wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

koszos1    1

a co sądzicie o wapnie z Morawicy?? był u mnie przedstawiciel pewnej firmy i polecał że bardzo dobre, cena 105zł/t netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

koledzy jakie macie opinie nt wapna węglaonowo magnezowego z kopalni żelatowa??

min 45-50% CaO+15 MgO

czy wapno jest dobrze zmielone? stosował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Blitz    0

Witam serdecznie.

Mam około 10 ha pola V - VI kl., które ostatnio wapnowane były jakieś 15-18 lat temu. Byłem wczoraj na Opolagrze i rozmawiałem z przedstawicielem firmy AKRA na temat wapnowania. Polecił mi ich produkt AKRA Magnesia (http://www.duenger-akra.at/pl/system_nawo_enia_akra/akra_magnesia_nawo_enie_wapnem_magnezowym_wapno_dolomitowe).

Czy któryś z was miał do czynienia z tym wapnem i jak te wapno wpłynęło na uprawy?

Może mi ktoś poleci jakieś inne wapno do zastosowania na moje pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

a co sądzicie o wapnie z Morawicy?? był u mnie przedstawiciel pewnej firmy i polecał że bardzo dobre, cena 105zł/t netto

 

 

Mi z transportem 250km przywiezli za 890 zl netto, ale w lutym.

 

Specyfikacje ma taką jak Standard calc, który przywiezli mi za 100zl netto w ubieglym roku wiec po co przeplacac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Zapłaciłeś 890zł za tonę wapna?

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

ile kosztuje wapno tlenkowe

 

Granulowane 580 zł/t w big-bagach. Jak chcesz kupić cysterną to musisz mieć silos bo jak będzie ci wypompowywał na pole to zakurzycie cały powiat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

koledzy co sądzicie o ofertach na wapno z tzw allegro albo rożnych innych stron internetowych...http://www.wapno-nawozowe.com.pl/

http://www.wapno-magnezowe.pl/ itd itp....

warto brać od nich? są to towary sprawdzone?

czy lepiej prosto z Morawicy, Mielnika itp...

kupował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

580 zł/tona wapna to ile powinna kosztować pszenica

 

 

moim zdaniem źle postawione pytanie, prawidłowe brzmi:

 

pszenica kosztuje 700 to jakim idiotą trzeba być, żeby kupić wapno za 580 ???

 

(ktore w najlepszej teoretycznej sytuacji zwiększy plon moze o max 20%)

 

ja nie mówie ze wapno granulowane za 580 jest złe, nie widziałem go ale podejrzewam ze za te cene jest niezłe, tylko ze wapno z Morawicy czy

Radkowic kosztuje pewnie ze 25-30 zł + transport (niech bedzie ze kosztuje max 150 zł/t gdzies w pomorskiem). Wapno z kopalni zawiera jakies 45-50 % czystego składnika (CaO lub CaO + MgO), wapno tlenkowe ma jakies 80% CaO, czyli ma najwyżej 2 razy wiecej czystego składnika. Jakby kosztowało max 2 razy drozej niz wapno z kopalni to moze jego zakup miałby sens. Ale kosztuje kilkakrotnie drozej a nie jest kilkukrotnie lepsze!! Zgadzam sie ze granulowane jest fajne, łatwo przewozic, rozsiewać itd. ale przy tej cenie to mozna kupic tone i zwapnowac ogródek żonie. Ale jak mam 10 czy 20 ha do zwapnowania to nigdy w życiu granulowanym!!! jak masz dac 3 czy 4 t wapna na ha, to policz sobie ile wydasz na granulowane wynalazki a ile na porządne wapno węglanowe. Jak ktos kupuje wapno po 580 to sukcesu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego nie wróżę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

u mnie granulat po 470zł/t zworkowane...sypniesz tone i efekt jest jak bardzo zakwaszona gleba z pozniej poprawic weglanowym za rok...odkwasic najszybciej i najbezpieczniej da sie kreda...weglan zadziała po 2-3 latach,tlenkowe na piach nie wskazane a kreda pylista po 120zł/t z dowozem i dawka 4t/ha plus koszty załadunku i rozsiewu ze nie wspomne o wymianie filtra powietrza w ciagniku po tym zabiegu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Gdyby nie brać pod uwagę kryterium jakim jest cena to jakie wapno poza tlenkowym byłoby najefektywniejsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

 

 

 

moim zdaniem źle postawione pytanie, prawidłowe brzmi:

 

pszenica kosztuje 700 to jakim idiotą trzeba być, żeby kupić wapno za 580 ???

 

(ktore w najlepszej teoretycznej sytuacji zwiększy plon moze o max 20%)

 

ja nie mówie ze wapno granulowane za 580 jest złe, nie widziałem go ale podejrzewam ze za te cene jest niezłe, tylko ze wapno z Morawicy czy

Radkowic kosztuje pewnie ze 25-30 zł + transport (niech bedzie ze kosztuje max 150 zł/t gdzies w pomorskiem). Wapno z kopalni zawiera jakies 45-50 % czystego składnika (CaO lub CaO + MgO), wapno tlenkowe ma jakies 80% CaO, czyli ma najwyżej 2 razy wiecej czystego składnika. Jakby kosztowało max 2 razy drozej niz wapno z kopalni to moze jego zakup miałby sens. Ale kosztuje kilkakrotnie drozej a nie jest kilkukrotnie lepsze!! Zgadzam sie ze granulowane jest fajne, łatwo przewozic, rozsiewać itd. ale przy tej cenie to mozna kupic tone i zwapnowac ogródek żonie. Ale jak mam 10 czy 20 ha do zwapnowania to nigdy w życiu granulowanym!!! jak masz dac 3 czy 4 t wapna na ha, to policz sobie ile wydasz na granulowane wynalazki a ile na porządne wapno węglanowe. Jak ktos kupuje wapno po 580 to sukcesu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego nie wróżę.

jeszcze musisz zjesc wiadro soli zeby zrozumiec sens wapna granulowanego. Jesli ktos ma ph powiedzmy 4.5 to nie ma lepszego rozwiazania. Przyniesie mu to bardzo szybki i skuteczny efekt. Wsypie tylko tone a za rok bedzie juz ogromna roznica. A weglanowego musi wsypac 4 tony czyli wychodzi na to samo. I nie mow ze to nie prawda bo sam przetestowalem. Polecam wsypac tone wapna granulowanego na ha oczywiscie pod agregat. Efekt bedzie widoczny golym okiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A z czego jest zrobione wapno granulowane? Nie z pylistego przypadkiem?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

jeszcze musisz zjesc wiadro soli zeby zrozumiec sens wapna granulowanego. Jesli ktos ma ph powiedzmy 4.5 to nie ma lepszego rozwiazania. Przyniesie mu to bardzo szybki i skuteczny efekt. Wsypie tylko tone a za rok bedzie juz ogromna roznica. A weglanowego musi wsypac 4 tony czyli wychodzi na to samo. I nie mow ze to nie prawda bo sam przetestowalem. Polecam wsypac tone wapna granulowanego na ha oczywiscie pod agregat. Efekt bedzie widoczny golym okiem.

 

Ja zastosowałem wapniak koszelowski w ilości 1 tony na glebę o ph 4,3 a po roku ph podniosło się do 4,4 ph. Tojest ten efekt za 520 zł na hektar. Do porównania na innym polu o ph 4,4 zastosowałem 3 tony wapna z Morawicy i po 3 latach ph wzrosło do 4,7 (koszt 270 na ha) Niestety przy bardzo kwaśnych glebach występuje deficyt wapnia ( nie jako czynnika podnoszącego ph) ale jako składnika pokarmowego. Zastosowanie kredy nie podniesie nam ph (nie rozwiąże problemu niskiego ph) ale spowoduje widoczny efekt na roślinach (wybujałośc, wigor) ale niestety nie bedzie to wynikało z podniesienie ph. Dlatego kredę jako nawóz szybko działający należy stosować przedsiewnie a nie na ściernisko jak klasyczne wapna.

Mogę porównać działanie tego wapna do nawozów dolistnych (fosforowcyh, magnezowych , azotowych) zastosowanych w łanie, które poprawią błędy wynikające z złego - niskiego nawozenia przed siewem.

Z 1 toną kredy dostarczay około 500 kg CaO, a w kwocie 500 dostarczymy około 4 ton Standart Cal (tj około 2000 kg CaO) z tą tylko różnicą że CaO z kredy rozłoży się nam maksymalnie ( i 100%) w rok a Standart w ciągu 3-4 lat i może w 80%) ALe tak cenowo klasyczne wapno węglanowe lepiej wychodzi.

Najmniej korzystnie wychodzi wapno węglanowo - magnezowe aczkolwiek dostarcza ona magnezu, którego są także deficyty a z drugiej strony magnez ma 1,5 razy mocniejszą siłę odkwaszania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

to jaki jest sens stosować wapno jeżeli nie odkwasza roli .i jakie dawki zastosować by podnieść ph z 4 do 5,5 na piachu jak 3 tony podniosło ph o 0,3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

 

 

Ja zastosowałem wapniak koszelowski w ilości 1 tony na glebę o ph 4,3 a po roku ph podniosło się do 4,4 ph. Tojest ten efekt za 520 zł na hektar. Do porównania na innym polu o ph 4,4 zastosowałem 3 tony wapna z Morawicy i po 3 latach ph wzrosło do 4,7 (koszt 270 na ha) Niestety przy bardzo kwaśnych glebach występuje deficyt wapnia ( nie jako czynnika podnoszącego ph) ale jako składnika pokarmowego. Zastosowanie kredy nie podniesie nam ph (nie rozwiąże problemu niskiego ph) ale spowoduje widoczny efekt na roślinach (wybujałośc, wigor) ale niestety nie bedzie to wynikało z podniesienie ph. Dlatego kredę jako nawóz szybko działający należy stosować przedsiewnie a nie na ściernisko jak klasyczne wapna.

Mogę porównać działanie tego wapna do nawozów dolistnych (fosforowcyh, magnezowych , azotowych) zastosowanych w łanie, które poprawią błędy wynikające z złego - niskiego nawozenia przed siewem.

Z 1 toną kredy dostarczay około 500 kg CaO, a w kwocie 500 dostarczymy około 4 ton Standart Cal (tj około 2000 kg CaO) z tą tylko różnicą że CaO z kredy rozłoży się nam maksymalnie ( i 100%) w rok a Standart w ciągu 3-4 lat i może w 80%) ALe tak cenowo klasyczne wapno węglanowe lepiej wychodzi.

Najmniej korzystnie wychodzi wapno węglanowo - magnezowe aczkolwiek dostarcza ona magnezu, którego są także deficyty a z drugiej strony magnez ma 1,5 razy mocniejszą siłę odkwaszania

oczywiscie przyznaje racje. Tylko dlaczego sprawdzasz efekt jednego wapna po 3 latach a drugiego po roku? To daje niesprawiedliwy wynik. Poddaj je tym samym kryteriom. To ze granulatu nie daje sie na sciernisko to oczywiste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9235

WIdzę kłótnię o to samo. Każda dawka nawozu powoduje "wygenerowanie" pewnego zapotrzebowania na CaO w glebie w celu odkwaszenia. Nie ma znaczenia, czy co 3 lata damy 3 tony na 1ha wapna weglanowego, czy też 1t tlenkowego w cenie x10. Ważny jest koszt na 1ha.

Jesli musimy szybko podnieść PH gleby, każdy środek jest dobry, ale wprzypadku planowego wapnowania "prewencyjnego" taniej wyjdzie mielony węglan wapnia po 15zł/t plus transport. Dlatego ważne jest stałe badanie PH gleby oraz notowanie ilości nawozów. Pozwala to prewencyjnie zasilić glebę wapnem w celu zapobieżenia nadmiernemu zakwaszeniu. Oczywiście, nie da się przewidziec wszystkich przypadków, jak na przykład zalanie kawałka pola wodą z roztopów czy podniesienia poziomu wód gruntowych, które sprzyjają zakwaszeniu i wymagają działania "interwencyjnego" w celu utrzymania plonów.

Dlatego uważam, że obie strony kłócą się bez powodu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

To spytam mam jedno pole 1.74ha piaskowe i ph 4.2, teraz na kawałku nawet owies po skiełkowaniu zasychał. Mam kupione na to pole 3t kredy i kiedy to rozsypać by najlepiej zadziałało na pszenżyto jare w przyszłym roku. Teraz na ściernisko to rozsiać całość, czy podzielić pół teraz reszta na przed orką zimową. Na wiosnę przed siewem dokupiłbym 1.5t i rozsiał pod agregat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junior538    0

To spytam mam jedno pole 1.74ha piaskowe i ph 4.2, teraz na kawałku nawet owies po skiełkowaniu zasychał. Mam kupione na to pole 3t kredy i kiedy to rozsypać by najlepiej zadziałało na pszenżyto jare w przyszłym roku. Teraz na ściernisko to rozsiać całość, czy podzielić pół teraz reszta na przed orką zimową. Na wiosnę przed siewem dokupiłbym 1.5t i rozsiał pod agregat.

Najlepiej całość po żniwach i albo podorywkowym albo orka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

najlepiej zrob tak. Kup normalne wapno weglanowe i daj na sciernisko powiedzmy 3 tony a na wiosne tuz przed siewem pod agregat daj tone kredy granulowanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antoni1    12

WIdzę kłótnię o to samo. Każda dawka nawozu powoduje "wygenerowanie" pewnego zapotrzebowania na CaO w glebie w celu odkwaszenia. Nie ma znaczenia, czy co 3 lata damy 3 tony na 1ha wapna weglanowego, czy też 1t tlenkowego w cenie x10. Ważny jest koszt na 1ha.

Jesli musimy szybko podnieść PH gleby, każdy środek jest dobry, ale wprzypadku planowego wapnowania "prewencyjnego" taniej wyjdzie mielony węglan wapnia po 15zł/t plus transport. Dlatego ważne jest stałe badanie PH gleby oraz notowanie ilości nawozów. Pozwala to prewencyjnie zasilić glebę wapnem w celu zapobieżenia nadmiernemu zakwaszeniu. Oczywiście, nie da się przewidziec wszystkich przypadków, jak na przykład zalanie kawałka pola wodą z roztopów czy podniesienia poziomu wód gruntowych, które sprzyjają zakwaszeniu i wymagają działania "interwencyjnego" w celu utrzymania plonów.

Dlatego uważam, że obie strony kłócą się bez powodu :D

najważniejsza sprawa to reaktywnośc nawozu wapiennego a tego nikt nie bierze pod uwagę np. reaktywność dolamitów jest bardzo niska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

ale z tego co wiem to kreda wysiana na lekka ziemie w ilisci 1t/ha przy ph 4,5 da efekt w warstwie powiedzmy 10cm w ktorej to wymieszamy a jesli przeorzemy ta ziemie to i tak warstwa ziemi ktora wyciagniemy na wieszch nie bedzie odkwaszona i nalezało by ponownie zasilic ja wapnem.....czy tez zle cos tutaj rozumiem?Moze ktos objasni sprawe...kilku uzytkowników forum pisało ze wapno granulowane daje efekty i stosuja je przed siewem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

No też tak myślę, teraz dać na ściernisko i talerzówką, potem w połowie września przelecieć agregatem by to rozmieszać, potem płytka zimowa orka i na wiosnę jeszcze pod agregat. A potem nawozy pkcas i saletra can i powinno być już git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

dobrze rozumujecie. nie ważne jakie wapno dane pod agregat czy to kreda czy weglan mielony ( jurajski czy tez dolomit) podziała w jakimś tam stopniu ale na wierzchnia warstwe. Jak to przeorzesz nalezy znowu rozsiac podobna dawke . Jesli dasz po sciernisku i to zaorzesz to efekt bedziesz miał za rok jak wyorzesz warstwe ziemie któa wapnowałes. Mam takie sytuacje u siebie i to sprawdzone w praktyce.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj