wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

tomek73    576

a co sądzicie o wapnie z nordkalk Standard Cal lub jakie inne wapno weglanowe polecacie czy lepiej z magnezem ?

Bardzo dobre wapno, Sam teraz zastanawiam się nad nim lub z dalgety podobne, po 105zł u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

STandartCal przedewszsytkim dobrze rozdrobnione wapno. Wapno magnezowe -wapniowe ma mocniejsze działanie odkwaszające oraz dostarcza magnez. Niestety jest mniej reaktywne (działa w dłuższym okresie czasu) oraz cena jest nieadekwatna do jakości (zbyt drogie ze względu na transport)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ma ktoś może jakąś oferte wapna z mielnika? Mam do Mielnika jakies 90 km jaki moze być koszt 1 tony wapna? Teraz pytanie co lepiej zrobic dac 3 tony kredy za raz czy rozłożyć ten zabieg na dwa lata po 1,5 tony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dołączam się do pytania kolegi. I czy warto stosować wapno z tej kopalni??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego, kredy możesz dać nawet pięć ton na raz. Jak chcesz zastosować 3 tony i podzielisz dawkę na pół to tylko opóźnisz efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

dzis robiłem wywiad w mielniku i cena 5zł do góry, towaru deficyt bo nie zrobili zapasu w zimie ( nie było mrozów) a wydobycie tego towaru zalezy głownie od pogody jak pada to nie da sie wydobywac. Hurtownicy proponuja kupowac wczesnij bo w sezonie bedzie duzy problem. Narazie produkcja powoli rusza ale słabo to idzie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wczoraj również dzwoniłem do mielnika. Do mojej miejscowośco koszt to 97 zł brutt za tone. Koleś mówił że zamawiać najlepiej poczatek lipca koniec czerwca bo potem możę będzie ciezko dostac.

Z tym dzieleniem dawek to chodzi mi ze jak dam 3 tony na raz po orce to całe wapno będzie w danej warstwie gleby a za rok jak zaorze pole to wszystko pójdzie pod spód i warstwa która mi sie wyorze nie będzie odkwaszona. Dlatego chcem podzielic dawki żeby po równo odkwasić. To nasze pierwsze wapnowanie kreda dlatego dawki narazie skromne jak beda jakies efekty to napewno będziemy wapnować dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale głupoty piszesz jak dasz po orce to chyba robisz uprawę i wapno się wymiesza najlepsze wapno to magnezowe szczególnie na gleby lekkie gwałtowna zmiana odczynu też nie jest wskazana najlepiej wapnować systematycznie a nie wtedy jak już nic nie rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak ph jest niskie tj np 5 to wapno magnezowe w jakiej dawce dac na srednie gleby bo magnezu zawartosc jest niska i takei hyba bedzie dobre wapno bo w tym roku poszedl wapniak rudkowski po tonie to troche odczyn sie podniosl i teraz ajk da sie wapno magnezowe ot powinno byc ok co nie czy jakei wapno lepiej ? i czy z duza zawartoscia magnezu dawac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Wczoraj również dzwoniłem do mielnika. Do mojej miejscowośco koszt to 97 zł brutt za tone. Koleś mówił że zamawiać najlepiej poczatek lipca koniec czerwca bo potem możę będzie ciezko dostac.

Z tym dzieleniem dawek to chodzi mi ze jak dam 3 tony na raz po orce to całe wapno będzie w danej warstwie gleby a za rok jak zaorze pole to wszystko pójdzie pod spód i warstwa która mi sie wyorze nie będzie odkwaszona. Dlatego chcem podzielic dawki żeby po równo odkwasić. To nasze pierwsze wapnowanie kreda dlatego dawki narazie skromne jak beda jakies efekty to napewno będziemy wapnować dalej.

 

Mam podobna odleglosc co Ty. Jak wyglada platnosc za to wapno? Placisz gdy zamawiasz czy kiedy odbierasz? Mam zamiar zamowic 2 sklady na wrzesien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ale głupoty piszesz jak dasz po orce to chyba robisz uprawę i wapno się wymiesza najlepsze wapno to magnezowe szczególnie na gleby lekkie gwałtowna zmiana odczynu też nie jest wskazana najlepiej wapnować systematycznie a nie wtedy jak już nic nie rośnie

Głupoty to Ty piszesz robisz uprawe ale na 10 cm a orke robisz na 25 cm takze jak te wapno wymieszasz z ta warstwa 10 cm a za rok zaorzesz to na 25 cm to te 15 cm nie wymieszane bedzie na wierzchu. Inaczej by było zeby te wapno nie miało reaktywności 99 % to z biegiem lat w calej warstwie ornej by sie wymieszało podczas orki i odkwaszało całą warstwe orną.Póki co wszystko jeszcze mi dobrze rośnie dlatego chcem wapnować żeby to sie nie zmienio. Kredą też nie przewapnujesz, tak jak np moze to być przy wapnowaniu tlenkiem, ze względu na ph kredy.

 

 

Mam podobna odleglosc co Ty. Jak wyglada platnosc za to wapno? Placisz gdy zamawiasz czy kiedy odbierasz? Mam zamiar zamowic 2 sklady na wrzesien.

Szczerze mówiąc to nie zapytałem o płatność. W sumie co to za różnica myśle że tak duże zakłady jak w mielniku nie oszukują ludzi jeśli o to Ci chodzi. Tak jak napisałem trzeba około 4-6 tygodni wczesniej zamawiac bo w lipcu sierpniu moga byc juz problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Kornica, Koszelówka, Mielnik kopalnie ~100km od gospodarstwa

Kornica 60zł-prosto z złoża, 100zł-przesiane przesiewaczem, 120zł przesiane drobniej 300zł suszone i workowane w granulacie mniejszym bądz większym.

Cao ~50% reaktywność ~90%.

ceny netto.

 

Koszelówka tylko granulat bb.

 

Mielnik chyba tylko luzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Głupoty to Ty piszesz robisz uprawe ale na 10 cm a orke robisz na 25 cm takze jak te wapno wymieszasz z ta warstwa 10 cm a za rok zaorzesz to na 25 cm to te 15 cm nie wymieszane bedzie na wierzchu. Inaczej by było zeby te wapno nie miało reaktywności 99 % to z biegiem lat w calej warstwie ornej by sie wymieszało podczas orki i odkwaszało całą warstwe orną.Póki co wszystko jeszcze mi dobrze rośnie dlatego chcem wapnować żeby to sie nie zmienio. Kredą też nie przewapnujesz, tak jak np moze to być przy wapnowaniu tlenkiem, ze względu na ph kredy.

 

 

Szczerze mówiąc to nie zapytałem o płatność. W sumie co to za różnica myśle że tak duże zakłady jak w mielniku nie oszukują ludzi jeśli o to Ci chodzi. Tak jak napisałem trzeba około 4-6 tygodni wczesniej zamawiac bo w lipcu sierpniu moga byc juz problemy.

 

nie chodzi mi o to, że oszukuja, tylko o to że w sierpniu/wrzesniu bede mial "grubszy portfel" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti1980    31

Od kiedy uprawiam kapuste a to juz 15lat w cyklu ziemniak wczesny i po nim kapusta zimowa to nie stosuje innego wapna jak budowlane.Efekt murowany a i kila niema problemu dawkowanie 1t na ha.I wedlug mnie to jest najlepsze rozwiazanie bo ci co stosowali krede juz dawno ma kile a stosujacy wapno budowlane nawet w czasie mokrych lat tego problemu nie maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

na taki ziemie możesz sypac tlenek, ale na IV, V klasę tlenek się nie nadaje (za mały bufor ziemi, a tlenek działa szybko), można zaszkodzić zabijając życie biologiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie każdy kapuste hoduje i ma problem z kiłą. Aczkolwiek nie stosowałem tego wapna więc sie nie wypowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marti1980    31

Nie no jasne.Chcialem tylko powiedziec ze jesli potrzebny jest natychmiasyowy efekt to mozna to bez obaw stosowac.Naturalnie w rozsadnych dawkach i raczej nie przekraczac 1t na ha.W naszym rejonie ze wzgledu na dosc intensywna produkcje warzyw inne wapna przestaly spelniac swoje zadania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

dolomitowe dlaczego zle z magnezem tyle ze wolniej sie rozklada wazne by drobno zmielone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj