielem kopalni to mówił że to przez wysoką reakcyjność podał za przykład wapno dolomitowe na które pada a po wyschnięciu i tak jest jak żwir nic sie z nim nie dzieje-dla mnie ma to sens, tylko cena jaka!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy 140 zł za tonę kredy z Morawicy u pobliskiego pośrednika to nie jest ciut za drogo? Do kopalni jest około 120 km w jedną stronę.

Edytowano przez thor1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25602

Czy 140 zł za tonę kredy z Morawicy u pobliskiego pośrednika to nie jest ciut za drogo? Do kopalni jest około 120 km w jedną stronę.

Jak dla mnie to rozbój. Nawet licząc z kilometra 4 zł to daje około 1000zł transport. Wapno na kopalni kosztuje chyba 30zł/t tj. około 750zł/patelnia, razem 1750zł. A po 140zł/t wychodzi 3500zł/patelnia - massakra!!!.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

mam ph 4,5 i musze dać wapna tlenkowego na hektar? chyba że polecacie coś innego na niskie ph? wiem że tlenkowe szybko odkwasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Jak zamówisz całą patelnię z kopalni, to 20zł/tona plus transport. i 1500zł w kieszeni zostanie. Jak nie potrzebujesz 25ton, to może z sąsiadem ? Dlaczego masz dać przebitkę 100% pośrednikowi ? Już i tak doją rolników ze wszystkich stron. Gdyby chodziło o tone czy dwie, to graniewarta świeczki, ale przy większych ilościach masz 300l ON w kieszeni

 

Przy PH 4,5 dla gleby lekkiej 3,5t CaO (czystego składnika), dla średniej lub ciężkiej 1,6t CaO

Czyli przy zawartości 50% CaO w węglanowym - te wartości razy 2

Takie obliczenia na szybko znalazłem na stronie uczelni

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

To sa wyliczenia do przywrocenia ph optymalnego. Wrzuc w google kalkulator wapnowania i sam zrob wyliczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristof82    1

Witam. Wiosną robiłem badania gleby i ph wyniosło od 4,2 do 4,9. Zawartość magnezu jest wszędzie bardzo niska. Wniosek z tego że wapnowanie jest konieczne. No i tutaj mam do was pytanie jakie wapno zastosować? Z jednej strony wypadałoby kupić dolomit bo Mg bardzo niskie-tylko że dolomit wolno działa. (zapomniałem napisac -gleba piaszczysta głownie 5 klasa) Z powodu wolnego działania dolomitu zastanawiam sie nad kupnem jakiegos węglanowego a Mg uzupełnił bym częśiowo kizerytem a reszte w oprysku siarczanem magnezu. Co o tym myslcie? A może lepiej kupić krede pod agregat? Jestem z okolic piły tj. północna wielkopolska gdzie tu można zamówić wapno po rozsadnych cenach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

na taka glebe i ph jak Ty masz mam i ja podobne i jesienia krede bede sypał granulowana przed siewem pszenzyta bo zadziała najszybciej i najłatwiej ja rozsiac a ilosc jaka mam zamiar zastosowac to około 1t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj